Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
;Είναι καλύτερος άνθρωπος ξέρω γω ο @Samion από μένα επειδή έχει ταξιδέψει σε περισσότερες χώρες; Μπα, τρισχειρότερος είναι :) :) :)
συμφωνω σε ολα πλην αυτου βεβαια..το εθεσες καλα. ειναι πολυ ωραια που ταξιδευουμε ολοι κ διαφορετικα ο καθενας. εχει πλακα να μετρας χωρες, ομολογω δεν το εκανα πριν φορουμ κ τετοιου θεματος. παντως μονο με λιστα UN σε αυτο ειμαι καθετος, οχι σε προσωπικες θεωρησεις.
Φόρεσα σε ένα hostel...
Μένω εξίσου εύκολα και σε καλό πεντάστερο και σε hostel.
στα hostel ... όταν πηγαίνω, ... από επιλογή (συνήθως για λόγους κοινωνικότητας σε solo ταξίδια).
οι ανωτερω δηλωσεις θα εκτυπωθουν κ θα περιληφθουν στην εισηγηση περι αφαιρεσης του τιτλου "Μεγιστος". η ραιαν που κ που οκ, hostel απο επιλογη παει πολυ...
 
D

Delmem38110

Guest
Εγώ πάντως ούτε εκπαιδευτικός είμαι, ούτε δημόσιος υπάλληλος, και ούτε την έχω σκαπουλάρει ποτέ. Μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει ποτέ άδεια πάνω από δυο βδομάδες (+/- 1-2 μέρες), και μόνο φέτος κατάφερα, λόγω συσσώρευσης υπολοίπου, να πάρω μια λίγο μεγαλύτερη άδεια.

ΟΚ, σήμερα που μιλάμε τηλε-εργάζομαι από το εξωτερικό, αλλά αυτό για μένα σημαίνει 8 ώρες στο δωμάτιο, πάνω από τον υπολογιστή και με συνεχή conference calls. Όχι ταξίδι...
δεν αναφέρθηκα σε σένα και τονίζω πως πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
ολόκληρη μπίζνα έχει ανοίξει τα τελευταία χρόνια για τους νομάδες εργαζόμενους.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ε, αν εξαιρέσουμε δυο-τρείς που εμφανώς το κάνουν, όλοι οι άλλοι φαίνεται πως είμαστε ειλικρινείς με τις ταξιδιωτικές μας εξιστορήσεις.
Συμφωνώ απόλυτα. Για τον ανταγωνισμό όπως αναφέρθηκε και από άλλους ανάμεσα σε ταξιδιόπληκτους μίλησα και γω.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Γιατί βάζουμε στη συζήτηση λέξεις όπως κόμπλεξ, ανταγωνισμός, κλπ. Δεν υπάρχει λόγος.
Το θέμα είναι πολύ απλό, όποιος έχει την δυνατότητα (οικονομική, χρόνο κλπ.) και του αρέσουν τα ταξίδια τα πραγματοποιεί. Επίσης η επιλογή μεταφορικών μέσω και καταλυμάτων είναι ανάλογα με τα γούστα του καθενός.
Εγώ θαυμάζω και ζηλεύω (με την καλή έννοια) όλους εσάς που έχετε πραγματοποιήσει ταξίδια που είναι αρκετά δύσκολο να πραγματοποιηθούν και έχετε γράψει όμορφες ιστορίες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Μια που ξανάρχισε η συζήτηση αποφάσισα να τις μετρήσω(τις χώρες...) και για να συνεχίσει να γυρίζει η γη ;)

Τελικά έπεσα έξω καθώς υπολόγιζα να είναι μεταξύ 50-60 και είναι 49.Θα το αντέξω...

Αμερική (5 χώρες): ΗΠΑ-Βραζιλία-Αργεντινή-Κούβα-Μεξικό.

Ασία (10 χώρες): Ισραήλ-Ιορδανία-Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα-Κουβέιτ-Ιράν-Ινδία-Κίνα-Βιετνάμ-Σιγκαπούρη-Σρί Λάνκα.+ Χονγκ Κόνγκ.

Αφρική (2 χώρες): Αίγυπτος-Μαρόκο.

Ευρώπη (32 χώρες): Ηνωμένο Βασίλειο-Ιρλανδία-Νορβηγία-Δανία-Σουηδία-Ολλανδία-Βέλγιο-Λουξεμβούργο-Γερμανία-Ελβετία-Λιχτενστάιν-Αυστρία-Μάλτα-Πολωνία-Τσεχία-Σλοβακία-Ουγγαρία-Σερβία- Βουλγαρία-Ουκρανία-Λεττονία-Εσθονία-Φινλανδία-Τουρκία-Ελλάδα-Ισπανία-Πορτογαλία-Ιταλία-Γαλλία-Μονακό-Ρωσία-Κύπρος.+Βορ.Κύπρος.+Βατικανό.
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Βρε παιδιά, γιατί άναψε αυτό το θέμα; θα το καταλάβαινα σε ένα άσχετο περιβάλλον, π.χ. στη δουλειά αλλά εδώ, θεωρώ, είναι πολύ ισχυρή ενωτική κόλλα η αγάπη των ταξιδιών.
Έχει τύχει να βρίσκομαι σε περιβάλλον επαγγελματικό όπου ήξερα πως αν αρχίσω να λέω για τριήμερα στην Κοπεγχάγη και τη Ρώμη και ενοικιάσεις αυτοκινήτων σε Ισλανδία και Ινδία θα με κοίταζαν με μισό μάτι, διερωτώμενοι πού βρίσκω τα λεφτά. Όπως αναφέρθηκε, υπάρχουν ακόμα αρκετοί άνθρωποι στη χώρα μας (η οποία, το βλέπετε και από τις πτήσεις με ενδιάμεσο προορισμό, είναι "απομονωμένη" σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη ταξιδιωτικά, όντως δεν υπήρχε η κουλτούρα του ταξιδιού) οι οποίοι δεν έχουν ταξιδέψει πολύ, είτε γιατί δεν το είχαν ανάγκη, είτε γιατί μπορεί να ένιωθαν άβολα γιατί δε μπορούν να μιλήσουν ξένη γλώσσα, γιατί είχαν άλλες οικονομικές σκοτούρες, γιατί με μισθό 900 ευρώ και χωρίς να τρελαίνονται για εξωτερικό, έχουν άλλες προτεραιότητες, για χίλιους δυο λόγους. Ε, αυτοί οι άνθρωποι θεωρούν το ταξίδι στο εξωτερικό πολυτέλεια, άρα δε λες κάτι.
Μου έχει τύχει επίσης, πολύ νεότερη, με μισθό σε δραχμές τότε, αντίστοιχο των 500€ σήμερα, να με κοιτάξει ειρωνικά μεγαλοστέλεχος της εταιρείας που χτύπαγα 12ωρα επειδή ήθελα να πάω Ρώμη και έψαχνα οικονομικό εισιτήριο και να μου πετάξει ένα "ε, ούτε μέχρι Ρώμη δε μπορείς να πας χρυσή μου; τι κοιτάς ταξίδια τότε;"
Κι εγώ ταξιδεύω με διάφορους τρόπους, πχ στην Ινδία μείναμε σε 5στερο, ναι, είχαμε κι αυτοκίνητο με τοπικό οδηγό, Ευρώπη σε μικρά, οικονομικά ξενοδοχεία όπου δεν έχω να σκεφτώ το θέμα υγείας/υγιεινής, και πάει λέγοντας.
Τις χώρες μου τις έχω υπολογίσει για την πλάκα μου, θαυμάζω αυτούς που είναι πολυταξιδεμένοι αλλά δεν τους φθονώ κι αυτό πιστεύω είναι στάση ζωής και χαρακτήρας. Αυτός που θα κάτσει να σχολιάσει πόσα ταξίδια πας για να δει τι δουλειά κάνεις και πόσα βγάζεις ή που θα πει ψέματα για τον αριθμό των χωρών, θα φέρεται ανάλογα και σε άλλες εκφάνσεις της ζωής.
Εν κατακλείδι, μη χολοσκάτε με τέτοια ζητήματα και enjoy όσα ταξίδια έχει ανάγκη να κάνει ο καθένας! Γιατί οι περισσότεροι εδώ πιστεύω έχουμε αυτό το κοινό, το ταξίδι είναι ανάγκη, γι'αυτό και θα βρούμε και το χρόνο, και το χρήμα και την παρέα ή θα πάμε μόνοι μας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τις χώρες μου τις έχω υπολογίσει για την πλάκα μου, θαυμάζω αυτούς που είναι πολυταξιδεμένοι αλλά δεν τους φθονώ κι αυτό πιστεύω είναι στάση ζωής και χαρακτήρας.
Το αρχικό μου σχόλιο πάνω στο thread προέκυψε από αυτήν ακριβώς την παραδοχή που κάνεις εσύ εδώ (και που ξέρω ότι είναι πολύ διαδεδομένη): ότι καταλήγουν κάποια άτομα να θαυμάζουν ανθρώπους για το πλήθος των ταξιδιών τους.

Πολυταξιδεμένος=προνομιούχος.

Κι εγώ θαυμάζω ταξιδιώτες. Θαυμάζω φοιτητές που δουλεύουν διπλοβάρδιες συνδυαστικά με τις σπουδές τους για να πάνε μια εβδομάδα κάπου στην Ευρώπη, ή άτομα που μπορεί να στερηθούν προσωπική ζωή κι εξόδους για ένα χρόνο προκειμένου να μαζέψουν χρήματα να ταξιδέψουν μερικούς μήνες στην Ασία. Θαυμάζω ανθρώπους με ιρανικό διαβατήριο που καταφέρνουν να βγουν εξωτερικό μια φορά το χρόνο, καθώς είναι πολύ δύσκολο να βγάλουν τουριστική βίζα για οπουδήποτε σχεδόν. Θαυμάζω και κάποια άτομα από το φόρουμ που επιλέγουν ιδιαίτερους, off the beaten path προορισμούς και ανοίγει το μυαλό τους.

Αλλά όταν έρχεται κάποιος και μου λέει ότι θαυμάζει εμένα για το πόσα ταξίδια έχω κάνει απλά μου φαίνεται φαιδρό. Έχω κοιμηθεί μερικές φορές αεροδρόμιο, έχω μείνει κάποιες φορές σε κοιτώνες, δεν έχω αγοράσει το φόρεμα που είχα βάλει στο μάτι και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Σιγά τη "θυσία" για να με θαυμάσει κανείς. Ας ζούσα με βασικό μισθό έχοντας να πληρώσω νοίκι και με δύο παιδιά σχολικής ηλικίας και να δούμε αν θα είχα κάνει τόσα "αξιοθαύμαστα" ταξίδια.

Τώρα αν κάποιος μου πει "εκτιμώ τον τρόπο που ταξιδεύεις ή τους προορισμούς που επιλέγεις" μου βγάζει πολύ περισσότερο νόημα από το να με θαυμάσει για έναν αριθμό.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το αρχικό μου σχόλιο πάνω στο thread προέκυψε από αυτήν ακριβώς την παραδοχή που κάνεις εσύ εδώ (και που ξέρω ότι είναι πολύ διαδεδομένη): ότι καταλήγουν κάποια άτομα να θαυμάζουν ανθρώπους για το πλήθος των ταξιδιών τους.

Πολυταξιδεμένος=προνομιούχος.

Κι εγώ θαυμάζω ταξιδιώτες. Θαυμάζω φοιτητές που δουλεύουν διπλοβάρδιες συνδυαστικά με τις σπουδές τους για να πάνε μια εβδομάδα κάπου στην Ευρώπη, ή άτομα που μπορεί να στερηθούν προσωπική ζωή κι εξόδους για ένα χρόνο προκειμένου να μαζέψουν χρήματα να ταξιδέψουν μερικούς μήνες στην Ασία. Θαυμάζω ανθρώπους με ιρανικό διαβατήριο που καταφέρνουν να βγουν εξωτερικό μια φορά το χρόνο, καθώς είναι πολύ δύσκολο να βγάλουν τουριστική βίζα για οπουδήποτε σχεδόν. Θαυμάζω και κάποια άτομα από το φόρουμ που επιλέγουν ιδιαίτερους, off the beaten path προορισμούς και ανοίγει το μυαλό τους.

Αλλά όταν έρχεται κάποιος και μου λέει ότι θαυμάζει εμένα για το πόσα ταξίδια έχω κάνει απλά μου φαίνεται φαιδρό. Έχω κοιμηθεί μερικές φορές αεροδρόμιο, έχω μείνει κάποιες φορές σε κοιτώνες, δεν έχω αγοράσει το φόρεμα που είχα βάλει στο μάτι και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Σιγά τη "θυσία" για να με θαυμάσει κανείς. Ας ζούσα με βασικό μισθό έχοντας να πληρώσω νοίκι και με δύο παιδιά σχολικής ηλικίας και να δούμε αν θα είχα κάνει τόσα "αξιοθαύμαστα" ταξίδια.

Τώρα αν κάποιος μου πει "εκτιμώ τον τρόπο που ταξιδεύεις ή τους προορισμούς που επιλέγεις" μου βγάζει πολύ περισσότερο νόημα από το να με θαυμάσει για έναν αριθμό.
Ε, ναι βρε παιδί μου, ίσως δε διατυπώθηκε σωστά.
Προφανώς δε σε/σας/μας θαυμάζω όπως τα παραδείγματα που ανέφερες ή το γιατρό που σώζει ζωές ή τον ερευνητή που ανακαλύπτει θεραπείες.
Υπάρχουν διαβαθμίσεις.
Απλά για εμένα εάν κάποιος μου το αναφέρει σε μία συζήτηση, ναι, θα μου προκαλέσει το ενδιαφέρον, επειδή έχω το μικρόβιο, θα το δω θετικά. Τώρα εάν στη συνέχεια δω ότι κοκορεύεται ή δεν ξέρω τι άλλο, ε, προφανώς προσαρμόζομαι αναλόγως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Συμφωνω με @underwater γιατι εχω και εναν προσωπικο καημο. Οταν ολοι οι φιλοι μου πηγαν Erasmus, εγω δουλευα ως φοιτητρια και δεν πηγα για να κρατησω τη δουλεια μου, που οντως την κρατησα και μετα τις σπουδες και δεν μετρησα ουτε μια μερα ανεργιας απο τα 20.
Λοιπον διαμαρτυρομαι εντονως που κανεις δεν με "θαυμασε" που δουλευα σαν σκυλι και κουνουσα το μαντιλι στους Ερασμιτες αλλα ολοι θαυμαζαν τους Ερασμιτες. Ατιμη κοινωνια που αλλους τους ανεβαζεις στους αιθερες και αλλους τους κατεβαζεις στα ταρταρα....:D
Τελος παντων πηρα το αιμα μου πισω μετα.

Φιλη συναδελφοςμπηκε στα 40 τωρα παλι στο πανεπιστημιο, μαζεψε λεφτα για να παρει αδεια χωρις αποδοχες 6 μηνες και θα παει Ερασμους στα γεραματα για να ξεπερασει το ιδιο τραυμα :D.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Συμφωνω με @underwater γιατι εχω και εναν προσωπικο καημο. Οταν ολοι οι φιλοι μου πηγαν Erasmus, εγω δουλευα ως φοιτητρια και δεν πηγα για να κρατησω τη δουλεια μου, που οντως την κρατησα και μετα τις σπουδες και δεν μετρησα ουτε μια μερα ανεργιας απο τα 20.
Λοιπον διαμαρτυρομαι εντονως που κανεις δεν με "θαυμασε" που δουλευα σαν σκυλι και κουνουσα το μαντιλι στους Ερασμιτες αλλα ολοι θαυμαζαν τους Ερασμιτες. Ατιμη κοινωνια που αλλους τους ανεβαζεις στους αιθερες και αλλους τους κατεβαζεις στα ταρταρα....:D
Τελος παντων πηρα το αιμα μου πισω μετα.

Φιλη συξαδελφοςμπηκε στα 40 τωρα στο πανεπιστημιο, μαζεψε λεφτα για να παρει αδεια χωρις αποδοχες 6 μηνες και θα παει Ερασμους στα γεραματα για να ξεπερασει το ιδιο τραυμα :D.
Σε θαυμάζω εγώ! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom