Σας έχουν κλέψει ποτέ;

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Έχετε πέση θύμα κλοπής ή απάτης σε καποιο απο τα ταξίδια σας;
εάν ναι , σε ποιό μέρος;
προσωπικά σε ένα μου ταξίδι πριν απο 20 χρόνια στην Ισπανία μας κλέψαν δύο φορές!Μία στην Βαρκελώνη κοντά στον καθεδρικό ναο μία τσιγγάνα έκλεψε απο την φίλη μου 100 πεσέτες και μετά στην Σεβίλλη μας άνοιξαν το αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει, έξω ακριβώς απο το ξενοδοχείο και πήραν το τρίποδο της φωτογραφικής που είχα ξεχάσει στο πορτ-μπαγκαζ.:xmas_evil:
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Στο Μιλάνο μας άνοιξαν το αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει και μας πήραν το gps...
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Στο χωριό Calpe της Ισπανίας, κοντά στο Αλικάντε, 100 Ευρώ υπό την απειλή όπλου (!) -μπορεί να ήταν ψεύτικο, αλλά δεν το ρισκάρεις εκείνη τη στιγμή-. Όταν το αναφέραμε στην αστυνομία, δεν το πίστευαν, έλεγαν πως μπορεί να γίνονται στο Αλικάντε αυτά, αλλά όχι στο Calpe.
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Και στο Λονδίνο μου άρπαξαν το κινητό από το χέρι, την ώρα που έστελνα μήνυμα. Μου έκανε εντύπωση πως, καθώς τον πήρα στο κυνήγι, το πήραν χαμπάρι οι περαστικοί και μια γυναίκα ύψος 1.50 προσπάθησε να τον σταματήσει (ήταν ένα εικοσάχρονο ντερέκι). Φυσικά, έγινε καπνός, αυτός και οι άλλοι πέντε έξι φίλοι του, που έτρεχαν δίπλα του γελώντας...
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Στη Ρώμη στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Είχα το νου μου στη μητέρα μου και όχι στην τσάντα μου, και το πορτοφόλι έκανε φτερά.. Το ανακάλυψα μέσα στο τρένο για Φλωρεντία λίγο πριν ξεκινήσει ευτυχώς και σαν την τρελλή έτρεχα να ακυρώνω πιστωτικές, να δηλώνω την κλοπή, προξενείο γιατί είχε κλαπεί και η ταυτότητα κλπ .. Φλωρεντία πήγα τελικά (σιγά μην το ακύρωνα), αν και μου είχε χαλάσει λίγο η διάθεση..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη Γουατεμάλα με πιστόλι στον κρόταφο, μέσα σε δημόσιο λεωφορείο, μεσημεριάτικα. Ο οδηγός και τουλάχιστον 5 επιβάτες ήταν στο κόλπο. Στο Περού μια φορά σε ένα λεωφορείο των Άνδεων είχα δυο πιτσιρικάδες πίσω μου που έλεγαν συζητούσαν πώς θα με ληστέψουν όταν κατέβω, γύρισα και τους μίλησα στα Ισπανικά και μου το ρίξανε στην παλαβή...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τί λες ρε Γιώργο!!!:xmas_eek: Πιστόλι στο κρόταφο και όλοι στο κόλπο; Τουλάχιστον αφού σε γδύσανε κατέβηκες ή συνέχισες τη πορεία σου;;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Νέα Υόρκη...προ αμνημονέυτων χρόνων...όταν ακόμα στην Ελλάδα δυσκολευόσουν να βρείς συγκεκριμένα προϊόντα και τα παράγγελνες σε φίλους και γνωστούς που ταξίδευαν Αμερική, είχαμε κι εμείς μια παραγγελία για αγορά παπουτσιών μπάσκετ νούμερο 49-50... Ρωτώντας που βρίσκεται το συγκεκριμένο μαγαζί, ένας "καλός" έγχρωμος αστυνομικός προσφέρθηκε να μας βοηθήσει... "ακολουθήστε με, θα σας πάω εγώ"... ακολουθούμε (ε τι στο καλό? αστυνομικός είναι ο άνθρωπος) και μας μπάζει στο μετρό... κόσμος πολύς, μαγαζιά, κίνηση... κατεβαίνουμε επίπεδο, λιγότερος κόσμος και κίνηση...κατεβαίνουμε κι άλλο (ούτε θυμάμαι πόσα επίπεδα κατεβήκαμε) μέχρι που δεν κυκλοφορούσε ψυχή, κάποια μαγαζιά που υπήρχαν φαίνονταν σα να μην είχαν ακόμα ξεκινήσει να λειτουργούν και ξαφνικά εμφανίζονται κι άλλοι 2-3 έγχρωμοι ερχόμενοι προς το μέρος μας ψιλοαπειλητικά...κρύος ιδρώτας, η ζωή μας να περνάει μπρος από τα μάτια μας ώσπου επίσης ξαφνικά εμφανίζεται 2 λευκοί αστυνομικοί που έκαναν περιπολία και ο "έγχρωμος" αστυνομικός (που ήταν τελικά μούφα) και οι άλλοι 2-3 ετράπησαν σε άτακτη φυγή... Οι αληθινοί αστυνομικοί μας εξήγησαν ότι συνηθιζόταν αυτός ο τρόπος εξαπάτησης τουριστών... γενικά τότε αλώνιζαν κανονικά οι απατεώνες στη Νέα Υόρκη... αρκετά χρόνια αργότερα η πόλη "καθαρίστηκε", έγινε πιο ασφαλής και σήμερα δεν παίζουν πολλές τέτοιες καταστάσεις!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε καλά δε με γδύσανε, τα λεφτά και την ΑΤΜ μου πήρανε. Ευτυχώς βρήκα οδηγό ταξί που με πήγε τσάμπα στο αστυνομικό τμήμα (λίγο ήθελε να με ληστέψουν κι εκεί οι μπάτσοι) και μετά βρέθηκε ιδιοκτήτης πανσιόν που δέχτηκε να με κρατήσει όλο το ΣΚ χωρίς να πληρώσω, μέχρι να φτάσουν οι ενισχύσεις της Western Union, και μάλιστα μου δάνεισε και χρήματα για το φαγητό μου. Οι ιστορίες που άκουσα μέσα στο ΣΚ εκείνο είναι για ταινίες... Δεν είναι η αγαπημένη μου πρωτεύουσα η Guatemala City (η ληστεία πάντως έγινε στην Αντίγουα).
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Στη Βουλγαρια 16 χρονια πριν πηγαινοντας γαμηλιο ταξιδι κεντρικη Ευρωπη μου εκλεψαν το αυτοκινητο.Γι αυτο κι εγω πηρα καινουργιο αυτοκινητο κι αργοτερα...αλλαξα και γυναικα!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Να σε γδύσουν οικονομικώς εννοούσα....Ευτυχώς που βρέθηκε δηλαδή και ο πανσιόν τύπος..
Όσο για τις ιστορίες...άντε τι περιμένεις. Έχω έτοιμα τα ποπ κορν! Γράψε μας και κάτι!:xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom