Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Τσεχια - Αυστρια - Ιταλια - Γερμανια - Γαλλια - Ισπανια - Πορτογαλια - Ιρλανδια - Ην.Βασιλειο - Βελγιο - Ολλανδια - Ελβετια - Πολωνια - Ουγγαρια - Ρωσια - Εσθονια - Λετονια - Λιθουανια - Σουηδια - Δανια -
Σλοβενια - Σλοβακια - Κροατια - Σερβια - Βοσνια - Μαυροβουνιο - Β.Μακεδονια - Ρουμανια - Τουρκια - Μαλτα - Αιγυπτος - Μαροκο - Τυνησια - Ιορδανια - Ταυλανδη - Σιγκαπουρη = 36
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Οι χώρες που έχω πάει είναι 24 και ο στόχος μου πλέον είναι να πάω και εκτός Ευρώπης!
Πρόσθεσα την 25η το Μάιο του 2022 όταν έκλεισα τα 30. 🇦🇱
Καλά τα έχω πάει φέτος, 2 νέες χώρες ζώντας σε νησί.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Δεν θυμάμαι αν εχω γράψει σε αυτό το θέμα (κοίταξα αλλα δεν είδα κάποιο post μου)
Απο το 2012 ξεκίνησα και εχω "γράψει":

Ιταλία (7)
Βατικανό
Πολωνία (2)
Ελβετία
Γερμανία (3)
Βουλγαρία (2)
Ρουμανία
ΗΠΑ [Νέα Υόρκη]
Τουρκία (ανταπόκριση στα IST/ISL -μετράει ότι πάτησα στην χώρα; δεν ξέρω)
Γαλλία
Ουγγαρία
Αζερμπαϊτζάν
Λιθουανία
Λετονία
Εσθονία
Φιλανδία
Δανία
Σουηδία
Ιορδανία
Αυστρία (2)
Τσεχία
Σλοβακία
Κύπρος
Σλοβενία
Κροατία
Σερβία
Βόρεια Μακεδονία
Πορτογαλία
Ουκρανία
Γεωργία
Τυνησία

Σύνολο 30 χώρες (δεν υπολογίζω την Τουρκία), 31 με το Βατικανό.

Στο link της υπογραφής μου, ειναι και τα στατιστικά των πτήσεων μου

Τα "στατιστικά" μου στο mtp.travel
1662459686898.png
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.933
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν θυμάμαι αν εχω γράψει σε αυτό το θέμα (κοίταξα αλλα δεν είδα κάποιο post μου)
Απο το 2012 ξεκίνησα και εχω "γράψει":

Ιταλία (7)
Βατικανό
Πολωνία (2)
Ελβετία
Γερμανία (3)
Βουλγαρία (2)
Ρουμανία
ΗΠΑ [Νέα Υόρκη]
Τουρκία (ανταπόκριση στα IST/ISL -μετράει ότι πάτησα στην χώρα; δεν ξέρω)
Γαλλία
Ουγγαρία
Αζερμπαϊτζάν
Λιθουανία
Λετονία
Εσθονία
Φιλανδία
Δανία
Σουηδία
Ιορδανία
Αυστρία (2)
Τσεχία
Σλοβακία
Κύπρος
Σλοβενία
Κροατία
Σερβία
Βόρεια Μακεδονία
Πορτογαλία
Ουκρανία
Γεωργία
Τυνησία

Σύνολο 30 χώρες (δεν υπολογίζω την Τουρκία), 31 με το Βατικανό.

Στο link της υπογραφής μου, ειναι και τα στατιστικά των πτήσεων μου

Τα "στατιστικά" μου στο mtp.travel
View attachment 402838
Ανδρέα (ανεβάζοντας τα Screenshots από το mtp.travel είναι πανεύκολο να συνάγει κανείς ποιός από τους χρήστες του mtp.travel είσαι), με κόλλησες με το flightradar24 statistics. Aπορώ ποιός έχει την υπομονή να καταχωρήσει εκατοντάδες πτήσεις σε αυτό το user interface που θέλει χιλιάδες click...
Έκανα ένα αυτόματο import, και λίγο editing για εταιρίες και τύπους αεροπλάνων που δεν το τελείωσα γιατί είναι εξαιρετικά σπαστικό (όταν θες π.χ. να αλλάξεις τις πτήσεις στη 10η σελίδα, πρέπει να πατάς 10 φορές fetch more (κάνοντας και scroll μετά από κάθε click), να βρίσκεις την πτήση που θες, να κάνεις την αλλαγή, και μετά πάλι φτου κι από την αρχή από την πρώτη σελίδα για να ξαναπεράσεις και τις 10 και να φτάσεις στην πτήση που θες).
Το αποτέλεσμα είναι εδώ:
taver | myFlightradar24
Παρ' όλα αυτά, θεωρώ το OpenFlights.org: Flight logging, mapping, stats and sharing καλύτερο ως user interface.

Για τα στατιστικά του mtp.travel πάλι... θεωρώ ότι το 'NomadMania'- Biggest Travellers World | Travel Us είναι απείρως καλύτερο σ' αυτά.

Υ.Γ. Καλά κάνεις και δεν υπολογίζεις την Τουρκία. Πρέπει να πας :)
 
Last edited:

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
@taver

Ανδρέα (ανεβάζοντας τα Screenshots από το mtp.travel είναι πανεύκολο να συνάγει κανείς ποιός από τους χρήστες του mtp.travel είσαι), με κόλλησες με το flightradar24 statistics. Aπορώ ποιός έχει την υπομονή να καταχωρήσει εκατοντάδες πτήσεις σε αυτό το user interface που θέλει χιλιάδες click...
Έκανα ένα αυτόματο import, και λίγο editing για εταιρίες και τύπους αεροπλάνων που δεν το τελείωσα γιατί είναι εξαιρετικά σπαστικό (όταν θες π.χ. να αλλάξεις τις πτήσεις στη 10η σελίδα, πρέπει να πατάς 10 φορές fetch more (κάνοντας και scroll μετά από κάθε click), να βρίσκεις την πτήση που θες, να κάνεις την αλλαγή, και μετά πάλι φτου κι από την αρχή από την πρώτη σελίδα για να ξαναπεράσεις και τις 10 και να φτάσεις στην πτήση που θες).
Το αποτέλεσμα είναι εδώ:
taver | myFlightradar24
Παρ' όλα αυτά, θεωρώ το OpenFlights.org: Flight logging, mapping, stats and sharing καλύτερο ως user interface.

Για τα στατιστικά του mtp.travel πάλι... θεωρώ ότι το 'NomadMania'- Biggest Travellers World | Travel Us είναι απείρως καλύτερο σ' αυτά.

Υ.Γ. Καλά κάνεις και δεν υπολογίζεις την Τουρκία. Πρέπει να πας :)
Σε ευχαριστώ για την επισήμανση ότι μπορεί κάποιος να βρει το ποιος ειμαι απο τα στατιστικά του mtp, αλλά οκ, αν μπει κάποιος στην διαδικασία για να βρει οτι το and σημαίνει Ανδρέας και το psy δεν προσδιορίζει την psytrance μουσικη που μου αρέσει, τότε χαλάλι του! Κερδίζει μια θέση στην ΕΥΠ (μιας και ειναι στα trends)

Όσον αφορά το my.flightradar24, όπως είδες, προσωπικά έχω "λίγες" πτήσεις, οπότε καταχωρήθηκαν ευκολα, άσε που πολλά στοιχεία τα περνάει η ίδια η σελίδα αυτόματα μετά την πτήση.
Αρχικά είχα λογαριασμό στο myflightmemory -και εχω ακόμα- καθώς και στο openflight, το τελευταίο όμως, είναι παρατήμενο. Προ πανδημίας, εστελνα μηνύματα στον developer και διόρθωνε ότι ελλείψεις έβλεπα / καταχωρούσε εταιρείες που δεν υπήρχαν στην βάση του. Μετά την πανδημία, ούτε φωνή ούτε ακρόαση (μακάρι να ειναι καλά).
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
Λίγες αλλά σε κάποιες πολλές φορες:Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία, Αυστρία, Τσεχία, Μεγάλη Βρετανία, Κουβα, Δομινικανή Δημοκρατία.
Δεν μετράω τα transit στη Μόσχα, και έναν καφέ στην Ελβετία πηγαίνοντας στο Παρίσι.
Ώρα για update: Βλέπω ότι είχα ξεχάσει τη Γερμανία και την Τουρκία ( Κωνσταντινουπολη) , προστέθηκαν η Ολλανδία και το Βέλγιο αλλά θέλω πολλά ακόμα!
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Βελγιο
Γαλλια
Ισπανια 2
Γερμανια
Λουξεμβουργο
Βουλγαρια 2
Ουγγαρια
Σλοβακια
Ιρλανδια
Βορεια Ιρλανδια
Ιταλια 2
(Βατικανο αν και θεωρειται ξεχωριστο κρατιδιο ενταξει δε θα το μετρησω)
Ρουμανια
Ισλανδια
και Αγγλια εκατσα ενα βραδυ μονο Λονδινο για να πεταξω το πρωι για Ισλανδια
θα την μετρησω μια με τη Βορεια Ιρλανδια σαν Ηνωμενο Βασιλειο
13 δηλαδη απο το 2008 που ημουν 18 χρονων

Νομιζω απο Ευρωπη ειμαι πολυ καλα ,νιωθω οτι εφτασε ο καιρος να κανω ταξιδια πιο μακρυνα εκτος .
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
755
Likes
3.818
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πρόσφατο Update : Αγγλία , Γαλλία , Ελβετία , Τσεχία , Γερμανία , Ισπανία (Βαρκελώνη) , Τουρκία (Κωνσταντινούπολη) , Ιταλία , Βατικανό , Μάλτα , Ισραήλ , Παλαιστίνη
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
220
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Ηνωμένο Βασίλειο, Γαλλία, Βέλγιο , Αυστρία, Γερμανία, Ουγγαρία,Κύπρος, Ιταλία, Βουλγαρία,Πολωνία,Σερβία, Ισπανία, Μάλτα. 13 στο σύνολο δηλαδή σε κάποιες από αυτές πάνω από πέντε φορές σε διάφορες πόλεις σε άλλες μόνο ένα ταξίδι.
Προσεχώς Σλοβακία,Τσεχία , Ελβετία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Εφτασα 30 χωρες αλλα παω ξανα και ξανα στις ιδιες.

Τουρκια 3
Βουλγαρια 1
Β. Μακεδονια 1
Ρουμανια 2
Σερβια 1
Ουγγαρια 1
Σλοβακια 1
Αυστρια 2
Πολωνια 3
Λιθουανια 1
Λετονια 2
Εσθονια 1
Φινλανδια 1
Σουηδια 1
Δανια 1
Γερμανια 1
Ολλανδια 2
Βελγιο 3
Λουξεμβουργο 1
Γαλλια 5
Ισπανια 3
Πορτογαλια 3
Ιρλανδια 1
Αγγλια δεν μπορω να μετρησω νομιζω 10
Ιταλια 11
Μαλτα 2
Ελβετια 1
Τσεχια 1
Βατικανο 1
Σλοβενια 1
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα ναι...εξωτερικο ειναι αλλα μαλλον δεν μετραει...εγω αν βαλω και μονοημερες, στην Αυστρια επιασα τριψηφιο.

Αγγλια = ερωτας? συγκυριες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom