Σέριφος Σεριφος

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
H αποσταση Λιβαδι-Χωρας ποσο περιπου ειναι?γινεται με ποδια?
Υπάρχει πεζόδρομος/καλντερίμι/μονοπάτι που συνδέει τη Χώρα με το Λιβάδι. Μπορείτε να ανεβαίνετε με το λεωφορείο και να κατεβαίνετε με τα ποδια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
H αποσταση Λιβαδι-Χωρας ποσο περιπου ειναι?γινεται με ποδια?
Όχι φίλε, είναι πολύ, ακόμα και στη κατάβαση. Δε το συζητάω για ανάβαση, δε γίνεται. Οι φωτογραφίες ξεγελάνε ίσως. Περίπου 5 χιλιόμετρα είναι με το αυτοκίνητο, λιγότερο ίσως από το μονοπάτι.
Αν δε θέλεις να οδηγείς, η να μην ασχολείσαι με το παρκινγκ για τις βόλτες σου, χρησιμοποιείς τη συγκοινωνία και είσαι μια χαρά.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
To μονοπάτι είναι 2,5χλμ και η πινακίδα λέει ότι χρειάζεσαι περίπου 50' στην κατάβαση. Το μεγαλύτερο μέρος είναι σκαλιά. Μια φορά για την εμπειρία εαν είσαι της πεζοπορίας το κάνεις, αλλά για κάθε μέρα σε καμιά περίπτωση :)
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Παιδια και απο εμενα καλημερα και καλό μηνα!!!!Μια ερωτηση θελω να κανω και εγω στους ειδικους!!!4-5 σεριφο να μεινω που;Τι ειναι το καλυτερο απο αποψη ανεσης;Εννοω να θες να βγεις το βραδυ πχ για βολτα χωρις να πρεπει να παρεις αμαξι και αν αυτο φυσικα ειναι εφικτο...
Σου προτείνω να ψάξεις κάπου κοντά στο λιμάνι μιας κι εκεί γίνεται το "νταβαντούρι" από ταβέρνες, μαγαζιά μπαρ κλπ. Επίσης από το λιμάνι θα έχεις και πιο εύκολη πρόσβαση στις παραλίες. Πιο συγκεκριμένα θα σου λεγα να ψάξεις για Λιβάδι, Λιβαδάκια ή ακόμη και Ράμο. Ίσως και το οργανωμένο κάμπινγκ θα ήταν μια λύση. Υπάρχει βέβαια τους καλοκαιρινούς μήνες και το ΚΤΕΛ που κάνει δρομολόγια Λιμάνι - Χώρα ανα μία ώρα.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες παιδιά για Σέριφο και σας ευχαριστούμε. Υπάρχουν και ενοικιαζόμενα δωμάτια στο κάμπινγκ στα Λιβαδάκια;
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες παιδιά για Σέριφο και σας ευχαριστούμε. Υπάρχουν και ενοικιαζόμενα δωμάτια στο κάμπινγκ στο Λιβαδάκια;
Ναι έχει. Τελευταία φορά που είχα περάσει από εκεί, αρκετά χρόνια πριν, μου είχε κάνει εντύπωση η βαβούρα στο κάμπινγκ. Σίγουρα έχει να κάνει και με την εποχή - ήταν μέσα Ιουλίου και το τι ψάχνει ο καθένας.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Θα ήθελα να ρωτήσω
α)αν είναι εύκολη μια μονοήμερη εκδρομή από Σέριφο προς Σίφνο
β)αν στη Σέριφο έχει εκδρομές με καραβάκια (σε παλιότερο Post κάποιος έγραφε ότι δεν υπήρχαν,υπάρχει κάποιο update μήπως;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα ήθελα να ρωτήσω
α)αν είναι εύκολη μια μονοήμερη εκδρομή από Σέριφο προς Σίφνο
Φυσικα και ειναι εύκολη, και πολύ κοντινή. Μιλάω πάντα για τα πλοία της γραμμής. Πολλές οι επιλογές.
Μπορείς κάλλιστα να φύγεις πρωί, και να γυρίσεις βράδυ. Κάνε μια αναζήτηση στο openseas.gr και θα δεις.
 

tzeny22

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα , σκεφτομαι και εγω να παω φετος το καλοκαίρι Σέριφο και εχω μια βασική απορία . Σε τι κατάσταση είναι το οδικό δίκτυο του νησιού ; θα είμαστε με μηχανάκι και δε θελουμε για να παμε για μπανιο να πρέπει να ειμαστε σε χωματοδρομους . Περυσι είχαμε πάει Κύθνο και ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά με την προσβαση στις παραλίες και τις μεγάλες διαδρομές , ενω για παράδειγμα με τη Σύρο δεν είχαμε πουθενα πρόβλημα .
ευχαριστω πολύ
 

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Καλησπέρα , σκεφτομαι και εγω να παω φετος το καλοκαίρι Σέριφο και εχω μια βασική απορία . Σε τι κατάσταση είναι το οδικό δίκτυο του νησιού ; θα είμαστε με μηχανάκι και δε θελουμε για να παμε για μπανιο να πρέπει να ειμαστε σε χωματοδρομους . Περυσι είχαμε πάει Κύθνο και ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά με την προσβαση στις παραλίες και τις μεγάλες διαδρομές , ενω για παράδειγμα με τη Σύρο δεν είχαμε πουθενα πρόβλημα .
ευχαριστω πολύ
Το οδικό δίκτυο του νησιού είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Για μπάνιο με το μηχανάκι που θα έχετε και με την προϋπόθεση ότι θα μένετε στο Λιβάδι, το λιμάνι του νησιού, ή στη Χώρα οι παραλίες δεν είναι πολύ μακριά. Από την ανατολική πλευρά είναι η Λια, ο Άγιος Σώστης, η Ψιλή Άμμος και ο Άγιος Ιωάννης ενώ από την δυτική και νότια πλευρά είναι η Βαγιά, το Γάνεμα και η κορυφαία όλων - κατά την άποψή μου - το Καλό Αμπέλι. Οι περισσότερες με σχετικά εύκολη πρόσβαση εκτός από κάποιες που αφήνεις το μεταφορικό σου μέσο ψηλά στον ασφαλτόδρομο και μετά πρέπει να κατηφορήσεις με τα πόδια προς την παραλία από μονοπάτι ή σκαλοπάτια.
Απορώ γιατί ταλαιπωρήθηκες στην Κύθνο. Κοντά στο λιμάνι του Μέριχα και στην Χώρα υπάρχουν παραλίες με εύκολη πρόσβαση όπως η Απόκρουση και η Επισκοπή άντε και τα Μαρτινάκια. Όντως η Κολώνα είχε σχετικά άσχημο χωματόδρομο μέχρι να φτάσεις αλλά δεν συγκρινόταν με τον χωματόδρομο που έφαγα με το αυτοκίνητο για να φτάσω στις παραλίες Ποτάμια και Άγιος Σώστης που ήταν κοντά στα Λουτρά. Καλά, για τις άλλες παραλίες της Κύθνου, της νοτιοανατολικής πλευράς, όπως η Γαϊδουρόμαντρα, του Σκύλου και το Σι Μου Σι, θα συμφωνήσω ότι ήταν δύσκολες στην πρόσβαση αλλά υπήρχαν και οι πιο εύκολες στην πρόσβαση παραλίες που ήταν κοντά στην Παναγιά την Κανάλα. Τέλος, στην Κύθνο ήταν και η παραλία Στυφό όπου η άσφαλτος έφτανε μέχρι κάτω και δεν με ταλαιπώρησε.
Συνοψίζοντας, η Σέριφος δεν είναι τόσο δύσκολη στο θέμα πρόσβαση στις παραλίες. Βέβαια, με το μηχανάκι, θα είναι κάπως δύσκολο, γιατί η απόσταση είναι κάπως μεγάλη αλλά ο δρόμος είναι ασφαλτοστρωμένος να πάτε στις βόρειες παραλίες του νησιού, την Συκαμιά και τον Πλατύ Γυαλό που είναι ακριβώς λόγω της απόστασης πιο ήσυχες σε σχέση για παράδειγμα με την Ψιλή Άμμο που όταν πήγα εγώ γινόταν ένας ψιλοχαμός.
Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα και σου εύχομαι να περάσετε ωραία στη Σερίφο γιατί είναι ένα πραγματικά πολύ όμορφο νησί. Αν θέλεις να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο μην διστάσεις να ρωτήσεις και θα σου απαντήσω.
 

tzeny22

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το οδικό δίκτυο του νησιού είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Για μπάνιο με το μηχανάκι που θα έχετε και με την προϋπόθεση ότι θα μένετε στο Λιβάδι, το λιμάνι του νησιού, ή στη Χώρα οι παραλίες δεν είναι πολύ μακριά. Από την ανατολική πλευρά είναι η Λια, ο Άγιος Σώστης, η Ψιλή Άμμος και ο Άγιος Ιωάννης ενώ από την δυτική και νότια πλευρά είναι η Βαγιά, το Γάνεμα και η κορυφαία όλων - κατά την άποψή μου - το Καλό Αμπέλι. Οι περισσότερες με σχετικά εύκολη πρόσβαση εκτός από κάποιες που αφήνεις το μεταφορικό σου μέσο ψηλά στον ασφαλτόδρομο και μετά πρέπει να κατηφορήσεις με τα πόδια προς την παραλία από μονοπάτι ή σκαλοπάτια.
Απορώ γιατί ταλαιπωρήθηκες στην Κύθνο. Κοντά στο λιμάνι του Μέριχα και στην Χώρα υπάρχουν παραλίες με εύκολη πρόσβαση όπως η Απόκρουση και η Επισκοπή άντε και τα Μαρτινάκια. Όντως η Κολώνα είχε σχετικά άσχημο χωματόδρομο μέχρι να φτάσεις αλλά δεν συγκρινόταν με τον χωματόδρομο που έφαγα με το αυτοκίνητο για να φτάσω στις παραλίες Ποτάμια και Άγιος Σώστης που ήταν κοντά στα Λουτρά. Καλά, για τις άλλες παραλίες της Κύθνου, της νοτιοανατολικής πλευράς, όπως η Γαϊδουρόμαντρα, του Σκύλου και το Σι Μου Σι, θα συμφωνήσω ότι ήταν δύσκολες στην πρόσβαση αλλά υπήρχαν και οι πιο εύκολες στην πρόσβαση παραλίες που ήταν κοντά στην Παναγιά την Κανάλα. Τέλος, στην Κύθνο ήταν και η παραλία Στυφό όπου η άσφαλτος έφτανε μέχρι κάτω και δεν με ταλαιπώρησε.
Συνοψίζοντας, η Σέριφος δεν είναι τόσο δύσκολη στο θέμα πρόσβαση στις παραλίες. Βέβαια, με το μηχανάκι, θα είναι κάπως δύσκολο, γιατί η απόσταση είναι κάπως μεγάλη αλλά ο δρόμος είναι ασφαλτοστρωμένος να πάτε στις βόρειες παραλίες του νησιού, την Συκαμιά και τον Πλατύ Γυαλό που είναι ακριβώς λόγω της απόστασης πιο ήσυχες σε σχέση για παράδειγμα με την Ψιλή Άμμο που όταν πήγα εγώ γινόταν ένας ψιλοχαμός.
Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα και σου εύχομαι να περάσετε ωραία στη Σερίφο γιατί είναι ένα πραγματικά πολύ όμορφο νησί. Αν θέλεις να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο μην διστάσεις να ρωτήσεις και θα σου απαντήσω.
Ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση !!! Περυσι μαλλον επιλέξαμε ολα τα ανάποδα γι αυτο δυσκολεύτηκαμε !! Αφού όμως ειναι ετσι ξεκινάω κιολας να ψάξω ξενοδοχείο !
 

davel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σκεφτόμαστε τη Σέριφο για διακοπές με την κοπέλα μου. Θέλουμε κάτι ήρεμο αλλά να μπορείς να βγεις να πεις και ένα ποτό?
είναι η Σέριφος τέτοιο μέρος?
που είναι καλά να μείνεις ?

αποτι έχω καταλάβει οι παράλιες είναι ανοργάνωτες. Δηλαδή δεν υπάρχει ούτε περίπτερο κοντά για κάνα νερό?
η θα πρέπει να έχουμε το ψυγείακι μας ?

οι παράλιες έχουν περπάτημα γενικά η αφήνεις αμάξι διπλά από την παράλια. Αν έχουμε να κουβαλάμε ομπρέλες ψυγεία μην είναι μακριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom