Σαντορίνη Σαντορίνη Ερωτήσεις

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Να επισκευτείτε οπωσδήποτε τον Πύργο και να φάτε στην ταβέρνα Καλλίστη.
Επίσης να δείτε το ηλιοβασίλεμα από το santo wines
P1030835.JPG
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Καλημέρα σε όλους!!Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σας ζητήσω μερικές πληροφορίες για την Σαντορίνη!Έχουμε κλείσει μαζί με το αγόρι μου εισιτήρια (ακτοπλοϊκά) από 28 Μαΐου έως 1 Ιουνίου και θα μείνουμε σε ξενοδοχείο στα Φυρά. Θα θέλαμε να μας πείτε την γνώμη σας για ενα 3μερο ουσιαστικά ταξίδι (αφού φτάνουμε στο νησί στις 28 του μήνα στις 12 το βράδυ ενώ αναχωρούμε για Αθήνα στις 1 Ιουνίου 3:00 το μεσημέρι!) Δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια (λόγο δουλειάς) να καθίσουμε παραπάνω μέρες και θα θέλαμε να τις αξιοποιήσουμε στο μέγιστο!!!Κάθε πρόταση για αξιοθέατα, βόλτες, εστιατόρια, καφετέριες κτλ που νομίζετε ότι αξίζουν είναι ευπρόσδεκτες!! :welcome:

Ευχαριστούμε πολύ προκαταβολικά και καλό καλοκαίρι σε όλους!!!
:hug:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα σε όλους!!Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σας ζητήσω μερικές πληροφορίες για την Σαντορίνη!Έχουμε κλείσει μαζί με το αγόρι μου εισιτήρια (ακτοπλοϊκά) από 28 Μαΐου έως 1 Ιουνίου και θα μείνουμε σε ξενοδοχείο στα Φυρά. Θα θέλαμε να μας πείτε την γνώμη σας για ενα 3μερο ουσιαστικά ταξίδι (αφού φτάνουμε στο νησί στις 28 του μήνα στις 12 το βράδυ ενώ αναχωρούμε για Αθήνα στις 1 Ιουνίου 3:00 το μεσημέρι!) Δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια (λόγο δουλειάς) να καθίσουμε παραπάνω μέρες και θα θέλαμε να τις αξιοποιήσουμε στο μέγιστο!!!Κάθε πρόταση για αξιοθέατα, βόλτες, εστιατόρια, καφετέριες κτλ που νομίζετε ότι αξίζουν είναι ευπρόσδεκτες!! :welcome:

Ευχαριστούμε πολύ προκαταβολικά και καλό καλοκαίρι σε όλους!!!
:hug:
Καλημέρα και καλωσόρισες Εύη
Είχα πάει και εγώ Σαντορίνη τριήμερο του Αγίου Πνεύματος το μακρινό 2006 και νομίζω πως είναι μια αρκετά καλή εποχή διότι δεν υπάρχει η κοσμοπλημμύρα που υπάρχει τον Ιούλιο και τον Αύγουστο στο νησί. Δεν θα σου μιλήσω για μπαράκια και εστιατόρια γιατί από το 2006 θα έχουν αλλάξει πολλά. Αυτό πάντως που θα σε συμβούλευα να κάνεις και λογω του ότι πας για ένα τριήμερο είναι το να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο ή μηχανάκι (εάν δεν πάρετε δικό σας μεταφορικό μέσο), ώστε να δείτε όσο περισσότερα μέρη μπορείτε χωρίς κούραση. Και επιπλέον να μην αναλωθείτε υπερβολικά στο σκέλος παραλία, ειδικά εάν πηγαίνετε πρώτη φορά στο νησί. Απολαύστε πρωινές και απογευματινές βόλτες στα Φηρά και στην Οία με τη μαγική θέα της καλντέρας, επισκεφθείτε τα σχεδόν μεσαιωνικά χωριά Πύργος και Μεσαριά (έχουν ιδιαίτερη γραφικότητα) και εννοείται να πάτε στον αρχαιολογικό χώρο του Ακρωτηρίου. Το 2006 που πήγα δεν ήταν ανοιχτός και το έχω μαράζι που δεν πήγα. Εάν σας φτάσει ο χρόνος πηγαίνετε και στην Αρχαία Θήρα κοντά στο Καμάρι με ενδιαφέροντα ερείπια (εκεί πήγα) και την πιο αεροπορική θέα της Σαντορίνης που φτάνει μέχρι την Ανάφη! Κάντε δώρο στον εαυτό σας ένα γεύμα σε ένα από τα ακριβά εστιατόρια του νησιού (εάν σας παίρνουν φυσικά τα οικονομικά σας) όπως ο Κουκούμαβλος και η Σελήνη (έχουν και internet sites) για να δοκιμάσετε ευφάνταστα πιάτα με βάση τη σαντορινιά παράδοση. Όσο για μπανάκια, σίγουρα ο Περίβολος και η Περίσσα θα σας ικανοποιήσουν-αν και όπως σου είπα και πριν, εάν πηγαίνεις πρώτη φορά αξίζει περισσότερο να γυρίσεις το νησί γενικότερα και όχι να περάσεις πολλές ώρες στις παραλίες
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αφού φτάσετε πιστέυω μία έξοδος για να ανέβει η ψυχολογία είναι ότι πρέπει. Να βγείτε στα Φηρά έχει τα πάντα κλάμπ, μπαρ, εστιατόρια κτλ.

Άρα θα έχετε τρεις ολόκληρες ημέρες --> 29, 30 & 31

Για μπάνιο πολύ καλές επιλογές είναι οι ανατολικές παραλίες Περίσσα και Περίβολος με τα beach bar και το μαύρο βοτσαλάκι. Στη Βλυχάδα τα νερά είναι καθαρά. Η κόκκινη παραλία ως τοπίο είναι κάτι μοναδικό, αλλά έχει πολύ κόσμο αν θέλετε να καθίσετε καλό είναι να φτάσετε νωρίς. Σε διάφορα σημεία στο νότιο κομμάτι υπάρχουν κρυμμένα διαμάντια, με πινακίδες και λίγο χωματόδρομο λίγο εξερεύνηση πιστεύω δε βλάπτει. Αν σου αρέσουν οι βουτιές μπορείτε να πάτε στο Αμμούδι το επίνειο της Οίας, και μετά τις ταβέρνες έχει λεία βράχια και ένα νησάκι (Αγ. Νικολάου). Αν έχεις μάσκα θα δεις τα ατελείωτα σκοικιά και αλυσίδες στο βυθό που εντυπωσιάζει.
Γενικά τα νερά στην Σαντορίνη φαίνονται βρώμικα, αλλά δεν είναι. Ο πυθμένας είναι σκούρος με αποτέλεσμα το νερό να μην αντανακλάτε και να μην φαίνονται τα όμορφα χρώματα που βλέπεις αλλού (το ίδιο και στη Νίσυρο).

Για βόλτες και περατζάδα θα πάτε σίγουρα στην Οία, το Ημεροβίγλι και στα Φηρά. Προτείνω να γυρνάτε για μπάνιο και μέτά βόλτα όντας έτοιμοι θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο. Όμορφα παραδοσιακά χωριά είναι το Μεγαλοχώρι, Η Φοινικά, το Ακρωτήρι, ο Πύργος, σε ένα μία μικρή στάση για φώτο θα μπορούσατε να κάνετε.

Όμορφη εμπειρία είναι και το καραβάκι στην Καλντέρα. Κατεβαίνεις τα σκαλιά προς το παλιό λιμάνι από τα Φηρά (ΠΡΟΣΟΧΗ στα μουλάρια), πέρνεις το καραβάκι και στάση πρώτη Ηφαίστειο (λίγο περπάτημα) και βλέπεις τον κεντρικό κρατήρα, στάση δεύτερη νησάκι Π. Καμμένης με εκκλησάκι και θερμά λουτρά να αναβλύζουν μέσα στην θάλασσα, πηδάς από το καράβι και όσο πλησιάζεις το νερό ζεσταίνετε. ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι άσπρα μαγιό θα γίνουν άστο. Στάση για φαγητό στο απέναντι νησάκι της Θηρασιάς, όπου μπορείς να κάνεις και μπάνιο τα νερά είναι κρύσταλλο. Τέλος περνάς από Αμμούδι και Αρμένι τα δύο επίνεια της Οίας και πίσω. Για την άνοδο προτείνω το τελεφερίκ. Θα φτάσεις πίσω γύρω στις 17:00 άρα θα έχεις χρόνο να ετοιμαστείς και να πας βόλτα στην Οία πριν δύσει ο ήλιος.

Για φαγητό:
φτηνή λύση ταβέρνα Κρητικός στα Φηρά και τον Καρτεράδο. Τεράστιες μερίδες και μπριζόλα σπέσιαλ σε πολύ καλές τιμές.
θα πρότεινα ένα δείπνο στον Αμμούδι δίπλα στο κύμα με τον ήλιο να δυει, σχετικά ακριβά (50€ το άτομο με αλκοόλ)
και
ένα δείπνο στην Καλντέρα να βλέπεις το ατελείωτο.
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
thanos75 και tol-pap σας υπερευχαριστώ!!!Σίγουρα θα νοικιάσουμε μηχανάκι για να μπορούμε να γυρνάμε με μεγαλύτερη ευκολία!Θα επεξεργαστώ τις πληροφορίες σας και θα βγάλω ένα προγραμματάκι!Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνουμε και θέλουμε να γεμίσουμε όσο το δυνατό περισσότερες εικόνες!!χαχα...όσο για το άσπρο μαγιό το έχω αποκλείσει από ανάλογη εμπειρία σε άλλη παραλία!Από άσπρο είχε γίνει καφέ!!

:lol::lol:
 

parisg7

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
καλησπερα..το φορουμ ειναι φοβερο.συγνωμη που γραφω εδω αλλα λογο του οτι ειμαι νεος δεν ξερω ακομα που να γραψω.λοιπον θα παω με την κοπελα μου σαντορινη τετραημερο ....για πρωτη φορα στο νησι κ θελω την βοηθεια σας.θα νοικιασω γουρουνα κ θα ηθελα να μ βοηθησετε στο που να μεινω.θελω διαμονη μεχρι το πολυ 70 ευρω.θα ηθελα να δω ολο το νησι για να σας βοηθησω.θα επανλθω συντομα οταν δω πως δουλευει το φορουμ ωστε να σας περιγραψω με φοτο το 10ημερο μου στο πουκετ ταυλανδη που πηγα το 2008.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
καλησπερα..το φορουμ ειναι φοβερο.συγνωμη που γραφω εδω αλλα λογο του οτι ειμαι νεος δεν ξερω ακομα που να γραψω.λοιπον θα παω με την κοπελα μου σαντορινη τετραημερο ....για πρωτη φορα στο νησι κ θελω την βοηθεια σας.θα νοικιασω γουρουνα κ θα ηθελα να μ βοηθησετε στο που να μεινω.θελω διαμονη μεχρι το πολυ 70 ευρω.θα ηθελα να δω ολο το νησι για να σας βοηθησω.θα επανλθω συντομα οταν δω πως δουλευει το φορουμ ωστε να σας περιγραψω με φοτο το 10ημερο μου στο πουκετ ταυλανδη που πηγα το 2008.
Πρώτον μην νοικιάσεις γουρούνα γιατί είναι επικίνδυνες και πολύ αργές. Αφού μπορείς να νοικιάσεις γουργούνα θα μπορείς να νοικιάσεις και μηχανάκι που βολεύει καλύτερα. Τα Φηρά είναι η καλυτερη επιλογή είναι στο κέντρο του νησιοιύ και θα μπορείς να κινηθείς όπου θέλεις!!!
 

parisg7

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Εχω δίπλωμα αυτοκινήτου κ άκουσα οτι μπορεις να νοικιάσεις γουρούνα κ οχι μηχανάκι!!δηλαδη τέλη Ιουλίου μπορω να βρω μεσα στα Φηρά δίκλινο με 70 ευρω κ οχι υπόγειο?για να γύρισεις το νησί νομίζεις οτι τα Φηρά ειναι η καλύτερη επιλογή?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχω δίπλωμα αυτοκινήτου κ άκουσα οτι μπορεις να νοικιάσεις γουρούνα κ οχι μηχανάκι!!δηλαδη τέλη Ιουλίου μπορω να βρω μεσα στα Φηρά δίκλινο με 70 ευρω κ οχι υπόγειο?για να γύρισεις το νησί νομίζεις οτι τα Φηρά ειναι η καλύτερη επιλογή?
Για μηχανάκι χρειάζεσαι ανάλογο δίπλωμα.
Μπορείς να βρεις, αν κλείσεις εγκαίρως. Δεν θα έχεις θέα στην καλντέρα βέβαια. Ψάξου στις μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων:
http://book.travelstories.gr/hotels/
και στο booking. Μπορείς να θέσεις ως κριτήριο την τιμή.
Τα Φηρά, χωρίς να είναι και το πιο ωραίο μέρος της Σαντορίνης, είναι καλή επιλογή για διαμονή, αφού είναι η πρωτεύουσα του νησιού.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Αν δεν βρεις ακριβώς Φηρά δες Φηροστεφάνι.Είναι ενωμένο με τα Φηρά,λίγα λεπτά περπάτημα από τα Φηρά και έχει τα πάντα.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Εχω δίπλωμα αυτοκινήτου κ άκουσα οτι μπορεις να νοικιάσεις γουρούνα κ οχι μηχανάκι
H γουρούνα είναι μεν τετράτροχη αλλά λογίζεται ως τρίκυκλο στην άδεια κυκλοφορίας αρα χρειάζεται δίπλωμα για μηχανάκι. Για σιγουριά πάρε τηλ σε ένα γραφείο ενοικιάσεων στην Σαντορίνη και ρώτησε. Επίσης δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά κάτω από 21 χρονών ή δίπλωμα λιγότερο από 2 χρόνια δεν νοικιάζεις τιποτα!!!!!
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Γεια σας. Φέτος μία απ'τις επιλογές μου για καλοκαιρινές διακοπές είναι και η Σαντορίνη. Ακούω συνεχώς ότι είναι πανάκριβη όμως και με προβληματίζει. Αυτό βέβαια είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και γι αυτό θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει περιπου τιμές για φαγητό και ποτό. Προφανώς δε μιλάω για τα τοπ εστιατόρια με θέα την καλντέρα που καταλαβαίνω ότι είναι υψηλές οι τιμές τους αλλά για αξιοπρεπείς ταβερνούλες.
ΥΓ: για τέλος Αυγούστου μ' ενδιαφέρει πιο πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom