Σέριφος Σεριφος

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ριο Ντε Τζανειρο
θελω να παω στην σεριφο φετος και θελω καποιος να μου δωσει πληροφοριες
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ονειρεμένο Ταξίδι
οτιδήποτε έχει θάλασσα
ετοιμάζομαι και εγώ για σέριφο το επόμενο 3ήμερο!!! είχα ξαναπάει πριν ένα χρόνο για 3 μέρες οπότε δεν μπορώ να σου δώσω και πολλές πληροφορίες!!
από νυχτερινή ζωή είναι κάπου στο ντεμί... ούτε ξεφάντωμα μέχρι πρωίας αλλά ούτε και ανιαρή. θα βρεις μπαράκια στο λιμάνι και ένα μεγάλο κλαμπ και για εναλλακτική ρακόμελα στην χώρα. για παραλίες δεν έχω πολλά να σου πω γιατί την προηγούμενη φορά που είχα πάει πήγα μόνο σε μία στο λιβάδι οπού έμεινα ευχαριστημένη (εάν εξαιρέσεις τον αέρα που δν μας άφησε να ευχαριστηθούμε μπάνιο!!) ήταν οργανομένη και είχε και μαγαζί που σου έφερνε καφέδες και ότι θες!! εάν έχεις μεταφορικό σου προτείνω να μείνεις στην χώρα (η χώρα είναι ψηλά περίπου ένα τεταρτάκι από το λιμάνι και είναι δίπλα στο κάστρο) υπέροχη θέα του νησιού από εκεί.
Μ αρέσει αυτό το νησί και πιστεύω πως είτε πας με παρέα είτε ζευγάρι θα περάσεις καλά. Εάν θες να πας κάπου να χαλαρώσεις χωρίς όμως να βαρεθείς είναι το κατάλληλο μέρος. Εάν πάς μετά τις 14 ιουνίου που θα γυρίσω θα μπορέσω να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.
 

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Γραφικό νησί, με πολύ ωραίες παραλίες, οποσδήποτε να πάς στην παραλία Ψιλή άμμος, Συκαμιά, Γάνεμα. Ο δυνατός αέρας που φυσάει στο νησί είναι γεγονός!! Βόλτα στα στενά της Χώρας μέχρι τον Άγιο Κωνσταντίνο, φανταστική θέα! Χαλαρή βραδινή βόλτα στο Λιβάδι με πολλές καφετέριες, τραπεζάκια στην άμμο! Αλλά και στην Χώρα έχει κάποια μπαράκια!
 

vasoulatou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού.. !!
Σέριφο πήγα πέρισυ το καλοκαίρι και πέρασα πάρα πολύ ωραία!
Μέναμε στο λιμάνι, στο Λιβάδι. Λεωφορείο για τη χώρα είχε κάθε μισή ώρα, οπότε ανεβαίναμε για βόλτα, φαγητό ή ποτό. Θα ανέβεις οπωσδήποτε πάνω στις Εκκλησίες για την υπέροχη θέα. Εμάς μας είχε βολέψει να μένουμε στο Λιβάδι και όχι στη Χώρα (που είναι γραφικότατη) γιατί είχαμε καλύτερη πρόσβαση σε φαγητό, καφετέριες, παραλίες κλπ.
Για μπάνιο πήγαμε Ψιλή Άμμο και Μεγάλο Λιβάδι, όπου είναι και τα παλιά Μεταλλεία, ένα τοπίο με απίστευτη ατμόσφαιρα. Με τα πόδια πηγαίναμε για μπάνιο -φυσικά- στο Λιβάδι και στα Λιβαδάκια, λίγο πιο δεξιά από το λιμάνι με ίσκιους από αρμυρίκια.
Πολύ καλό φαγητό, γενικά λογικές τιμές και πρόσχαροι άνθρωποι.

Και 2-3 προτάσεις.. Ποτό στο Αέρινο, στη Χώρα (αν δεν φυσάει), πρωινό στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο, στο Λιβάδι και πολλές μακαρονάδες από ένα ιταλικό εστιατόριο στο Λιβάδι (δεν θυμάμαι όνομα) αλλά απλά θα αναφέρω ότι μέσα σε 8 μέρες φάγαμε εκεί 5 φορές :D
Τοπικές λιχουδιές: μαραθοτηγανήτες και κορμός!!
 

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
εγω περισυ ειχα παει Μηλο αν δεν εχεις παει στο προτεινω.φετος λεω να παω κ εγω Σεριφο... ξερει κανεις αν μοιαζει με τη Μηλο καθολου??? παραλιες εχει εξισου καλες??? θα παω μετα τις 20 Αυγουστο. εχει αραγε απανεμες παραλιες???
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ονειρεμένο Ταξίδι
οτιδήποτε έχει θάλασσα
εγω περισυ ειχα παει Μηλο αν δεν εχεις παει στο προτεινω.φετος λεω να παω κ εγω Σεριφο... ξερει κανεις αν μοιαζει με τη Μηλο καθολου??? παραλιες εχει εξισου καλες??? θα παω μετα τις 20 Αυγουστο. εχει αραγε απανεμες παραλιες???

Πέρισυ είχα πάει Σέριφο πρώτα και μετά Μήλο. Είναι εντελώς διαφορετικά νησιά. Όχι, παραλίες σαν την Μήλο δεν θα δεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ωραίες ή ότι δεν θα ευχαριστηθείς. Αν πιάσει αέρας στην Σέριφο, άστα να πάνε!!!!!!

Η Σέριφος είναι μαζεμένη και μπορείς να την γυρισεις πιο εύκολα σε σχέση με την Μήλο. Από φαγητό και διασκέδαση έχεις πολλές επιλογές. Να πας να πας να πας:clap::clap::clap:

Σου επισυνάπτω και 2 φωτο από παραλία στην Σέριφο, η μία είναι το Γάνεμα και η άλλη με τον διπλό κολπίσκο είναι ο Άγιος Σώστης.
 

Attachments

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Εγώ έκανα διακοπές 2 συνεχόμενες χρονιές και ειλικρινά τη λάτρεψα. Βέβαια, δεν έχω εμπειρία από άλλα Κυκλαδονήσια, αλλά η Σέριφος ήταν το μέρος μου! Όπως αναφέρθηκε, τα έχει όλα μαζεμένα και κυμαίνεται κάπου στη μέση:ούτε ακραίο κλάμπινγκ, ούτε παππούδες και γιαγιάδες. Είναι νησί με κατά κύριο λόγο νεαρό κόσμο (παρέες και ζευγάρια), έχει καλό φαγητό, λογικές τιμές και όμορφες παραλίες.
Ενδεικτικά αναφέρω για φαγητό το Της Μαριέττας στην Κάτω Χώρα, τον Τάκη και τον Σταμάτη στο Λιβάδι, το Γεύση Χώρας (στην Κάτω Χώρα, πίσω από την εκκλησία της Ευαγγελίστριας), το Μανώλη στην Ψιλή Άμμο, πρωινό στο Passagio και καφέ με γλυκό κορμό είτε Στου Στράτου στην πλατεία της Άνω Χώρας (ψιλά, δίπλα στο δημαρχείο), είτε στον Άνεμο στο λιμάνι...
:)
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ονειρεμένο Ταξίδι
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Εγώ έκανα διακοπές 2 συνεχόμενες χρονιές και ειλικρινά τη λάτρεψα. Βέβαια, δεν έχω εμπειρία από άλλα Κυκλαδονήσια, αλλά η Σέριφος ήταν το μέρος μου! Όπως αναφέρθηκε, τα έχει όλα μαζεμένα και κυμαίνεται κάπου στη μέση:ούτε ακραίο κλάμπινγκ, ούτε παππούδες και γιαγιάδες. Είναι νησί με κατά κύριο λόγο νεαρό κόσμο (παρέες και ζευγάρια), έχει καλό φαγητό, λογικές τιμές και όμορφες παραλίες.
Ενδεικτικά αναφέρω για φαγητό το Της Μαριέττας στην Κάτω Χώρα, τον Τάκη και τον Σταμάτη στο Λιβάδι, το Γεύση Χώρας (στην Κάτω Χώρα, πίσω από την εκκλησία της Ευαγγελίστριας), το Μανώλη στην Ψιλή Άμμο, πρωινό στο Passagio και καφέ με γλυκό κορμό είτε Στου Στράτου στην πλατεία της Άνω Χώρας (ψιλά, δίπλα στο δημαρχείο), είτε στον Άνεμο στο λιμάνι...
:)
το καφενειο του Στρατου απλά είναι λόγος για να ξαναπαω Σεριφο!!!!!!!! :clap::clap::clap:
 

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
σας ευχαριστω πολυ πολυ για τις πληροφοριες.... κ για τις φωτογραφιες...
 

leo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σκεφτομαι να επισκεφθω φετος στα μεσα σεπτεβριου την Σεριφο.δεν με ενδιαφερει το nightlife αλλα το καλο φαγητο,ηρεμια,ξεκουραση και κανα ωραιο σημειο με ωραια θεα.το θεμα ειναι οτι δεν θα υπαρχει μεσο μεταφορας γι αυτο θα μετακινουμε με τις συγκοινωνιες.εχω βρει στην περιοχη Λιβαδι διαμονη(indigo) και οχι καπου στη χωρα.γνωριζει καποιος σχετικα με τις συγκοινωνιες τι παιζει; Σε ποιες παραλιες σε πηγαινουν πχ; Επισης γνωριζετε αν υπαρχει κανα φουσκωτο-καραβακι που σε παει βολτα το γυρο του νησιου η σε δυσκολα προσβασιμες παραλιες; Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παω στον περιβοητο Στρατο που ολοι γραφουν:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom