Σέριφος Σεριφος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδια και απο εμενα καλημερα και καλό μηνα!!!!Μια ερωτηση θελω να κανω και εγω στους ειδικους!!!4-5 σεριφο να μεινω που;Τι ειναι το καλυτερο απο αποψη ανεσης;Εννοω να θες να βγεις το βραδυ πχ για βολτα χωρις να πρεπει να παρεις αμαξι και αν αυτο φυσικα ειναι εφικτο...
Καλημέρα. Η καλύτερη επιλογή θεωρώ πως είναι το Λιβάδι, στα περιξ του καμπινγκ.
Απο εκεί ξεκινούν όλα (ταξί - λεωφορεία), κι εκεί καταλήγει η νυχτερινή ζωή. Μπορείς να πας από νωρίς χώρα, να κατέβεις με το τελευταίο λεωφορείο, και να συνεχίσεις εκεί τη νύχτα σου. Εξάλλου και τα περισσότερα καταλύματα βρίσκονται στο Λιβάδι όπως θα έχεις διαπιστώσει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κι
Καλημέρα. Η καλύτερη επιλογή θεωρώ πως είναι το Λιβάδι, στα περιξ του καμπινγκ.
Απο εκεί ξεκινούν όλα (ταξί - λεωφορεία), κι εκεί καταλήγει η νυχτερινή ζωή.
Μικρη διορθωση: το κάμπινγκ βρισκεται στην παραλια Λειβακια, διπλα στο Λιβαδι. Το Λιβαδι ειναι το λιμανι και από εκει ξεκινούν τα λεωφορεία κτλ. Η αποσταση μεταξυ τους ειναι βεβαια μικρη.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Καταρχας σας ευχαριστω πολυ!!!Οχημα θα εχω απλα θελω να κανω οσο το δυνατον καλυτερη επιλογη τοποθεσιακα σε δωμάτιο..Άλλο η χώρα άλλο το μερος που μου γράφεις;

Ή μαλλον για να το πω καλυτερα..Άλλο η χώρα άλλο το λιβαδι που ειναι στο λιμάνι;
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ή μαλλον για να το πω καλυτερα..Άλλο η χώρα άλλο το λιβαδι που ειναι στο λιμάνι;
Εντελώς άλλο. Η χώρα είναι ορεινή, αρχοντική, και τη βλέπεις να εκτείνεται εντυπωσιακή από ψηλά καθώς φτάνεις στη Σέριφο. Το Λιβάδι είναι το χωριό στο λιμάνι του νησιού, τυπικό, χωρίς τιποτα το ιδιαίτερο.
Ορίστε 2 φωτογραφίες μου για να γίνει πιο ξεκάθαρο. Η μία απο το Λιβάδι με φόντο τη χώρα, και η άλλη ακριβώς το ανάποδο ;)

IMG_2294b.JPG IMG_2227.JPG
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Οκ..Το έπιασα φιλε και σ ευχαριστω..Ουσιαστικα ψάχνω διαμονη στο λιβαδι το οποιο ειναι στο λιμάνι..Για βολτε βραδυνες ποτακι ακομα και φαγητο πρεπει να πηγαινουμε χωρα;Ή ολα αυτα ειναι στο Λιβαδι-Λιμάνι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οκ..Το έπιασα φιλε και σ ευχαριστω..Ουσιαστικα ψάχνω διαμονη στο λιβαδι το οποιο ειναι στο λιμάνι..Για βολτε βραδυνες ποτακι ακομα και φαγητο πρεπει να πηγαινουμε χωρα;Ή ολα αυτα ειναι στο Λιβαδι-Λιμάνι;
Στην αρχή ξεκινάς από χώρα, με το που πέσει ο ήλιος, απο το Καφενείο του Στράτου σστη πλατεία, για Ρακομελο - και το σχετικό μεζέ, μετά στα μπαράκια της χώρας, και αργότερα καταλήγεις Λιβάδι που είναι και τα πιο βραδινά μπαρ, όπως ο όμιλος κ.α. Για φαγητό κυρίως στο Λιβάδι όπου βρίσκονται τα περισσότερα εστιατόρια, αν και σ αυτό θα βοηθήσει καλύτερα κάποιος γνώστης της γαστρονομίας του νησιού.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επιλογές για φαγητό έχεις και στην Χώρα και στο Λιβάδι.
Στην Χώρα είναι πολύ καλή η ταβέρνα του Λούη στην πλατεία και η Μαραθόριζα στην είσοδο της χωρας. Για φαγητό στο Λιβάδι, πολύ ωραία ψαρικά (αν και λίγο τσιμπημενα) στην ταβέρνα της Καλής, ωραιο φαγητο έχει επίσης ο Τακης, κρεατικά το μπακακάκι και μαγειρευτά ο Σταμάτης. Πρωινό στο passagio και χαλαρό ποτάκι στο Indigo.
Γενικά στο Λιβάδι έχει πιο πολλά μαγαζιά, απλά η Χώρα όπως και να το κάνουμε είναι πιο γραφική οπότε κάθε απογευματακι μια βόλτα την κάνεις :)
Συμφωνώ με τον psilo3 σχεδόν όλοι ξεκινούν από την Χώρα το απόγευμα (κυρίως τον Στρατο ) και καταλήγουν στον Όμιλο.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Οπότε εν κατακλειδι μένω Λιβαδι το οποιο ειναι στο λιμανι και εξορμήσεις προς χωρα το απογευμα και μετα..Μπορω να καρω το αμαξι για χωρα;Η πας με ποδια;
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Αν είσαι χωρίς ΙΧ, το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να μείνεις στο λιβάδι - λιβαδακια κι το βράδυ να πηγαίνεις χώρα με το λεωφορείο. Ιούλιο από ότι θυμάμαι είχε κάθε μισή ώρα δρομολόγιο από το απόγευμα κι επειτα και το τελευταίο από χώρα ξεκινούσε στη 1. Επίσης υπηρχε το 2014 ιδιωτικό βαν που σε πήγαινε σε 5 παραλίες. Αν μείνεις χώρα δεν θα χρειάζεσαι αμάξι το βράδυ αλλά θα χρειάζεσαι κάποιο μέσο για τις παραλίες.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Αν είσαι χωρίς ΙΧ, το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να μείνεις στο λιβάδι - λιβαδακια κι το βράδυ να πηγαίνεις χώρα με το λεωφορείο. Ιούλιο από ότι θυμάμαι είχε κάθε μισή ώρα δρομολόγιο από το απόγευμα κι επειτα και το τελευταίο από χώρα ξεκινούσε στη 1. Επίσης υπηρχε το 2014 ιδιωτικό βαν που σε πήγαινε σε 5 παραλίες. Αν μείνεις χώρα δεν θα χρειάζεσαι αμάξι το βράδυ αλλά θα χρειάζεσαι κάποιο μέσο για τις παραλίες.
Αγαπητε φιλε καλησπερα!!!Θα ειμαι με ΙΧ κανονικα και με τον νόμο!!!Γι αυτο και προσπαθω να καταλαβω που πρεπει να μείνω σεριφο εχοντας φυσικα ΙΧ
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Αγαπητε φιλε καλησπερα!!!Θα ειμαι με ΙΧ κανονικα και με τον νόμο!!!Γι αυτο και προσπαθω να καταλαβω που πρεπει να μείνω σεριφο εχοντας φυσικα ΙΧ
Τότε μπορείς να κοιτάξεις μήπως μείνεις στην χώρα. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να παρκάρεις γιατί εμείς δεν είχαμε πάει με αμάξι. Από ότι θυμαμαι όμως, επειδή όλοι ανεβαίνανε χωρα το βράδυ, στο πάρκινγκ στην είσοδο της χώρας γινόταν κάποιος χαμουλης.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Τότε μπορείς να κοιτάξεις μήπως μείνεις στην χώρα. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να παρκάρεις γιατί εμείς δεν είχαμε πάει με αμάξι. Από ότι θυμαμαι όμως, επειδή όλοι ανεβαίνανε χωρα το βράδυ, στο πάρκινγκ στην είσοδο της χώρας γινόταν κάποιος χαμουλης.
H αποσταση Λιβαδι-Χωρας ποσο περιπου ειναι?γινεται με ποδια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom