Σακιδιο πλατης

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.255
Περνάει κανονικά σαν χειραποσκευή;
Αυτό εδώ πήραμε:
https://www.e-jumbo.gr/valitses-eid...ping/sakidio-taxidiou-ble-37x24x70-cm_298180/Έβαλα μέσα 3 μπουφάν και το μέτρησα: 65 30 30.
Οκ, αν το φουσκώσω, πάει και 70.
Αν δεν το έχω τέρμα φουσκωμένο και παίζει πχ στα 60, θα έχω θέμα με τις αεροπορικές; (Όλες οι πτήσεις είναι κλεισμένες μόνο με χειραποσκευή.)

Scoot: 54 38 23, 10 κιλά (2 items).
https://www.flyscoot.com/en/fly-scoot/before-you-fly/baggage
Vietjet: 56 36 23, 7 κιλά (2 items).
https://www.vietjetair.com/Sites/Web/en-US/NewsDetail/baggage-service/ 383/baggage-service
Η εύκολη απάντηση είναι: "Όχι ρε φίλε, αφού είσαι εντός ορίων, τι θέμα να έχεις;"
Ρωτάω όμως γιατί όλα αυτά τα χρόνια βλέπω τουρίστες με ΥΠΕΡΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ σακίδια να μπαίνουν κανονικά στο αεροπλάνο και προφανώς τα έχουν σαν χειραποσκευή. Αλλά μιλάμε για σακίδια τίγκα, έτσι;;; Αυτοί πώς πέρασαν τον έλεγχο...???

Σόρυ αν είναι ερώτηση πρωτάρη.
Αλλά better safe than sorry.
Απο τα 55 εκ υψος που επιτρεπουν οι αεροπορικες μεχρι τα 65-70 η διαφορα ειναι μεγαλη για να λες πως εισαι "εντος οριων". Δεν εισαι.
Απο την αλλη το μετρησες γεματο με μπουφαν, ενω δεν θα κουβαλας 3 μπουφαν στο ταξιδι. Αν το γεμισεις με κανονικα ρουχα, παπουτσια κλπ, ενα σακιδιο με υψος 65 εκ, υπερβαινει συνηθως κατα πολυ τα 7 κιλα.
Αν βλεπεις κοσμο με φουσκωμενα σακιδια, μπορει να μεταφερει μπουφαν και να ειναι παναλαφρα, αρα εντος οριου βαρους, οποτε μη βγαζεις συμπερασματα απο αυτο για το πως περνανε..

Καλυτερα να το γεμισεις με ρουχα και παπουτσια, ο,τι περιπου θα παρεις σε ενα κανονικο ταξιδι και να το ζυγισεις. Τα ρουχα και τα παπουτσια ειναι πολυ πιο βαρια απο μπουφαν. Τοτε θα δεις μεχρι που σε πανε τα 7 κιλα, ποσο υψος σακιδιου, γιατι θα δεις οτι ειναι πολυ πιο κατω απο 60-70 εκ.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Καλυτερα να το γεμισεις με ρουχα και παπουτσια, ο,τι περιπου θα παρεις σε ενα κανονικο ταξιδι και να το ζυγισεις. Τοτε θα δεις μεχρι που σε πανε τα 7 κιλα, ποσο υψος σακιδιου.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Θα το δοκιμάσω για να δω πώς πάει στην πράξη.

Όντως η διαφορά 55 με 65 είναι μεγάλη.
Απλώς, αν δεν το έχεις τέρμα φουσκωμένο και το πατήσεις μέχρι να φτάσει στα 55, δεν πιστεύω να σου πουν κάτι, σωστά;
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Πάντως, για παρόμοιο backpack, εδώ λένε:
https://www.amazon.co.uk/ask/questions/Tx1UFY6795R39RK/ref=ask_sa_saa_al_hza
#1
I guess it might depend on the company, but so far I've been taking it as carry on luggage on 4 flights and have had no issues at all.

#2
I've used mine as carry on luggage without any problems.

Οπότε, έχουμε ελπίδες !!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.255
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Θα το δοκιμάσω για να δω πώς πάει στην πράξη.

Όντως η διαφορά 55 με 65 είναι μεγάλη.
Απλώς, αν δεν το έχεις τέρμα φουσκωμένο και το πατήσεις μέχρι να φτάσει στα 55, δεν πιστεύω να σου πουν κάτι, σωστά;
Ψαξε πολυ καλα τους ιμαντες. Αν εχει αρκετους, ψαξε αν μπορεις να βγαλεις απο καποιους κλιπς και να τα περασεις σε αλλους ωστε να κοντυνει και να πιασεις το επιθυμητο μεγεθος.
Εγω χρησιμοποιω συνηθως Cabin Max που ειναι στο οριο των 55 εκ, αλλα σε επερχομενο ταξιδι με την Alitalia που θελει πολυ στενο σακιδιο, θα χρησιμοποιησω ενα με ιμαντες που ειναι στενο αλλα μακρυ και εκανα λιγη δουλιτσα με τους ιμαντες ωστε να το κοντυνω οσο θελω.
Τα ρουχα δεν μενουν παντα πατημενα οταν φτανεις στο αεροδρομιο. Οι ιμαντες που ξεκινανε απο πανω και κλεινουν μπροστα (αν εχει) κανουν καλη δουλεια για να μεινει πατημενο σταθερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.255
Καλό κολπάκι, θα το δοκιμάσω !
Κανε ολους τους πιθανους συνδυασμους. Αν δεν βγαλεις ακρη, υπαρχουν και τα λαστιχα που περνας στις βαλιτσες (ειχα δει στο Tiger με 3 ευρω), ε περνας τετοια απο πανω ως κατω και το πατας! Αλλα λογικα θα βρεις καποιο συνδυασμο αν λυσεις τους ιμαντες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.642
Likes
12.470
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση πρωτάρη;
Όλη μου τη ζωή ταξίδευα με βαλίτσα.

Τώρα έχουμε κλείσει ταξίδι 2 εβδομάδων σε Ασία και πήραμε backpack.
Όπως το σκεφτήκαμε:
+ Μικρότερο βάρος (αν πέσεις σε στραβόξυλο και στο ζυγίσουν)
+ Περισσότερος χώρος
+ Πιο εύκολο ανέβα-κατέβα στα φέρι, βάρκες κτλ.

Η ΜΕΓΑΛΗ μου απορία είναι:
Περνάει κανονικά σαν χειραποσκευή;
Αυτό εδώ πήραμε:
https://www.e-jumbo.gr/valitses-eid...ping/sakidio-taxidiou-ble-37x24x70-cm_298180/Έβαλα μέσα 3 μπουφάν και το μέτρησα: 65 30 30.
Οκ, αν το φουσκώσω, πάει και 70.
Αν δεν το έχω τέρμα φουσκωμένο και παίζει πχ στα 60, θα έχω θέμα με τις αεροπορικές; (Όλες οι πτήσεις είναι κλεισμένες μόνο με χειραποσκευή.)

Scoot: 54 38 23, 10 κιλά (2 items).
https://www.flyscoot.com/en/fly-scoot/before-you-fly/baggage
Vietjet: 56 36 23, 7 κιλά (2 items).
https://www.vietjetair.com/Sites/Web/en-US/NewsDetail/baggage-service/ 383/baggage-service
Η εύκολη απάντηση είναι: "Όχι ρε φίλε, αφού είσαι εντός ορίων, τι θέμα να έχεις;"
Ρωτάω όμως γιατί όλα αυτά τα χρόνια βλέπω τουρίστες με ΥΠΕΡΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ σακίδια να μπαίνουν κανονικά στο αεροπλάνο και προφανώς τα έχουν σαν χειραποσκευή. Αλλά μιλάμε για σακίδια τίγκα, έτσι;;; Αυτοί πώς πέρασαν τον έλεγχο...???

Σόρυ αν είναι ερώτηση πρωτάρη.
Αλλά better safe than sorry.
Συμφωνώ με την @paefstra για το σουλούπωμα με τους ιμάντες. Αυτό που έχω εγώ να επισημάνω είναι ότι η μορφή του παραπέμπει σε μεγάλο backpack δηλαδή σε κανονική χειραποσκευή. Το θέμα είναι να το μετατρέψεις οπτικά σε αποδεκτό backpack τύπου σχολική τσάντα. Αν δεν γίνεται, κάνε νέα αγορά.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Ευχαριστώ πολύ, θα το ζιπάρω κανονικότατα!!!
 

8avos

Member
Μηνύματα
660
Likes
6.663
Ενα σακίδιο έχει δυο βασικούς κανόνες,στο πως θα «μοιράζει» το βάρος στην σπονδυλική στήλη και στο πως θα αερίζεται η πλάτη,ώστε εφαπτόμενη με το σακίδιο να αερίζεται κανονικά και να μην ιδρώνεις.

Εάν με προϊον του τζάμπο εμπιστεύεσαι την πλάτη και την μέση σου ,τότε εσυ γνωρίζεις καλύτερα!
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Ενα σακίδιο έχει δυο βασικούς κανόνες,στο πως θα «μοιράζει» το βάρος στην σπονδυλική στήλη και στο πως θα αερίζεται η πλάτη,ώστε εφαπτόμενη με το σακίδιο να αερίζεται κανονικά και να μην ιδρώνεις.

Εάν με προϊον του τζάμπο εμπιστεύεσαι την πλάτη και την μέση σου ,τότε εσυ γνωρίζεις καλύτερα!
Αυτό έλεγα και εγώ μέχρι που το είδα από κοντά! Φαίνεται πολύ ποιοτικό και στιβαρό για 20€.
Βέβαια, όταν γυρίσω θα ξέρουμε σίγουρα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.255
Ενα σακίδιο έχει δυο βασικούς κανόνες,στο πως θα «μοιράζει» το βάρος στην σπονδυλική στήλη και στο πως θα αερίζεται η πλάτη,ώστε εφαπτόμενη με το σακίδιο να αερίζεται κανονικά και να μην ιδρώνεις.

Εάν με προϊον του τζάμπο εμπιστεύεσαι την πλάτη και την μέση σου ,τότε εσυ γνωρίζεις καλύτερα!
Το βαρος ειναι μολις 7 κιλα και θα το χρησιμοποιησει μονο 15 μερες.
Για ενα ταξιδι και δοκιμαστικη χρηση του σακιδιου και μονο τοσο μικρο βαρος, οκ ειναι τα 20 ευρω.

Το δικο μου με τους ιμαντες το πληρωσα αρκετα περισσοτερο και το εχω χρησιμοποησει μολις 3 φορες γιατι βρηκα πιο βολικες επιλογες. Δεν καταληγουν ολοι στο back pack με ιμαντες για ολα τα ταξιδια τους.
Εχω δωσει 100 ευρω για σχολικο σακιδιο που χρησιμοποιειται καθε μερα και εχει καποια σημασια ο αερισμος, το υλικο της πλατης και, κυριως, θα πιασουν τοπο τα λεφτα του. Εχει κρατησει 6 χρονια, αρα καλα εκανα και εδωσα τοσα για καθημερινη χρηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.337
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom