Σεϋχέλλες Σεϋχέλλες: ταξίδι όνειρο

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
Πέστα πέστα Ζωή!!!

Κοίταγα το μεσημέρι για δωμάτια στις Σεϋχέλλες, τι τιμές είναι αυτές....πανάκριβα...αλλά επίτηδες και με σχέδιο πανάκριβα

Τίγκα στους Ιταλούς επίσης....

Είμαι σίγουρος Ζωή ότι σε Ko Tao, Perhentian και Ko Phangan θα υπάρχουν ανέγγιχτα μέρη :clap:..στο Σαμούι όμως δύσκολο το βλέπω!!
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Έτι όπως τα λές όντως νομίζω ότι είναι ο παράδεισος!!!
Κι εγω νόμιζα πως βρισκόταν το Πουκέτ!!!
Αν έχει πάει κάποιος και στα δύο, θα ήταν ενδιαφέρουσα μια σύγκριση!!
Ηλια το Πουκετ ειναι παραδεισος, οπως και το Λομποκ με τα νησακια του,οπως και οι Σευχελλες (κ ας μην εχω παει),οπως και χιλιαδες αλλα μερη στον πλανητη! Εξαρταται τι ζηταει ο καθενας! Απλα αν σε ενδιαφερει το Πουκετ σαν εξωτικος προορισμος και μονο ισως απογοητευτεις λιγο απο τις ορδες των τουριστων που οπως ειπε η Ζωη ομως επιλεγουν συγκεκριμενα σημεια!Το νησι ειναι τεραστιο και εχει πολλες ομορφιες!
Προσωπικα μου αρεσε γιατι συνδυαζει εξωτικη ομορφια με τρελλους ρυθμους διασκεδασης τα βραδια στην Πατονγκ! Απλα γνωμη μου ειναι οποιος παει να μενει μεν Πατονγκ λογω νυχτερινης ζωης αλλα τις ημερες να νοικιαζει αυτικινητο ή εστω τουκ τουκ και να γυρναει ολο το νησι! Παλι αν δεν τον ενδιαφερει καθολου η νυχτα υπαρχουν και αλλες περιοχες πιο ησυχες και σαφως πιο ομορφες! Η΄ καλυτερα ας επιλεξει αλλον προορισμο οπως Σαμουι η Κραμπι! Η Ταυλανδη παντως ειναι γενικα πανεμορφη!
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Αν θέλεις τουριστικοκαταστάσεις, ναι, μπορείς να το πεις και αυτό. Όμως,
Αλλά, εκεί πληρώνεις ακριβά για να έχεις όλα αυτά....για αυτούς που πληρώνουν λιγότερα (όλους εμάς δηλ.) υπάρχουν τα Πουκέτ και τα σχετικά με τον μαζικό τουρισμό να τα έχει καταστρέψει..
Gts οταν λες Πουκετ και τα σχετικα τι εννοεις?
Πιστεψε με η Ταυλανδη, η Ινδονησια και οι γυρω χωρες εχουν αμετρητα νησακια με παρθενες εξωτικες παραλιες που δεν τις εχει αγγιξει τουριστας και μαλιστα η διαμονη εκει ειναι τοσο φθηνη οσο δεν φανταζεσαι! Τα χω ξαναπει εξαλλου για τις τιμες των περιοχων εκει!
Κατ' εμε το κυριοτερο που πρεπει να ελέγχουμε πριν ξεκινησουμε για ενα τετοιο ταξιδι!
Εγω για παραδειγμα Σευχελλες δεν εχω παει εξαιτιας των τιμων!
Ισως να πηγαινα γαμηλιο ταξιδι βεβαια αλλα ετσι οπως μου ηρθαν τα πραγματα τωρα............
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ισως να πηγαινα γαμηλιο ταξιδι βεβαια αλλα ετσι οπως μου ηρθαν τα πραγματα τωρα............
Ναι σε πήραν τα χρόνια και δεν πρόκαμες....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
Gts οταν λες Πουκετ και τα σχετικα τι εννοεις?
Πιστεψε με η Ταυλανδη, η Ινδονησια και οι γυρω χωρες εχουν αμετρητα νησακια με παρθενες εξωτικες παραλιες που δεν τις εχει αγγιξει τουριστας και μαλιστα η διαμονη εκει ειναι τοσο φθηνη οσο δεν φανταζεσαι! Τα χω ξαναπει εξαλλου για τις τιμες των περιοχων εκει!
Κατ' εμε το κυριοτερο που πρεπει να ελέγχουμε πριν ξεκινησουμε για ενα τετοιο ταξιδι!
Εγω για παραδειγμα Σευχελλες δεν εχω παει εξαιτιας των τιμων!
Ισως να πηγαινα γαμηλιο ταξιδι βεβαια αλλα ετσι οπως μου ηρθαν τα πραγματα τωρα............
Εννοώ τη μαζικοποίηση του τουρισμού που έχει αλλοιώσει και καταστρέψει οικολογικά μεγάλες περιοχές της ΝΑ Ασίας....φυσικά και θα υπάρχουν ακόμα μέρη (και πολλά μάλιστα) που είναι ανέγγιχτα και παρθένα....τέτοια π.χ. θα είναι τα Perhentian στη Μαλαισία, στα οποία δεν υπάρχει αεροδρόμιο και για να πας από Ταϋλάνδη θα πρέπει να υποστείς μία Οδύσσεια μέσα από περιοχές με κυρηγμένο στρατιωτικό νόμο και βόμβες να σκάνε αδέσποτες. Λίγοι και τολμηροί πάνε μόνο και μας δίνουν τις πληροφορίες για να ακολουθήσουμε τα χνάρια τους.

Κοιτάω εδώ και καιρό για το Σαμούι και όσο και να έχει φυσική ομορφιά, η μαζικοποίηση καταστρέφει το περιβάλλον.....αντιθέτως, υπάρχουν μέρη-παράδεισοι στο Koh Phangan για παράδειγμα....δυστυχώς ο άνθρωπος καταστρέφει για το κέρδος, ενώ σε ελάχιστες περιπτώσεις (βλέπε Σεϋχέλλες) προσέχει, σέβεται και αγαπά τη φύση, ίσως βάζοντας στα ύψη τις τιμές για να μην πλακώσουν οι ορδές των βαρβάρων (όλων εμάς δηλ.)..

Αν πας ποτέ εκεί, θα δεις και θα καταλάβεις τι είναι να μη βλέπεις πουθενά ΟΥΤΕ ΕΝΑ σκουπιδάκι...τι είναι στη Source d'Argent να μην επιτρέπεται να πας ΚΑΝ με το ποδήλατό σου.....να μην υπάρχουν αυτοκίνητα αλλά μόνο βοϊδάμαξες, να βλέπεις τα ζώα να κυκλοφορούν χύμα στο γρασίδι.....δες π.χ. τα άλογα που έχω περιγράψει πιο πάνω.....

Θα επιστρέψω με το καλό από ΝΑ Ασία το καλοκαίρι και θα φέρω report αναλυτικότατο! Και θα γίνει η όποια σύγκριση από πρώτο πλέον χέρι.....
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Αν πας ποτέ εκεί, θα δεις και θα καταλάβεις τι είναι να μη βλέπεις πουθενά ΟΥΤΕ ΕΝΑ σκουπιδάκι...τι είναι στη Source d'Argent να μην επιτρέπεται να πας ΚΑΝ με το ποδήλατό σου.....να μην υπάρχουν αυτοκίνητα αλλά μόνο βοϊδάμαξες, να βλέπεις τα ζώα να κυκλοφορούν χύμα στο γρασίδι.....δες π.χ. τα άλογα που έχω περιγράψει πιο πάνω.....
Gts μαλλον δεν εχεις προσεξει αρκετα τα ποστς μου οσον αφορα τις προτιμησεις μου και τις επιλογες μου! Οταν πηγα Ινδονησια προτιμησα Λομποκ και οχι Μπαλι! Επισης πηγα Moyo (για συγκεκριμενους λογους βεβαια) και νησακια Gili στα οποια δεν υπαρχει μηχανοκινητο οχημα ουτε για δειγμα! Καλως ή κακως καποιοι δεν τα γνωριζουν καν αυτα τα μερη!
Το προηγουμενο ποστ μου εξαλλου δεν γραφτηκε σε καμια περιπτωση για να ρθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, απλα μου δωσες την εντυπωση (ισως λανθασμενη) πως τα νησια της ΝΑ Ασιας τα θεωρεις κατωτερου επιπεδου απο Σευχελλες!
Στον πλανητη μας υπαρχουν απειρα παρθενα νησακια που μπορουμε να επισκεφτουμε οσοι ειμαστε παθιασμενοι με τις καταδυσεις και τη φυση (εξωτικη) γενικοτερα!
Οπως επισης υπαρχουν απειρα μερη που κατακλυζονται απο τουριστες στα οποια μπορεις να βρεις ζουγκλες, παραλιες και βυθους που δεν θα μπορουσες ποτε να φανταστεις οτι μπορουν να συνυπαρξουν με τεραστιες ξενοδοχειακες μοναδες κτλ.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Να πω και κατι αλλο που νομιζω το εχετε καταλαβει ολοι!
Θα συνεχισω να πηγαινω Ασια οσο οι τιμες παραμενουν σε αυτα τα επιπεδα, αν καποια στιγμη πλησιασουν τα δεδομενα των Σευχελλων,Μαυρικιου κτλ. τοτε ισως παω και εκει!
Επισης εχω την τυχη ο πατερας μου να ειναι πρωην ναυτικος και λατρης της αγριας φυσης και των καταδυσεων οποτε εχω μια γνωμη παντοτε για τον τοπο που προκειται να επισκεφτω!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
Gts μαλλον δεν εχεις προσεξει αρκετα τα ποστς μου οσον αφορα τις προτιμησεις μου και τις επιλογες μου! Οταν πηγα Ινδονησια προτιμησα Λομποκ και οχι Μπαλι! Επισης πηγα Moyo (για συγκεκριμενους λογους βεβαια) και νησακια Gili στα οποια δεν υπαρχει μηχανοκινητο οχημα ουτε για δειγμα! Καλως ή κακως καποιοι δεν τα γνωριζουν καν αυτα τα μερη!
Το προηγουμενο ποστ μου εξαλλου δεν γραφτηκε σε καμια περιπτωση για να ρθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, απλα μου δωσες την εντυπωση (ισως λανθασμενη) πως τα νησια της ΝΑ Ασιας τα θεωρεις κατωτερου επιπεδου απο Σευχελλες!
Στον πλανητη μας υπαρχουν απειρα παρθενα νησακια που μπορουμε να επισκεφτουμε οσοι ειμαστε παθιασμενοι με τις καταδυσεις και τη φυση (εξωτικη) γενικοτερα!
Οπως επισης υπαρχουν απειρα μερη που κατακλυζονται απο τουριστες στα οποια μπορεις να βρεις ζουγκλες, παραλιες και βυθους που δεν θα μπορουσες ποτε να φανταστεις οτι μπορουν να συνυπαρξουν με τεραστιες ξενοδοχειακες μοναδες κτλ.
Αντιπαράθεση? Όχι βέβαια φίλε Doug, ούτε που πέρασε από το μυαλό μου να αντιπαρατεθώ με σένα ή τον οποιονδήποτε!!

Τα νησιά της ΝΑ Ασίας, δε μπορώ να τα κρίνω από 1ο χέρι, διότι δεν έχω πάει, απλούστατα...απλά, όσο να'ναι, επηρεάζομαι απ'όσα διαβάζω τώρα τελευταία και πίστεψέ με, έχω διαβάσει αρκετά.....το πώς έχει γίνει τελευταία η Chaweng για παράδειγμα δεν νομίζω ότι είναι στη φαντασία τόσων αυτόπτων μαρτύρων.....

Στις Σεϋχέλλες δεν έχει επιτραπεί να γίνει κάτι τέτοιο και αυτό φανερώνει κατά τη γνώμη μου το υψηλότερο επίπεδο με το οποίο που αντιμετωπίζουν οι εκεί κυβερνώντες τον τόπο τους και τη φύση τους. Ενώ άλλοι λαοί, μέσα στους οποίους φιγουράρουμε κι εμείς, συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν τη γη, τον αέρα και το νερό τους σαν μηχανή παραγωγής ευκαιριακών χρημάτων στο στυλ "ό,τι αρπάξουμε", με αποτελέσματα για τα οποία δε χρειάζεται καν να γκρινιάξω.....το τι γίνεται στο Phangan με το αποκαλούμενο "πάρτυ" είναι άλλη μία απόδειξη για το επίπεδο του τουρισμού τους....αυτά που βλέπεις επίσης στο Πουκέτ είναι άλλη απόδειξη κτλ κτλ....

Υπάρχουν και μέρη ανέγγιχτα και ευτυχώς....σε λίγα όμως χρόνια όλα θα αλλάξουν, όπως έχουν ήδη αλλάξει....επέτρεψέ μου να σου πω, πως στις Σεϋχέλλες δεν ενεργούν έτσι, διότι οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά σε επίπεδο τουρισμού.....και οι τιμές, ευτυχώς ή δυστυχώς έχουν να κάνουν με αυτό, αλλά δεν είναι το μείζον

Αλλά μπορεί να τους αδικώ κι όλας :roll:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ενώ άλλοι λαοί, μέσα στους οποίους φιγουράρουμε κι εμείς, συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν τη γη, τον αέρα και το νερό τους σαν μηχανή παραγωγής ευκαιριακών χρημάτων στο στυλ "ό,τι αρπάξουμε",
Σωστοοοος!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το μοντελο των Σευχελλων , ειναι πραγματικα μοναδικο στον κοσμο , πολυ λιγεs χωρεs το ακολουθουν.
Εχουν καταλαβει οι ανθρωποι τι πουλανε και σε ποιουs απευθυνονται.

Η NA Ασια ευτυχωs διαθετει απειρα νησια ακομα ανεγγιχτα- η Ινδονησια μονο εχει 12000 , και 7100 οι Φιλιππινεs - βεβαια θα πρεπει να προσεξουν οι κυβερνησειs γιατι καποια μερη που θεωρουνται εθνικα παρκα και απαγορευεται η αναρχη ανοικοδομηση , μονο ωs προστατευομενεs περιοχεs δεν τα αντιμετωπιζουν οι ντοπιοι.
Δειτε τα Πιπι :shock: , η ακομα και το Μπορακαι που θα επισκεφτω συντομα και θα σαs τα πω απο πρωτο χερι.
Και GTS ,πηγαινε γρηγορα στα Perhentian (στο Kecil) και φερε καμια φωτογραφια να δουμε πωs ειναι , γιατι δεν θα το ξαναδουμε μαλλον.Απ'οτι ακουω...φιαχνουν λιμανι υποδοχηs μεγαλων φερυ :shock::(:(
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
Το μοντελο των Σευχελλων , ειναι πραγματικα μοναδικο στον κοσμο , πολυ λιγεs χωρεs το ακολουθουν.
Εχουν καταλαβει οι ανθρωποι τι πουλανε και σε ποιουs απευθυνονται.

Η NA Ασια ευτυχωs διαθετει απειρα νησια ακομα ανεγγιχτα- η Ινδονησια μονο εχει 12000 , και 7100 οι Φιλιππινεs - βεβαια θα πρεπει να προσεξουν οι κυβερνησειs γιατι καποια μερη που θεωρουνται εθνικα παρκα και απαγορευεται η αναρχη ανοικοδομηση , μονο ωs προστατευομενεs περιοχεs δεν τα αντιμετωπιζουν οι ντοπιοι.
Δειτε τα Πιπι :shock: , η ακομα και το Μπορακαι που θα επισκεφτω συντομα και θα σαs τα πω απο πρωτο χερι.
Και GTS ,πηγαινε γρηγορα στα Perhentian (στο Kecil) και φερε καμια φωτογραφια να δουμε πωs ειναι , γιατι δεν θα το ξαναδουμε μαλλον.Απ'οτι ακουω...φιαχνουν λιμανι υποδοχηs μεγαλων φερυ :shock::(:(
Ξέρεις τι λέω εγώ Ζωή? Σε κάθε νησάκι, σε κάθε μέρος να υπάρχει πρόσβαση με κάθε μέσο, αεροπλάνα, διαστημόπλοια κτλ...το κρίσιμο είναι ΠΟΣΟΥΣ θα πρέπει να έχεις πάνω σε ένα νησί ανά πάσα στιγμή....ας φτιάχναν ότι θέλαν στο Kecil, αλλά να έλεγαν π.χ. μέχρι 3000 άτομα δεχόμαστε, τόσα καταλύματα και κλίνες επιτρέπονται, τόσες έχουμε. Όμως, το κυνήγι του ασύστολου κέρδους θα οδηγήσει στο να κτιστεί ένας τεράστιος αριθμός καταλυμάτων. Πάντως, αυτό που σώζει ακόμα τα Perhentian είναι η έλλειψη αεροδρομίου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom