Κένυα Τανζανία Σαφάρι. Κένυα - Τανζανία

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
s.o.s.!!
Δεν με πειράζει να το διαγράψετε αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να ενημερώσω τη Στέλλα διάβασα τα μηνύματά σου αλλά προς το παρόν δεν μου επιτρέπεται να σου στείλω από τους admin γιατί δεν έχω ξεπεράσει ακόμα τα 20 δημόσια μηνύματα.. Λίγο υπομονή..
 

TAKIS-SOL

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
πο πο βρε στελλιανα..επαθα πλακα με την περιγραφη σου....σουπερ
λες και ειμουν μεσα στο λαντ ροβερ ηταν...
δεν γραφεις κανα βιβλιο...το εχεις ανετα....
:clap::clap::clap::clap:
 

TAKIS-SOL

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Ήδη μιλάω με ταξιδιωτικά πρακτορεία και ψάχνω.. ψάχνω.. ψάχνω.. βλέπω βιντεάκια, χαζεύω, διαβάζω, ανοίγω χάρτες...διαβάζω ξανά και ξανά τα κείμενά σου και σημειώνω λεξεις που μου κάνουν εντύπωση παντού.. σε post it, ατζέντες, μπλοκακια και στο τέλος της ημέρας αφού τα έχω πετάξει μέσα στη μαγική γυναικεία τσάντα το βράδυ τα κολλάω όλα σε ένα μπλοκ που είναι μόνο για Αφρική. Να 'μαστε καλά πάνω απ' όλα και αυτό το ταξίδι θα γίνει, θα το κάνω δηλαδή. Εννοείται ότι όποιος μα όποιος θέλει μπορεί να συμπορευτεί μαζί μου :)):D:D:D:D

οτι στοιχεια εχεις μαζεψει μεχρι τωρα απο...εισητηρια ,γραφεια ταξιδιωτικα,κοστος γενικα....να τα ριξεις στο τραπεζι
γιατι μας εψησε η στελλα τρελα....:D
 
Μηνύματα
245
Likes
893
οτι στοιχεια εχεις μαζεψει μεχρι τωρα απο...εισητηρια ,γραφεια ταξιδιωτικα,κοστος γενικα....να τα ριξεις στο τραπεζι
γιατι μας εψησε η στελλα τρελα....:D
Εγω έχω έτοιμα τα βιβλία τών ταξιδιών μου. Ποιός όμως να πληρώσει τά έξοδα τής εκδόσεώς τους? Βέβαια, ούδέποτε προσπάθησα να πλησιάσω κάποιον Εκδοτικό Οίκο, αλλά υιποθέτω πως κανένας δεν θα ενδιαφέρεται..
Παλιότερα, γύρω στο 88, όταν εξεδίδετο ακόμα ο παλιός καλός ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ, έγραφα διάφορα άρθρα, για 3 χρόνια. ΄Οταν το περιοδικό έκλεισε, "έκλεισα" κι εγώ ως...αρθογράφος!!!
Δυστυχώς, τα κιτάπια τού κάθε ταξιδιού μου, ξεπερνούν τίς 140 σελίδες, μού είναι αδιανόητο να τα ανεβάσω όλα στο Ιντερνετ. Βαρυέμαι!!!! Φαντάζεσαι να ΄γράφω κάποιες ...χιλιάδες σελίδες? Κινέζικο μαρτύριο!!!
Πάντως σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Με κάνουν και χαίρομαι. Χαίρομαι πολύ που οι περιγραφές, αντί να κάνουν τον αναγνώστη να σκυλοβαρυέται, τον΄ενθουσιάζουν. Νά είσαι καλά, και να ταξιδεύεις.
Φιλικά,
Στέλλα
 

beba

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Νικήσιανη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαμοθράκη,Ανταρκτική
Στέλλα
κατ' αρχάς Χρόνια Πολλά με υγεία και πολλά ταξίδια.
Αυτό το απόγευμα έψαχνα στο διαβολομηχάνημα για προορισμούς με ζώα γιατί η ταξιδιωτική παρέα αποφάσισε ότι αυτός θέλει να είναι ο επόμενος προορισμός μας. Και προβληματιζόμουνα τι να επιλέξω. Κένυα ή Τανζανία? Αποφάσισα λοιπόν να δώ τι προτείνει το travelstories πάνω σ' αυτό το θέμα. Η λύση ήταν απλή σαν το αυγό του Κολόμβου. Και Κένυα και Τανζανία.
Σ' ευχαριστώ για το απολαυστικό ταξίδι που έκανα μαζί με τις mamas καθισμένη μπροστά στον υπολογιστή μου και τα θαυμάσια μέρη και ζώα που είδα μέσα από τις περιγραφές σου.
Φοβάμαι πως θα είναι το μοναδικό προς τα μέρη αυτά γιατί έτσι που μειώνονται τά έσοδα μας, δεν ξέρω πως θα γίνουν πραγματικότητα τα σχέδια επί χάρτου που εκπονούμε (Μόλις βλέπουμε τον τιμοκατάλαγο αλλάζουμε κουβέντα). Ευχαριστώ και πάλι.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.744
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Στέλλα
κατ' αρχάς Χρόνια Πολλά με υγεία και πολλά ταξίδια.
Αυτό το απόγευμα έψαχνα στο διαβολομηχάνημα για προορισμούς με ζώα γιατί η ταξιδιωτική παρέα αποφάσισε ότι αυτός θέλει να είναι ο επόμενος προορισμός μας. Και προβληματιζόμουνα τι να επιλέξω. Κένυα ή Τανζανία? Αποφάσισα λοιπόν να δώ τι προτείνει το travelstories πάνω σ' αυτό το θέμα. Η λύση ήταν απλή σαν το αυγό του Κολόμβου. Και Κένυα και Τανζανία.
Σ' ευχαριστώ για το απολαυστικό ταξίδι που έκανα μαζί με τις mamas καθισμένη μπροστά στον υπολογιστή μου και τα θαυμάσια μέρη και ζώα που είδα μέσα από τις περιγραφές σου.
Φοβάμαι πως θα είναι το μοναδικό προς τα μέρη αυτά γιατί έτσι που μειώνονται τά έσοδα μας, δεν ξέρω πως θα γίνουν πραγματικότητα τα σχέδια επί χάρτου που εκπονούμε (Μόλις βλέπουμε τον τιμοκατάλαγο αλλάζουμε κουβέντα). Ευχαριστώ και πάλι.
...ειπαμε εμεις για ζωα? αααααααααααα με αλλους εμπλεξες φιλεναδα!!!??????????????????:xmas_evil::xmas_lol:
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Το διαβολομηχάνημα μου, έπαθε κάτι και , ενώ διάβαζα τα μηνυματα, δεν μπορούσα να απαντήσω.
Χαίρομαι που τα κείμενα τής Αφρικής σε ξεσήκωσαν, διότι, για μένα, η Αφρική είναι η ωραιότερη ήπειρος....΄Οσες φορές πήγα -και δεν ήταν λίγες- δεν την χόρταινα, κι ούτε νοιώθω να την έχω χορτάσει ακόμα!
Καταλαβαίνω πολύ καλά το θέμα τών εξόδων. Θα θυμάμαι πάντα τίς θυσίες που έκανα επί 40 και κάτι χρόνια, για να εξοικονομήσω τα απαραίτητα.. Μέχρι που κάποιες φορές δεν το κουνούσα ρούπι από την Αθήνα, για έναολόκληρο χρόνο, για να... αυγατίσω το χρήμα τού ταξιδιού τον επόμενο χρόνο. Πάντα μπορείς να βρείς τρόπους να πραγματοποιήσεις αυτό πού έχεις, όχι μόνο στο μυαλό, αλλα και στην καρδιά σου...

Εύχομαι σε σένα και στην παρέα σου
ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΝΑ ΤΑΞΙΔΙΑ
Φιλικά
Στ.Αδαμαντίδου
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Έχει 3-4 μέρες που προετοιμάζω το δικό μου ταξίδι στην Κένυα και την Τανζανία πυρετωδώς!!!
Σου έχω, λοιπόν, μια ερώτηση-φωτιά! Πόσες μέρες πιστεύεις εσύ ότι πρέπει να αφιερώσω στο Σερενγκέτι και το Νγκόρο-Νγκόρο;
Ρωτάω, γιατί ούτε θέλω να διανοούμαι ότι θα βρίσκομαι εκεί, θα θέλω να μείνω κι άλλο, να δω κιάλλα πράγματα και δεν θα μπορώ, γιατί έχω κλείσει εισιτήριο επιστροφής!
Υποψιάζομαι, βεβαια, ότι ουτως ή άλλως δεν θα θέλω να φύγω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχει 3-4 μέρες που προετοιμάζω το δικό μου ταξίδι στην Κένυα και την Τανζανία πυρετωδώς!!!
Σου έχω, λοιπόν, μια ερώτηση-φωτιά! Πόσες μέρες πιστεύεις εσύ ότι πρέπει να αφιερώσω στο Σερενγκέτι και το Νγκόρο-Νγκόρο;
Ρωτάω, γιατί ούτε θέλω να διανοούμαι ότι θα βρίσκομαι εκεί, θα θέλω να μείνω κι άλλο, να δω κιάλλα πράγματα και δεν θα μπορώ, γιατί έχω κλείσει εισιτήριο επιστροφής!
Υποψιάζομαι, βεβαια, ότι ουτως ή άλλως δεν θα θέλω να φύγω...
Καλα εσυ που θα πρωτοπας; Αυστραλια, Αμερικη, Αφρικη; Το γυρο του κοσμου ετοιμαζεις;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εγώ φταίω; Εσείς φταίτε! Ήμουν που ήμουν κατεστραμμένος, ήρθα και απόγινα!
Η Αυστραλία δεν είναι στα πολύ άμεσα πλάνα μου. Είπα ότι θα πήγαινα τωρα Αυστραλία;; Αποκλείεται. Θέλω να πάω, αλλά σε κανα δυο χρόνια από τώρα τουλάχιστον. Απλώς, ψάχνω να δω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνω το ταξίδι.
Στο εγγύς μέλλον με ενδιαφέρουν η Λατινική Αμερική, που δεν την έχω δει καθόλου, το Βιετνάμ και η Καμπότζη και η Αφρική. Η Αμερική έχει κλείσει.
Είχα ένα δίλλημα: Νότιος Αφρική ή Κένυα κλπ;
Ύστερα, όμως, σκέφτηκα ότι η αληθινή Αφρική(μάμα άφρικα κλπ) δεν βρίσκεται στη Νότιο Αφρική και έγειρα προς την Κένυα. And that's all!
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Έχει 3-4 μέρες που προετοιμάζω το δικό μου ταξίδι στην Κένυα και την Τανζανία πυρετωδώς!!!
Σου έχω, λοιπόν, μια ερώτηση-φωτιά! Πόσες μέρες πιστεύεις εσύ ότι πρέπει να αφιερώσω στο Σερενγκέτι και το Νγκόρο-Νγκόρο;
Ρωτάω, γιατί ούτε θέλω να διανοούμαι ότι θα βρίσκομαι εκεί, θα θέλω να μείνω κι άλλο, να δω κιάλλα πράγματα και δεν θα μπορώ, γιατί έχω κλείσει εισιτήριο επιστροφής!
Υποψιάζομαι, βεβαια, ότι ουτως ή άλλως δεν θα θέλω να φύγω...

Συνήθως, μιάμιση μέρα αρκεί για το καθένα. Δηλ. φτάνεις απογεματάκι, κάνεις την πρώτη εξόρμηση με την απογεματινή δροσιά (δεν θά έχεις πολλήν ώρα, διότι στούς τροπικούς το δειλινό έρχεται ξαφνικά, μεσα σε 20 λεπτά!). Την άλλη μέρα, ξημερώματα, για προλάβεις πάλι τη δροσιά, κάνεις άλλη μιάν εξόρμηση, για να δείς και να φωτογραφίσεις ζώα. Κατα τίς 12-1 πρέπει να επιστρέψεις στο κατάμερό σου, διότι θα γίνεις ψητός. Και το απόγεμα πάλι άλλη μια έξοδος, μέχρι να πέσει το σκοτάδι. Και την άλλη μέρα πρωί πρωί φεύγεις. Τώρα, αν σε παιρνει ο χρόνος και η τσέπη σου, κι αν ο καταυλισμός που θα μείνεις είναι πολυτελής, αξιζει να μείνεις άλλη μιά μέρα για να τον περπατήσεις και να ξεκουραστείς μ' ενα ποτάκι!!!
΄Ομως, αυτές οι δυό χωρες έχουν κι άλλα σαφάρι κι άλλους προορισμούς εξίσου ενδιαφέροντες. Σού θυμίζω το Αμποσέλι το Μασάι Μάρα, τα Τρί Τόπς, την περιοχή τών Σαμπούρου και δεν θυμάμαι τί άλλο. Φρόντισε να μην τα χάσεις, και
Καλό ταξίδι
Φιλικά
Στ. Αδαμαντίδου
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.

http://www.travelstories.gr/rules.php
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom