Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Καλα στο να ταξιδέψεις ως έλληνας νέος στην Ευρώπη, θεωρώ ότι παιζει και ρόλο πόσο το ψάχνεις και πόσο θέλεις να το κάνεις. Για τον εαυτό μου ναι μεν θεωρούσα ότι έχω προνομιο, αλλά ήμουν και διατεθειμένη να κοιμηθω στα αεροδρομια για να μην πληρώσω μία ή δύο επιπλέον διανυχτερεύσεις, να φάω απο σουπερμαρκετ και να ψαξω και τα ευρωπαικά προγραμματα ωστε με 60 ευρω να μπορέσω να δω κάτι σε μια άλλη χώρα. Απλώς εκτός απο το προνόμιο μετράει και σε τι προτεραιοτητα έχεις το να δεις κατι διαφορετικό και τι θυσίες είσαι διατεθειμένος να κάνεις. Προφανώς και εναν τόπο δεν τον βιωνεις το ίδιο αν δεν εχεις ένα καλό μπάτζετ, αλλά και πάλι εμπειρίες κερδίζεις.

Ένα από τα πράγματα που με σύγχυζε και με συγχύζει με έλληνες φίλους μου απο σχετικά ευρωστες οικονομικά οικογενειες και με καλές δουλειές είναι το πως μου λένε καθε φορά το πόσο το φυσάω το χρήμα επειδή εχω ταξιδέψει σε κάποιες χώρες παραπάνω. Με συγχύζει γιατί εχω ξοδέψει χρόνο και εχω κάνει θυσίες ωστε να καταφέρω να ταξιδεψω με μικρό μπάτζετ, ενώ την ίδια στιγμή οι ίδιοι μου λένε ότι χαλασαν 600+ ευρω για διακοπες σε ελληνικό νησί. Απλώς αρκετά πραγματα είναι επιλογές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο αριθμός των.χωρών εξαρτάται από την οικονομική δυνατότητα και τον διαθέσιμο χρόνο και σίγουρα δευτερευόντως από την ηλικία.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με το μέλος @underwater 100%. Το θέμα έχει λίγο εσάνς «ποιος την έχει μεγαλύτερη (την λίστα)».
Καλώς ή κακώς, όλοι όσοι έχουμε την ευτυχία να βρισκόμαστε σε ένα forum όπου συζητάμε για ταξίδια, όλοι λίγο ή πολύ κάπως ταξιδεύουμε. Είμαστε προνομιούχα ομάδα, είτε μας αρέσει είτε όχι, επειδή έχουμε μια δυνατότητα που άλλοι δεν έχουν. Αλλά αν κάνεις ένα ταξίδι το χρόνο και είσαι 20 ετών, έχεις κάνει το πολύ 20 ταξίδια. Αν είσαι 50 ετών, έχεις κάνει ως 50 ταξίδια. Επαναλαμβάνω, μιλάω για ανθρώπους με δεδομένο το ότι ταξιδεύουν, όχι για όλο τον κόσμο που πολλοί δε μπορούν να ταξιδέψουν καν.

Έπειτα, δεν ταξιδεύουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο. Άλλος πιο οικονομικά, άλλος πιο πλουσιοπάροχα, ότι θέλει κάνει ο καθένας. Άλλος θα χαλάσει €5000 να πάει business class 5-6 μέρες σε πεντάστερο στη Νέα Υόρκη (τυχαία ποσά και προορισμοί, μη βαράτε) κι άλλος θα χαλάσει το ίδιο ποσό για να πάει τρείς μήνες στη ΝΑ Ασία (κι άλλος θα πάει ένα εξάμηνο γύρο της Αφρικής ξέρω γω). Άλλος θα σκιστεί να βρεί ότι προσφορά υπάρχει για να μειώσει το κόστος, κι άλλος θα τα κλείσει όλα τελευταία στιγμή. Δε σημαίνει το ίδιο για όλους, αλλά εν γένει, τη σήμερον ημέρα δε χρειάζεται γερό κομπόδεμα για να ταξιδέψεις (και απόδειξη αυτού είναι και οι αναρτήσεις παραπάνω, που μας λένε πως τώρα ακόμα και τα παιδιά ταξιδεύουν αρκετά).

Και βέβαια, τι θα πει "την έχει μεγαλύτερη τη λίστα"; Είναι καλύτερος άνθρωπος αυτός που έχει ταξιδέψει σε περισσότερες χώρες από αυτόν που δεν έχει ταξιδέψει σε τόσες; Γιατί να καυχηθεί; Στο δημοτικό πάμε να κάνουμε κόντρες του τύπου "εμένα ο μπαμπάς μου είναι..."; Το καταλαβαίνω το "την έχει μεγαλύτερη" σε άλλες καταστάσεις (όταν μιλάμε για άλλα πράγματα και όχι χώρες), αλλά αυτή εδώ, πέρα από icebraker και διευκόλυνση σε καθαρά ταξιδιωτικές συζητήσεις, τι μας νοιάζει; Είναι καλύτερος άνθρωπος ξέρω γω ο @Samion από μένα επειδή έχει ταξιδέψει σε περισσότερες χώρες; Μπα, τρισχειρότερος είναι :) :) :)

Προ ημερών έκανα ένα πείραμα. Φόρεσα σε ένα hostel ένα φούτερ που είχε τυπωμένο τον ταξιδιωτικό μου χάρτη (κάποτε είδα μια διαφήμιση στο fb και παρήγγειλα ένα για πλάκα). Η μόνη επίδραση που είχε ήταν ότι άνοιξε κουβέντα με 2-3 ανθρώπους....
 
D

Delmem38110

Guest
Προ ημερών έκανα ένα πείραμα. Φόρεσα σε ένα hostel ένα φούτερ που είχε τυπωμένο τον ταξιδιωτικό μου χάρτη (κάποτε είδα μια διαφήμιση στο fb και παρήγγειλα ένα για πλάκα). Η μόνη επίδραση που είχε ήταν ότι άνοιξε κουβέντα με 2-3 ανθρώπους....
δεν ξέρω τι ηλικία έχεις φίλτατε, αλλά σε χοστελ σταθμούς και αεροδρόμια, γεφύρια (κοιμήθηκα και εκεί) και παγκάκια κοιμόμουνα όταν άρχισα να πρώτο ταξιδεύω χωρίς δική μου οικονομική δυνατότητα. έστυβα το λεμόνι και έτρωγα την λεμονόκουπα. από τότε που άρχισα να δουλεύω και να κερδίζω τα δικά μου λεφτά αναζητούσα όλο και περισσότερες ανέσεις στα ταξίδια. τώρα πια περνάω από χοστελ και κοιτάω από την άλλη μεριά, όσο όμορφα και να τα έχουν κάνει. αν δεν μπορώ να έχω ανέσεις καλού ξενοδοχείου δεν το κουνάω ρούπι. δεν πάω απλά για να πάω, ούτε επισκέπτομαι ένα μέρος γιατί πρέπει να δω ότι υπάρχει μόνο και μόνο για να τα δω επειδή έχω πάει εκεί.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δεν ξέρω τι ηλικία έχεις φίλτατε, αλλά σε χοστελ σταθμούς και αεροδρόμια, γεφύρια (κοιμήθηκα και εκεί) και παγκάκια κοιμόμουνα όταν άρχισα να πρώτο ταξιδεύω χωρίς δική μου οικονομική δυνατότητα. έστυβα το λεμόνι και έτρωγα την λεμονόκουπα. από τότε που άρχισα να δουλεύω και να κερδίζω τα δικά μου λεφτά αναζητούσα όλο και περισσότερες ανέσεις στα ταξίδια. τώρα πια περνάω από χοστελ και κοιτάω από την άλλη μεριά, όσο όμορφα και να τα έχουν κάνει. αν δεν μπορώ να έχω ανέσεις καλού ξενοδοχείου δεν το κουνάω ρούπι. δεν πάω απλά για να πάω, ούτε επισκέπτομαι ένα μέρος γιατί πρέπει να δω ότι υπάρχει μόνο και μόνο για να τα δω επειδή έχω πάει εκεί.
Δεν το περίμενες μάλλον, αλλά είμαι 48 παρά κάτι ψιλά. Μένω εξίσου εύκολα και σε καλό πεντάστερο και σε hostel. Προφανώς στα hostel δεν πηγαίνω, όταν πηγαίνω, από ανάγκη, αλλά από επιλογή (συνήθως για λόγους κοινωνικότητας σε solo ταξίδια). Επαναλαμβάνω, ο καθένας κάνει αυτό που προτιμά και αυτό είναι ΟΚ.
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν το περίμενες μάλλον, αλλά είμαι 48 παρά κάτι ψιλά. Μένω εξίσου εύκολα και σε καλό πεντάστερο και σε hostel. Προφανώς στα hostel δεν πηγαίνω, όταν πηγαίνω, από ανάγκη, αλλά από επιλογή (συνήθως για λόγους κοινωνικότητας σε solo ταξίδια). Επαναλαμβάνω, ο καθένας κάνει αυτό που προτιμά και αυτό είναι ΟΚ.
υπάρχουν και άλλοι τρόποι να κάνεις κοινωνικότητα από το να μείνεις σε χοστελ. είναι μια επιλογή που έχει διαγραφεί από μένα εδώ και πάρα πολλά χρόνια. στα σόλο ταξίδια μου προτιμώ να μείνω σόλο. για ποιο λόγο εξάλλου ταξιδεύω μόνος μου. γνωρίζω κόσμο παντού αλλά ως εκεί. για μένα ακόμα και να δώσεις ραντεβού με κάποιον άγνωστο που γνώρισες στο τρένο ας πούμε για φαγητό είναι περιορισμός.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Καλα, οτι εχω γινει χειροτερος ανθρωπος απο τοτε που αρχισα να ταξιδευω περισσοτερο, ειναι σιγουρο.
Κανω ταξιδια ως αποδεκτο κοινωνικα τζογο (κλεινω 3-4 εισιτηρια σε κοντινες ημερομηνιες κι οποιο κατσει, ακυρωνω, μου ακυρωνουν, μεταθετω, πεταω εισιτηρια), κανονικη ρουλετα. Που να κλεινεσαι σε καζινο που δεν εχει και παραθυρα...
Και προσπαθω να αρμεξω την πιστωτικη μου αντι να με αρμεγει.
Η γελαω σαρκαστικα οταν μοιραζομαι τα προνομια με τους goldαδες γιατι ψωνιζω απλα ρεπανακια.
Ειναι φοβερο το με ποσο ταπεινα κινητρα ταξιδευω.
Η δε περιοδος του κορονοιου δεν με εχει χαλασει διολου- απλα ανεβασε τη δυσκολια της πιστας. Αρκει που ειμαστε στο παιχνιδι.

Και βέβαια, τι θα πει "την έχει μεγαλύτερη τη λίστα"; Είναι καλύτερος άνθρωπος αυτός που έχει ταξιδέψει σε περισσότερες χώρες από αυτόν που δεν έχει ταξιδέψει σε τόσες; Γιατί να καυχηθεί; Στο δημοτικό πάμε να κάνουμε κόντρες του τύπου "εμένα ο μπαμπάς μου είναι..."; Το καταλαβαίνω το "την έχει μεγαλύτερη" σε άλλες καταστάσεις (όταν μιλάμε για άλλα πράγματα και όχι χώρες), αλλά αυτή εδώ, πέρα από icebraker και διευκόλυνση σε καθαρά ταξιδιωτικές συζητήσεις, τι μας νοιάζει; Είναι καλύτερος άνθρωπος ξέρω γω ο @Samion από μένα επειδή έχει ταξιδέψει σε περισσότερες χώρες; Μπα, τρισχειρότερος είναι :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλα, δεν εχετε βρεθει σε επαγγελματικο χωρο με κοντρα για το ποιος εχει περισσοτερες περγαμηνες, περισσοτερη προυπηρεσια, σε παρεες με επιδειξη ποιος εχει καλυτερο σπιτι η αυτοκινητο η και ακριβοτερες τσαντες και παπουτσια?
Εντελώς όχι, ποτέ. Πλάκα θα έχει πάντως, άκου ποιος έχει ακριβότερες τσάντες ή... περισσότερη προϋπηρεσία, χαχα.

Εσεις μονο στις χωρες ειδατε ανταγωνισμο?
Ούτε στα χώρες λέμε.

Δεν εχετε δει στο ποιος εχει περισσοτερα μιλια, ποιος ειναι gold, ποιος κλεινει διηπειρωτικα (παλιοτερα ειχαν αναφερθει μαλιστα παραπονα για την αναφορα σε αυτο το θεμα), ποιος αγοραζει η οχι πτησεις "απο τα καλαθια"

Όχι, μόνο αναφορές από σένα έχω διαβάσει για το θεμα, δεν έχω διαβάσει ποτέ συζήτηση για καλάθια και goldή να κοροϊδεύουν κάποιον επειδή αγόρασε φτηνή πτήση. Θυμάμαι μόνο μια περίπτωση που κάποιος "κατηγορουσε" τον taver για το που βρίσκει τα λεφτά να ταξιδεύει, λες και πρέπει να μας δώσει αναφορά. Γενικά αυτά που περιγράφεις , όχι δεν το έχω δει.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μένω εξίσου εύκολα και σε καλό πεντάστερο και σε hostel
έχει τύχει να συζητώ επερχόμενο ταξίδι σε παρέα και να μου πουν "εγώ αν δεν μείνω σε 5στερο δεν ξεκινάω καν"

κάποιος "κατηγορουσε" τον taver για το που βρίσκει τα λεφτά να ταξιδεύει, λες και πρέπει να μας δώσει αναφορά.
παρομοίως με ρωτάνε κυρίως συνάδελφοι που βρίσκω τα λεφτά να ταξιδεύω τόσο συχνά (....) -δεν γνωρίζουν εσένα βέβαια! Αν δεν βαριέμαι απαντώ εκεί που τα βρίσκετε και σεις για τα 3μερα στη Χαλκιδική που βγαίνουν και ακριβότερα.

Είμαστε μια ομάδα ανθρώπων σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ που αγαπούν τα ταξίδια και προφανώς υπάρχουν εδώ και όλοι αυτοί που έχουν οργώσει την υφήλιο (ονόματα δε λέμε αλλά ζουν ανάμεσά μας!) και οι υπόλοιποι που τηρουμένων των αναλογιών το παλεύουμε...
Αν αναλογιστεί κανείς πως προερχόμαστε από μια χώρα που δεν έχει ιδιαίτερα ταξιδιωτική κουλτούρα , τουλάχιστον έναντι των υπόλοιπων Ευρωπαίων που συνηθίζουν από φοιτητές ακόμη να διακόπτουν σπουδές και να τριγυρνούν τον κόσμο βρίσκοντας περιστασειακές δουλειές στο δρόμο τους για να βγαίνει το μπάτζετ, ή αργότερα να παίρνουν τις άδειες τύπου σαμπάτικαλ για τον ίδιο λόγο-εμείς είμαστε λιγότερο ευνοημένοι από αυτή την άποψη και θεωρώ πως όλοι λίγο πολύ έχουμε στον κύκλο μας κόσμο που θεωρεί τα ταξίδια περιττή πολυτέλεια ενώ αδυνατεί να καταλάβει πως ταξιδεύει κανείς μπάτζετ χωρίς πρακτορείο.
Ευτυχώς τείνει να αλλάξει η δυναμική και τα νέα παιδιά (με τη βοήθεια του ιντερνέτ και του λοου κόστ έχουν ξαμολυθεί).
Σ ότι αφορά τον ταξιδιωτικό ανταγωνισμό, το ποιός την έχει μεγαλύτερη (εμπειρία) ισχύει σε όλους σχεδόν τους τομείς -αυτοκίνητα σπίτια και δε συμμαζεύεται και το κόμπλεξ περισσεύει...
Προσωπικά δεν έχω ζηλέψει ποτέ τίποτα στη ζωή μου, ούτε ακριβά σπίτια ούτε ρούχα ούτε τίποτα με αφήνουν παγερά αδιάφορη, όμως έχω σκάσει από τη ζήλια μου για πολλά ταξίδια....για όσα έχασα επειδή είχα άλλες προτεραιότητες για όσα δεν μπόρεσα να κάνω γιατί δεν είχα χρόνο, λεφτά, μικρά παιδιά και η λίστα δεν έχει τελειωμό...

Δεν ασχολούμαι καν με όσους όπως προαναφέρθηκε πηγαίνουν κάπου για μερικές ώρες απλά για να βάλουν την πινέζα και μ αρέσει η στάση της @paefstra που τα κλείνει όλα μαζί και ότι της κάτσει...κάπως έτσι κ γω τα κλείνω απανωτά μέχρι να νιώσω ότι πρέπει να συμμαζευτώ (χλωμό) . Δεν είμαι τύπος ούτε του 5στερου ούτε του χόστελ χυμαδιό, συνήθως κάπου στο ανάμεσα και προσαρμόζομαι εύκολα...για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τη λογική του 5στερου εκτός αν πας διακοπές φουλ καψουρεμένος σε τύπου Μαλβίδες...αλλιώς γιατί; σ ένα ταξίδι είσαι διαρκώς στη γύρα και επιστρέφεις το βράδυ μόνο για ντουζ κ ύπνο.
Σόρυ για τη μεγάλη παράγραφο αλλά μου άρεσε το θέμα ;)
 
D

Delmem38110

Guest
Θυμάμαι μόνο μια περίπτωση που κάποιος "κατηγορουσε" τον taver για το που βρίσκει τα λεφτά να ταξιδεύει, λες και πρέπει να μας δώσει αναφορά.
αγαπητέ @Yorgos λεφτά οποίος ταξιδεύει, θα κάνει το σκ....υ παξιμάδι και θα βρει γιατί το θέλει. χρόνος δεν υπάρχει. Πλην των εκπαιδευτικών και των δημοσίων σε θέσεις που μπορούν να την σκαπουλάρουν, οι υπόλοιποι (πλην εξαιρέσεων) δεν έχουμε χρόνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σ ότι αφορά τον ταξιδιωτικό ανταγωνισμό, το ποιός την έχει μεγαλύτερη (εμπειρία) ισχύει σε όλους σχεδόν τους τομείς -αυτοκίνητα σπίτια και δε συμμαζεύεται και το κόμπλεξ περισσεύει...
Στα σπίτια, αυτοκίνητα, και στο άλλο από το οποίο βγήκε η έκφραση, το καταλαβαίνω. Αυτός που τα έχει, κάτι έχει να κερδίσει επιδεικνύοντάς τα, άμεσα ή έμμεσα. Τα σπίτια, αυτοκίνητα κλπ είναι πράγματα με συγκεκριμένο price tag, που πιστοποιούν συγκεκριμένο πλούτο κλπ. Η ταξιδιωτική εμπειρία 20,30,50,70 ετών όχι.

Και τα σπίτια, αυτοκίνητα, το άλλο, είναι συγκεκριμένα, μετρήσιμα πράγματα που είναι εκεί και μπορεί κάποιος εύκολα να διαπιστώσει την ύπαρξή τους και το μέγεθός τους. Η ταξιδιωτική εμπειρία είναι σχεδόν κατά δήλωση. Αν τώρα δηλώσω ότι έχω πάει και στο Φεγγάρι, θα μείνετε με τη δήλωσή μου, δεν έχετε τρόπο να ψάξετε να δείτε αν έχω πάει ότι όχι. Αν ήταν θέμα ανταγωνισμού, θα είχαμε γεμίσει εδώ στο forum με κόσμο που να δηλώνει ότι έχει κάνει τα απίστευτα ταξίδια, έχει πάει σε 150 και βάλε χώρες κ.ο.κ. Ε, αν εξαιρέσουμε δυο-τρείς που εμφανώς το κάνουν, όλοι οι άλλοι φαίνεται πως είμαστε ειλικρινείς με τις ταξιδιωτικές μας εξιστορήσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αγαπητέ @Yorgos λεφτά οποίος ταξιδεύει, θα κάνει το σκ....υ παξιμάδι και θα βρει γιατί το θέλει. χρόνος δεν υπάρχει. Πλην των εκπαιδευτικών και των δημοσίων σε θέσεις που μπορούν να την σκαπουλάρουν, οι υπόλοιποι (πλην εξαιρέσεων) δεν έχουμε χρόνο.
Εγώ πάντως ούτε εκπαιδευτικός είμαι, ούτε δημόσιος υπάλληλος, και ούτε την έχω σκαπουλάρει ποτέ. Μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει ποτέ άδεια πάνω από δυο βδομάδες (+/- 1-2 μέρες), και μόνο φέτος κατάφερα, λόγω συσσώρευσης υπολοίπου, να πάρω μια λίγο μεγαλύτερη άδεια.

ΟΚ, σήμερα που μιλάμε τηλε-εργάζομαι από το εξωτερικό, αλλά αυτό για μένα σημαίνει 8 ώρες στο δωμάτιο, πάνω από τον υπολογιστή και με συνεχή conference calls. Όχι ταξίδι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.359
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom