Σας έχουν κλέψει ποτέ;

sboub

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ/ΤΣΕΧΙΑ/ΣΚΩΤΙΑ-ΙΡΛ
Ταξίδι-Όνειρο
Έλα ντε...
Υποψία απόπειρας κλοπής-γυρίζοντας από Παρίσι, πριν δύο χρόνια, ημέρες Χριστουγέννων, παραλάβαμε τη βαλίτσα του καλού μου με σπασμένο το λουκέτο. Στο σπίτι διαπιστώσαμε ότι τα πράγματά του ήταν ανακατεμένα, και ανοίγοντας τις σακούλες με τα ενθύμια είχε σπάσει ένα χριστουγεννιάτικο στολίδι-μινιατούρα του Μίκυ-από τη Disneyland, αν και είχε τυλιχτεί πολύ καλά και τοποθετηθεί ανάμεσα στα μάλλινα. Η βαλίτσα ευτυχώς δεν περιείχε τίποτα πολύτιμο, λίγα ρούχα, κι αυτά άπλυτα, και μερικά ενθύμια μικρής αξίας. Τώρα, ήταν όντως, απόπειρα κλοπής, έγινε έλεγχος στη βαλίτσα από την ασφάλεια του αεροδρομίου (γιατί στο αεροδρόμιο του Παρισιού μας ξετινάξανε στους ελέγχους, μόνο στο βρακί μας δεν ψάξανε), τι να πω...
Ευτυχώς, κλοπή δεν μας έχει τύχει στα ταξίδια μας, φτου φτου, αλλά κι εμείς προσέχουμε αρκετά. Μόνο στην Αθήνα μου έτυχε πριν 3 χρόνια, μου την πέσανε δύο τύποι βράδυ Κυριακής έξω από το σπίτι μου... ο ένας με ακινητοποίησε κλείνοντάς μου το στόμα, και ο άλλος μου πήρε τσάντα και σακ-βουαγιάζ (γύριζα από σ/κ με το αίσθημα). Απώλεια: περίπου 200 ευρώ, γυαλιά μυωπίας, γυαλιά ηλίου, ομπρέλα, και το σακ-βουαγιάζ. Τα ρούχα, έγγραφα-κάρτες, τσάντα και πορτοφόλι βρέθηκαν σε πολύ καλή κατάσταση δύο μήνες μετά σε ένα οικόπεδο από μια γιαγιά, αλλά για τα έγγραφα ήταν αργά, είχα ήδη βγάλει καινούρια.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
αποπειρα κλοπης στη λισαβωνα. περπατουσα σε δρομο οχι απομερο, πρωι. κρατουσα το γιο μου απο το χερι. ο συζυγος λιγα μετρα πιο πισω με φωτογραφικες και τετοια. φορουσα το σακιδιακι πλατης οπου ειχα μονο ζακετες, νερο, παιχνιδακι για το μικρο, βιβλιο οδηγο. με πλησιαζει καποιος απο πισω και καταλαβαινω οτι μου ανοιγει το φερμουαρ του σακιδιου. κοβω και λιγο ταχυτητα για διευκολυνω νομιζοντας οτι ειναι ο αντρας μου που κατι ηθελε. γυριζω και βλεπω μια που δηθεν κρατουσε ταξιδιωτικο οδηγο και οταν της απευθυνθηκα στα αγγλικα αρχισε να μου μιλα πορτογαλικα(?) και την κοπανησε.
γενικα στην λισαβωνα παντου (μετρο, λεωφορεια κτλ) ειχε φωτεινες επιγραφες "προσοχη στους πορτοφολαδες" "προσοχη στις τσαντες σας".

απατη απο ταριφα στην κωνσταντινουπολη. για ποτε εξαφανισε το χαρτονομισμα των 10.000.000 λιρων που του εδωσα και μου εδειχνε οτι του εδωσα ενα 1.000.000...
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
.

απατη απο ταριφα στην κωνσταντινουπολη. για ποτε εξαφανισε το χαρτονομισμα των 10.000.000 λιρων που του εδωσα και μου εδειχνε οτι του εδωσα ενα 1.000.000...
Ωχ!!!:shock::shock:Και σε μένα έτυχε αυτό και οι φίλοι μου επέμεναν ότι είχα λάθος!!!!Αλλά ήμουν σίγουρη ότι του είχα δώσει άλλο χαρτονόμισμα!!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
απατη απο ταριφα στην κωνσταντινουπολη. για ποτε εξαφανισε το χαρτονομισμα των 10.000.000 λιρων που του εδωσα και μου εδειχνε οτι του εδωσα ενα 1.000.000...
εγώ αυτό έπαθα στην Αθήνα το 2001, μαθήτρια στην σχολική εκδρομή... Μας ζήτησε 4000 από Λυκαβητό ως Σύνταγμα και εκεί που του έδωσα 5000
μετά από μεγάλο καβγά (γύρισα στις κοπέλες να τις πω δεν πειράζει) άρχισε να μου σπρωχνει πίσω 500 λέγονται 5000 όχι 500... τρελά λεφτά μας πήρε (εννοείται και άλλα 5000).....και είμασταν κοριτσάκια 18 χρονών :(
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Σας εχουν κλεψει ποτε?

Ο ορος "κλεψει" με οποιαδηποτε εννοια.

Εγω την ειχα πατησει στο μετρο στη Βαρκελωνη το 2007, πηγαιναμε προς αεροδρομιο για να επιστρεψουμε Αθηνα, γινοταν ο χαμος μεσα στα βαγονια και με το ενα χερι κρατιομουν και το αλλο το ειχα για τη βαλιτσα. Οποτε η μπανανα που ειχα τοτε ηταν αφυλακτη. Μια μικροσκοπικη κοπελιτσα κολλησε πανω μου για δευτερολεπτα αλλα μιας και ειχε κοσμο και ηταν και γυναικα δεν πονηρευτηκα. Απωλεια ευτυχως μολις 27 ευρω. Αν δεν ειχα τσιγκουνευτει εκεινο το μπλουζακι 20 ευρω θα τους ειχα αφησει ακομα λιγοτερα.

Εχετε ζησει κατι παρομοιο εσεις ή καποιος συνταξιδιωτης σας?
Με τι τροπους φυλαγεστε για να αποφυγετε κλοπες οταν ταξιδευετε?
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Ναι στο μετρο της Αθηνας..
Πηγαιναμε στο ξενοδοχειο μας και το βαγονι ηταν πιτα.
Καποιοα χρηματα ειχα μεσα στην τσαντα μου στο πορτοφολι και τα υπολοιπα στην μπροστινη τσεπη του τζιν μου...ε τελικα μου πηραν τα χρηματα απο το τζην....250 ευρωπουλακια....ακομα τα κλαιω

Και ο μπαμπας μου παλι στο μετρο της Αθηνας, πηγαινε για σεμιναριο και ειχε στην τσεπη απο το πουκαμισο του ολα του τα λεφτα, φυσικα φορουσε απο πανω σακακι και φυσικα το ειχε κουμπομενο...ε φυσικα εκαναν φτερα!!!
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Εγω παντα μπανανες ειχα στα ταξιδια, αλλα τελικα μονο ασφαλεις δεν ειναι. Εχει καποιος καμια καλη προταση για κανενα τουριστικο τσαντακι?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δις
Μια στο μετρό της ΜΑδρίτης και μια σε βραδυνό τραίνο στην Κίνα (εκεί πόνεσε)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εγω παντα μπανανες ειχα στα ταξιδια, αλλα τελικα μονο ασφαλεις δεν ειναι. Εχει καποιος καμια καλη προταση για κανενα τουριστικο τσαντακι?
Εσωτερικο τσαντακι,απο μαλακο υφασμα,που μπαινει στην μεση η στον λαιμο και στην τσαντα μας,η στην τσεπη μας,ενα μικρο πορτοφολακι,με τα βασικα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.571
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια φορά με πιστολι, μέρα-μεσημέρι σε λεωφορείο στη διαδρομή Γουατεμάλα Σίτυ-Αντίγουα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πάλι στο μετρό της Αθήνας...
Επιστρέφουμε το καλοκαίρι του 2008, χάνουμε για δευτερόλεπτα το μετρό και περιμένουμε το επόμενο.
Αφήνουμε τις βαλίτσες και τη χειραποσκευή στις θέσεις που έχει, και πάμε καθόμαστε σε 2 από τις τέσσερις θέσεις που έχει πιο μπροστά. Λέμε να μην τις έχουμε στα καθίσματα, αν θέλει να κάτσει και κανείς άλλος αργότερα.
Μεταξύ Ευαγγελισμού και Συντάγματος κάποιος πήρε τη χειραποσκευή, και εξαφανίστηκε. Βγαίνω να ειδοποιήσω τους υπαλλήλους στο σταθμό, οι οποίοι ήταν εντελώς απρόθυμοι να κάνουν οτιδήποτε.
Το αστείο της υπόθεσης ήταν πως περιμένοντας στην ουρά (και η χειραποσκευή προφανώς είχε κάνει φτερά), ένας από τους αστυνομικούς στο διπλανό δωμάτιο, ζήτησε να μου κάνει εξακρίβωση στοιχείων (!).

Τέλος πάντων, η χειραποσκευή δεν βρέθηκε, απ'ότι έμαθα εκ των υστέρων οι κάμερες είναι διακοσμητικές και πλέον αυτοί στο μετρό αρκούνται σε ανακοινώσεις "προσέχετε τα προσωπικά σας αντικείμενα".

Μέσα στη χειραποσκευή, το μόνο αντικείμενο χρηματικής αξίας ήταν ένας φακός φωτογραφικής μηχανής, όμως είχαμε και τα φιλμς με τις φωτογραφίες από τις διακοπές. Τέλος πάντων, ξαναπήγαμε στον ίδιο προορισμό και του χρόνου, είδαμε περισσότερα και περάσαμε ακόμη καλύτερα.

Στο εξωτερικό ή σε άλλη πόλη της Ελλάδας δεν μου έχει τύχει κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.983
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom