Σαν σήμερα (ταξιδιωτική έκδοση)

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.305
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Συλλεκτικές πραγματικά :) Καμιά ιστορία;΄Εστω και σύντομη;
Νομίζω,ότι και να γράψω δεν θα έχει χρηστικές πληροφορίες παρά μόνο ιστορική "αξία",ίσως περισσότερα σ'ένα άλλο νήμα.Φτάνει η κατάχρηση με αυτά που λέω πιο κάτω :)

θυμάσαι με ποια εταιρία πέταξες πόσες στασεις έκανε το αεροπλάνο για λίμα , φαντάζομαι ότι για τέτοια πτήση εκείνη την εποχή το κόστος παίζει να έφτανε και τα 2.000€.
Τις εταιρείες τις θυμάμαι,οι περισσότερες δεν υπάρχουν πια.Ηταν ένα μεγάλο ταξίδι που είχε και διακοπές στην Καραιβική.Ξεκινήσαμε με την Malev από Θεσσαλονίκη για Φρανκφούρτη μέσω Βουδαπέστης και μετά με την Pan Am για Μαιάμι. Από εκεί με την Eastern για Antigua and Barbuda
1608726021074.png

μετά με κάτι τοπικές εταιρείες και μικρά αεροπλανάκια
1608726181218.png

στην St Lucia :cool:
1608726130562.png

μετά στην πιο άγνωστη τότε Grenada :cool:
1608726253847.png

και τελικά στο Trinidad and Tobago.Από εκεί με την Aeroperu για Λίμα και μετά με την Faucett για Κούσκο.Οι επικοινωνίες τότε γίνονταν με Telex.Το κόστος της εκδρομής δεν μπορώ να το θυμηθώ με ακρίβεια,πάντως τα 2000 ευρώ που λες ήταν την εποχή εκείνη ένα ετήσιο εισόδημα περίπου :)
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Aeropuerto internacional de la Habana José Martí adiós Cuba hasta la vista y hasta la victoria siempre 23/12/19
 

Attachments

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Νομίζω,ότι και να γράψω δεν θα έχει χρηστικές πληροφορίες παρά μόνο ιστορική "αξία",ίσως περισσότερα σ'ένα άλλο νήμα.Φτάνει η κατάχρηση με αυτά που λέω πιο κάτω :)
Χρηστικές πληροφορίες βρίσκει αμέτρητες κανείς.Και εδώ και αλλού.Παλιές ιστορίες με ρετρό φωτογραφίες δεν βρίσκει :) ΄Εστω συνέχιζε να βάζεις φωτογραφίες με σύντομες περιγραφές.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω,ότι και να γράψω δεν θα έχει χρηστικές πληροφορίες παρά μόνο ιστορική "αξία",ίσως περισσότερα σ'ένα άλλο νήμα.Φτάνει η κατάχρηση με αυτά που λέω πιο κάτω :)
Συμφωνώ απόλυτα με τον @fotast
Χρηστικές πληροφορίες μπορεί να υπάρχουν, οι ιστορικές αφηγήσεις για ταξίδια περασμένων δεκαετιών και οι ρετρό φωτογραφίες σπανίζουν.
Φαίνεται αυτό άλλωστε από το πόσο έχουν αγαπηθεί, είτε από τις λίγες ιστορίες τέτοιου τύπου που υφίστανται στο φόρουμ, είτε από μεμονωμένα ποστ. ;)
Διψάμε για τέτοια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρχές της δεκαετίας του 80.Ηταν το πρώτο ταξίδι μας στο Περού και το οργανώσαμε μόνοι μας με όλες τις δυσκολίες εκείνης της εποχής.Δεν ξέρω,ίσως να είμαι από τους πρώτους σμφορουμίτες που πάτησαν το ποδαράκι τους εκεί :p



Πράγματι, καλές διατηρήθηκαν.Δες και μία μέσα από το αεροπλάνο πετώντας για το Κούσκο πάνω από τις Ανδεις και το Μάτσου Πίτσου πως ήταν τότε χωρίς πολύ κόσμο

View attachment 333993
View attachment 333994
View attachment 333995
Εύχομαι κάποτε να καταφέρεις/καταφέρετε να πάτε στο Κούσκο,η περιοχή είναι must.Υποθέτω ότι έχεις διαβάσει και την βραβευμένη υπερπαραγωγή :clap:του Yorgos :)
Ο λαός απαιτεί ρετρό ιστορία, αυτές είναι οι καλύτερες. Αν όχι ιστορία έστω αποσπάσματα.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom