Σε ποια ηλικια ξεκινησατε να ταξιδευετε?

dgts

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Και εγώ άργησα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι.... αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ που λένε!

Το πρώτο μου ταξίδι ήταν στα 26 μου, στην Ιταλία (Ρώμη&Βενετία) το 2009!!
Πέρασα ΥΠΕΡΟΧΑ, και πιστεύω πως δεν ξεχνιέται με τίποτα η αίσθηση του πρώτου σου ταξιδιού.
Θυμάμαι πόσο περίεργα ένιωθα όταν άκουγα στο αεροδρόμιο ανθρώπους να μιλάνε μαζικά μια διαφορετική γλώσσα απο την δική μας...

Ήταν όμως να μην γίνει η αρχή... καλά τα λένε πως μετά είναι μονόδρομος.. :p
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και εγώ άργησα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι.... αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ που λένε!

Το πρώτο μου ταξίδι ήταν στα 26 μου, στην Ιταλία (Ρώμη&Βενετία) το 2009!!
Πέρασα ΥΠΕΡΟΧΑ, και πιστεύω πως δεν ξεχνιέται με τίποτα η αίσθηση του πρώτου σου ταξιδιού.
Θυμάμαι πόσο περίεργα ένιωθα όταν άκουγα στο αεροδρόμιο ανθρώπους να μιλάνε μαζικά μια διαφορετική γλώσσα απο την δική μας...

Ήταν όμως να μην γίνει η αρχή... καλά τα λένε πως μετά είναι μονόδρομος.. :p
Πραγματι εχεις δικιο σ΄ αυτο ..το παθαινω και γω.....και οι διαφορετικες πινακιδες ,επιγραφες κλπ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θυμάμαι πόσο περίεργα ένιωθα όταν άκουγα ... ανθρώπους να μιλάνε μαζικά μια διαφορετική γλώσσα απο την δική μας...
Πράγματι, περίεργα και άβολα, ειδικά όταν είσαι 9 χρόνων (όπως εγώ) και βρίσκεσαι στην Κύπρο όπου σου έχουν πει ότι μιλάνε Ελληνικά αλλά εσύ δεν καταλαβαίνεις λέξη! :haha: Βέβαια, όταν μετά από 6 μήνες επιστρέψαμε στην Ελλάδα, τα περίεργα βλέμματα στρέφονταν πλέον προς εμάς (στο σχολείο) γιατί εμείς ήμασταν που μιλούσαμε περίεργα! :D

Για την ιστορία (και για να συμπληρώσω την απάντηση στο ερώτημα), το ταξίδι πραγματοποιήθηκε με τετρακινητήριο αεροσκάφος της αείμνηστης Ολυμπιακής του Ωνάση από Θεσσαλονίκη για Αθήνα και από εκεί για Λευκωσία με το θαύμα της τότε σύγχρονης αεροναυπηγικής, το Comet 4B (πάλι της Ολυμπιακής), ίδιο με εκείνα που (όσοι ζούσαν τότε και θυμούνται) βλέπαμε με θαυμασμό στον ουρανό ν' αφήνουν εκείνη τη λευκή γραμμή και λέγαμε "κομήτες". Η επιστροφή είχε γίνει με πλοίο (!). το Adria (που θεωρούνταν τότε το πιο καλοτάξιδο), από τη Λεμεσσό στον Πειραιά και back home οδικώς.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εγω ξεκινησα 15 ετων στην Ιταλια! 9 μερες με καραβι (με γκρουπ). Ενθουσιαστηκα με τα μουσεια και τις γκαλερι! Αλλα τους ειχα τεντωσει τους γονεις μου! 7-8 μουσεια με το γρουπ, μετα ηθελα και βολτα με ποδαροδρομο και ξενυχτι! Τους ειχα διαλυσει, αλλα δεν καταλαβαινα τιποτα! Μετα την επομενη χρονια Γαλλία (παλι οδικως) και eyrodisney! Μετα συνεχισα με το συζυγο!!! Ειναι σημαντικο να αρεσουν τα ταξιδια και στους δύο!
 

pilotsof

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Περού ?
Το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στη Μάλτα σε ηλικία 2,5χρ.Δεν θυμάμαι βέβαια κάτι..Και μετά ακολούθησαν όλα τα υπόλοιπα..Χριστούγεννα-Πάσχα-καλοκαίρι πότε εξωτερικό πότε Ελλάδα! Με εξαιρεση το 2011 που το παράκανα λίγάκι!
Ξέχασα να πω,πως σχεδόν σε όλα τα ταξίδια πηγαίνω με τους γονείς μου κάθως με τις παρεές δεν τα βρίσκουμε..Και φυσικά εκείνοι μου το κόλλησαν το μικρόβιο..:D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στη Σόφια στα τέλη του Δημοτικού. Με γονείς εννοείται αλλά όχι με γκρουπ, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων του μπαμπά. Εκτός του ότι περάσαμε πολύ ωραία με τη μαμά να κάνει χρέη ξεναγού χωρίς να ξέρει ούτε καν αγγλικά:D, πετάξαμε με aeroflot και έχω να το λέω τώρα που μεγάλωσα:bleh:.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Χμμ εμένα το πρώτο μου ταξίδι ήταν από την Αμερική που γεννήθηκα στην... Ελλάδα σε ηλικία 3 μόλις μηνών!

Από τότε πάντως που εγκαταστάθηκα στην Ελλάδα (περίπου 1,5 έτους ήμουν) το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στην κομμουνιστική Βουλγαρία οδικώς σε ηλικία 8 ετών.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εγω ξεκινησα 15 ετων στην Ιταλια! 9 μερες με καραβι (με γκρουπ). Ενθουσιαστηκα με τα μουσεια και τις γκαλερι! Αλλα τους ειχα τεντωσει τους γονεις μου! 7-8 μουσεια με το γρουπ, μετα ηθελα και βολτα με ποδαροδρομο και ξενυχτι! Τους ειχα διαλυσει, αλλα δεν καταλαβαινα τιποτα! Μετα την επομενη χρονια Γαλλία (παλι οδικως) και eyrodisney! Μετα συνεχισα με το συζυγο!!! Ειναι σημαντικο να αρεσουν τα ταξιδια και στους δύο!
Πολυ σημαντικο!αν ομως ειναι σημαντικο μονο για σενα??.....πας με πολλη χαρα μονη σου και το χαιρεσαι,προκειμενου να σερνεις καποιον.....που δεν ευχαριστιεται!οχι,θα κατσουμε .....να σκασουμε!:D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom