Σας έχουν κλέψει ποτέ;

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αυτό το τελευταίο μου θύμισε ένα σκηνικό στην Ομόνοια όπου ένας τύπος στον ησαπ τέρμα απαθής γυρνάει σε έναν 50αρη και του λεει: αυτός εκεί που ανεβαίνει τις σκάλες μόλις σας πήρε το πορτοφόλι. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα οι πόρτες του τρένου έκλεισαν και λογικά ο κλέφτης έφυγε ανενοχλητος
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
χτες το πρωι στις 4 στο Παρίσι, στο σταθμό gare de l ' Est και ενω περιμενα στην ουρα για να βγάλω εισιτηριο για το νυχτερινο λεωφορειο του αεροδρομίου προσπαθησε τυπος να ...αφαιρεσει το ταμπλετ απο το τσαντακι με τον βοηθο οδηγου του λεωφορειου να τον χαζευει αμέριμνος...
ανταλλάξαμε καποια ...γαλλικά στα αγγλικά αλλά τελος καλό ολα καλά
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Στην Ρώμη την φωτογραφική μηχανή :(
Στην Αθήνα και ενώ γυρνούσαμε από Τήνο, την ώρα που μπαίναμε στον ηλεκτρικό (Μοναστηράκι), άνοιξαν την τσάντα του αδερφού μου και πήγαν να πάρουν ένα φάκελο που είχε 800€. Τελευταία στιγμή τον πήραμε γραμμή, του αρπάξαμε τον φάκελο από το χέρι, τον σκούντηξα και έφυγε τρέχοντας...
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Το Σάββατο το μεςημερι ξεκινήσαμε απο το ξενοδοχείο Μαριοτ του Μιλανου για μια τελευταία βόλτα στα μαγαζιά.Ρωτησαμε σε ενα καφε ενα παιδί που δούλευε εκει,για κάποια άλλη αγορά και μας ειπε οτι στο Μπουενος Άιρες ειναι πολυ ωραια και σχετικά φθηνά.Πετουσαμε το απογευμα για Ελλαδα και φόρτωσαμε με τρεις βαλιτσες γεμάτες ρούχα (οι δυο ήταν γεμάτες με καινουρια ακριβα) και την επαγγελματική φωτογραφική.ολα ήταν στο φορ μπαγαζ.φτασαμε στην αγορά,παρκάραμε με σε ενα κεντρικό στενό κάθετο στον κεντρικό δρόμο απέναντι απο ενα εστιατόριο.μετα απο δυο ωρες που γυρίσαμε ...δεν υπήρχε τίποτα...παραβίασαν την κλειδαριά του οδηγού και τα πήραν ολα!!!και το navigation απο το νοικιασμένο αυτοκίνητο!!τωρα περιμένουμε και το λογαριασμό απο τη hertz...σοκ!!! Και φυσικα ολα τα εισητηρια και τα χαρτιά που είχαμε για μια αγορά ενός επαγγελματικού φορτηγού ..η αξία όλων ήταν γύρω στις 3.000 ευρώ!!η αστυνομια της Ιταλίας ειναι ανύπαρκτη!!!σε ενα κοντινό τμήμα έκαναν διάλειμμα για φαγητό και μας έστειλαν σε ενα άλλο τμήμα 20 λεπτά με τα ποδια !!! Και φυσικα το μονο που έκαναν ήταν να μας δώσει ενα χαρτί για να επιβεβαιώσουμε την κλεψιά!!! Εγω παντως ορκίστηκα οτι ξανά μονο Ελλαδα...
 

dimtze

Member
Μηνύματα
90
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Syros, Crete, Sardenia
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia !!!
Cancun...Coco Bongo club
πορτοφολάς με το κλασικό τρόπο σε έσπρωξα κατά λάθος
Ευτυχώς είχα προνοήσει και κυκλοφορούσα το δεύτερο με λίγα μετρητά
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Εμενα μεχρι τωρα δεν με εχουν κλεψει ποτε αλλα τα καταφερνω απο μονη μου να εχω απωλειες, πχ στο Αμστερνταμ παρατησα το πορτοφολι μου (με ταυτοτητες κτλ) σε ενα παγκακι και εφυγα..! Επισης επιχειρησε να μου τσιμπησει το πορτοφολι, που ειχε μεσα 40 ολοκληρα λεπτα του ευρω, ενας τοξικομανης Πατησιων και Τοσιτσα (στην πιατσα) αλλα το καταλαβα, του λεω τι κανεις ρε αδερφε, μου λεει σορρυ κοπελια, και συνεχισαμε το δρομο μας.

Επισης ψιλοασχετο αλλα λιγο αστειο, ειχα βρει μια φορα στο μετρο ενα πορτοφολι που μαλλον το ειχε βουτηξει καποιος απο ενα τυπο και αφου πηρε οτι ηταν να παρει το πεταξε στο βαγονι. Το ανοιγω λοιπον μηπως ειχε τιποτα χαρτια που να τα ηθελε ο ανθρωπος αλλα το μονο που ειχε μεσα ηταν....................... ψευτικα δολαρια με τη φατσα του πανω!
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
λοιπον, επειδή πλεον δεν κυκλοφορω με πολλά μετρητα, αυτο που αγχωνει σε περιπτωση κλοπης δεν ειναι τα λεφτα που θα χασω, αλλά το ενδεχόμενο να χασω τα "χαρτια" (ταυτοτητες, καρτες κτλ). το ιδιο σκεφτομαι και στο εξωτερικο, όπου το θεμα, ειναι ακομα πιο αγχωτικο. αντε τωρα, σε ξενη χωρα να βρεθεις χωρις διαβατηριο ή ταυτοτητα, χωρις καρτες (ποσα μετρητα να κουβαλας πια?) και να πρεπει να χασεις το ταξιδι σου τρεχοντας για τις καταλληλες ενεργειες.
μια λυση ειναι να τα αφηνεις στο ξενοδοχειο (αναλογα το ξενοδοχειο). πιστευτε οτι ειναι ασφαλες? εμπειριες τετοιες?
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Το Σάββατο το μεςημερι ξεκινήσαμε απο το ξενοδοχείο Μαριοτ του Μιλανου για μια τελευταία βόλτα στα μαγαζιά.Ρωτησαμε σε ενα καφε ενα παιδί που δούλευε εκει,για κάποια άλλη αγορά και μας ειπε οτι στο Μπουενος Άιρες ειναι πολυ ωραια και σχετικά φθηνά.Πετουσαμε το απογευμα για Ελλαδα και φόρτωσαμε με τρεις βαλιτσες γεμάτες ρούχα (οι δυο ήταν γεμάτες με καινουρια ακριβα) και την επαγγελματική φωτογραφική.ολα ήταν στο φορ μπαγαζ.φτασαμε στην αγορά,παρκάραμε με σε ενα κεντρικό στενό κάθετο στον κεντρικό δρόμο απέναντι απο ενα εστιατόριο.μετα απο δυο ωρες που γυρίσαμε ...δεν υπήρχε τίποτα...παραβίασαν την κλειδαριά του οδηγού και τα πήραν ολα!!!και το navigation απο το νοικιασμένο αυτοκίνητο!!τωρα περιμένουμε και το λογαριασμό απο τη hertz...σοκ!!! Και φυσικα ολα τα εισητηρια και τα χαρτιά που είχαμε για μια αγορά ενός επαγγελματικού φορτηγού ..η αξία όλων ήταν γύρω στις 3.000 ευρώ!!η αστυνομια της Ιταλίας ειναι ανύπαρκτη!!!σε ενα κοντινό τμήμα έκαναν διάλειμμα για φαγητό και μας έστειλαν σε ενα άλλο τμήμα 20 λεπτά με τα ποδια !!! Και φυσικα το μονο που έκαναν ήταν να μας δώσει ενα χαρτί για να επιβεβαιώσουμε την κλεψιά!!!
Πάντως η "επαγγελματική φωτογραφική" που λες κάνει πάνω από 3000 ευρώ. Και δεν θέλω να δείξω έλειψη συμπάθειας, αλλά ποτέ και για κανένα λόγο δεν βάζουμε τη φωτογραφική στη βαλίτσα ή στο πορτ μπαγκάζ.
Εγω παντως ορκίστηκα οτι ξανά μονο Ελλαδα...
Ναι γιατί στην Ελλάδα δεν συμβαίνουν αυτά.
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βαρκελώνη Φεβρουάριο 2008, καθώς περπατούσαμε στη Λα Ράμπλα, ένιωσα ένα χέρι στην τσέπη του μπουφάν, δεν είχα κάτι μέσα, δεν μου πήρε κάτι, χτύπησα δυνατά το χέρι του και αυτός άρχισε να τρέχει. Σε μια εκπομπή σχετικά με τον υπόκοσμο των πόλεων στο Discovery (αν θυμάμαι καλά), στην Βαρκελώνη υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τις κλοπές, το οποίο εξηγείτε από το γεγονός ότι αν συλλάβουν κάποιον οδηγείτε στη φυλακή για 3 ολόκληρες ημέρες.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Οταν λέω επαγγελματική εννοώ μεγαλη αλλά ευτυχώς χωρίς φακό.την είχαμε παρει 500 ευρώ.πιο πολυ στεναχωρέθηκα για τα ρούχα δωρα των παιδιών που τα πήραμε απο την fox town σύνορα με Ελβετία, και ολα τα καλα μας ρούχα που είχαμε μαζί μας.ολη μέρα προσέχαμε τα τσαντάκια μας με τα πορτοφόλια και μας πήραν ολα τα άλλα απο το φορ μπαγαζ.αλλά εμείς φταίμε που οταν παμε εξω ψωνίζουμε σαν τρελοί και αυτοί εδώ δεν ξοδεύουν τίποτα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Οταν λέω επαγγελματική εννοώ μεγαλη αλλά ευτυχώς χωρίς φακό.την είχαμε παρει 500 ευρώ.πιο πολυ στεναχωρέθηκα για τα ρούχα δωρα των παιδιών που τα πήραμε απο την fox town σύνορα με Ελβετία, και ολα τα καλα μας ρούχα που είχαμε μαζί μας.ολη μέρα προσέχαμε τα τσαντάκια μας με τα πορτοφόλια και μας πήραν ολα τα άλλα απο το φορ μπαγαζ.αλλά εμείς φταίμε που οταν παμε εξω ψωνίζουμε σαν τρελοί και αυτοί εδώ δεν ξοδεύουν τίποτα.
Δεν θες να ξαναπας στο εξωτερικό επειδή σου άνοιξαν το πορτ μπαγκαζ στην Ιταλία. Λες και εδώ είναι η αγγελικα πλασμενη κοινωνία. Δηλαδή αυτοί που τους έκλεψαν πορτοφόλι με κάρτες και ξέμειναν από λεφτά σε ξένη χώρα τι να πουν; Όταν πάμε έξω πρέπει να έχουμε στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης. Κι αφού είχατε τόσο πολύτιμα πράγματα μέσα στο πορτ μπαγκαζ, βάλτε το σε ένα γκαράζ κι ας δίνατε και ένα δεκαρικο.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Προσωπικά δε με έχουν κλέψει σε ταξίδι, αλλά μού έχει τύχει να με κοροϊδέψουν.

Στο Λονδίνο από το Stansted ήθελα να πάω Essex και μού είχε πει η φίλη μου πως κοστίζει 1ο λίρες. Δίνω στον οδηγό 20λιρο και περιμένω, δε δίνει ούτε ρέστα ούτε εισιτήριο και μού κάνει νόημα να καθήσω. Κάθησα ακριβώς από πίσω του γιατί υπέθεσα πως δεν είχε ρέστα να μού δώσει και περίμενε να βρει 10λιρο. Μπήκαν και οι υπόλοιποι επιβάτες (μάλλον φοιτητές ήταν), έδωσαν 10λιρα και τούς έδωσε εισιτήριο. Ξεκινάει το λεωφορείο και αυτός μού πιάνει την πάρλα, του λέω πως δε μού έχει δώσει εισιτήριο (επάνω φαντάζομαι θα έλεγε πόσο κοστίζει) και μού λέει εσύ δεν το χρειάζεσαι (τόσο πολύ φαινόμουν τουρίστρια;;;), σε όλη τη διαδρομή μού μιλούσε και ήταν πολύ ευγενικός και εγώ σκεφτόμουν πως μάλλον 20 λίρες κόστιζε και έκανε λάθος η φίλη μου ή δεν κατάλαβα εγώ καλά. "Σιγά μην κοροϊδεύουν στο Λονδίνο" σκέφτηκα. Φτάσαμε στο Essex και μέχρι να έρθει η φίλη μου αυτός μού έκανε παρέα. Και βλέπω που έλεγε έξω από το λεωφορείο πως η διαδρομή στοιχίζει 10 λίρες και επίτηδες του λέω "10 λίρες κάνει;" και με μία φυσικότητα μού λέει "ναι" και τότε σκέφτομαι "βρε μπας και τού έδωσα το 10λιρο (ένα είχα μόνο) και κάνω λάθος;". Και πριν τον κατηγορήσω άδικα (!), ανοίγω το πορτοφόλι να επιβεβαιώσω και η γκαντεμιά η ίδια από την σύγχισή μου δε βλέπω το 10λιρο (!!!) και σκέφτηκα πως τζάμπα ανησύχησα. Όταν πήγα σπίτι της φίλης μου και άνοιξα το πορτοφόλι, φυσικά και ήταν εκεί το 10λιρο! Η φίλη μου μού είπε στον γυρισμό να το πω στον οδηγό "εδώ είναι Λονδίνο, βρίσκεις το δίκιο σου" μού είπε, αλλά εγώ φυσικά τίποτα...τί να έλεγα; και σάμπως θα ήταν ο ίδιος οδηγός;;; Και πως θα μπορούσα να το αποδείξω;

Και στην Πράγα έτυχαν 3 περιστατικά και πραγματικά έχω την απορία έχει τύχει και σ'εσας;;;
1. Πριν μπούμε σε ταξί ρωτάμε τον οδηγό πόσο θα στοιχίσει για να μάς πάει στο ξενοδοχείο και μάς λέει 8 ευρώ. Όταν φτάσαμε, μάς είπε 10 ευρώ και τού λέμε "αφού 8 συμφωνήσαμε", απάντηση: "και γω που θ'αλλάξω τα κέρματα;;;" ε τα δώσαμε...δεν είναι θέμα τα 2 ευρώ, αλλά ο τρόπος...
2. Πάμε να πάρουμε χρονοκάρτα και μάς λέει την τιμή σε κορώνες Τσεχίας, τον ρωτάμε αν δέχεται ευρώ και μάς λέει μία τιμή πολύ μεγαλύτερη από την τότε ισοτιμία και μετά προσθέτει "αν θέλετε!". Ε θέλαμε (!) γιατί δεν είχαμε βρει αλλού να πουλάνε...
3. Πάμε να κάνουμε check out στο ξενοδοχείο και μάς λέει η ρεσεψιονίστ πως έχουμε κάνει και τηλέφωνα που πρέπει να πληρώσουμε (!). Της απαντάμε πως τα τηλέφωνα τα κάναμε με την χρονοκάρτα και αφού πέρασε κανά 5λεπτο στο τηλέφωνο, μάς είπε πως έχουμε δίκιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom