Σεϋχέλλες Σεϋχέλλες: ταξίδι όνειρο

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σχεδιαζω ταξιδακι το Δεκεμβριο και στα σχεδια ηταν και οι σευχελλες αλλα βλεποντας το παραπανω site για τον καιρο εχει 34mm βροχης τοτε οποτε μαλλον θα αλλαξουμε γραμμη πλευσης.Αν εχει παει κανεις δεκεμβριο ας μας πει τις εμπειριες του για τον καιρο.

Γεια σας κι από εμένα... εμείς πήγαμε Ιούνιο που υποτίθεται ότι είναι η περίοδος με την μικρότερη βροχόπτωση!!! Αλλά κάθε άλλο παρά έτσι ήταν... έβρεχε συνέχεια... μόνο τις πρώτες 2 μέρες είχε λιακάδα και τις επόμενες 9 που μείναμε την μια έβρεχε την άλλη έβγαινε ήλιος... μια ψιλοχάλια κατάσταση.
Οπότε έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι όπως σου κάτσει... και το ρισκάρεις όποια εποχή και να πάς τελικά!!
Κάποια στιγμή που θα ευκαιρήσω να ανεβάσω τις φωτό μου, σας χρωστάω και την ταξιδιωτική μου ιστορία. Μπορεί να μην έχω προλάβει αλλά δεν το ξεχνάω...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Γεια σας κι από εμένα... εμείς πήγαμε Ιούνιο που υποτίθεται ότι είναι η περίοδος με την μικρότερη βροχόπτωση!!! Αλλά κάθε άλλο παρά έτσι ήταν... έβρεχε συνέχεια... μόνο τις πρώτες 2 μέρες είχε λιακάδα και τις επόμενες 9 που μείναμε την μια έβρεχε την άλλη έβγαινε ήλιος... μια ψιλοχάλια κατάσταση.
Οπότε έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι όπως σου κάτσει... και το ρισκάρεις όποια εποχή και να πάς τελικά!!
Κάποια στιγμή που θα ευκαιρήσω να ανεβάσω τις φωτό μου, σας χρωστάω και την ταξιδιωτική μου ιστορία. Μπορεί να μην έχω προλάβει αλλά δεν το ξεχνάω...
Ελπίζω τουλάχιστον Βάγια να μην σας πτόησε ο καιρός και να είδατε τι παράδεισος είναι οι Σεϋχέλλες.....

Εμείς είμασταν εκεί τέλος Γενάρη-αρχές Φλεβάρη και ενώ τις προηγούμενες μέρες έβρεχε, σε εμάς δεν έριξε σταγόνα....τροπικά μέρη γαρ
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ελπίζω τουλάχιστον Βάγια να μην σας πτόησε ο καιρός και να είδατε τι παράδεισος είναι οι Σεϋχέλλες.....

Εμείς είμασταν εκεί τέλος Γενάρη-αρχές Φλεβάρη και ενώ τις προηγούμενες μέρες έβρεχε, σε εμάς δεν έριξε σταγόνα....τροπικά μέρη γαρ
Για να είμαι ειλικρινής ξενερώσαμε λιγάκι, μιας και φύγαμε από Ελλάδα καλοκαίρι... αλλά φυσικά και δεν μας πτόησε!!
Ρωτήσαμε πάντως τους ντόπιους οι οποίοι μας είπαν ότι η καλύτερη περίοδος για να πας εκεί είναι Φλεβάρης - Μάρτης, μια πληροφορία που στο ίντερνετ δεν βρήκαμε πουθενά!!!
Τώρα προσπαθώ να κατεβάσω φωτό και αρχίζω...:clap::clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δηλωνω εκστασιασμενη και θα ηθελα να μοιραστω τον πονο μου μαζι σας.Το ξερω οτι ολλοι θα συμφωνησουν και αλλοι θα διαφωνησουν.Ειναι δυνατον να μην βρισκω ατομα να με ακολουθησουν σε τετοιους επιγειους παραδεισους?Ο ενας να μου λεει..οχι εγω θελω να γυρισω ολα τα βουνα της Ευρωπης ,ο αλλος θελω να παω Κινα να δω το Σινικο Τειχος και ο παραλλος ..δε μου αρεσουν οι παραλιες ..θελω να παω να δω ναους ,μουσεια κλπ κλπ?
Ειναι δυνατον να απορριπτουν τετοια μερη ετσι ευκολα?
Δεν εχω προχειρο και το εμοτικον που βαραει το κεφαλι του.

ΥΓ GTS για πες μας τωρα που πηγες και Καραιβικη:που εχει καλυτερες παραλιες?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δε ξερουν τι τους γινεται! Τι να πω ρε μαμωτο;;;; Ελπιζω σε καμια 15αρια-20 χρονια να βρω καποιον να παω :) Ελπιζω να'χω και το χρημα μεχρι τοτε βεβαια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Eνταξει αντε να πουμε γουστα ειναι αυτα ..αλλα και παλι ρε παιδι μου καποια μερη ειναι κατα γενικη ομολογια αποδεκτα και παραδεκτα ...ελεος!
Εχω κουτσομαζεψει τα λεφτα και δεν εχω τα ατομα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα ελεγα πως ναι.Τεσπα ..ελπιζουμε
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
ΥΓ GTS για πες μας τωρα που πηγες και Καραιβικη:που εχει καλυτερες παραλιες?
Καλύτερες παραλίες έχει στο St John, μακράν. Και φοβερή φύση επίσης και φοβερό φαγητό (θαλασσινά κτλ). Όμως δεν δικαιολογεί ένα ταξίδι μόνο του (το χρόνο και τα χρήματα). Εγώ το συνδύασα με ΝΥ και ήταν ό,τι πρέπει. Βέβαια ομολογώ ότι έχω ως όνειρο ένα island hopping ταξίδι στη Καραϊβική, από Γρεναδίνες και πάνω (μέχρι St. Lucia κτλ). Η Καραϊβική έχει επίσης ιστορία που με ελκύει και με ενδιαφέρει πολύ (κυρίως αποικιακή).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καποιο μελος δεν ειχε κανει tour με ιστιοφορο στη Γαλλικη Πολυνησια?
Μαζεψε λεφτα και ψαξτο μηπως υπαρχει κατι παρομοιο και εκει.Το ιστιοφορο σου δινει τη δυνατοτητα να κατσεις και 1-2 μερες σε οποιο νησι θα σου αρεσει και οχι 4-5 ωρες οπως στις κρουαζιερες.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μολις διαβασα κ εγω το αρθρο κ πραγματικα μου αρεσε πολυ. Ελπιζω καποια μερα να το κανω κ εγω αυτο το ταξιδι. Προς το παρων εδω κ βλεπουμε :rolleyes:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Μπράβο στο συγγραφέα!!! Με αποτελείωσες με αυτόν τον παράδεισο,με την περιγραφή και τις φωτογραφίες :rolleyes:..άντε να μπαίνει μια τάξη και σειρά στις προτεραιότητές μου σιγά σιγά! :bleh: τώρα δεν ξέρω.. αν διαβάσω τις υπόλοιπες ιστορίες σου αν θα τα καταφέρω :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom