Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.565
Likes
8.252
Ζούμε στην εποχή που με ρωτούν σε πόσες χώρες έχω πάει κ αν κάτσω να μετρήσω,τσαντίζονται μερικοί,γιατί πρέπει να το έχεις πρόχειρο...o_O

Πάνε για να αθροίσουν χώρες....

Βασικά με ένα 3ημερο όχι από τη Ρωσία,ούτε καν από τη Μάλτα δεν έχεις δει σχεδόν τίποτα για μένα. Εκτός αν μιλάμε για κρατίδια τύπου π.χ. Σαν Μαρίνο που κ με κάποιες ώρες μπορείς να δεις αρκετά.

Τα bucket lists καμιά φορά τα διαβάζω κ συμμετέχω για χαβαλέ βέβαια:cool:
Όπως κ τα travel war, τα ταξιδ.παιχνίδια....Για να περνά η ώρα...ως εκεί...

Γνώρισα Ουρουγουανούς που ήρθαν για 1 μέρα Αθήνα, 4 Θήρα...Έμαθαν την Ελλάδα;Με τίποτα.

Μπορεί να πέρασαν ωραία απλώς,καθόλου μεμπτό. Όπως προτιμά ο καθένας.

Ετσι ακριβως! Επισης πλεον εχω αρχισει να υιοθετω την λογικη "καλυτερα 2η και 3η φορα στην ιδια χωρα που λατρεψα παρα σε μια αδιαφορη για να μεγαλωνει η λιστα". Αλλα ναι αυτα ειναι προσωπικες προτιμησεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υπάρχει και άλλο πιο αστείο, γονείς που σέρνουν τα παιδιά τους σε ταξίδια από μηνών για να καυχηθούν στα τρία τους ότι τα παιδιά τους έχουν επισκεφτεί X χώρες λες και υπάρχει περίπτωση να κατάλαβαν ότι επισκέφτηκαν αυτές τις χώρες.
 

giota235

Member
Μηνύματα
157
Likes
401
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Ετσι ακριβως! Επισης πλεον εχω αρχισει να υιοθετω την λογικη "καλυτερα 2η και 3η φορα στην ιδια χωρα που λατρεψα παρα σε μια αδιαφορη για να μεγαλωνει η λιστα". Αλλα ναι αυτα ειναι προσωπικες προτιμησεις.
[/QUOTE
Υπάρχει και άλλο πιο αστείο, γονείς που σέρνουν τα παιδιά τους σε ταξίδια από μηνών για να καυχηθούν στα τρία τους ότι τα παιδιά τους έχουν επισκεφτεί X χώρες λες και υπάρχει περίπτωση να κατάλαβαν ότι επισκέφτηκαν αυτές τις χώρες.
Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι τα παιδιά μας δεν είναι κτήματά μας, δεν χρησιμοποιούμε τα παιδια για την προβολή μας , τα likes και τη ματαιοδοξία μας. Κάτι το οποίο δεν είναι αντιληπτό μόνο στα ταξίδια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.164
Likes
41.530
Εκτιμώ περισσότερο από το άθροισμα χωρών τα ταξίδια που έχουν διάρκεια(ενίοτε κ επαναληπτικότητα)κ προσφέρουν μια καλή γεύση της εκάστοτε χώρας.

Κάποιες χώρες είναι τόσο μεγάλες κ πολυποίκιλες που κ με 5-6 ταξίδια δεν τις γυρνάς.

Έχω επισκεφτεί κάποιες δεκάδες χώρες αλλά έχω γνωρίσει διεξοδικά αρκετές από αυτές.Όχι όλες.
Βεβαια κατανοω τους ιδεοψυχαναγκαστικους που βαζουν στοιχηματα με τον εαυτο τους "τοσων χρονων, τοσες χωρες" αλλα μονο ως εκει. Αν το πιστωνουν ως παρασημο, τοτε μακρια απο μενα η σκεψη οτι χρειαζονται καποιο ειδος αναγνωρισης στη ζωη τους και αυτο ειναι το μονο που μπορουν να πετυχουν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.565
Likes
8.252
Βεβαια κατανοω τους ιδεοψυχαναγκαστικους που βαζουν στοιχηματα με τον εαυτο τους "τοσων χρονων, τοσες χωρες" αλλα μονο ως εκει. Αν το πιστωνουν ως παρασημο, τοτε μακρια απο μενα η σκεψη οτι χρειαζονται καποιο ειδος αναγνωρισης στη ζωη τους και αυτο ειναι το μονο που μπορουν να πετυχουν.
Καποτε (μικρη) μετρουσα και τις πτησεις... ευτυχως το ξεπερασα :clap:
 
Μηνύματα
119
Likes
638
Να λείπουν παιδιά σε πολύμηνα ταξίδια είναι έγκλημα των γονέων. Ισως σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεται και επέμβαση της Πολιτείας.
Αν θέλουν τα παιδιά για ολιγοήμερα γιατί όχι?

@alma Γενικώς οι απόψεις σου είναι σωστές. Αλλά πως ξέρεις αν δεν πας σε μια χώρα αν θα σου ταιριάξει? Λογικό αν σου αρέσει μια χώρα, ενας τόπος να θέλεις να ξαναπάς.

Εννοείται αν πάει κάποιος 7 μέρες λόγου χάρη Ρωσία , Καναδάς ,Ηπα , Κίνα ούτε μια γεύση πήρε.
Για αυτό θεωρώ αστείο να χρωματίζει κάποιος μια χώρα. Ας πούμε έχω επισκεφτεί Νέα Υόρκη και Σεούλ αλλά έχω άγνοια για τα υπόλοιπα της χωρών αυτών.{άσε πάλι η αίσθηση μου είναι οτι πάλί έχω άγνοιακαι για τις πόλεις τις ίδιες} Αλήθεια αστείο δεν σας φαίνεται να έχω επισκεφτεί Νέα Υόρκη και να χρωματίσω τις ΗΠΑ?

Σημασία για μένα μια έχει η όποια εμπειρία/περιπέτεια που θα γευτείς στο ταξίδι σου.

Διαφορετική βάση εκκίνησης έχουν όσοι είναι προνομιούχοι σε σχέση με τις μεσσαίες τάξεις και κάτω ή όσοι έχουν παιδιά και μάλιστα αρκετά {ήρωες είναι αυτοί με πολλά παιδιά}σε αντιδιαστολή με τα ζευγάρια χωρίς παιδιά ή ελεύθεροι. Επίσης αρκετοί που έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας δυσκολευονται πάρα πολύ στις μετακινήσεις τους και δύσκολα παίρνουν αποφάσεις για πολλά ταξίδια.

Όλες οι χώρες αξίζουν έχουν κάτι να προσφέρουν. Και μακάρι όσοι θέλουν να ταξιδεύουν να έχουν τις ευκαιρίες να επισκεφτούν διαφορετικούς πολιτισμούς και κουλτούρες.

Ζητώ συγνώμη αλλά δεν θα ήθελα να γράψω αριθμό των χωρών που έχω επισκεφτεί.Δεν έχει κάποιο νόημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.164
Likes
41.530
Καποτε (μικρη) μετρουσα και τις πτησεις... ευτυχως το ξεπερασα :clap:
Αυτες τις μετραω γιατι ο ιδεοψυχαναγκασμος μου ειναι στις ποσες καλυπτω την αποσταση Γη Σεληνη. Σας παρακαλω πολυ...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ετσι ακριβως! Επισης πλεον εχω αρχισει να υιοθετω την λογικη "καλυτερα 2η και 3η φορα στην ιδια χωρα που λατρεψα παρα σε μια αδιαφορη για να μεγαλωνει η λιστα". Αλλα ναι αυτα ειναι προσωπικες προτιμησεις.
Το είχα γράψει και στην αρχή αυτού του νήματος και θα το γράψω και τώρα. Θεωρώ, για τον εαυτό μου πάντα, οτι δεν υπάρχει χώρα που δεν έχει να μου δώσει κάτι, που να μου είναι παντελώς αδιάφορη! Απο κει και πέρα υπάρχουν προτεραιότητες, δυνατότητες, γούστα και αρεσκείες.

Όσον αφορά τους χάρτες που αναφέρατε, προτιμώ το χάρτη που έχει αυτή τη στιγμή το φόρουμ! Μπορώ να καταγράφω τα οδικά μου καλύτερα και δεν με ενδιαφέρει αν αυτό δεν καταλαμβάνει μεγάλη επιφάνεια στο χάρτη. Ποιος νοιάζεται; Είναι ένα ευχάριστο παιχνίδι για μένα και με βοηθάει να αναπολώ!

Κατα τ' άλλα δεν έχω πάει ούτε σε 30 χώρες ακόμα! Ντροπήηηηηηηηηη :p
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
231
Likes
502
τα τελευταια χρονια , παω σε χωρες που εχω ξαναπαει...
δεν εχω το αγχος να δω πιο πολλα μερη, βλεπω πιο ησυχα αυτα που μου αρεσαν και ανακαλυπτω και αλλα ωραια πραγματα στα ιδια μερη και τελος νοιωθω οτι κανω διακοπες και ξεκουραζομαι τωρα...
ειναι γεγονος οτι εχω μεγαλωσει...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επισης πλεον εχω αρχισει να υιοθετω την λογικη "καλυτερα 2η και 3η φορα στην ιδια χωρα που λατρεψα παρα σε μια αδιαφορη για να μεγαλωνει η λιστα".
Αυτό ακριβώς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.090
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom