Ισπανία Σεβιλλη Ερασμους: Διαμονη, πανεπιστημιο, εξοδα, τουρισμος!?

Alejandra

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σεβιλλη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Γεια σας ταξιδιωτες!
Εψαξα σε ολο το site αρθρα για τη Σεβιλλη αλλα δεν βρηκα ακρη! Απο Ισπανια υπαρχουν κυριως για Μαδριτη Βαρκελωνη κλπ.:shock:
Να πως εχει το θεμα: εκανα δηλωση για ερασμους στο πανεπιστημιο της πανεμορφης (οπως εγω νομιζω, περιμενω τη δικια σας γνωμη) Σεβιλλης! Θα ηθελα να μαθω τα παντα ειδικα απο αυτους που εχουν παει ερασμους εκει! Ειναι πιθανο να με δεχτουν διοτι μιλαω ισπανικα και θελω να ειμαι προετοιμασμενη!:D
Αναμενω οτιδηποτε μπορει να μου φανει χρησιμο! Ευχαριστω! :*
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσύ που μιλάς κι Ισπανικά δε θα έχεις πρόβλημα να ψάξεις στο Γούγλη για το κόστος ζωής στη Σεβίλλη:
Precios en Sevilla / Coste de la vida en Sevilla
http://www.bmwfaq.com/sitemap/t-41351.html
Exploreseville.com: Living in Sevilla, Spain (στα Αγγλικά και πολύ ενημερωτικό το βρήκα, με πολλές πρακτικές πληροφορίες)

Ναι η πόλη είναι πανέμορφη, ως ζωή ασύγκριτα καλύτερη (και φθηνότερη και πιο ποιοτική και πιο ζωντανή και... και... και) από τη Μαδρίτη.
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Αν και δεν πήγα ως erasmitis αλλά ως ταξιδιώτης,ισπανόφωνος και γενικά κολλημένος με την Ισπανία, ομολογώ ότι για μένα είναι η πιο όμορφη πόλη της Ισπανίας μέχρι στιγμής !!! Τρελλός έρωτας !! Πανέμορφη πόλη, φοβερή κι εκρηκτική ατμόσφαιρα αυτό το μίγμα εβραικών-αραβικών-ευρωπαικών χαρακτηριστικών, τα πιο ωραία και γνήσια ταπας της Ισπανίας που δεν τα βρήκα ούτε για δείγμα στη Μαδρίτη (μένει μόνο να δοκιμάσω αυτά της περιβόητης χώρας των Βάσκων και του San Sebastian...σε 3 βδομαδούλες απο τώρα θα ξέρω !!!). Πανέμορφα και χρωματιστά κτίρια (ακόμη και διακοσμητικά πλακάκια κάτω από τα μπαλκόνια!!!), φλαμένγκο, πολλλλύς κόσμος, ρομαντική βαρκάδα στον ποταμό Γουαδαλκιβίρ με τις φωτισμένες γέφυρες...τι να σου λέω !!! Το μόνο ελάχιστο (για μένα) αρνητικό είναι η...ζεστούλα!!! Τα 40αρια δεν θα τα γλιτώσεις αν πας καλοκαίρι !!! Να περάσεις τέλεια κι όταν με το καλό γυρίσεις γράψε μας και μια ιστοριούλα...!!!!!!!!!!
 

Attachments

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Και τα πλακάκια που λέγαμε...!!!
 

Attachments

Alejandra

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σεβιλλη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ευχαριστω τοσο πολυ! Ολα θα μου φανουν πολυ χρησιμα! Η διαμονη ειναι το μεγαλυτερο μου προβλημα. Θα παω με μια φιλη μου κατα πασα πιθανοτητα, μπορει και 2, οποτε θα πιασουμε καποιο διαμερισματακι!
Υπαρχει δυνατοτητα να ναι και για 2 ατομα καποιο διαμερισμα χωρις να πληρωνουμε περισσοτερα?
Πωπω τωρα ειμαι ακομα πιο ενθουσιασμενη -αν αυτο ειναι δυνατον!
Εννοειται οτι θα γραψω ιστορια η μαλλον ιστοριες με το που φτασω εκει! :Ρ
anlazar τι ομορφες φωτογραφιες!!!! καλο ταξιδι!
kasiotis ευχαριστω για τα λινκς, ιδιαιτερα το 2ο δεν το ειχα βρει.
yorgos πολυ καλες σελιδες! θα με βοηθησουν!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Η Σεβίλλη είναι ένα κουκλί. Δεν είναι καμια μεγάλη πόλη, αλλά έχει έναν αέρα ρομαντισμού που παγιδεύει ακόμα και τους πιο λογικούς. Η έκλυση συναισθημάτων είναι, σαφώς, άνευ προηγουμένου. Μου θυμίζει πάρα πολύ τη Λισσαβώνα. Έγραψα πριν από λίγες μέρες μια ιστορία για τη Λισσαβώνα. Αν εξαιρέσεις την περιγραφή συγκεκριμένων περιοχών και κρατήσεις μόνο το συναίσθημα και το ρομαντισμό, θα μπορούσε κάλλιστα να είχε γραφεί και για τη Σεβίλλη.
Εξ όσων γνωρίζω, τα ενοίκια έχουν από φυσιολογικές έως και φθηνές τιμές.
Το πανεπιστήμιο, φυσικά, δεν το ξέρω καθόλου.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ευχαριστω τοσο πολυ! Ολα θα μου φανουν πολυ χρησιμα! Η διαμονη ειναι το μεγαλυτερο μου προβλημα. Θα παω με μια φιλη μου κατα πασα πιθανοτητα, μπορει και 2, οποτε θα πιασουμε καποιο διαμερισματακι!
Υπαρχει δυνατοτητα να ναι και για 2 ατομα καποιο διαμερισμα χωρις να πληρωνουμε περισσοτερα?
Πωπω τωρα ειμαι ακομα πιο ενθουσιασμενη -αν αυτο ειναι δυνατον!
Εννοειται οτι θα γραψω ιστορια η μαλλον ιστοριες με το που φτασω εκει! :Ρ
anlazar τι ομορφες φωτογραφιες!!!! καλο ταξιδι!
kasiotis ευχαριστω για τα λινκς, ιδιαιτερα το 2ο δεν το ειχα βρει.
yorgos πολυ καλες σελιδες! θα με βοηθησουν!
έχουν και για 4 άτομα με 180 ο καθένας. μη κλείσεις απ εδώ, θα βρεις εκεί
εύκολα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom