Σακιδιο πλατης

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Άσε, την έχω πατήσει και εγώ με τις ακριβές τσάντες...
Off topic αλλά είχα πάρει ένα σακίδιο για τη φωτογραφική γύρω στα 80 και απλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ... Δεν με βόλεψε.

Οπότε, ναι, γιατί να δώσω λεφτά για ένα backpack που ίσως το χρησιμοποιήσω 1-2 φορές στη ζωή μου;
Πάντως, δεν είναι τελείως κινεζιά. Έχει αρκετά καλή στήριξη πλάτης και αερισμό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση πρωτάρη;
Όλη μου τη ζωή ταξίδευα με βαλίτσα.

Τώρα έχουμε κλείσει ταξίδι 2 εβδομάδων σε Ασία και πήραμε backpack.
Όπως το σκεφτήκαμε:
+ Μικρότερο βάρος (αν πέσεις σε στραβόξυλο και στο ζυγίσουν)
+ Περισσότερος χώρος
+ Πιο εύκολο ανέβα-κατέβα στα φέρι, βάρκες κτλ.

Η ΜΕΓΑΛΗ μου απορία είναι:
Περνάει κανονικά σαν χειραποσκευή;
Αυτό εδώ πήραμε:
https://www.e-jumbo.gr/valitses-eid...ping/sakidio-taxidiou-ble-37x24x70-cm_298180/Έβαλα μέσα 3 μπουφάν και το μέτρησα: 65 30 30.
Οκ, αν το φουσκώσω, πάει και 70.
Αν δεν το έχω τέρμα φουσκωμένο και παίζει πχ στα 60, θα έχω θέμα με τις αεροπορικές; (Όλες οι πτήσεις είναι κλεισμένες μόνο με χειραποσκευή.)

Scoot: 54 38 23, 10 κιλά (2 items).
https://www.flyscoot.com/en/fly-scoot/before-you-fly/baggage
Vietjet: 56 36 23, 7 κιλά (2 items).
https://www.vietjetair.com/Sites/Web/en-US/NewsDetail/baggage-service/ 383/baggage-service
Η εύκολη απάντηση είναι: "Όχι ρε φίλε, αφού είσαι εντός ορίων, τι θέμα να έχεις;"
Ρωτάω όμως γιατί όλα αυτά τα χρόνια βλέπω τουρίστες με ΥΠΕΡΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ σακίδια να μπαίνουν κανονικά στο αεροπλάνο και προφανώς τα έχουν σαν χειραποσκευή. Αλλά μιλάμε για σακίδια τίγκα, έτσι;;; Αυτοί πώς πέρασαν τον έλεγχο...???

Σόρυ αν είναι ερώτηση πρωτάρη.
Αλλά better safe than sorry.
Εγώ πάντως έχω backpack στο μέγεθος/στυλ αυτού που έχεις ανεβάσει (εντάξει, ίσως λίγο μεγαλύτερο) εδώ και χρόνια και το παίρνω μόνο ως κανονική αποσκευή, όχι ως χειραποσκευή. :confused: Μάλιστα σε πολλά αεροδρόμια (με το Βενιζέλο να συμπεριλαμβάνεται) σε στέλνουν από το τσεκίν να περάσεις από ειδικό ιμάντα για "υπερμεγέθη αντικείμενα" (χωρίς έξτρα χρέωση) όλα τα σακίδια αυτού του τύπου . Μου φαίνεται πολύ δύσκολο λόγω της κατασκευής του να το "μαζέψεις" επαρκώς, αλλά βάσει όσων γράφουν οι άλλοι ίσως και να γίνεται.

Για χειραποσκευή έχω backpack τύπου cabin zero, το οποίο έχω χρησιμοποιήσει ανετότατα σε πολλά ταξίδια 10+ ημερών. Η scoot που αναφέρεις μέχρι πρόσφατα ήταν χαλαρή με τα μεγέθη, ο σύντροφός μου πχ σε ταξίδι μας είχε backpack σημαντικά μεγαλύτερο και βαρύτερο από την cabin zero μου, αλλά πιο μαζεμένο από αυτό που ανέβασες.
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
1.395
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μπορει να μας πει κανεις πως παει 2ημερο χωρις βαλιτσα, μονο με backpack? τι παιρνει μεσα , αν δεν γινομαι αδιακριτη; φανταζομαι δεν παιρνεις παπουτσια δευτερα, και δεν πιρνεις δευτερο πατελονι; παιρνεις μονο 2 μπλουζακια; ακομα , δεν παιρνεις παντοφλες?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
894
Likes
1.981
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
μπορει να μας πει κανεις πως παει 2ημερο χωρις βαλιτσα, μονο με backpack? τι παιρνει μεσα , αν δεν γινομαι αδιακριτη; φανταζομαι δεν παιρνεις παπουτσια δευτερα, και δεν πιρνεις δευτερο πατελονι; παιρνεις μονο 2 μπλουζακια; ακομα , δεν παιρνεις παντοφλες?
Το backpack παίρνει μέσα ότι μπορεί να χωρέσει!!! Επιλέγεις τα απολύτως απαραίτητα και κυρίως εσώρουχα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
8.569
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μόνο 2ημερο; και 3-4ημερα το καλοκαίρι μόνο σακίδιο πλάτης. Βαλίτσα ή σακ βουαγιαζ μου φαίνεται σκέτη κακουχια. Μαγιό, πετσέτα θαλάσσης σορτσακια, αντε και κανα παντελόνι, μπλουζάκια πιάνουν ελάχιστο χώρο,εσώρουχα και κάλτσες το ίδιο. Κάνα αποσμητικο και κολωνια και έτοιμος.

Αν χρειαστώ κάτι άλλο το αγοράζω εκεί που θα είμαι. Δεν πάω για τόσο καιρό σε απομονωμενο μέρος έτσι κι αλλιώς.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολυ καλή περίπτωση είναι τα σακίδια πλάτης με τις προβλεπομενες διαστάσεις των αεροπορικών εταιρειών.
Από τοτε που χτύπησα δύο της cabinmax, ενα τύπου aegean κι ένα τύπου ryan, μου έχουν λυθεί τα χέρια όσον αφορά τα 2-3-4ημερα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Από backpack σε backpack διαφερει και απο προορισμο σε προορισμο οι αναγκες επισης διαφερουν. Αυτό που φυσικά διαφέρει περισσότερο είναι ο εκάστοτε ταξιδιώτης. Προσωπικά χωράω και βδομάδα σε σχολική τσάντα. Αν εχει εξωτερικες θηκες, μπορεις να βαλεις τις παντοφλες σου σε μια πλαστική σακούλα και να τις βάλεις εκεί. Για 2-3 μερες νομίζω οποιαδήποτε τσάντα >10 l χωράει τα απαραίτητα και με το παραπάνω: μια αλλαξιά ρούχα + 1 μπλουζακι + 1 φουτερ/μαγιώ, 3 βρακιά + 1 σουτιέν + καλτσες (αν εχεις κλειστο παπουτσι), οδοντοκρεμα / οδοντοβουρτσα, φορτιστες και αν εχεις και κανα μικρο βιβλιο. Πετσετα αν εχεις αυτες τυπου decathlon χωρανε επισης, αλλιως ξεχνα το.

Ξεκινάς με τα απολύτως απαραίτητα, έτσι ώστε αυτά που θα αφήσεις να είναι πράγματα που θα μπορείς να τα ξαναγορασεις. Σημαντικο ειναι για να χωρέσεις οσο περισσότερα γινεται να τυλιξεις τα λεπτα ρουχα σε ρολο και να τα βάλεις οπου βρισκεις κενο για να εξοικονομησεις χωρο. Τζιν και ρουχα που πιανουν χωρο τα διπλωνεις κανονικα ή τα ανοιγεις και τα βαζεις από πάνω/κατω. Στο youtube εχει πολλα βιδεο που σου δειχνουν πως να εξοικονομεις χωρο. Αν εχεις σουτιεν με ακαμπτη κουπα, μπορεις στην κοιλοτητα που κανουν να βαλεις τα βρακια σου ή κάλτσες. Τις κάλτσες μπορείς να τις βάλεις και μεσα στα παπουτσια, για να εξοικονομησεις περισσοτερο χωρο (αρκει τα παπουτσια να μη βρωμανε). Γενικά γέμιζε τρύπες όσο μπορείς. Το μειονέκτημα σε αυτό είναι ότι πρέπει να τα ξαναβάλεις έτσι όταν θα φεύγεις γιατί αλλιώς δε θα χωρέσουν.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
435
Likes
3.105
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@mikrh tsopana αυτα ακριβως που θα ελεγα, με αλλα λογια. Αναλογα τι ειδους διακοπες θα κανεις, εστω και για 2-3 μερες, και ανάλογα τις ανάγκες σου. Για παραδειγμα, άλλιως ετοιμαζεσαι για διαμονη σε ξενοδοχειο(που σου παρεχει, πετσετες, σαμπουαν κλπ), και αλλιως για καμπινγκ.
Σημαντικό και τι ειδους back pack εχεις. απο μικρό σχολικό 20λιτρο, εως τύπου "ορειβατικό" 70-80λιτρο. Τα ορειβατικά εχουν το πλεονεκτημα των πολλων εξτρα θηκων και στοιχειων συγκρατισης εξωτερικά, οπου ακόμα και ενα ζευγαρι αθλητικά δένεις στα λαστιχα, και οργανωνεσαι πιο σωστά.
Η αγορα λεπτων πετσετων(αυτες που στεγνωνουν γρηγορα) ειναι καλή ιδεα, γιατί συνηθως πιανουν αρκετο χρησιμο χωρο στο σακιδιο οι απλες πετσετες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.359

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.359
Από backpack σε backpack διαφερει και απο προορισμο σε προορισμο οι αναγκες επισης διαφερουν. Αυτό που φυσικά διαφέρει περισσότερο είναι ο εκάστοτε ταξιδιώτης. Προσωπικά χωράω και βδομάδα σε σχολική τσάντα. Αν εχει εξωτερικες θηκες, μπορεις να βαλεις τις παντοφλες σου σε μια πλαστική σακούλα και να τις βάλεις εκεί. Για 2-3 μερες νομίζω οποιαδήποτε τσάντα >10 l χωράει τα απαραίτητα και με το παραπάνω: μια αλλαξιά ρούχα + 1 μπλουζακι + 1 φουτερ/μαγιώ, 3 βρακιά + 1 σουτιέν + καλτσες (αν εχεις κλειστο παπουτσι), οδοντοκρεμα / οδοντοβουρτσα, φορτιστες και αν εχεις και κανα μικρο βιβλιο. Πετσετα αν εχεις αυτες τυπου decathlon χωρανε επισης, αλλιως ξεχνα το.

Ξεκινάς με τα απολύτως απαραίτητα, έτσι ώστε αυτά που θα αφήσεις να είναι πράγματα που θα μπορείς να τα ξαναγορασεις. Σημαντικο ειναι για να χωρέσεις οσο περισσότερα γινεται να τυλιξεις τα λεπτα ρουχα σε ρολο και να τα βάλεις οπου βρισκεις κενο για να εξοικονομησεις χωρο. Τζιν και ρουχα που πιανουν χωρο τα διπλωνεις κανονικα ή τα ανοιγεις και τα βαζεις από πάνω/κατω. Στο youtube εχει πολλα βιδεο που σου δειχνουν πως να εξοικονομεις χωρο. Αν εχεις σουτιεν με ακαμπτη κουπα, μπορεις στην κοιλοτητα που κανουν να βαλεις τα βρακια σου ή κάλτσες. Τις κάλτσες μπορείς να τις βάλεις και μεσα στα παπουτσια, για να εξοικονομησεις περισσοτερο χωρο (αρκει τα παπουτσια να μη βρωμανε). Γενικά γέμιζε τρύπες όσο μπορείς. Το μειονέκτημα σε αυτό είναι ότι πρέπει να τα ξαναβάλεις έτσι όταν θα φεύγεις γιατί αλλιώς δε θα χωρέσουν.
Θα πρωτοτυπησω, αλλα πρωτη φορα πηγα φετος μικρο ταξιδι με μικρη αποσκευη και δεν πηρα σχολικη τσαντα αλλα τυπου tote bag (ειχα μια της Diesel εδω και χρονια που το ειχα ξεχασει και την ξεθαψα). Χωρεσα και εξτρα γοβες και φορεμα για βραδυ και ψωνισα και ενα μαλλον μεγαλο βιβλιο απο εκει που χωρεσε ανετα. Τη βηκα πιο μαλακη και ευελικτη σε σχεση με τα σχολικου τυπου σακιδια, τα ρουχα βγαινουν ατσαλακωτα και δεν χανεις λιτρα απο τις καμπυλες του σχηματος του σακιδιου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.369
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom