Σας έχουν κλέψει ποτέ;

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ε καλά δε με γδύσανε, τα λεφτά και την ΑΤΜ μου πήρανε. Ευτυχώς βρήκα οδηγό ταξί που με πήγε τσάμπα στο αστυνομικό τμήμα (λίγο ήθελε να με ληστέψουν κι εκεί οι μπάτσοι) και μετά βρέθηκε ιδιοκτήτης πανσιόν που δέχτηκε να με κρατήσει όλο το ΣΚ χωρίς να πληρώσω, μέχρι να φτάσουν οι ενισχύσεις της Western Union, και μάλιστα μου δάνεισε και χρήματα για το φαγητό μου. Οι ιστορίες που άκουσα μέσα στο ΣΚ εκείνο είναι για ταινίες... Δεν είναι η αγαπημένη μου πρωτεύουσα η Guatemala City (η ληστεία πάντως έγινε στην Αντίγουα).
Ληστεια στην Antigua? Παρα τις φημες δεν αιστανθηκα κινδυνο ουτε περπατωντας 12 το βραδι. Στη Guatemala city παλι σταματησε κοπελα με αμαξι και μου ειπε να κρυψω το κινητο μου που περιεργαζομουν ανεμελος
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Από όσους γνωρίζω που πήγαν στη Βαρκελώνη, τους μισούς τους κλέψανε.

Εμένα ποτέ, κι έχω πάει αρκετές φορές κι έχω ζήσει για λίγο εκεί. Βέβαια, πήγαν να μου κάνουν όλα τα γνωστά κόλπα. Να μου δώσουν δωρεάν είσοδο σε κλαμπ, να μου πουν ότι με κουτσούλησαν, ότι πάτησα σκ@τ@... Μια φορά ένας προσπάθησε να μου βάλει τρικλοποδιά...

Στη Βαλένθια νομίζω, μου είχαν κλέψει σε ένα μπαρ ένα εντελώς φτηνό και άσχημο τζιν μπουφάν που το είχα κρεμάσει λίγο πίσω μου, στις κρεμάστες που έιχε κάτω από την μπάρα.
Είχε τόσα καλύτερα και ακριβότερα. Πραγματικά απόρησα...

Σε μια άλλη μικρότερη πόλη της Ισπανίας, διαπιστώνω κάποια στιγμή ότι λείπει ένα μικρότερο τσαντάκι απ'την τσάντα μου, όπου είχα κάρτες, 150 ευρώ και διαβατήριο.
Πηγαίνω στο αστυνομικό τμήμα, ήταν μεσημέρι, ένας μόνος του μέσα σχεδόν κοιμόταν. Σκέφτομαι ότι δύσκολα θα γίνει δουλειά. Του λέεω τι συνέβη και μου λέει στα ισπανικά βέβαια, "Γεια σου Ulysses (το όνομά μου) :shock:, σε περίμενα". Και το τσαντάκι ήταν εκει χωρίς να λείπει τίποτα. Μάλλον εγώ το άφησα κάπου :rolleyes-80: 'η μου πεσε και κάποιος καλός άνθρωπος το βρήκε και το πήγε.

Όταν ήρθε ο πατέρας μου στη Βαρκελωνη, του πήραν το πορτοφόλι. Του είχα πει να προσέχει αλλά το είχε στην εσωτερική τσέπη του ανοιχτού μπουφάν του. Εγινε το γνωστο στο μετρό με το σακάκι που του πέταξαν στα πόδια. Αλλά εγώ το κατάλαβα και βγήκα απ' το βαγόνι όταν έκλειναν οι πόρτες μένοντας πίσω με τον κλέφτη και το επανέκτησα :clap:
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Μετά από όσα διάβασα εδώ μου πέρασε η διάθεση για ταξίδι! Αλήθεια, κλέβουν στον ίδιο βαθμό ντόπιους και τουρίστες; Και είναι άραγε τόσο δύσκολο να μη δείχνει κανείς τουρίστας; Ειδικά σε μια ευρωπαϊκή πόλη νομίζω πως θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό. Θυμάμαι ακόμα ένα ταξίδι μου στο Λονδίνο και ότι αποφεύγαμε να μιλάμε ιδιαίτερα μεταξύ μας (στα Ελληνικά) για να μη δίνουμε στόχο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά από όσα διάβασα εδώ μου πέρασε η διάθεση για ταξίδι! Αλήθεια, κλέβουν στον ίδιο βαθμό ντόπιους και τουρίστες; Και είναι άραγε τόσο δύσκολο να μη δείχνει κανείς τουρίστας; Ειδικά σε μια ευρωπαϊκή πόλη νομίζω πως θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό. Θυμάμαι ακόμα ένα ταξίδι μου στο Λονδίνο και ότι αποφεύγαμε να μιλάμε ιδιαίτερα μεταξύ μας (στα Ελληνικά) για να μη δίνουμε στόχο.
Υπερβολές. Άσε που αν δε μιλάτε σα cockneys μάλλον δίνατε και παραπάνω στόχο. (συν το ότι οι μισοί κάτοικοι του Λονδίνου μάλλον μιλάνε χειρότερα Αγγλικά από σας).
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Προσωπικα εχω τρελαθει μ'αυτα που ακουω!!!Ενα ειναι σιγουρο στη Βαρκελωνη να εχετε το νου σας,εμενα σαν προλυπτικος που ειμαι ειχαν πεσει στην αντιληψη μου δυο τυποι στο μετρο που μετρουσαν λεφτα,και την αλλη μερα τους βλεπω να με ακολουθουν σταματαω καθομαι και ερχονται διπλα μου,μαζι ακολουθει και ενας αστυνομικος με ενα σκυλο ο οποιος καθεται ακριβως μπροστα απο τον τυπο,και τον παιρνει μαζι του μαλλον ηταν τακτικος πελατης!!!Στη Ρωμη παλι καθως περπατουσα βρηκα στο δρομο 80 ευρω!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στη Ρωμη παλι καθως περπατουσα βρηκα στο δρομο 80 ευρω!!!
Μικρος ο κοσμος! δεν περιμενα οτι θα τα εβρισκα ποτε τα 80 ευρω μου. Ευτυχως που υπαρχει κ τιμιος κοσμος..να σου στειλω αριθμο λογαριασμου να μου τα καταθεσεις?
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Βρε τη Βαρκελώνη!Το έχω ξαναπεί, νομίζω!Παραγγέλνω το βραδινό φαλάφελ μου κάπου στη Ράμπλα και αισθάνομαι κάποιον κολλητά πάνω μου στο στενό φαστφουντάδικο χωρίς όμως να υπάρχει λόγος να στριμωχτεί πάνω μου (δεν ήμαστε και στο μετρό σε ώρα αιχμής!) Κοιτάω στο τσαντάκι Tous που φορούσα (Ισπανία ήμουν!) και διαπιστώνω ότι ο κύριος που είχε στριμωχτεί πάνω μου είχε ανοίξει το φερμουάρ από το τσαντάκι μου και κρατούσε την ταμπακιέρα μου (κάπνιζα λίγο τότε..)Λεφτά δεν έχω ποτέ σε τσάντα όταν είμαι εκτός Ελλάδος ή στην Αθήνα! Μου λέει "Σορυ", μου δίνει την ταμπακιέρα στο χέρι και φεύγει!Κόκαλο εγώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H Bαρκελώνη σε μια πανευρωπαϊκή έρευνα αναδείχθηκε η πρώτη πόλη στην Ευρώπη σε κλοπές πορτοφολιών (η Μαδρίτη τρίτη) πριν λίγα χρόνια. Από κει και πέρα, απαντώντας και στο φίλο Clemence, δε νομίζω ότι συντρέχει και κανένας λόγος να φρικάρει κανείς και να παίρνει υπερβολικά μέτρα που χαλάνε τη διαμονή. Στην τελική όσο λειτουργούν οι ΑΤΜ και υπάρχουν εσωτερικές τσέπες ο κίνδυνος είναι μικρός.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Επίσης θεωρώ ότι σε ευρωπαϊκές χώρες δεν αξίζει να κουβαλάς πολλά μετρητά μαζί σου, μόνο λίγα για ασφάλεια. Οι κάρτες γίνονται δεκτές παντού και ακόμα και να τη χάσεις, την ακυρώνεις και κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγών. Τα μετρητά αν τα χάσεις, πάνε.
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Northern Lights
Δεν είχα κάποιο περιστατικό κλοπής, αλλά μια "απόπειρα".
Στο Μιλάνο φέτος τον Μάρτη, καθώς βγάζαμε εγώ και η φίλη μου φωτογραφίες με το Duomo από πίσω μας (με το κινητό μου που φαίνεται ότι είναι αρκετά καλό) έρχεται ένα αγόρι γύρω στα 17-18 που φαινόταν ότι δεν είναι και από τα καλύτερα παιδιά(στυλ αλήτης με φαρδιά ρούχα κλπ) και μας είπε αμα θέλουμε να μας βγάλει και τις 2 μαζί. Του είπαμε όχι και έφυγε :p προφανώς και αμα του δίναμε το κινητό και έτρεχε σαν τον Bolt και θα εξαφανιζόταν το κινητό :)
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Πρόπερσι παραλίγο να ξαφρίσουν τον αδερφό μου στη Μαδρίτη, ένας τύπος σαραντάρης καλοντυμένος κρατούσε διπλωμένο το σακάκι στο χέρι κι απο κατω το άλλο χέρι άνοιγε τη μπανάνα που είχε ο αδερφός μου στη μεση. Ευτυχως κατάλαβε το τράβηγμα και κοιταξε κατω όπου είδε τι παιζόταν κι ο τύπος την έκανε πετώντας απ τις πορτες (πιθανοτατα κανουν τη κινηση οταν ειναι σε σταθμο για να μπορουν να διαφυγουν). Ε περσι που πηγα κι εγω ειχα προετοιμαστει με μια μπανανα της Pacsafe με ολα τα αντικλεπτικα πανω, ψευτικο πορτοφολι με ληγμενες καρτες και ελαχιστα λεφτα και ήμουν συνεχως σε εγρηγορση αλλα εβλεπα παντου στο μετρο ολοι οι Ισπανοι να εχουν τις τσαντες αφυλακτες, πισω τους, ανοιχτες, λες κι ηταν στην Ελβετια. Ευτυχως δεν μας συνεβη κατι.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Στην Βαρκελωνη κ εγω, καθομαι σ'ενα παγκακι, κ ακουω ενα φερμουαρ ν'ανοιγει σιγα σιγα. Γυρναω κ βλεπω ενα χερι μεσα στο σακιδιο μου! Του κοπαναω μια (του χεριου), και φευγει. Ετσι απλα... Καγκελο εγω! Ο φιλος μου τον κυνηγησε, αλλα δεν ειχε προλαβει να παρει κατι τελικα.

Α, κ στο Μιλανο, μεσα στο μετρο καποιος ανοιξε την τσαντα μου, αλλα επισης δεν πηρε τιποτα. Οταν ο "δραστης" κατεβηκε μου το ειπε μια κυρια (νωρις το αποφασησε!) που ειχε δει το περιστατικο.

Επισης στο μετρο στο Μιλανο εχω πετυχει σκηνικο να στριμωχνονται ολοι να μπουν κ ξαφνικα ενας Ιταλος να αρχιζει να φωναζει σε εναν αλλο "το πορτοφολι μου, δως μου το πορτοφολι μου", ο αλλος αταραχος αρνιοταν, ο Ιταλος επεμενε φωναζοντας κ τελικα ο αλλος δυσανασχετισμενος εβγαλε κ του εδωσε το πορτοφολι του, μουρμουριζοντας κατι του στυλ "πωπω τι ενοχλητικος.." κ κατεβηκε στην επομενη σταση.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom