Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καιρός για ένα update ακόμα....

Αν μετρήσουμε αυστηρά και μόνο τις χώρες μέλη του ΟΗΕ έχω ως σήμερα ταξιδέψει σε 96 (σε παρένθεση ο αριθμός των επισκέψεων σε κάθε μια):
Ευρώπη (45 χώρες): Ελλάδα και Πορτογαλία (3), Ισπανία (8), Ανδόρρα, Γαλλία (46), Μονακό (2), Ιρλανδία (2), Ηνωμένο Βασίλειο (37), Νορβηγία, Ισλανδία, Δανία (3), Σουηδία (3), Κάτω χώρες (9), Βέλγιο (8), Λουξεμβούργο (2), Γερμανία (37), Ελβετία (12), Λιχτενστάιν, Αυστρία (10), Ιταλία (12), Σαν Μαρίνο, Μάλτα (2), Πολωνία (4), Τσεχία (4), Σλοβακία (3), Ουγγαρία (3), Σλοβενία, Κροατία (2), Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Μαυροβούνιο, Αλβανία (2), Σερβία (2), Βόρεια Μακεδονία (2), Βουλγαρία (4), Ρουμανία (2), Μολδαβία, Ουκρανία (2), Λευκορωσία, Λιθουανία (2), Λεττονία, Εσθονία (2), Φινλανδία, Ρωσία (4), Τουρκία (12), Κύπρος.

Αφρική (2 χώρες): Αίγυπτος (2), Τυνησία.

Αμερική (17 χώρες): ΗΠΑ (6), Καναδάς, Βραζιλία (2), Αργεντινή, Ουρουγουάη, Χιλή, Βολιβία, Μεξικό, Μπελίζε, Γουατεμάλα, Ονδούρες, Ελ Σαλβαδόρ, Νικαράγουα, Κόστα Ρίκα, Παναμάς (2), Δομηνικανή Δημοκρατία, Αϊτή.

Ωκεανία (1 χώρα): Αυστραλία (2).

Ασία (31 χώρες): Λίβανος, Ισραήλ (2), Ιορδανία, Κουβέιτ, Μπαχρέιν, Κατάρ, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ομάν, Γεωργία (2), Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Ιράν, Καζακστάν, Ουζμπεκιστάν, Τουρκμενιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Μπουτάν, Κίνα (5), Βόρεια Κορέα (2), Νότια Κορέα, Ιαπωνία, Ταϊλάνδη, Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ (3), Μαλαισία, Μπρουνέι, Σιγκαπούρη (2), Ινδονησία, Φιλιππίνες

Αλλά αν μετρήσουμε κάθε μέρος με ειδικό συνοριακό καθεστώς (που θέλει δηλαδή ειδικούς ελέγχους, που αλλάζουν οι κρατικές αρχές που σε ελέγχουν ή που έχει ριζικές διαφορές στο ποιος επιτρέπεται να πάει και ποιος όχι), αλλά και τις χώρες που για πολιτικούς ή άλλους λόγους δεν είναι μέλη του ΟΗΕ, έχω ταξιδέψει επίσης και στα: Νησιά Φερόε, Νησιά Σβάλμπαρντ, Υπερδνειστερία, Βατικανό, Σερβική Βοσνία, Βόρεια Κύπρος (κατεχόμενη), Νησί του Πάσχα, Παλαιστίνη, Χονγκ Κόνγκ, Μακάο, Ταιβάν, Θιβέτ, Σκωτία, Ουαλία. Από 0 ως 14 χώρες δηλαδή, αναλόγως τι μετράει και τι όχι ως χώρα για τον καθένα, που με φτάνουν στις 96 ως 110 χώρες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και εχεις δει και την Ιταλια στην τηλεοραση, μην το ξεχναμε..;)
Αλλά αν μετρήσουμε κάθε μέρος με ειδικό συνοριακό καθεστώς....
οχιιιιιι, οχι παλι πληζζζζ....μεινε στον ΟΗΕ πληζζζ
καλα να περασεις λοντον κ φερε καμια ale...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.132
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πιάνονται και οι χώρες που έχουμε περάσει από πάνω τους με αεροπλάνο;
Δεν ξέρω αλλά σίγουρα πιάνονται αυτές που έχουμε επισκεφθεί στο metaverse.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ας βάλω και εγώ. Σύνολο 21 και τίποτα εκτός Ευρώπης :shock:. Τα τελευταία σχεδόν 3 χρόνια μόνο η Πορτογαλία ήταν προσθήκη...:rolleyes:
  • Ελλάδα
  • Πορτογαλία
  • Ισπανία
  • Γαλλία
  • Μονακό
  • Ιρλανδία
  • Ηνωμένο Βασίλειο
  • Δανία
  • Σουηδία
  • Κάτω χώρες
  • Βέλγιο
  • Λουξεμβούργο
  • Γερμανία
  • Ελβετία
  • Αυστρία
  • Ιταλία
  • Τσεχία
  • Ουγγαρία
  • Βουλγαρία
  • Τουρκία
  • Βατικανό
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ας βάλω και εγώ. 28 κράτη.
Αυστρία
Βατικανό
Βέλγιο
Βουλγαρία
Γαλλία
Γερμανία
Δανία
Ελβετία
Ελλάδα
Η.Π.Α.
Ην. Βασίλειο
Η.Α.Ε.
Ιταλία
Ιρλανδία
Καναδάς
Κούβα
Μονακό
Νορβηγία
Ουγγαρία
Ολλανδία
Ρωσία
Σαν Μαρίνο
Σιγκαπούρη
Σλοβακία
Σουηδία
Ταϊλάνδη
Τσεχία
Τουρκία
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom