Σεϋχέλλες Σεϋχέλλες, Χριστούγεννα 2018 και με το νέο μέλος

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Που σας αρεσε πιο πολυ απο αποψη θαλασσας;
Να σου πω την αλήθεια, αργά η γρήγορα την περίμενα αυτή την ερώτηση από κάποιον.
Και ειδικά από κάποιον που ίσως να ενδιαφέρεται να διαλέξει ένα από τα δυο μέρη για γαμήλιο ταξίδι.
Λοιπόν, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Ως αναφορά τις θάλασσες είναι στο ίδιο στυλ, με κάπως πιο άγριες τις θάλασσες στις Σεϊχέλες.
Τυρκουάζ νερά,άμμος λευκή και πολύ λεπτή, θάλασσες που δύσκολα μπορείς να κολυμπήσεις γιατί έχουν πολλά κύματα η και να μην έχουν κύματα, έχουν πολλά ρεύματα που σε παρασέρνουν, και φυσικά πολύ πυκνή τροπική βλάστηση.
Αν κοιτάξεις και τον χάρτη, θα δεις ότι δεν ειναι και παρα πολυ μακριά οι Μαλδίβες σε σχέση με τις Σεϊχέλες, όποτε και γεωγραφικά να το δεις, ειναι σχεδόν όμοια.
Εκείνο που αλλάζει - διαφοροποιεί το ένα μέρος απο το αλλο ειναι πως στις Μαλδίβες βρίσκεσαι σε ενα πιο προστατευμένο ξενοδοχειακό περιβάλλον, που κατα την γνωμη μου ενδύκνειται περισσότερο στο κόνσεπτ "γαμήλιο ταξίδι".
Και αυτο γιατι καθε νησι ειναι και ανα reasort, οποτε, εκτων πραγμάτων αυτο και μονο σε περιορίζει και ταυτόχρονα σε προστατεύει απο τυχόν αναποδιές - ευτράπελα.
Σίγουρα δεν μπορώ να ξεχωρίσω το ένα απο το αλλο μέρος. Δεν ειναι τυχαία και τα δυο απο τους κορυφαίους προορισμούς παγκοσμίως, απλα νομιζω πως οι Μαλδίβες εξυπηρετούν καλύτερα ενα νεόνυμφο ζευγαρι που θελει να παει καπου να λιώσει, να χαλαρώσει και να χαρεί τον έρωτά του, ενω οι Σευχέλλες εχουν ελαφρως πιο adventure χαρακτήρα...
Ελπίζω να βοήθησα...!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Έχει νυχτερινή ζωή; Δεν μιλάω για έξαλλα πάρτις, όχι ότι με χαλάνε αλλά έστω να πιεις ένα ποτο
Εγω προσωπικά δεν αντιλήφθηκα κατι που να αξιζει ως προς την νυχτερινη ζωη. Βεβαια δεν ειμαι και απο τους ειδικούς και ουτε το εψαξα και ιδιαίτερα, γιατι λογο του μικρου, δεν μας έπερνε και για πολλα πολλα.
Τώρα κατι χαζοπάρτυ σε lobby ξενοδοχείων με προσφορες σε κοκτειλ, είδα, αλλα τα θεώρησα ανιαρά, που απευθύνονται σε χαζοευρωπαίους τουρίστες και οχι κατι παραπάνω που να αξίζει.
Και ειδικά στο Praslin και στο La Dique που ειναι και σχετικά μικρα νησιά.... πιστευω πως αν κατι επαιζε, θα το επερνα χαμπαρι.
Ισως στο Mahe που ειναι και η πρωτεύουσα και ειναι και πιο μεγαλο, εκει να βρεις κατι... αλλα σιγουρα μην περιμένεις να ειναι στο Ελληνικό στυλ.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Ναι δεν περιμένω ελληνικό στυλ. Όπως κ να έχει η ιστορία σου με τσιγκλισε (κι άλλο) κι ελπίζω να μπει σύντομα στα πλάνα!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Ναι δεν περιμένω ελληνικό στυλ. Όπως κ να έχει η ιστορία σου με τσιγκλισε (κι άλλο) κι ελπίζω να μπει σύντομα στα πλάνα!
Στο ευχομαι!
Είναι σχετικά εύκολο ταξιδι και σιγουρα αξιζει μια βολτούλα προς τα εκεί!
 

Edicted

Member
Μηνύματα
35
Likes
29
Να σου πω την αλήθεια, αργά η γρήγορα την περίμενα αυτή την ερώτηση από κάποιον.
Και ειδικά από κάποιον που ίσως να ενδιαφέρεται να διαλέξει ένα από τα δυο μέρη για γαμήλιο ταξίδι.
Λοιπόν, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Ως αναφορά τις θάλασσες είναι στο ίδιο στυλ, με κάπως πιο άγριες τις θάλασσες στις Σεϊχέλες.
Τυρκουάζ νερά,άμμος λευκή και πολύ λεπτή, θάλασσες που δύσκολα μπορείς να κολυμπήσεις γιατί έχουν πολλά κύματα η και να μην έχουν κύματα, έχουν πολλά ρεύματα που σε παρασέρνουν, και φυσικά πολύ πυκνή τροπική βλάστηση.
Αν κοιτάξεις και τον χάρτη, θα δεις ότι δεν ειναι και παρα πολυ μακριά οι Μαλδίβες σε σχέση με τις Σεϊχέλες, όποτε και γεωγραφικά να το δεις, ειναι σχεδόν όμοια.
Εκείνο που αλλάζει - διαφοροποιεί το ένα μέρος απο το αλλο ειναι πως στις Μαλδίβες βρίσκεσαι σε ενα πιο προστατευμένο ξενοδοχειακό περιβάλλον, που κατα την γνωμη μου ενδύκνειται περισσότερο στο κόνσεπτ "γαμήλιο ταξίδι".
Και αυτο γιατι καθε νησι ειναι και ανα reasort, οποτε, εκτων πραγμάτων αυτο και μονο σε περιορίζει και ταυτόχρονα σε προστατεύει απο τυχόν αναποδιές - ευτράπελα.
Σίγουρα δεν μπορώ να ξεχωρίσω το ένα απο το αλλο μέρος. Δεν ειναι τυχαία και τα δυο απο τους κορυφαίους προορισμούς παγκοσμίως, απλα νομιζω πως οι Μαλδίβες εξυπηρετούν καλύτερα ενα νεόνυμφο ζευγαρι που θελει να παει καπου να λιώσει, να χαλαρώσει και να χαρεί τον έρωτά του, ενω οι Σευχέλλες εχουν ελαφρως πιο adventure χαρακτήρα...
Ελπίζω να βοήθησα...!
Σ΄ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!Είμαι λάτρης των Μαλδίβων και των εξωτικών τοπίων-παραλιών!Μεγάλη σημασία για μένα έχει η τέλεια θάλασσα και όχι το τέλειο ξενοδοχείο!Τώρα για την δικιά μου την περίπτωση δεν το λες και γαμήλιο ταξίδι μετά απο 16 χρόνια γάμου!Για κάποια επέτειο όμως...σίγουρα !(ελπίζω σύντομα) Οι φωτογραφίες σας είναι καταπληκτηκές και η περιγραφή τέλεια!Πάντα όμορφα ταξίδια!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Σ΄ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!Είμαι λάτρης των Μαλδίβων και των εξωτικών τοπίων-παραλιών!Μεγάλη σημασία για μένα έχει η τέλεια θάλασσα και όχι το τέλειο ξενοδοχείο!Τώρα για την δικιά μου την περίπτωση δεν το λες και γαμήλιο ταξίδι μετά απο 16 χρόνια γάμου!Για κάποια επέτειο όμως...σίγουρα !(ελπίζω σύντομα) Οι φωτογραφίες σας είναι καταπληκτηκές και η περιγραφή τέλεια!Πάντα όμορφα ταξίδια!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Μιας που λες ότι είσαι λάτρης της θάλασσας, μάλλον θα σε απογοητεύσω λιγάκι. Αυτό που έχω αποκομίσει εγώ από τα μέρη που έχω πάει, είναι πως μπορεί οι εξωτικές θάλασσες να αποτυπώνονται πολύ ωραία στις φωτογραφίες, άλλα πραγματικά αυτό που έχω βγάλει εγώ σαν συμπέρασμα, είναι πως πραγματικά σαν τις Ελληνικές θάλασσες και σαν τον Ελληνικό τρόπο διακοπών, δεν θα βρεις πουθενά.
Μπορεί να ακουστώ γραφικός, αλλά, "σαν τη Χαλκιδική ΔΕΝ έχει!!!"
Τώρα ως αναφορά τα ξενοδοχεία, μάλλον η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.
Μπορεί ένα καλό ξενοδοχείο, να αξιοποιήσει μια μέτρια παραλία (μιας που είσαι από Κατερίνη, κοίτα Mediteranian Village), όπως και μια καταπληκτική παραλία, χωρίς καμία υποδομή, να είναι απλά μια ωραία παραλία που όμως δεν μπορεί να σε κρατήσει για παραπάνω από μια - δυο ώρες για μερικές βουτιές, και μετά να αναζητήσεις κάποιο στοιχείο πολιτισμού.
Δική μου άποψη ε!
Αυτό πάθαμε εμείς στο νησάκι Κιουριέζ. Κάποια στιγμή μείναμε μόνοι μας σε μια παραλία - παράδεισο...
Βγάλαμε πολλές φωτογραφίες, κολυμπήσαμε (όσο μπορούσαμε, γιατί είχε απίστευτα ρεύματα που σε παρασέρνουν χωρίς να το καταλάβεις), κάναμε ηλιοθεραπεία ( μετά από 10 λεπτά έφευγες με εγκαύματα πρώτου βαθμού) και μετά από λίγο... τι???
Περιμέναμε πότε θα έρθουν να μας πάρουνε, άσε που ψυλοαγχωθήκαμε και λίγο.
Φαντάζεσαι να μας ξεχνούσαν εκεί???
Survivor!!!
 

Edicted

Member
Μηνύματα
35
Likes
29
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Μιας που λες ότι είσαι λάτρης της θάλασσας, μάλλον θα σε απογοητεύσω λιγάκι. Αυτό που έχω αποκομίσει εγώ από τα μέρη που έχω πάει, είναι πως μπορεί οι εξωτικές θάλασσες να αποτυπώνονται πολύ ωραία στις φωτογραφίες, άλλα πραγματικά αυτό που έχω βγάλει εγώ σαν συμπέρασμα, είναι πως πραγματικά σαν τις Ελληνικές θάλασσες και σαν τον Ελληνικό τρόπο διακοπών, δεν θα βρεις πουθενά.
Μπορεί να ακουστώ γραφικός, αλλά, "σαν τη Χαλκιδική ΔΕΝ έχει!!!"
Τώρα ως αναφορά τα ξενοδοχεία, μάλλον η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.
Μπορεί ένα καλό ξενοδοχείο, να αξιοποιήσει μια μέτρια παραλία (μιας που είσαι από Κατερίνη, κοίτα Mediteranian Village), όπως και μια καταπληκτική παραλία, χωρίς καμία υποδομή, να είναι απλά μια ωραία παραλία που όμως δεν μπορεί να σε κρατήσει για παραπάνω από μια - δυο ώρες για μερικές βουτιές, και μετά να αναζητήσεις κάποιο στοιχείο πολιτισμού.
Δική μου άποψη ε!
Αυτό πάθαμε εμείς στο νησάκι Κιουριέζ. Κάποια στιγμή μείναμε μόνοι μας σε μια παραλία - παράδεισο...
Βγάλαμε πολλές φωτογραφίες, κολυμπήσαμε (όσο μπορούσαμε, γιατί είχε απίστευτα ρεύματα που σε παρασέρνουν χωρίς να το καταλάβεις), κάναμε ηλιοθεραπεία ( μετά από 10 λεπτά έφευγες με εγκαύματα πρώτου βαθμού) και μετά από λίγο... τι???
Περιμέναμε πότε θα έρθουν να μας πάρουνε, άσε που ψυλοαγχωθήκαμε και λίγο.
Φαντάζεσαι να μας ξεχνούσαν εκεί???
Survivor!!!
Είμαι από Κατερίνη και δουλεύω σε ξενοδοχείο σεζόν στη Παραλία!Μου λείπουν οι καλοκαιρινές διακοπές τα τελευταία 6 χρόνια μου λείπει το άραγμα στην παραλία(πλην κάποιων 2ήμερων Χαλκιδική,Σύβοτα,Θάσο και τα εδώ γύρω)Η εποχή που μπορώ να πάω είναι τώρα αλλά είναι χειμώνας!Γι'αυτό κοιτάω κάπου εξωτικά γιατί μου λείπει το καλοκαίρι!Έχω πάει σε πολύ ωραίες θάλασσες στη Ελλάδα παλιότερα!Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι ίσως το εξωτικό ταξίδι που ονειρεύομαι να είναι ένα και μοναδικό γι'αυτό θέλω να είναι τέλειο!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Είμαι από Κατερίνη και δουλεύω σε ξενοδοχείο σεζόν στη Παραλία!Μου λείπουν οι καλοκαιρινές διακοπές τα τελευταία 6 χρόνια μου λείπει το άραγμα στην παραλία(πλην κάποιων 2ήμερων Χαλκιδική,Σύβοτα,Θάσο και τα εδώ γύρω)Η εποχή που μπορώ να πάω είναι τώρα αλλά είναι χειμώνας!Γι'αυτό κοιτάω κάπου εξωτικά γιατί μου λείπει το καλοκαίρι!Έχω πάει σε πολύ ωραίες θάλασσες στη Ελλάδα παλιότερα!Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι ίσως το εξωτικό ταξίδι που ονειρεύομαι να είναι ένα και μοναδικό γι'αυτό θέλω να είναι τέλειο!
Σου εύχομαι να το καταφερεις το συντομότερο!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
8η μέρα

La Dique (3 island boat tour)

Η μέρα ξημέρωσε και γρήγορα γρήγορα καταβροχθίσαμε το πρωινό μας γιατί στις 9 είχαμε ραντεβού με μια από τις εταιρείες που οργανώνουν εκδρομές με ταχύπλοα στη ευρύτερη περιοχή, την οποία εντόπισα εκεί, μέσω του TripAdvisor.
Το όνομα αυτής, Lizzy Boat Charter!
Την διάλεξα γιατί είχε πολύ καλή βαθμολογία και πολύ καλά σχόλια από άλλους τουρίστες που την χρησιμοποίησαν.
Επιλέξαμε να κάνουμε το half day tour, που κόστιζε 55€ το άτομο, (εννοείτε πως το παιδί δεν πλήρωσε) και ήταν σωστή επιλογή τελικά , γιατί όπως έμαθα αργότερα, η διαφορά με το full day tour ήταν ότι απλά περιλάμβανε άλλες δύο ώρες για γεύμα και 1 ώρα παραπάνω σε μια παραλία, και στοίχιζε διπλάσια.

IMG_20190117_165205.jpg


Μπήκαμε λοιπόν στο σκάφος 6 νοματέοι και δύο ντόπιοι που ήταν και το πλήρωμα και ξεκινήσαμε!

IMG_20190117_165148.jpg
IMG_20190116_171847.jpg


Πρώτη στάση στο Petite Soeur!
Βατραχοπέδιλα, μάσκα, και μπλούμ στην θάλασσα!

IMG_20190116_172042.jpg


Ο μούτσος πετούσε ψωμάκια μέσα στο νερό και έτσι μαζεύτηκαν πολλά ψάρια με απίθανα χρώματα που σχεδόν μπορούσες να τα αγγίξεις.
Η αίσθηση ήταν μαγική!
Ήταν λες και βρισκόμουν σε θαλάσσιο ενυδρείο!

IMG_20190117_174409.jpg
IMG_20190117_174426.jpg
IMG_20190117_173418.jpg
IMG_20190117_173358.jpg
IMG_20190117_173529.jpg


Μετά από ένα 20λεπτο εξερεύνησης του βυθού και αφού είχα απομακρυνθεί λιγάκι, βλέπω κάτι μεγάλο να πλησιάζει...
Χωρίς να τρομάξω, αντιλαμβάνομαι πως είναι μια θαλάσσια χελώνα!
Εμπειρία ζωής!

IMG_20190117_173558.jpg
IMG_20190117_173619.jpg
IMG_20190117_173636.jpg


Κολυμπούσα και έπαιζα στο νερό μαζί της και προφανώς λόγο εξηκίωσης με τους ανθρώπους, αυτή τριγυρνούσε γύρω μου!
Δυστυχώς δεν είχα υποβρύχια κάμερα για να αποθανατήσω τις στιγμές αυτές, αλλά θα σας δείξω αντίστοιχες φωτογραφίες που βρήκα στο ίντερνετ από την ίδια εκδρομή.

IMG_20190117_173652.jpg
IMG_20190117_173708.jpg


Επιστροφή στο σκάφος και μετά από ένα γρήγορο πέρασμα και από το Grande Soeur πλησιάζουμε προς το Coco Island.

IMG_20190117_173723.jpg
IMG_20190118_001138.jpg

IMG_20190118_000529.jpg

Άλλη μια στάση για μία ωρίτσα και ευκαιρία για άλλη μια βουτιά.
Τα ρεύματα εδώ ήταν πολύ δυνατά, και αν και ο βυθός ήταν εξίσου υπέροχος με πρίν, ήθελε πολύ προσοχή γιατί σε παρέσερνε για πλάκα, και ήταν πολύ δύσκολο να επιστρέψεις...

Τρίτη στάση το νησάκι Felicite.
Εκεί υπάρχει και ένα πεντάστερο ξενοδοχείο για πιο πριβέ καταστάσεις, το Six Senses Zil Pasyon, που απότι έμαθα, στο beach bar χρεώνει 50$ το κοκτέιλ! Οπότε καταλαβαίνεις πως ούτε που πλησιάσαμε!

Κάναμε στάση στην παραλία του ξενοδοχείου για άλλη μια ώρα, όπου χορτάσαμε με την μαγεία του βυθού, και κυρίως με τα πολύχρωμα τροπικά ψάρια και επιστρέψαμε στο σκάφος για ένα μικρό σνακ με τοπικά φρούτα.

IMG_20190117_165525.jpg
IMG_20190117_165556.jpg


Απορημένος ρώτησα τον καπετάνιο γιατί όλα τα κοράλλια στον βυθό ήταν νεκρά, ένα αποκαρδιωτικό θέαμα.

IMG_20190117_173438.jpg
IMG_20190117_173458.jpg


Μου απάντησε πως μετά από το φαινόμενο elninio και την αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη και του ωκεανού, όλα τα κοράλλια στις Σεϋχέλλες δυστυχώς έχουνε πεθάνει....

Πολύ στεναχωρέθηκα για αυτό και συνηδητοποίησα πως πρέπει ο καθένας από μας να κάνει ότι μπορεί ώστε αυτό να αλλάξει, γιατί το θέαμα ήταν πολύ θλιβερό.

Η ώρα είχε πάει 14:00 και σιγά σιγά ξεκινήσαμε για το λιμανάκι του LaDique.

Είχα διαβάσει για ένα καταπληκτικό εστιατόριο που ήταν στην κορυφή του βουνού του La Dique με υπέροχη θέα, το Belle vue, και αποφασίσαμε μιας που θα ήταν και το τελευταίο μας βράδυ στο νησί, να πάμε για δείπνο εκεί.
Πήρα τηλέφωνο για κράτηση, και μου απάντησαν πως έχουνε διαθέσιμες θέσεις και το δείπνο κοστίζει 1200 ρουπίες συμπεριλαμβανομένης και της μεταφοράς εκεί με ταξί γιατί η ανηφόρα είναι πολύ μεγάλη και δεν μπορείς να φτάσεις εύκολα ούτε με το ποδήλατο, ούτε με τα πόδια.
76€ για δύο άτομα... Πολύ ακριβό για την περιοχή αλλά είπαμε να πάμε μιας που θα ήταν και το τελευταίο βράδυ στο νησί...

Screenshot_2019-01-17-09-20-54-176_com.google.android.apps.maps.png


Ραντεβού στις 17:00 στον κεντρικό δρόμο και αναμονή για το ταξί.

Από μπροστά μας περνάει αυτό...

IMG_20190117_172441.jpg
IMG_20190117_172538.jpg
IMG_20190117_172601.jpg


Και λέω από μέσα μου, βρε λες να είναι αυτό το ταξί???
Μάθαμε όμως πως είχε έναν γάμο το βράδυ και αυτό ήταν το όχημα μεταφοράς της νύφης!!!! Καλό ε???

Μετά από λίγο ήρθε και το ταξί μας που σε 10 λεπτά μας μετέφερε στο ψηλότερο σημείο του νησιού.
Η διαδρομή κλασικά, μέσα στο τροπικό δάσος γεμάτη με πανύψηλα τροπικά δέντρα και διάσπαρτα σπιτάκια ντόπιων εδώ και εκεί.
Φτάνοντας στο Belle vue χρειάστηκε να ανεβούμε μερικά σκαλάκια και νασου το επιβλητικό μπαλκόνι του μαγαζιού με την υπέροχη θέα στον ωκεανό!

IMG_20190116_172145.jpg

IMG_20190116_172223.jpg


Καθήσαμε στο τραπεζάκι και απευθείας μας ρωτήσανε αν θέλουμε κοκτέιλ ή χυμό.

IMG_20181229_180942.jpg
IMG_20181229_180955.jpg


Εγώ πήρα ένα κοκτέιλ με τροπικά φρούτα και ρούμι Takamaka και η γυναίκα μου ένα φανταστικό χυμό!

IMG_20190117_172032.jpg
IMG_20190117_172051.jpg


Από εκεί ψηλά έβλεπες όλη την ακτογραμμή του νησιού, το απέναντι Praslin και στο βάθος το ακόμη πιο μακρινό Mahe, και άλλα πολλά διάσπαρτα μικρά νησάκια, μέχρι και το Silhouette island και ακόμη παραπέρα!

Screenshot_2019-01-17-09-21-54-622_com.google.android.apps.maps.png


Ο ήλιος άρχισε να δύει και οι φωτογραφικές πήραν φωτιά!!!

IMG_20190116_172308.jpg
IMG_20190116_172303.jpg
IMG_20190116_172254.jpg
IMG_20190116_172239.jpg
IMG_20190116_172229.jpg


Σιγά σιγά ξεκίνησαν να μας σερβίρουν και το φαγητό!

Ξεκινήσαμε με τηγανιτές μπανάνες!

IMG_20190117_171930.jpg
IMG_20190117_172016.jpg
IMG_20190117_171952.jpg


Στη συνέχεια καλομαγειρεμένο φιλέτο ψαριού με ρίζι, κοτοπουλάκι, σαλάτα και διάφορα άλλα καλαμπαλίκια!

IMG_20190116_172320.jpg


Φάγαμε καλά, ήπιαμε και το κρασάκι μας και αφού νύχτωσε για τα καλά και ήμασταν γεμάτοι από όμορφες εικόνες, μπήκαμε στο ταξί και κατηφορήσαμε προς το δωμάτιο.
Άλλη μια μαγική μέρα έφτανε στο τέλος της και εμείς, μην πιστεύοντας τι είναι αυτό που ζούμε, λιώσαμε στα λευκά σεντόνια του Elje villa!
Σιγά σιγά οι μέρες περνάνε και αύριο πρέπει να φύγουμε από το La Dique...
Σειρά έχει το Mahe και η πρωτεύουσα Victoria!

To be continued...
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
9η μέρα

LaDique - Mahe


Ξυπνήσαμε πρωί πρωί, φάγαμε ένα καλό πρωινό και ξεκινήσαμε να μαζεύουμε τα πράγματα μας!
Ο μικρός έκανε γνωριμίες και όσο εμείς μαζεύαμε αυτός έπαιζε με την μικρή κόρη της σπιτονοικοκυράς!

IMG_20190130_005022.jpg
IMG_20190130_005133.jpg


Γύρω στις 11 ήμασταν έτοιμοι και ήρθε το ταξί να μας μεταφέρει στο λιμανάκι για να πάρουμε το καράβι που θα μας μετέφερε στο Mahe.

IMG_20181230_121923.jpg

IMG_20181230_134427.jpg
IMG_20190130_005256.jpg


Το ταξίδι διήρκησε περίπου 2 ώρες και κάπου στα μέσα της διαδρομής άρχισε να βρέχει και μάλιστα πολύ!

IMG_20181230_154627.jpg


Αφού περάσαμε μέσα από τροπική καταιγίδα καταμεσής της θάλασσας, γύρω στις 16:00 φτάσαμε στο λιμάνι του Mahe.
Η πρώτη εικόνα δεν ήταν και τόσο τροπική λόγο που το συγκεκριμένο λιμάνι εξηπηρετεί εκτός από όλα τα τουριστικά σκάφη και πλοία, και όλο τον στόλο που ψαρεύει τόνους στην ευρύτερη περιοχή, οπότε μιλάμε για ένα τεράστιο λιμάνι από πολύ μπετόν!

Κατεβήκαμε από το Ferry και με ψιλόβροχο κατευθυνθήκαμε προς την προβλήτα που μας περίμενε κυριούλης με την επιγραφή του ονόματος μου στο χέρι του!
Mr Dimitrios...
Wellcome!
Your car is here!
Come with me!

IMG_20181230_170032.jpg


Και έτσι τον ακολουθήσαμε για να μας δώσει το αυτοκίνητο που είχε κανονίσει να νοικιάσει για μας η σπιτονοικοκυρά που θα μας φιλοξενούσε με κόστος 50€ για 24 ώρες!

Αφού τελειώσαμε με τα διαδικαστικά χαρτιά και φορτώσαμε τις βαλίτσες φύγαμε γρήγορα για το δωμάτιο γιατί είχε πάει ήδη 17:00 και σε μια ώρα θα νύχτωνε.
Το δωμάτιο ήταν στο νότιο μέρος του νησιού, μακριά από την πρωτεύουσα Victoria, αλλά πολύ κοντά σε μια από τις καλύτερες παραλίες του νησιού την Petite Anse.
Το όνομα του δωματίου Horizon view και κλείστηκε μέσω booking για 80€ για ένα βράδυ με πρωινό.
Με το που βγήκαμε από την πόλη και αρχίσαμε να κατευθυνόμαστε προς το δωμάτιο, το τοπίο άρχισε να γίνεται γνώριμο.
Τροπικά δάση, καταπράσινα και σπιτάκια διάσπαρτα από δω και από κει χωμένα μέσα στην ζούγκλα.

IMG_20181230_170029.jpg

IMG_20181230_170039.jpg
IMG_20181230_170258.jpg
IMG_20181230_170335.jpg


Κάναμε και μια στάση για απαραίτητες φωτογραφίες και σε μισή ωρίτσα ήμασταν στο δωμάτιο με την ομολογουμένως καταπληκτική θεα.

IMG_20181230_181313.jpg

IMG_20181230_181307.jpg


Αφήσαμε τα πράγματα μας γρήγορα για να προλάβουμε το ηλιοβασίλεμα και πήγαμε σε ένα κοντινό εστιατόριο (το Oscars) που είχε καταπληκτική θέα στον ωκεανό!

IMG_20181230_181714.jpg


Για άλλη μια φορά η φωτογραφική πήρε φωτιά μιας και τα χρώματα που βλέπαμε καθώς ο ήλιος έδυε στην θάλασσα ήταν πραγματικά μαγικά!

IMG_20181230_181941.jpg
IMG_20181230_182032.jpg


Αφού σκοτείνιασε, παραγγείλαμε noodles με θαλασσινά και χοιρινή μπριζόλα ευρωπαϊκού τύπου (χάλια) και με γεμάτο πλέον το στομάχι αποχαιρετήσαμε και την προτελευταία μέρα μας στις Σεϋχέλλες.

IMG_20181230_185144.jpg


Την αυριανή δέκατη και τελευταία μέρα σε αυτόν τον παράδεισο, θα γνωρίζαμε στα γρήγορα το Mahe και τις ομορφιές του!

Υσ. Η σημερινή αφήγηση είναι αφιερωμένη στην travelstorίτησα φίλη Edicted, που με ξεσήκωσε για να συνεχίσω το γράψιμο!
 

Attachments

Last edited:

Edicted

Member
Μηνύματα
35
Likes
29
9η μέρα

LaDique - Mahe


Ξυπνήσαμε πρωί πρωί, φάγαμε ένα καλό πρωινό και ξεκινήσαμε να μαζεύουμε τα πράγματα μας!
Ο μικρός έκανε γνωριμίες και όσο εμείς μαζεύαμε αυτός έπαιζε με την μικρή κόρη της σπιτονοικοκυράς!

View attachment 262394 View attachment 262393

Γύρω στις 11 ήμασταν έτοιμοι και ήρθε το ταξί να μας μεταφέρει στο λιμανάκι για να πάρουμε το καράβι που θα μας μετέφερε στο Mahe.

View attachment 262382
View attachment 262390 View attachment 262395

Το ταξίδι διήρκησε περίπου 2 ώρες και κάπου στα μέσα της διαδρομής άρχισε να βρέχει και μάλιστα πολύ!

View attachment 262387

Αφού περάσαμε μέσα από τροπική καταιγίδα καταμεσής της θάλασσας, γύρω στις 16:00 φτάσαμε στο λιμάνι του Mahe.
Η πρώτη εικόνα δεν ήταν και τόσο τροπική λόγο που το συγκεκριμένο λιμάνι εξηπηρετεί εκτός από όλα τα τουριστικά σκάφη και πλοία, και όλο τον στόλο που ψαρεύει τόνους στην ευρύτερη περιοχή, οπότε μιλάμε για ένα τεράστιο λιμάνι από πολύ μπετόν!

Κατεβήκαμε από το Ferry και με ψιλόβροχο κατευθυνθήκαμε προς την προβλήτα που μας περίμενε κυριούλης με την επιγραφή του ονόματος μου στο χέρι του!
Mr Dimitrios...
Wellcome!
Your car is here!
Come with me!

View attachment 262383

Και έτσι τον ακολουθήσαμε για να μας δώσει το αυτοκίνητο που είχε κανονίσει να νοικιάσει για μας η σπιτονοικοκυρά που θα μας φιλοξενούσε με κόστος 50€ για 24 ώρες!

Αφού τελειώσαμε με τα διαδικαστικά χαρτιά και φορτώσαμε τις βαλίτσες φύγαμε γρήγορα για το δωμάτιο γιατί είχε πάει ήδη 17:00 και σε μια ώρα θα νύχτωνε.
Το δωμάτιο ήταν στο νότιο μέρος του νησιού, μακριά από την πρωτεύουσα Victoria, αλλά πολύ κοντά σε μια από τις καλύτερες παραλίες του νησιού την Petite Anse.
Το όνομα του δωματίου Horizon view και κλείστηκε μέσω booking για 80€ για ένα βράδυ με πρωινό.
Με το που βγήκαμε από την πόλη και αρχίσαμε να κατευθυνόμαστε προς το δωμάτιο, το τοπίο άρχισε να γίνεται γνώριμο.
Τροπικά δάση, καταπράσινα και σπιτάκια διάσπαρτα από δω και από κει χωμένα μέσα στην ζούγκλα.

View attachment 262391
View attachment 262384 View attachment 262388 View attachment 262389

Κάναμε και μια στάση για απαραίτητες φωτογραφίες και σε μισή ωρίτσα ήμασταν στο δωμάτιο με την ομολογουμένως καταπληκτική θεα.

View attachment 262386
View attachment 262385

Αφήσαμε τα πράγματα μας γρήγορα για να προλάβουμε το ηλιοβασίλεμα και πήγαμε σε ένα κοντινό εστιατόριο (το Oscars) που είχε καταπληκτική θέα στον ωκεανό!

View attachment 262396

Για άλλη μια φορά η φωτογραφική πήρε φωτιά μιας και τα χρώματα που βλέπαμε καθώς ο ήλιος έδυε στην θάλασσα ήταν πραγματικά μαγικά!

View attachment 262397 View attachment 262398

Αφού σκοτείνιασε, παραγγείλαμε noodles με θαλασσινά και χοιρινή μπριζόλα ευρωπαϊκού τύπου (χάλια) και με γεμάτο πλέον το στομάχι αποχαιρετήσαμε και την προτελευταία μέρα μας στις Σεϋχέλλες.

View attachment 262399

Την αυριανή δέκατη και τελευταία μέρα σε αυτόν τον παράδεισο, θα γνωρίζαμε στα γρήγορα το Mahe και τις ομορφιές του!

Υσ. Η σημερινή αφήγηση είναι αφιερωμένη στην travelstorίτησα φίλη Edicted, που με ξεσήκωσε για να συνεχίσω το γράψιμο!

Ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση αλλά δεν ξέρω ποιος ξεσήκωσε ποιον με την ιστορία σουυυυ!Μάλλον εσυ φταις! Τέλειες οι φωτογραφίες!Keep going please!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.560
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom