Σέριφος Σεριφος

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Καλημέρα @mitsmag!
Υπάρχει κάτι μέσα στη χώρα ή γύρω από το λιμάνι που πρέπει οπωσδήποτε να δούμε πέρα από περιδιάβαση στα σοκάκια; Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!
Καλημέρα,

Να πάτε οπωσδήποτε στην κορυφη του κάστρου να δείτε την θέα, στην κεντρική πλατεία στο καφενείο του Στρατου σίγουρα (πρέπει να έχει και πρωινό). Αφού θα πάτε πρωί πρέπει να έχει κάποιο καλό φούρνο αν θυμάμαι καλά. Στο λιμάνι δεν θυμαμαι κάτι κοντά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.435
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Kalispera serifiotes!
Exoume kleisei na pame zeugari telh Augoustou arxes Septemvriou. Tha menoume sth Medousa sto Livadi. Me tis siginonies tetoia epoxi ti paizei?tha th palepsoume?Apo ekei pou tha menoume sth xwra pas podaratos?
Thanks bro. Alla gia paralies pio poly endiaferomaste, phgainoun leofwreia, h mono se poly liges?
Sis thanks! To fouskwto akougetai poly kalo? ksereis link kai times?
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.

Παρακαλώ μην ξαναγράψεις greeklish.
 

Curious

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ΚΑλησπερα,
Επικοινωνησα με τον ιδιωκτητη του σκαφους που το νοικιαζει με την ημερα, γενικα λιγο αγενης, και θελει να προπληρωσεις ολη την ημερα δηλαδη 100ευρω μπροστα σε λογαριασμο. Του ειπαμε αν θελει τα μισα μπροστα και παλι δεν απαντησε...
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Γεια σας. Το καλοκαιράκι πλησιάζει και έχουμε αρχίσει ήδη να σκεφτόμαστε τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Φέτος σκεφτόμαστε για Σίφνο-Σέριφο και θα ήθελα να κάνω μια πρώτη έρευνα από τώρα. Για Σίφνο απ' ο,τι έχω διαβάσει αξίζει η διαμονή στη Χώρα . Για τη Σέριφο έχω μπερδευτεί. Πού αξίζει να μείνω λοιπόν στη Σέριφο?? Για μεταφορικό θα έχουμε σκούτερ !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας. Το καλοκαιράκι πλησιάζει και έχουμε αρχίσει ήδη να σκεφτόμαστε τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Φέτος σκεφτόμαστε για Σίφνο-Σέριφο και θα ήθελα να κάνω μια πρώτη έρευνα από τώρα. Για Σίφνο απ' ο,τι έχω διαβάσει αξίζει η διαμονή στη Χώρα . Για τη Σέριφο έχω μπερδευτεί. Πού αξίζει να μείνω λοιπόν στη Σέριφο?? Για μεταφορικό θα έχουμε σκούτερ !
Καλησπέρα. Ίσως ο πιο γνωστός νησιώτικος συνδυασμός. Ωραία επιλογή. Εφόσον θα υπάρχει το μεταφορικό μέσο, θα σου πρότεινα αρχικά για τη Σίφνο, διαμονή στον Αρτεμώνα, που είναι δίπλα στη χώρα, πολύ πιο όμορφο και ήσυχο χωριό. Τώρα όσον αφορά τη Σέριφο, η λογική λέει διαμονή στο Λιβάδι, το λιμάνι δηλαδή του νησιού, και από κει που ξεκινούν όλες οι εξορμήσεις. Εξάλλου τις πιο πολλές επιλογές για διαμονή εκεί θα τις βρεις!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Για Σέριφο θα πρότεινα Λιβαδάκια, 3'με τα πόδια από το Λιμάνι και κοντά στην ομώνυμη παραλία. Βέβαια και στην Χώρα δεν είναι κακή ιδέα, αφού θα έχετε μεταφορικό.
Στην Σίφνο και εγώ Αρτεμώνα θα πρότεινα.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Γεια σας παιδια..λοιπον σκεφτομαστε να παμε με ενα φιλαρακι αρχες Ιουλιου (4-9 περιπου) στη Σεριφο στο καμπινγκ..Ο φιλος θελει να εχει κ καποιο στοιχειωδη κοσμο..Να μην ειναι κ νεκρα δηλαδη...Εχει παει κανεις τετοιο καιρο?ξερει κανεις τι παιζει?
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Πριν χρόνια επισκέφτηκα και γω το καμπινγκ στη Σεριφο την εποχή που λες και γινόταν χαμός..είχε πολύ κόσμο και αλλα όχι αυτό το ασφυκτικό.Ειχα πιάσει θυμάμαι την καθαρίστρια και την ρωτούσα τις βάρδιες για να ξέρω και γω τι ώρες θα πηγαίνω. Ηταν πολύ καθαρό παντως και θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση αυτό. Μπροστά στο κάμπινγκ υπάρχει παραλία και το λιμάνι είναι σε κοντινή αποσταση με τα πόδια,όπου έχει μαγαζιά και ένα φούρνο θυμάμαι..για πρωινό..!!Η Σέριφος είναι ένα σχετίκα ήσυχο νησί όπου η χώρα δεν είναι στο λιμάνι αλλά πιο πάνω (εκπληκτική θέα) με πολύ ωραίες και μικρές παραλίες. Αν μπορείται νοικιάστε ένα μηχανάκι για να την δείτε όλη..
 
Last edited:

VASPAS

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα!!!
Σκεφτόμαστε φέτος να πάμε Σεριφο με την κοπέλα μου αρχές με μέσα Αυγούστου και θα ήθελα να ρωτήσω αν δεν πάρουμε αυτοκίνητο τι δρομολόγια έχει εκτός από Χώρα-Λιβάδι που απότι διάβασα έχει συχνά... Εψαχνα να βω δρομολόγια αλλά δεν είναι κάτι σαφές.. Εχει κάποιος κάποιο Link ή κάποιο τηλ να ρωτήσω??? Γιατι θα θέλαμε να γυρίσουμε λίγο, να δούμε και κάποιες άλλες παραλίες εκτός από Λιβαδάκια και Λιβάδι....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα!!!
Σκεφτόμαστε φέτος να πάμε Σεριφο με την κοπέλα μου αρχές με μέσα Αυγούστου και θα ήθελα να ρωτήσω αν δεν πάρουμε αυτοκίνητο τι δρομολόγια έχει εκτός από Χώρα-Λιβάδι που απότι διάβασα έχει συχνά... Εψαχνα να βω δρομολόγια αλλά δεν είναι κάτι σαφές.. Εχει κάποιος κάποιο Link ή κάποιο τηλ να ρωτήσω??? Γιατι θα θέλαμε να γυρίσουμε λίγο, να δούμε και κάποιες άλλες παραλίες εκτός από Λιβαδάκια και Λιβάδι....
Έχει δρομολόγια τα οποία θα σε εξυπηρετήσουν, πχ για Γάνεμα και για τις εκεί παραλίες. Το θέμα είναι ότι δε φημίζεται η Σέριφος για την ευκολία στις μετακινήσεις της, οπότε θα χρεαστείς ίσως και ταξί για ορισμένες παραλίες.
Γενικότερα όμως την ημερομηνία που θα πας παίζουν όλα!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.869
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Γεια σας. Το καλοκαιράκι πλησιάζει και έχουμε αρχίσει ήδη να σκεφτόμαστε τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Φέτος σκεφτόμαστε για Σίφνο-Σέριφο και θα ήθελα να κάνω μια πρώτη έρευνα από τώρα. Για Σίφνο απ' ο,τι έχω διαβάσει αξίζει η διαμονή στη Χώρα . Για τη Σέριφο έχω μπερδευτεί. Πού αξίζει να μείνω λοιπόν στη Σέριφο?? Για μεταφορικό θα έχουμε σκούτερ !
Για τη Σέριφο θα σου πρότεινα να μείνετε στο Λιβάδι. Έχει περισσότερη ζωή το βράδυ με πολλές επιλογές για φαγητό, καφέ και ποτό. Η χώρα είναι πανέμορφη για βόλτα στα στενά σοκάκια, με φανταστική θέα. Έχει επίσης επιλογές για φαγητό και γλυκό ή καφέ.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.869
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα!!!
Σκεφτόμαστε φέτος να πάμε Σεριφο με την κοπέλα μου αρχές με μέσα Αυγούστου και θα ήθελα να ρωτήσω αν δεν πάρουμε αυτοκίνητο τι δρομολόγια έχει εκτός από Χώρα-Λιβάδι που απότι διάβασα έχει συχνά... Εψαχνα να βω δρομολόγια αλλά δεν είναι κάτι σαφές.. Εχει κάποιος κάποιο Link ή κάποιο τηλ να ρωτήσω??? Γιατι θα θέλαμε να γυρίσουμε λίγο, να δούμε και κάποιες άλλες παραλίες εκτός από Λιβαδάκια και Λιβάδι....
Η γνώμη μου είναι ότι για τη Σέριφο θα χρειαστείτε μεταφορικό μέσο για να μπορέσετε να δείτε κάποιες όμορφες παραλίες του νησιού. Αν δεν θέλετε να πάρετε μαζί σας αυτοκίνητο ίσως θα μπορούσατε να νοικιάσετε εκεί μηχανάκι.
Παραλίες που αξίζει κάποιος να επισκεφθεί είναι: τα Λιβαδάκια, δίπλα στο λιμάνι, πας και με τα πόδια. Στη συνέχεια περπατώντας ένα μονοπάτι, βρίσκεσαι στην παραλία Καράβι, η οποία είναι πιο απομονωμένη, χωρίς σκιά ή καντίνα για νερό, οπότε χρειάζεται προετοιμασία.
Άλλη επιλογή είναι η παραλία Καλό Αμπέλι, στα νότια του νησιού. Φτάνεις με μεταφορικό μέσο και στη συνέχεια έχει 20λεπτο περπάτημα σε μονοπάτι.
Μετά το Καλό Αμπέλι και πριν το Γάνεμα, είναι η παραλία Βαγιά, χωρίς σκιά επίσης.
Το Γάνεμα στη συνέχεια είναι μία ωραία αμμώδης παραλία με αλμυρίκια για σκιά και απ' ότι γνωρίζω έχει ανοίξει και μια ταβέρνα (όταν είχα πάει τελευταία φορά δεν υπήρχε τίποτα, ούτε καν δρόμος).
Μετά το Γάνεμα είναι ο κόλπος του Κουταλά με την ομώνυμη παραλία, έχει επίσης ταβέρνα.
Βορειοδυτικά του νησιού βρίσκεται η μεγάλη παραλία της Συκαμιάς, με αλμυρίκια για σκιά.
Στα βόρεια βρίσκεται ο Πλατύς Γιαλός με διαδοχικές μικρές παραλίες.
Ανατολικά είναι οι όμορφες παραλίες του Άη Γιάννη και η Ψιλή Άμμος. Στην Ψιλή Άμμο έχει αλμυρίκια και ταβέρνα.
Τέλος προτείνω τον Άγιο Σώστη, με θέα στο νησάκι Βους. Πολύ ωραία παραλία και επίσης αξίζει μία επίσκεψη στο εκκλησάκι του Αγίου Σώστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.693
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom