Νορβηγία Σαβ/κο Oslo

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ξέρει κανεις να μου πει αν 1 μέρα είναι αρκετή για μια ματια στο Oslo? τουλάχιστον τα βασικά εννοώ..πάω για σαβ/κο-δευτερα k θα μείνω σε φίλη στο Kristiansand οποτε σκέφτομαι να πάω Oslo, να το δω k την άλλη μέρα να φύγω για Kristiansand..τι λέτε ?:roll:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Κοιτα δεν θελω και να σε απογοητευσω αλλα το Οσλο το βλεπεις και σε 4-5 ωρες ειναι τοσο μικρο,και εχει πολυ λιγα πραγματα,ενα καστρακι και κατι πλατειες!Εντελως αδιαφορο κατα τη γνωμη μου..
Συνοψιζοντας μια μερα φτανει και παραφτανει!
 
  • Like
Reactions: RTW

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.314
Πραγματικά γιά τό ΄Οσλο μία ημέρα τό πολύ 1 1/2 είναι αρκετά.

Κατ' αρχήν τό ΄Οσλο είναι μικρή πόλη και ιδανική γιά περπάτημα.Τά αξιοθέατα είναι λίγα σχετικά.

Δίπλα στό λιμάνι τό κάστρο μέ τά μουσεία πού αφορούν τήν ιστορία τής πόλης.Από τό λιμάνι παίρνεις πλοιάριο καί σέ 15 λεπτά είααι στήν χερσόνησο BYGDOY πού είνα τά μουσεία τών θαλασσοπόρων(FRAM κτλ) μέ διάφορα πλοία.Μέ τό ίδιο πλοιάριο κάνει καί μία βόλτα τού λιμανιού καί βλέπεις τήν πόλη.

Μετά τό πάρκο FROGNERPARKEN μέ τά +200 γλυπτά τού G.VIGELAND.

Επίσης μία βόλτα στήν οδό Κάρλ Γιόχαν καί στό Δημαρχείο.

Τό καλύτερο μουσείο κατά τήν γνώμη μου είναι ή Εθνική Πινακοθήκη μέ έργα τού Νορβηγού Ε.Μούνχ αλλά καί πολλών ιμπρεσιονιστών(Ρενουάρ,Μονέ,Σεζάν).

Αυτά τά λίγα.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν διευκρινιζεις τι εποχή θα πας.
Είχα μείνει 1 εβδομάδα παλιότερα μέσα στο Οσλο αλλά ήταν γύρω στις 23 Ιουνίου πού είχαμε συνέχεια μέρα.

Προσωπικά τα highlights δεν είναι τα μουσεια. Δεν έχουν και τίποτε να επιδειξουν οι νορβηγοί.

Αν προλάβεις (και είσαι fun των μουσείων) θα πρότεινα την την εθνική πινακοθήκη, μόνο και μόνο για να δεις από κοντά την διάσημη «Κραυγή» του Μούνκ και το λαογραφικό μουσείο. Στο τελευταίο (εγώ ήμουν καλοκαιρι εκεί) αξίζει πραγματικά το κομμάτι που είναι υπαίθριο με τα αυθεντικά παραδοσιακά νορβηγικά σπιτάκια. .

Κατα τα άλλα, θα σου πρότεινα να κάνεις βόλτες με το τραμ να δείς την πόλη, η οποία είναι η πιο πράσινη πόλη του κόσμου... αν θυμάμαι καλά, μόνο το 3% έχει κτήρια, το υπόλοιπο είναι δάσος.
Να δεις το λιμάνι Aker Brygge με τα μαγαζιά και τα πλωτά εστιατόρια και να φάς από τους πλανόδιους γαρίδες και το πάρκο Frogner όπως είπε fotast.
Ακόμα αξίζει να πας στο Holmenkollen (αν θυμάμαι καλά κανένα τεταρτάκι ήταν με το ταξί) που φαίνεται όλη η πόλη αμφιθεατρικά και εκεί βρίσκεται και η τεράστια εξέδρα για slalom... πραγματικά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν διευκρινιζεις τι εποχή θα πας.
Είχα μείνει 1 εβδομάδα παλιότερα μέσα στο Οσλο αλλά ήταν γύρω στις 23 Ιουνίου πού είχαμε συνέχεια μέρα.

Προσωπικά τα highlights δεν είναι τα μουσεια. Δεν έχουν και τίποτε να επιδειξουν οι νορβηγοί.

Αν προλάβεις (και είσαι fun των μουσείων) θα πρότεινα την την εθνική πινακοθήκη, μόνο και μόνο για να δεις από κοντά την διάσημη «Κραυγή» του Μούνκ και το λαογραφικό μουσείο. Στο τελευταίο (εγώ ήμουν καλοκαιρι εκεί) αξίζει πραγματικά το κομμάτι που είναι υπαίθριο με τα αυθεντικά παραδοσιακά νορβηγικά σπιτάκια. .

Κατα τα άλλα, θα σου πρότεινα να κάνεις βόλτες με το τραμ να δείς την πόλη, η οποία είναι η πιο πράσινη πόλη του κόσμου... αν θυμάμαι καλά, μόνο το 3% έχει κτήρια, το υπόλοιπο είναι δάσος.
Να δεις το λιμάνι Aker Brygge με τα μαγαζιά και τα πλωτά εστιατόρια και να φάς από τους πλανόδιους γαρίδες και το πάρκο Frogner όπως είπε fotast.
Ακόμα αξίζει να πας στο Holmenkollen (αν θυμάμαι καλά κανένα τεταρτάκι ήταν με το ταξί) που φαίνεται όλη η πόλη αμφιθεατρικά και εκεί βρίσκεται και η τεράστια εξέδρα για slalom... πραγματικά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!
Σε 2 βδομάδες λέω να πάω...είμαι fun των μουσείων (κυρίως των εθνικών μουσείων, που έχουν δηλ. να κάνουν με την ιστορία της χώρας), αλλά όχι των πινακοθήκων ( δεν το κατέχω το είδος γι'αυτό τις βαριέμαι :)...αν κ την ' κραυγή ' την ξέρω)..Το μουσείο των Βίκινκγς θα ήθελα να δω..κ το λαογραφικό που περιγράφεις ενδιαφέρον μου ακούγεται.
Κάπου νομίζω διάβασα ότι μπορείς να καραβάκι από το λιμάνι να κάνεις κ ένα τουρ ( τώρα αν γίνονται τέτοια εποχή, θα δω...)
ΟΚ...νομίζω 8α πρέπει να ξεκινήσω αρκετά νωρίς την περιήγηση αν θέλω να τα προλάβω σε 1 μέρα;)
Ευχαριστώ πάντως!
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλά να περάσεις!!! οι υπόλοιποι ζηλεύουμε!!! :(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επισης υπαρχει και το Μουσειο Κον Τικι http://www.kon-tiki.no/Ny/e_aapning.php με την αυθεντικη σχεδια κλπ. Για να το απολαυσεις καλυτερα αυτο το μουσειο επιβαλλεται να διαβασεις πρωτα το σχετικο βιβλιο το οποιο εχει μεταφραστει εξαιρετικα και στα ελληνικα, απο τον σπουδαιο Κοσμα Πολιτη. Αυτο και αν ειναι travelstory! http://www.bibliopolio.gr/ΚονΤίκι-καταπληκτικότερη-περιπέτεια-στις-θάλασσες-Νότου-p-53842.html
Εγω ενθουσιαστηκα απο το ποσο πρασινη ειναι η πολη αυτη!
Επισης υπαρχει και εξαιρετικο μουσειο αφιερωμενο στον εθνικο ζωγραφο τους Μουνχ οπου υπαρχει και ετερη "Κραυγη" ( ο ζωγραφος το ζωγραφισε αρκετες φορες αυτο το θεμα) η Μαντονα και αρκετοι αλλοι πινακες του: Munch-museet
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ!
Τελικά τα έβαλα κάτω k δεν μου βγαίνουν οι ώρες (έχω μονο 7 ώρες στο Oslo). Μετά από ψάξιμο έκλεισα το Highlights tour από αυτό το site HMK CLASS για να γλυτώσω χρόνο με τα πήγαινε-έλα (άσε που θα με παραλάβουν k από το ξενοδοχείο!). Αυτό που θα πάω να δω από μονη μου είναι το υπαίθριο μουσείο k μετά βόλτα στο λιμάνι οπωσδήποτε k επιστροφή από opera μεριά (από το πολύ ψάξιμο ξέρω την πολύ ήδη από έξω k ανακατωτά!!)
Τα υπόλοιπα ( k κυρίως βόλτα στο Oslofjord ) τα αφήνω για μια μελλοντική επίσκεψη κατά άνοιξη η καλοκαίρι ..
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
οι εντυπώσεις...

Τελικά το Όσλο μου άρεσε - είχε άπλα, πολύ πράσινο , ευχάριστους κ εξυπηρετικούς ανθρώπους! Έφτασα βράδυ στο αεροδρόμιο κ πάρα πολύ εύκολα βρήκα τον δρόμο για το τρένο express που σε πάει στην πόλη (19 λεπτά).Υπήρχαν υπάλληλοι που στέκονταν στα μηχανήματα εισιτηρίων και σε βοηθούσαν με την όλη διαδικασία - μόνο που δε με βάλανε στο τρένο :lol: Φτάνοντας στον κεντρικό σταθμό κ αφού χρειάστηκε να ρωτήσω 1-2 φορές για να βρω την έξοδο που ήθελα, βγήκα τελικά φάτσα στο ξενοδοχείο που τελικά το ένωνε μια γέφυρα με τον σταθμό.

Το Radisson SAS Plaza είνα το ψηλότερο ξενοδοχείο της B.Ευρώπης κ το μεγαλύτερο της χώρας κ έτσι την άλλη μέρα πρωί πρωί πήγα μέχρι τον 34ο όροφο (όπως με είχαν συμβουλέψει;)) για να ρίξω μια ματιά στην πανοραμική θέα του φιορδ (στον ίδιο όροφο μπορείς να απολαύσεις την πισίνα ή να πας στο γυμναστήριο έχοντας μπροστά σου την παραπάνω θέα).

Και ξεκίνησα την βόλτα σε μια αρκετά ζεστή (!!) μέρα: μέσα σε 7 ώρες πέρασα από το Vigelandpark με τα υπέροχα αγάλματα / είδα την πόλη από το Holmenkollen (η πίστα ετοιμάζεται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκι του 2011) / γύρισα το Viking ship museum και το γειτονικό υπαίθριο Folkmuseum κ γύρισα στο κέντρο με το φέρυμποτ που σε αφήνει μπροστά στο δημαρχείο. Η πλατεία εκεί μπροστά καθώς και η προκυμαία του Akker Brygge έσφυζε από κόσμο! Με παγωτό στο χέρι, πέρασα από το παλάτι κ κατηφόρισα τον κεντρικό δρόμο της πόληs (Karl Johansgaten) που σε βγάζει στον κεντρικό σταθμό, βλέποντας δεξιά κ αριστερά κτίρια όπως το πανεπιστήμιο, την βουλή, τον καθεδρικό ναό...

Πήρα το τρένο στις 17.00 για την παραθαλάσσια ' πρωτεύουσα' του νότου, το Kristiansand, όπου θα έμενα 2 μέρες στην νορβηγίδα φίλη μου.Η διαδρομή ήταν 4,5 ώρες κ ήταν ό,τι χρειαζόμουν μετά από το περπάτημα που είχα ρίξει στο Όσλο! Είχα πάρει θέση δίπλα στο παράθυρο έτοιμη να απολαύσω τη διαδρομή...αλλά ύστερα από λίγο είχα ήδη βαρεθεί να μετράω δέντρα!!! Και το θέαμα δεν άλλαξε μέχρι που νύχτωσε....Η απορία μου γιατί δεν είχα δει καθόλου θάλασσα στη διαδρομή μια που πήγαινα από μια παραθαλάσσια πόλη σε μια αντίστοιχη πόλη, μου λύθηκε όταν μου εξήγησαν ότι η σιδηροδρομική γραμμή κατασκευάστηκε να περνάει από την ενδοχώρα,γιατί κατά την περίοδο του πολέμου θέλανε να την προστατεύσουν από δια θαλάσσης τυχόν βομβαρδισμο...Έτσι πλέον δεν εξυπηρετεί κ τόσο τις παραθαλάσσεις πόλεις.

Για να μη σας κουράζω (τελικά βγήκε λίγο μεγαλούτσικο το κείμενο ...:roll:) το Kristiansand είναι προορισμός διακοπών για τους Νορβηγούς. Γραφική πόλη με λιμάνι , ωραίες πλατείες, η πλειοψηφία των κατοίκων έχει από ένα σκάφος για βόλτες στους τριγύρω κολπίσκους κ τα νησάκια...Χαρακτηριστικό του κέντρου της πόλης είναι ότι αποτελείται από οικοδομικά τετράγωνα των 90ο !!! Μιλάμε για τον απόλυτο ορθογωνισμό ( μοναδική ' παραφωνία' , ο λοξά χτισμένος καθεδρικός ναός της πόλης).

Ήταν μια πολύ σύντομη αλλά εντυπωσιακή γεύση από την χώρα...ευελπιστώ να ακολουθήσουν κ άλλες κάποια στιγμή...;)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
την επομενη φορά να φας σουπα με γαρίδες στο cafe της εθνικής πινακοθήκης , η νοστιμότερη που εχω φαει ποτέ!
ωραιο το Οσλάκι , αλλα μπρος στο Μπεργκεν και τη δυτική νορβηγία δεν πιανει μια!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
την επομενη φορά να φας σουπα με γαρίδες στο cafe της εθνικής πινακοθήκης , η νοστιμότερη που εχω φαει ποτέ!
ωραιο το Οσλάκι , αλλα μπρος στο Μπεργκεν και τη δυτική νορβηγία δεν πιανει μια!
discolata εμενα μου θυμιζεις, παντα κατι συνδεω με φαγητο.
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
την επομενη φορά να φας σουπα με γαρίδες στο cafe της εθνικής πινακοθήκης , η νοστιμότερη που εχω φαει ποτέ!
ωραιο το Οσλάκι , αλλα μπρος στο Μπεργκεν και τη δυτική νορβηγία δεν πιανει μια!
..λίγο αργά μου το λες για την γαριδόσουπα:D...έφαγα πάντως στο σπίτι της φίλης μου πεντανόστιμη σούπα με μπακαλιάρο...από τα χεράκια του άντρα της παρακαλώ ..κ ήταν τέλεια (που δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα κ για ψαρόσουπες!)

Ναι το ξέρω ότι η δυτική πλευρά λέει! ...ίδωμεν πότε θα μου προκύψει...:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom