Σας έχουν κλέψει ποτέ;

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Το πρωτο μου λαδωμα

Πριν απο ενα χρονο πηγα με την κοπελα μου στο Νοβι Σαντ της Σερβιας. Μια μερα ειπαμε να παμε ημερησια και στο Βελιγραδι, εγω, η κοπελα μου, μια φιλη μας (Ελληνο-Σερβα) και ο δικος της (100% Σερβος). Ελα ομως που εκεινη τη μερα επαιζε Παρτιζαν-Αστερας και η αστυνομια ελεγχε ποιος ταξιδευει για Βελιγραδι. Ερχονται και σε εμας, δινουμε ελληνικες ταυτοτητες, η φιλη μας ειχε το ελληνικο της διαβατηριο μαζι της και τοτε αρχιζουν τα... προμπλεμα. Η φιλη, που μιλαει απταιστα σερβικα, μετεφραζε και μας ρωτησε αν εχουμε "δηλωση παραμονης". Παρενθεση: Αν μεινεις στη Σερβια πανω απο 24 ωρες, πρεπει να δηλωθεις στο τοπικο Αστ. Τμημα οτι διαμενεις στο ταδε ξενοδοχειο, ή εστω στο σπιτι του Ιβαν. Αν μενεις σε ξενοδοχειο την κανουν αυτη τη δουλεια. Εγω ειχα ξαναπαει Σερβια και το ηξερα οτι κατι τετοιο κανουμε, αλλα δεν ηξερα οτι πρεπει να εχω το χαρτι μαζι μου (ουτε την πρωτη φορα μου το ειχαν δωσει).

Τεσπα, την ψιλιαστηκα ποιο χαρτι θελει και αρχισα τα χαζα
"Βιζα θελετε? Να παμε στην Πρεσβεια?" για να απανταει βεβαια βιαστικα αυτος "Οχι οχι, δεν ειναι αυτο". Κανονικα λεει πρεπει να παμε στο δικαστηριο και να μας βαλει προστιμο 150 Ευρω τον καθενα. Τελικα τον πειθει η κοπελα οτι δεν ειμαστε λαθρομεταναστες, ουτε εγκληματιες και να μας αφησει ησυχους. Εκει χαλαρωσα εγω και ενω ειχα πληκτρολογησει τον αριθμο της πρεσβειας στο Βελιγραδι ειπα να το ασχοληθουμε αφου φτασουμε στο σταθμο.
Δυο στασεις πριν το Βελιγραδι ομως, ξαναερχεται ο καλος και ο κακος μπατσος... Διωχνουν δυο ασχετες κοπελιτσες, καθονται αυτοι διπλα μας στο κουπε και κλεινουν και την πορτα. Εδω ειμαστεεεε... Ο κακος να λεει "παμε να πληρωσουν προστιμο", ο καλος να με ρωταει τι ομαδα ειμαι. Αν και ΠΑΟΚτζης, [URL="
οτι ειμαι Ηρακληδεας.[/URL]
Στο θεμα μας, λεει, ο πονηρος ο ξενοδοχος μας δεν μας δηλωσε για να αποφυγει το δημοτικο φορο. Εκει ξανακανω κλικ εγω γιατι ξερω οτι εχουμε πληρωσει και το δημοτικο φορο. Αλλα τι να κανεις? Δεν ειχα προσαχθει ποτε σε ελληνικο τμημα, που να ξερω τι διαολο γινεται στα σερβικα? Και αν αυτος πεισμωσει και βγαλει μετα οτι τον εβρισα, του αντισταθηκα κτλ? Ακομα και καθαροι να βγουμε, θυσιαζεις τη μονοημερη εκδρομη σου να ψαχνεις το δικιο σου στα τμηματα? Τελικα ο κακος μπατσος βγηκε απο το κουπε και πραγματωθηκε το αναποφευκτο. Ακουσα τον καλο μπατσο να λεει "πετ-ντεσετ" και την φιλη μας να απανταει "ντβα-ντεσετ", του δωσαμε ενα εικοσαρικο εγω, ενα εικοσαρικο εκεινη και αποφασισε οτι δεν ειμασταν πια απειλη για την δημοσια ταξη.

Του ευχομαι να τα δωσει σε γιατρους. :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε πείθομαι ιδιαίτερα με την εκδοχή σου αλλά άναψε κι ένα κερί για την Ηρακλάρα που σε έσωσε, μέρες που είναι :) :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τελικα ο κακος μπατσος βγηκε απο το κουπε και πραγματωθηκε το αναποφευκτο. Ακουσα τον καλο μπατσο να λεει "πετ-ντεσετ" και την φιλη μας να απανταει "ντβα-ντεσετ", του δωσαμε ενα εικοσαρικο εγω, ενα εικοσαρικο εκεινη και αποφασισε οτι δεν ειμασταν πια απειλη για την δημοσια ταξη.

Του ευχομαι να τα δωσει σε γιατρους. :rolleyes:
Σε περίπτωση που σου ζητήσουν να τους ακολουθήσεις; Μας είχε φοβήσει ένας ξεναγός στη Βουδαπέστη ότι έχει συμμορίες με ψεύτικους αστυνομικούς. Αν δεν έχεις κάνει κάτι και έχεις μαζί διαβατήριο για να δείξεις υπάρχει περίπτωση να σου πουν να πας στο τμήμα; Είναι υποχρεωμένοι να σου δείξουν ταυτότητα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα σου πω μια ιστορία που συνέβη σε ένα φίλο Αυστριακό, δημοσιογράφο, στην Ουκρανία πριν από μερικά χρόνια. Τον σταμάτησαν δυο αστυνομικοί με πολιτικά, του είπαν ότι η βίζα του είναι ελαττωματική, του ζήτησαν χρήματα, δεν τους τα έδωσε, πιστεύοντας πως είναι απατεώνες και τους είπε να τον πάνε στο τμήμα. Τον πήγαν, τον κράτησαν 5 μέρες, τον έβρεχαν κρύο νερό με μάνικες και την 6η μέρα τον άφησαν. Ούτε κουβέντα για βίζες φυσικά.

Ο τύπος επέστρεψε στην Αυστρία κι έγραψε ένα ωραιότατο άρθρο στην εφημερίδα μεγαλύτερης κυκλοφορίας στη χώρα. Τον κάλεσε ο Ουκρανός πρέσβης την επόμενη μέρα για γέυμα, όπου και του παρουσίασε το δώρο αποζημίωσης για την ταλαιπωρία και ψυσική οδύνη που υπέστη: μια βίζα εφ' όρου ζωής για την Ουκρανία. Δεν τη χρησιμοποίησε ποτέ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Θα σου πω μια ιστορία που συνέβη σε ένα φίλο Αυστριακό, δημοσιογράφο, στην Ουκρανία πριν από μερικά χρόνια. Τον σταμάτησαν δυο αστυνομικοί με πολιτικά, του είπαν ότι η βίζα του είναι ελαττωματική, του ζήτησαν χρήματα, δεν τους τα έδωσε, πιστεύοντας πως είναι απατεώνες και τους είπε να τον πάνε στο τμήμα. Τον πήγαν, τον κράτησαν 5 μέρες, τον έβρεχαν κρύο νερό με μάνικες και την 6η μέρα τον άφησαν. Ούτε κουβέντα για βίζες φυσικά.

Ο τύπος επέστρεψε στην Αυστρία κι έγραψε ένα ωραιότατο άρθρο στην εφημερίδα μεγαλύτερης κυκλοφορίας στη χώρα. Τον κάλεσε ο Ουκρανός πρέσβης την επόμενη μέρα για γέυμα, όπου και του παρουσίασε το δώρο αποζημίωσης για την ταλαιπωρία και ψυσική οδύνη που υπέστη: μια βίζα εφ' όρου ζωής για την Ουκρανία. Δεν τη χρησιμοποίησε ποτέ.
Mετά απο αυτό που έπαθε το περίεργο θα ήταν να τη χρησιμοποιούσε! Όμως δε κατάλαβα, αυτοί τελικά ήταν κανονικοί αστυνομικοί και έκαναν αυτή τη κομπίνα με τις "ελαττωματικές" βίζες για να βγάζουν λεφτα; Εμάς πάντως ο ξεναγός μας έλεγε για ψεύτικους αστυνομικούς με στολή..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλλον ήταν κανονικοί για να τον πήγαν σε κανονικό τμήμα. Τώρα η κομπίνα με τους ψεύτικους αστυνομικούς γίνεται σε πολλά μέρη. Δεν είμαι σε θέση αν δώσω συμβουλή σε κανέναν.
 

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Μας είχε φοβήσει ένας ξεναγός στη Βουδαπέστη ότι έχει συμμορίες με ψεύτικους αστυνομικούς.
Τους δικους μας για κανονικους τους ειχα. Δυσκολο τωρα να μπηκαν μεσα στο τραινο να κανουν τοση ωρα κομπινα. Και συμφωνα με το νομο εγω οντως επρεπε να εχω μαζι μου το χαρτακι εκεινο. Απλα αν δεν ηταν τσογλανος θα μιλουσε με το τμημα του Νοβι Σαντ, θα μαθαινε οτι ειμαστε δηλωμενοι και τελος. Με το που βγηκαμε απο το τραινο πηραμε τηλεφωνο τον ξενοδοχο και ειπε οτι μας ειχε δηλωσει αλλα επειδι το Νοβι Σαντ ειναι... χωριο δεν τα ζητανε αυτα και αν ηξερε οτι θα παμε Βελιγραδι θα μας το εδινε. Πηγαμε στην Πρεσβεια και μας το εστειλε με φαξ για να το εχουμε, μην γινουν τα ιδια στο γυρισμο.

Δε πείθομαι ιδιαίτερα με την εκδοχή σου
τι σε χαλαει?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μάλλον ήταν κανονικοί για να τον πήγαν σε κανονικό τμήμα. Τώρα η κομπίνα με τους ψεύτικους αστυνομικούς γίνεται σε πολλά μέρη. Δεν είμαι σε θέση αν δώσω συμβουλή σε κανέναν.
Τους δικους μας για κανονικους τους ειχα. Δυσκολο τωρα να μπηκαν μεσα στο τραινο να κανουν τοση ωρα κομπινα. Και συμφωνα με το νομο εγω οντως επρεπε να εχω μαζι μου το χαρτακι εκεινο. Απλα αν δεν ηταν τσογλανος θα μιλουσε με το τμημα του Νοβι Σαντ, θα μαθαινε οτι ειμαστε δηλωμενοι και τελος. Με το που βγηκαμε απο το τραινο πηραμε τηλεφωνο τον ξενοδοχο και ειπε οτι μας ειχε δηλωσει αλλα επειδι το Νοβι Σαντ ειναι... χωριο δεν τα ζητανε αυτα και αν ηξερε οτι θα παμε Βελιγραδι θα μας το εδινε. Πηγαμε στην Πρεσβεια και μας το εστειλε με φαξ για να το εχουμε, μην γινουν τα ιδια στο γυρισμο.
Oπότε είναι να μη σου τύχει..Είτε με κανονικούς είτε με ψεύτικους...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
Θα σου πω μια ιστορία που συνέβη σε ένα φίλο Αυστριακό, δημοσιογράφο, στην Ουκρανία πριν από μερικά χρόνια. Τον σταμάτησαν δυο αστυνομικοί με πολιτικά, του είπαν ότι η βίζα του είναι ελαττωματική, του ζήτησαν χρήματα, δεν τους τα έδωσε, πιστεύοντας πως είναι απατεώνες και τους είπε να τον πάνε στο τμήμα. Τον πήγαν, τον κράτησαν 5 μέρες, τον έβρεχαν κρύο νερό με μάνικες και την 6η μέρα τον άφησαν. Ούτε κουβέντα για βίζες φυσικά.

Ο τύπος επέστρεψε στην Αυστρία κι έγραψε ένα ωραιότατο άρθρο στην εφημερίδα μεγαλύτερης κυκλοφορίας στη χώρα. Τον κάλεσε ο Ουκρανός πρέσβης την επόμενη μέρα για γέυμα, όπου και του παρουσίασε το δώρο αποζημίωσης για την ταλαιπωρία και ψυσική οδύνη που υπέστη: μια βίζα εφ' όρου ζωής για την Ουκρανία. Δεν τη χρησιμοποίησε ποτέ.
Ουκρανικό black humor, ε;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Παντως,στην ομορφη Αθηνα μας,πολλοι ψευτικοι αστυνομικοι,εχουν κλεψει η εχουν προσπαθησει να κλεψουν,ατυχους τουριστες.....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Θα σου πω μια ιστορία που συνέβη σε ένα φίλο Αυστριακό, δημοσιογράφο, στην Ουκρανία πριν από μερικά χρόνια.

Τον κάλεσε ο Ουκρανός πρέσβης την επόμενη μέρα για γέυμα, όπου και του παρουσίασε το δώρο αποζημίωσης για την ταλαιπωρία και ψυσική οδύνη που υπέστη: μια βίζα εφ' όρου ζωής για την Ουκρανία. Δεν τη χρησιμοποίησε ποτέ.
Ετσι που τα έλεγες(παρουσίασε κτλ) περίμενα διαφορετικό "δώρο".

Αν ήταν έτσι μάλλον θα το χρησιμοποιούσε;;)

Φτήνια ο πρέσβης,με σκέτη βίζα πήγε να βγάλει την ταλαιπωρία του φίλου.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Θα σου πω μια ιστορία που συνέβη σε ένα φίλο Αυστριακό, δημοσιογράφο, στην Ουκρανία πριν από μερικά χρόνια. Τον σταμάτησαν δυο αστυνομικοί με πολιτικά, του είπαν ότι η βίζα του είναι ελαττωματική, του ζήτησαν χρήματα, δεν τους τα έδωσε, πιστεύοντας πως είναι απατεώνες και τους είπε να τον πάνε στο τμήμα. Τον πήγαν, τον κράτησαν 5 μέρες, τον έβρεχαν κρύο νερό με μάνικες και την 6η μέρα τον άφησαν. Ούτε κουβέντα για βίζες φυσικά.

Ο τύπος επέστρεψε στην Αυστρία κι έγραψε ένα ωραιότατο άρθρο στην εφημερίδα μεγαλύτερης κυκλοφορίας στη χώρα. Τον κάλεσε ο Ουκρανός πρέσβης την επόμενη μέρα για γέυμα, όπου και του παρουσίασε το δώρο αποζημίωσης για την ταλαιπωρία και ψυσική οδύνη που υπέστη: μια βίζα εφ' όρου ζωής για την Ουκρανία. Δεν τη χρησιμοποίησε ποτέ.

Παράνομη κράτηση δυτικού δημοσιογράφου συνοδευόμενη από βασανιστήρια σε ανατολική χώρα? Εξαπάτηση κλπ? Χρειάζεται και κάποιο link τουλάχιστον με το άρθρο στη μεγαλύτερης κυκλοφορίας εφημερίδα ή άλλο, όπου αυτό το περιστατικό αναφέρεται.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom