Μαλαισία Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη-Κουάλα Λουμπούρ

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία


Είχα κάνει το ίδιο ταξίδι Σιγκαπούρη-Κουάλα και κάτι νησιά ενδιάμεσα, το μακρινό 2009 και είχα τον ίδιο ενθουσιασμό με εσένα..θυμάμαι πόσο με είχε εντυπωσιάσει αυτή η πόλη.Θα ξαναπάω ευχαρίστως κάποια στιγμή!
Τώρα τον Αύγουστο του 2018 που κανονίζω 11 νύχτες Μπαλί και 4 στις Μαλδίβες θα ξανακάνω ένα πέρασμα από Σιγκαπούρη για ένα διήμερο τριήμερο.
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
7 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

Σήμερα το πρόγραμμα έλεγε επίσκεψη στο Sentosa Island το οποίο βρίσκεται σε απόσταση περίπου 15-20 λεπτά από τη Σιγκαπούρη. Οι τρόποι για να μεταβείς στο νησί αρκετοί: α)Το τρένο Sentosa Express β)Ταξί και γ)Με το τελεφερίκ.Εμείς τελικά επιλέξαμε το τελεφερίκ. Πήραμε αρχικά το μετρό και κατεβήκαμε στη στάση Harbourfront Mrt Station όπου σε 5 λεπτά ήμασταν στο Faber Peak, από εκεί που θα παίρναμε το τελεφερίκ για το νησί.Το νησί Σεντόζα έχει πάρα πολλά αξιοθέατα να δεις,ενδεικτικά αναφέρω τα: α) Universal Studios β)Sentosa Merlion γ)Madame Tussauds Singapore δ)Adventure Cove Waterpark ε)S.E.A. Aquarium στ)Sentosa 4D Adventureland ζ)Trick Eye Museum η)Wings of Time και πολλά άλλα τα οποία μπορούν να τινάξουν τον προυπολογισμό σου στα ύψη! Πριν ακριβώς το ταξίδι,στο πλάνο που είχα κάνει,είχα πει στον εαυτό μου ότι στα 4 πάρκα(ζωολογικό,πάρκο πουλιών και τα 2 σαφάρι) όπως επίσης και στο sentosa island θα πληρώσω κάτι παραπάνω διότι είναι τα μοναδικά ακριβά σχετικά αξιοθέατα της Σιγκαπούρης!Φυσικά,μπορείς να αράξεις άμα θες και στις 2 μεγάλες παραλίες του νησιού Palawan Beach και Siloso Beach και να μην πληρώσεις απολύτως τίποτα πέρα ίσως από κάνα κοκτέιλ-αναψυκτικό. Οσον αφορά τα αξιοθέατα έχει διάφορα πακέτα προσφορών,κάποια πιο οικονομικά αλλά βλέπεις λίγα πράγματα και κάποια πιο ακριβά(ιδίως αυτά που εμπεριέχουν εισιτήριο για τα Universal Studios) Εμείς κλείσαμε το πακέτο απεριορίστων διαδρομών με τελεφερίκ σε συνδυασμό μετα Universal Studios και το S.E.A. Aquarium,το μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο ενυδρείο της Νοτιοανατολικής Ασίας στην τσουχτερή τιμή των 130 δολαρίων Σιγκαπούρης!Ο καιρός ηλιόλουστος και καθαρός τη συγκεκριμένη μέρα, με τη θερμοκρασία να είναι κοντά στους 32 βαθμούς και τον ήλιο να μην αστειεύεται.Η διαδρομή με το τελεφερίκ πολύ ευχάριστη,διάρκειας περίπου 15 περίπου λεπτών,με πολύ όμορφη θέα από ψηλά,ιδίως όταν πλησιάζαμε στο νησί και βλέπαμε το πολύχρωμο vibe του από ψηλά!Πρώτη στάση στο όμορφο Merlion Park όπου εκεί δεσπόζει ένα τεράστιο και πανύψηλο λιοντάρι άγαλμα,το μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο λιοντάρι στη Σιγκαπούρη. Κατευθυνθήκαμε έπειτα στις παραλίες Siloso και Palawan για να πάρουμε μια γεύση και προσωπικά μετάνιωσα που δεν είχα πάρει το μαγιό μαζί μου διότι οι παραλίες ήταν πολύ όμορφες με λευκή άμμο άπειρους φοίνικες και πολλά μπαράκια και τα νερά πολύ καθαρά.Αλλά εγώ ήθελα Universal Studios ως κινηματογραφόφιλος.:bleh: Ουρές δε συναντήσαμε πουθενά,μπήκαμε απευθείας στο χώρο των στούντιο και ξεκινήσαμε την περιπλάνησή μας εκεί.Ενιωθα σαν μικρό παιδί,ενθουσιασμένος που έβλεπα τόσα θεματικά πάρκα από Jurassic Park,Μούμια,Hollywood,New York,Μαδαγασκάρη και άλλα. Η περιπλάνηση στα στούντιο κράτησε πάνω από 5 ώρες,καλό σχετικά χρονικό διάστημα για να δεις τα περισσότερα πάρκα.Αν και για να τα γυρίσεις όλα αναλυτικά θεωρώ ότι θέλεις 2 περίπου γεμάτα οχτάωρα!Αμέσως μετά,τελευταία στάση, το μεγαλύτερο ενυδρείο της Ν.Ασίας το οποίο είναι τεράστιο και πολύ εντυπωσιακό όπου βλέπεις κάθε λογής ψαριών,καρχαριών,δελφινιών και πολλών άλλων θαλάσσιων πλασμάτων.Μας άρεσε πολύ και σαφέστατα είναι πολύ ανώτερο από το ενυδρείο που είχα δει στο Ντουμπάι πριν κάποιους μήνες.


P1071865.JPG
P1071879.JPG
P1071909.JPG
P1071915.JPG
P1071934.JPG
P1071937.JPG
P1071957.JPG
P1071982.JPG
P1071999.JPG
P1072013.JPG
P1072023.JPG
P1072044.JPG
P1072050.JPG
P1072067.JPG
P1072092.JPG
P1072103.JPG
P1072120.JPG
P1072121.JPG
P1072123.JPG
P1072128.JPG
P1072138.JPG
P1072144.JPG
P1072153.JPG
GOPR1335.JPG
GOPR1348.JPG
GOPR1350.JPG
IMG_20180107_142310.jpg
IMG_20180107_143922.jpg
IMG_20180107_145802.jpg
IMG_20180107_145911.jpg
IMG_20180107_152043.jpg
IMG_20180107_155153.jpg
IMG_20180107_160222.jpg
IMG_20180107_160437.jpg
IMG_20180107_160443.jpg
IMG_20180107_161150.jpg
IMG_20180107_162529.jpg
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ



Τώρα τον Αύγουστο του 2018 που κανονίζω 11 νύχτες Μπαλί και 4 στις Μαλδίβες θα ξανακάνω ένα πέρασμα από Σιγκαπούρη για ένα διήμερο τριήμερο.
Καλησπέρα,πρόσθεσε καμιά μέρα ακόμα στις Μαλδίβες.Πιστεύω ότι θέλεις ακόμα 1- 2 μέρες,ακόμα και για να χαλαρώσεις.
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
7 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018 (ΣΥΝΕΧΕΙΑ)

Επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο γύρω στις 18:30,πέσαμε να ξεκουραστούμε καμιά ωρίτσα,απαραίτητο ντουζ μετά και αποφασίσαμε να περάσουμε το βράδυ μας στην παραδοσιακή γειτονιά Arab Street-Kampong Glam και για αργότερα να πάμε στο ψηλότερο rooftop bar της πόλης το 1-Altitude.Από τη Μικρή Ινδία που μέναμε η απόσταση είναι ελάχιστη,15 λεπτά το πολύ με τα πόδια και ήμασταν εκεί. Η ατμόσφαιρα σε αυτή τη γειτονιά μοναδική επίσης. Πολύς κόσμος,Μαλαισιανοί κυρίως αναμειγμένοι φυσικά με Κινέζους και Ινδούς-είπαμε σε αυτή την πόλη οι πάντες συνυπάρχουν ειρηνικά με όλους ανεξαρτήτως φυλής,θρησκείας και χρώματος-, μεσανατολίτικα υπέροχα εστιατόρια αλλά το highlight αυτής της γειτονιάς είναι κατά τη γνώμη μου η Haji Lane,ένας πολύ ωραίος δρόμος γεμάτο γκράφιτι στους τοίχους και πανέμορφα μπαράκια. Σε κάθε γωνιά,να ακούγεται ζωντανή μουσική και τραγούδια από street artists κάνοντας τη βόλτα μας πολύ ευχάριστη! Καθίσαμε να φάμε στο Kampong Glam Cafe(εξαιρετικό και πάμφθηνο). Σε αυτή τη γειτονιά υπάρχει επίσης το μεγαλύτερο τζαμί της Σιγκαπούρης(ήταν κλειστό όταν πήγαμε) το Masjid Sultan Mosque.Πολύ όμορφο εξωτερικά,αλλά δε νομίζω να συγκρίνεται με το καταπληκτικό τζαμί του Σείχη Ζαγιέντ στο Άμπου Ντάμπι.Αφού τελειώσαμε,μπήκαμε σε ένα ταξί με κατεύθυνση το 1-Altitude Rooftop Bar με είσοδο αν θυμάμαι καλά 20 δολάρια Σιγκαπούρης με ποτό. Η τοποθεσία υπέροχη και η θέα καταπληκτική,μπορούσες να δεις περιμετρικά όλη τη Σιγκαπούρη και φυσικά να βλέπεις στην ευθεία το μοναδικό ξενοδοχείο Marina Bay Sands στο οποίο θα κάναμε check in αύριο!!Απόλαυσα ένα πολύ ωραίο Singapore sling και γύρω στις 02:00 πήραμε το δρόμο της επιστροφής στο ξενοδοχείο. Άλλη μια γεμάτη μέρα στην πεντακάθαρη,ατμοσφαιρική,καταπράσινη,γοητευτική και υπέροχη Σιγκαπούρη είχε τελειώσει.

P1061751.JPG
P1061758.JPG
P1061763.JPG
P1061777.JPG
P1061780.JPG
P1061785.JPG
P1061788.JPG
P1061793.JPG
P1061796.JPG
P1072244.JPG
P1072262.JPG
P1072265.JPG
P1072297.JPG
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
8 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

Σήμερα η μέρα είχε μία μόνο φράση: Ξενοδοχείο Marina Bay Sands με την καταπληκτική πισίνα,αν δεν κάνω λάθος η ψηλότερη πισίνα στον κόσμο που την ονομάζουν Infinity Pool.Ξυπνήσαμε νωρίς νωρίς μιας και το προήγουμενο βράδυ είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικώς με το ξενοδοχείο και εγκρίναν το early check in που θα κάναμε. Φύγαμε λοιπόν από το Hilton Garden Inn το οποίο θα πρότεινα σαν ξενοδοχείο διότι και πεντακάθαρο είναι,και πολύ πρόσφατα ανακαινισμένο είναι,έχει όλων των ειδών τις μπρίζες,δε χρειάζονται αντάπτορες και έχει το πιο γρήγορο wi-fi απ'όσα ξενοδοχεία έχω μείνει σε ταξίδια μου στο εξωτερικό.Φτάνοντας με το ταξί στο ξενοδοχείο,ούτε λόγος φυσικά να ανοίξουμε τις πόρτες μόνοι μας,ήρθε ένας μπάτλερ γιαυτό ο οποίος πήρε τις βαλίτσες μας και μας οδήγησε σε έναν κοστουμαρισμένο νεαρό ο οποίος για να αποφύγουμε τις ουρές στα γκισέ των check in,check out μας πήγε κατευθείαν στην αίθουσα των vip check in όπου σε ένα 5λεπτο ήμασταν πανέτοιμοι και με το κλειδί στο χέρι. Ιδια πολυτέλεια και εξυπηρέτηση με τα ξενοδοχεία στο Ντουμπάι που ήμουν πριν λίγους μήνες.Αίσθηση deja vu. Οι χώροι φυσικά του ξενοδοχείου απέραντοι,καλαίσθητοι όσο δεν πάει και ένιωθες λες και βρισκόσουν σε ένα εμπορικό κέντρο. Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο είναι ακριβό,πληρώσαμε για το πιο απλό δωμάτιο 45 τ.μ. 280 ευρώ το δίκλινο για 1 νύχτα αλλά φυσικά άξιζε τα χρήματά του διότι αν δεν μένεις στο ξενοδοχείο δε μπορείς να έχεις πρόσβαση στην καταπληκτική πισίνα του. Το ξενοδοχείο είναι τρεις τεράστιοι μοντέρνοι πύργοι όπου την κορυφή αυτών διαπερνάει κατά μήκος ένα τεράστιο καράβι το οποίο ουσιαστικά αποτελείται από την infinity pool,το skypark observation deck και το κλαμπ C'est La Vie.To δωμάτιο πολύ όμορφο με αίσθηση πολυτέλειας και μια θέα απέναντι στους ουρανοξύστες καταπληκτική.Αφού το χαρήκαμε για καμιά ώρα,με τις απαραίτητες φωτογραφίες και το απαραίτητο ντουζάκι,ανεβήκαμε φυσικά στην διάσημότερη πισίνα του κόσμου! Τα λόγια ήταν περιττά,αχανής με συγκλονιστική θέα ολόκληρη τη Σιγκαπούρη από ψηλά! Η αίσθηση ήταν μοναδική,ήταν ξεκάθαρο ότι βρισκόσουν σε ένα χλιδάτο μέρος!Εδώ θέλω να πω ότι μου αρέσει και η πολυτέλεια αλλά μου αρέσει επίσης να είμαι και ο Μόγλης.Αυτές οι αντιθέσεις είναι που θέλω να ορίζουν τα ταξίδια μου από δω και πέρα.Από το σαλόνι...στο λιμάνι που λέμε:bleh: Παραγγείλαμε φυσικά τα απαραίτητα κοκτέιλ και απολαύσαμε το μπάνιο μας και μια αίσθηση απόλυτης χαλάρωσης μετά το εξαντλητικό πενταήμερο που προηγήθηκε. Μετά από 4 ωρίτσες περίπου,μεσημεράκι,εγώ ήθελα να εξερευνήσω κι άλλο τη Σιγκαπούρη,ο φίλος μου όμως την είχε καταβρεί εκεί οπότε τον άφησα για να κάνω μια τρίωρη εξόρμηση στην Chinatown και να επέστρεφα μετά για το ηλιοβασίλεμα μέχρι το βράδυ στην πισίνα.Και φυσικά δε το μετάνιωσα καθόλου που έφυγα διότι ενώ η Chinatown ήταν απλά μια όμορφη παραδοσιακή γειτονιά γεμάτο μαγαζάκια με σουβενίρ και street foods, έχει έναν καταπληκτικό Βουδιστικό ναό τον Buddha Tooth Relic Temple στον οποίο οι μοναχοί την ώρα που πήγα είχαν λειτουργία και λίγα μέτρα πιο πέρα τον Ινδουιστικό ναό Sri Mariamman Temple στον οποίο παρακολούθησα ζωντανά μια Ινδουιστική βάφτιση και μια Ινδουιστική προσευχή. Καταπληκτική αίσθηση να βλέπεις και να ακούς κάτι διαφορετικό τόσο στον Βουδιστικό ναό όσο και στον Ινδουιστικό.Μετά την προσευχή μάλιστα την οποία παρακολούθησα ευλαβικά καθισμένος στο χαλί ανακούρκουδα μας μοιράσανε και μπανάνες:bleh:Οσον αφορά το ναό του Βούδα,η χλιδή στο μεγαλείο της, με το χρυσό και το έντονο κόκκινο να επικρατεί σε όλους τους χώρους του ναού δίνοντας μια αίσθηση απόλυτης πολυτέλειας. Ο Ινδουιστικός ναός δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο,ήμουν τυχερός όμως που παρακολούθησα αυτές τις δύο λειτουργείες. Φεύγοντας σταμάτησα και σε έναν άλλο ναό εκεί κοντά στην Chinatown,βουδιστικός και πολύ όμορφος τον Thian Hock Keng Temple και αμέσως μετά επέστρεψα στη φανταστική Infinity Pool του ξενοδοχείου όπου ο φίλος μου ήταν ακόμα εκεί και μιλούσε με μια κοπέλα από την Ταυλάνδη..:bleh: Το ηλιοβασίλεμα από εκεί ψηλά πανέμορφο και σιγά σιγά που άρχισε να σκοτεινιάζει η θέα με τους φωτισμένους ουρανοξύστες ακριβώς απέναντι γινόταν μαγευτική.Οποιος επισκεφτεί τη Σιγκαπούρη και έχει εξτρά budget στη διάθεσή του αξίζει με το παραπάνω να μείνει 1 τουλάχιστον νύχτα στο Marina Bay Sands! Tην επόμενη μέρα το πρωί θα πετούσαμε για Κουάλα Λουμπούρ 48 ευρώ με επιστροφή με την Air Asia!Nα πω εδώ ότι μετά τη Μαλαισία,ο φίλος μου έφευγε για ένα μήνα Ταυλάνδη και εγώ θα επέστρεφα για 1,5 ακόμα μέρα στη Σιγκαπούρη!

P1082329.JPG
P1082769.JPG
P1082779.JPG
P1082787.JPG
P1082799.JPG
P1082820.JPG
P1082833.JPG
P1082841.JPG
P1082855.JPG
P1082856.JPG
P1082873.JPG
P1082919.JPG
IMG_20180107_083731.jpg
IMG_20180107_084223.jpg
IMG_20180107_085441.jpg
IMG_20180107_085452.jpg
IMG_20180107_085532.jpg
IMG_20180107_090122.jpg
IMG_20180107_090958.jpg
IMG_20180107_104114.jpg
IMG_20180107_104132.jpg
IMG_20180107_105643.jpg
IMG_20180107_105808.jpg
IMG_20180111_154651.jpg
IMG_20180111_155150.jpg
IMG_20180111_155337.jpg
IMG_20180111_155433.jpg
IMG_20180111_160651.jpg
IMG_20180111_160801.jpg
IMG_20180111_161514.jpg
IMG_20180111_161600.jpg
IMG_20180111_162157.jpg
IMG_20180111_163442.jpg
IMG_20180111_163640.jpg
IMG_20180111_163810.jpg
IMG_20180111_180344.jpg
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
9 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

Έφτασε λοιπόν η μέρα που εγώ προσωπικά θα αποχωριζόμουν προσωρινά την πανέμορφη Σιγκαπούρη για 2 νύχτες στην Κουάλα Λουμπούρ. Με πτήση της Air Asia,τυπική low cost εταιρεία τύπου Ryanair με 48 ευρώ εισιτήριο πήγαινε έλα.Μετά από 45 λεπτά πτήσης φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Κουάλα Λουμπούρ.Αχανές,βρώμικο,παλιό,20 λεπτά περπάτημα μέχρι να φτάσουμε στον έλεγχο διαβατηρίων και γενικότερα μια πρώτη εντύπωση κακή πόσο μάλλον όταν 1 ώρα πριν ήσουν σε ένα αεροδρόμιο στολίδι.Είχα ψάξει και είχα βρει οδηγό που θα μας περίμενε στο αεροδρόμιο ο οποίος αποδείχθηκε καταπληκτικός ξεναγός κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί. Η διαδρομή από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο περίπου μια ώρα χωρίς κίνηση, και όπως μας είπε ο Muru αν ήμασταν σε ώρα αιχμής ένα δίωρο δε μας έφτανε.Στο πρώτο μισάωρο της διαδρομής έβλεπες ζούγκλα,μια απέραντη ζούγκλα δεξιά κι αριστερά,εξαιρετικό τοπίο που έκανε τη διαδρομή απολαυστικότατη! Αμέσως μετά σειρά είχαν οι παραγκουπόλεις,ξύλινες παράγκες-σπίτια σε σειρά, όπου έβλεπες σαφέστατα τη φτώχια παντού.Οταν όμως αρχίσαμε να πλησιάζουμε προς το κέντρο το σκηνικό άλλαξε άρδην,το άκρως αντίθετο,εντυπωσιακά μοντέρνα κτίρια,ουρανοξύστες και τους δίδυμους πύργους Petronas,σύμβολο της πόλης να δεσπόζουν από όποιο σημείο του κέντρου και να βρισκόσουν.Φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας, το πεντάστερο E&O Residences στην κεντρική περιοχή Bukit Bintang, όπου μας περίμενε μια σουίτα 105 τ.μ.!Τεράστιο κυριολεκτικά διαμέρισμα εξοπλισμένο με όλα τα κομφόρ και ένα πανύψηλο ψυγείο με καταψύκτη που μπορούσες άνετα να χωρέσεις τα ψώνια ενός μήνα και βάλε μέσα σε αυτό. Είχαμε και θέα το δεύτερο σύμβολο της πόλης τον Menara Tower ή αλλιώς KL Tower.Η τιμή για αυτή την εξαιρετική σουίτα 32 ευρώ το άτομο την ημέρα!!!!Γενικότερα η Κουάλα Λουμπούρ είναι πάμφθηνη και είναι εξαιρετικός προορισμός για όσους δε διαθέτουν υψηλό budget.Τα πάντα εκεί είναι φθηνά,διαμονή,φαγητό,ρούχα,ταξί και τα αξιοθέατα εκτός ας πούμε το να ανέβεις στο observation deck του KL Tower η των Petronas Towers.Μη φανταστείτε τρομερά πράγματα γύρω στα 20-25 ευρώ αλλά είναι από τα ακριβότερα αξιοθέατα.Ξεκινήσαμε την περιήγησή μας στην πόλη με πρώτη στάση την Merdeka Square,μια πανέμορφη πλατεία-πάρκο και εν συνεχεία κατευθυνθήκαμε προς τους δίδυμους πύργους Petronas.Eντυπωσιακοί,αστραφτεροί,πανύψηλοι μπορούσες να τους χαζεύεις για αρκετά λεπτά.Μετά από ένα δίωρο παραμονής στην εκεί περιοχή αντιληφθήαμε ότι δεν έχουμε φάει τίποτα όλη μέρα οπότε μία στάση στην Jalan Alor,διάσημο street food στην Κουάλα Λουμπούρ ήταν επιβεβλημένη.Φάγαμε,σκάσαμε και πληρώσαμε λιγότερο από 7 ευρώ το άτομο!Η πρώτη εντύπωση της πόλης ήταν θετική. Πολύβουη,ζωντανή,μοντέρνα και παραδοσιακή ταυτόχρονα,η σύγκριση όμως με τη Σιγκαπούρη ήταν αναπόφευκτη.Είχα ακούσεις από αρκετούς που προτιμούν Κουάλα από Σιγκαπούρη αλλά κατά τη γνώμη μου και μόνο ο μοναδικός λόγος στον οποίο υπερτερεί είναι ότι μπορείς να φας και να πιεις πάρα πολύ φθηνά εκεί.Αμέσως μετά το χορταστικό γεύμα κάναμε μια τελευταία βόλτα στη Bukit Bintang και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο με τα πόδια,χαθήκαμε 2-3 φορές:haha:

P1093092.JPG
P1093096.JPG
P1093099.JPG
P1093105.JPG
P1093113.JPG
P1093141.JPG
P1093147.JPG
P1093187.JPG
P1093206.JPG
P1093240.JPG
P1103256.JPG
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καταπληκτική η παρουσίασή σου! Προσωπικά με βοηθάει πολύ γιατί εχω στα σκαριά Singapore-Kuala Lumpur. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον οδηγό στην Κουάλα Λουμπούρ?
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σε ευχαριστώ πολύ! Τον έχω και στο facebook το συγκεκριμένο οδηγό. Είναι ένας οδηγός που σε πηγαίνει όπου θέλεις εσύ, με τους δικούς σου χρόνους και ρυθμούς,όπου τον πληρώνεις όσο ακριβώς γράφει το ταξίμετρό του. Στην ιστορία μου που έπεται θα περιγράψω ένα τουρ που μας έκανε που διήρκεσε από τις 09:00 το πρωί μέχρι τις 22:30 το βράδυ και μας κόστισε 65 ευρώ έκαστος. Πήγαμε όμως και μακρυά από την Κουάλα Λουμπούρ, στην Κουάλα Σελανγκόρ που η απόσταση χωρίς κίνηση είναι πάνω από μια ώρα.Πολύ καλός οδηγός αλλά και ξεναγός,ακούραστος,να εξηγεί ότι ακριβώς του ρωτάμε με λεπτομέρειες,φιλικός και το αμάξι του σαν μίνι βαν περίπου,άνετο,σε άφηνε και να καπνίζεις :p και με πολύ καλό κλιματισμό φυσικά. Αυτά σε γενικές γραμμές για τον οδηγό Muru!Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν μπορώ.
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
10 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

Τελευταία μου μέρα στην Κουάλα Λουμπούρ-δυστυχώς το διάστημα παραμονής μου εδώ ήταν πολύ μικρό για να έχω πλήρη άποψη για την πόλη- η οποία όμως περιελάμβανε πραγματικά πολλά μέρη τα οποία είδαμε. Ξεκινήσαμε από το πασίγνωστο αξιοθέατο λίγο έξω από την πόλη,τις Batu Caves,ένα σύμπλεγμα Ινδουιστικών ναών και μη μέσα σε σπηλιές σε υπέροχη τοποθεσία μέσα σε ένα βράχο γεμάτο σκανταλιάρηδες και καθόλου φιλικούς μακάκες οι οποίοι δε σηκώνουν πολλά πολλά.Οι σπηλιές είναι πολύ όμορφες,γεμάτο παραστάσεις και μορφές θεοτήτων του Ινδουισμού οι οποίες θέλουν τουλάχιστον ένα δίωρο τρίωρο για να τις γυρίσεις αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει τον κόπο,μια επίσκεψη εκεί.Επόμενος σταθμός μας το Templer Park γύρω στα 30-40 λεπτά έξω από την πόλη,ένα υπέροχο πάρκο κατεκλυσμένο από επίσης όχι ιδιαίτερα φιλικές μαιμούδες οι οποίες και πολλά δε σήκωναν,και ήθελαν ανά πάσα στιγμή να σε κλέψουν αλλά είχαν πολύ γέλιο πραγματικά οι αντιδράσεις τους,οι καυγάδες τους,οι ερωτοτροπίες τους κτλ κτλ. Φυσικά αχόρταγες,όσο και να τις τάιζες δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν από κοντά σου. Σε αυτό το πάρκο υπάρχει και ένα όμορφο φυσιολατρικό μονοπάτι που οδηγεί σε ένα δάσος με έναν καταρράκτη, όχι τίποτα το ιδιαίτερο,απλά ήταν από τα σημεία που είχε λίγο δροσιά διότι η Κουάλα Λουμπούρ έχει επίσης πολλή ζέστη και υγρασία γενικότερα.Διάρκεια παραμονής μας στο συγκεκριμένο πάρκο ήταν 1:30 ώρα περίπου. Επόμενος και πολύ πολύ αγαπημένος μου σταθμός το Bukit Melawati ή αλλιώς Monkey Mountain, ένα πάρκο σε υψόμετρο με θέα τα θαλάσσια στενά της Μάλακα. Πολύ όμορφη τοποθεσία αλλά το highlight αυτής της επίσκεψης ήταν φυσικά οι Silver Leaf Monkeys. Δεν είχα ξαναδεί ποτέ ούτε σε βιντεάκια αλλά και δια ζώσης τόσες εκατοντάδες φιλικές μαιμούδες. Μιλάμε για γλυκύτατα πλασματάκια,αν και με τα κόκκινα ματάκια τους φέρνανε λίγο σε Γκρέμλιν. Ερχόντουσαν πάνω σου,στους ώμους σου,στα γόνατά σου, σε άφηναν να τα χαιδέψεις,ήταν γενικότερα πολύ ήρεμες ,οι οποίες επίσης καθόντουσαν σε παράταξη και παρακολουθούσαν κι αυτές τη θέα:haha: Δεν έχασα την ευκαιρία να αγοράσω μερικές γλυκοπατάτες,ρίζες και μπανάνες και με το που κάθησα στο πεζούλι,τσουπ ήρθε μία επάνω στο γόνατό μου και περίμενε καρτερικά πότε θα την ταίσω εγώ. Δεν άπλωνε χέρι να πάρει τίποτα αν δε της το έδινα χέρι με χέρι πρώτος εγώ. Μιλάμε για απίθανα πλάσματα.Καθίσαμε πάνω από 2 ώρες στο συγκεκριμένο μέρος από το οποίο δυστυχώς δεν ήθελα να φύγω με τίποτα!Τόσο το περιβάλλον,οσο και οι μαιμούδες έκλεβαν την παράσταση τόσο με τους λιγοστούς τουρίστες εκεί και φυσικά με τα παιχνίδια μεταξύ τους.Τελευταίος σταθμός αυτού του πολύ όμορφου και γεμάτου τουρ μέχρι στιγμής το μανγκρόβιο δάσος με τις πυγολαμπίδες,ένα όμορφο θέαμα όπου βλέπεις τα δέντρα γεμάτα πυγολαμπίδες να δημιουργούν ένα όμορφο σκηνικό αλλά και ένα εκπληκτικό τάισμα αετών στον ποταμό της Κουάλα Σελανγκόρ!Η Κουάλα Σελανγκόρ είναι ένα παράκτιο χωριουδάκι με υπέροχο θαλασσινό φαγητό και αρκετά αξιοθέατα το οποίο βρίσκεται σε απόσταση 100-110 χιλιομέτρων από την Κουάλα Λουμπούρ.Μετά την τρίωρη περίπου παραμονή μας εδώ πήραμε το δρόμο της επιστροφής όπου ο αγαπημένος μας οδηγός Muru μάς άφησε στο πασίγνωστο street food της Petaling Street για ένα ακόμα γευστικότατο βραδινό με κόστος μόλις 10 ευρώ το άτομο,το οποίο όμως περιελάμβανε καραβίδες και καλαμαράκια!Την επόμενη μέρα θα επέστρεφα για το τελευταίο μου διήμερο στη Σιγκαπούρη ενώ ο φίλος μου πετούσε για Σαμουί,Παττάγια και Μπανγκόκ, για 29 νύχτες συνολικά!

IMG_20180110_100406.jpg
IMG_20180110_100652.jpg
IMG_20180110_101032.jpg
IMG_20180110_101358.jpg
IMG_20180110_101845.jpg
IMG_20180110_103403.jpg
IMG_20180110_103951.jpg
IMG_20180110_104038.jpg
IMG_20180110_104503.jpg
IMG_20180110_104935.jpg
IMG_20180110_115425.jpg
IMG_20180110_115546.jpg
IMG_20180110_115852.jpg
P1103340.JPG
P1103361.JPG
P1103406.JPG
P1103414.JPG
P1103421.JPG
P1103426.JPG
P1103454.JPG
P1103457.JPG
P1103471.JPG
P1103473.JPG
P1103474.JPG
P1103482.JPG
P1103491.JPG
P1103514.JPG
P1103519.JPG
P1103525.JPG
P1103537.JPG
P1103538.JPG
P1103546.JPG
IMG_20180110_165207.jpg
IMG_20180110_174951.jpg
IMG_20180110_174956.jpg
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
11 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

Μετά τη διήμερη παραμονή μου στην Κουάλα Λουμπούρ η οποία όπως είπα μου άφησε καλές εντυπώσεις παρά το σύντομο χρονικό διάστημα που ήμουν εκεί, πήρα το αεροπλάνο της επιστροφής για ένα τελευταίο διήμερο στη Σιγκαπούρη! Προσγειώθηκα στο Changi γύρω στη μία το μεσημέρι και σε ένα μισάωρο είχα φτάσει στο τελευταίο ξενοδοχείο αυτού του ταξιδιού,του καταπληκτικού πεντάστερου Carlton Hotel Singapore! Τσιμπημένο φυσικά κοντά στα 110 ευρώ τη μέρα αλλά πολυτελέστατο με πολύ ευρύχωρα δωμάτια,με καταπληκτικό μπάνιο και εξαιρετική θέα!Ήταν και δωμάτιο καπνιστών οπότε επιτέλους βρήκα την άγια μου χαρά:haha:Το ξενοδοχείο σε κεντρικότατο σημείο,ήμουν πολύ κοντά σε ότι αφορούσε το κέντρο και τα πέριξ! Αφού τακτοποιήθηκα λοιπόν,είπα να ξεκινήσω τη βόλτα μου στον πιο χλιδάτο δρόμο της Σιγκαπούρης,την διάσημη Orchard Road!Πρόκειται για έναν τεράστιο δρόμο 2-3 χιλιομέτρων γεμάτο εμπορικά καταστήματα,απίστευτες βιτρίνες των μεγαλύτερων οίκων μόδας,ουρανοξύστες και φυσικά ξενοδοχεία,εστιατόρια,με επίκεντρο την καταπράσινη βλάστηση επίσης αλλά και την ασύλληπτη καθαριότητα που επικρατούσε στα πανέμορφα και τεράστια πεζοδρόμια δεξιά και αριστερά. Βασικό εμπορικό κέντρο σε αυτή την περιοχή το Ion Orchard,ένα mall με πολύ εντυπωσιακό design!Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφικό υλικό από το συγκεκριμένο δρόμο αλλά όποιος ενδιαφέρεται να δει τη χλιδή της Ασίας τότε ο δρόμος ο συγκεκριμένος είναι γιαυτόν.Μετά την Orchard Road κατευθύνθηκα προς τον ποταμό της Σιγκαπούρης όπου αποφάσισα να πιω έναν καφέ και να τσιμπήσω ένα εξαιρετικό chill crab χαζεύοντας το καταπληκτικό σκηνικό αλλά και τον κόσμο που περνούσε ασταμάτητα από κει. Και κάπου εκεί άρχισε να βγαίνει η κούραση όλων των προηγούμενων non stop ημερών και αποφάσισα να επιστρέψω στο ξενοδοχείο ώστε να απολαύσω εξ'ολοκλήρου την αυριανή τελευταία μέρα!

12 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

Το επόμενο πρωί ξημέρωσε με μια πολύ δυνατή και συνεχόμενη βροχή και αν είναι δυνατόν κρύο σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες φυσικά. Τσέκαρα τη θερμοκρασία και είδα ότι είχε πέσει στους 21 βαθμούς!!! Περίμενα στο δωμάτιο γύρω στις 2 ώρες μέχρι να χαλαρώσει η βροχή,ώσπου τελικά χαλάρωσε και πήρα μια απόφαση η οποία έμελλε να είναι ένας από τους καλύτερους περίπατους του ταξιδιού μου! Ο περίπατος αυτός λέγεται Southern Ridges,το απόλυτο φυσιολατρικό μονοπάτι της Σιγκαπούρης,με τη διάσημη μοντέρνα γέφυρα Henderson Waves,και το Forest Walk που νιώθεις σα να περπατάς πάνω στα δέντρα! Η συγκεκριμένη διαδρομή διαρκεί περίπου 2-3 ώρες ανάλογα με τις στάσεις που θα κάνεις,είναι όμως μια διαδρομή απόλαυση! Οποιος έχει χρόνο τη συστήνω ανεπιφύλακτα ως τοπ στη Σιγκαπούρη! Αφού λοιπόν κατέβεις με το μετρό στο Harbourfron Mrt Station ακολουθείς την εξής χορταστική διαδρομή με πολύ ενδιαφέρουσα χλωρίδα και πανίδα:
α) Marang Trail to β)Faber Walk to γ)Henderson Waves to δ)Forest of Giants to ε)Alkaff Mansion to στ)Forest Walk to ζ)Singing Forest to η)Alexandra Arch to θ)Hortpark to ι)Canopy Walk.Εξοπλιστείτε φυσικά με νεράκι διότι θα το χρειαστείτε σίγουρα αν και στη διαδρομή έχει αρκετά συχνά μηχανήματα που με κέρμα μπορείτε να προμηθευτείτε νερό ή χυμούς.Μετά το τέλος της διαδρομής,απαραίτητη η επιστροφή στο ξενοδοχείο για ένα ντουζάκι και αμέσως μετά για δεύτερη φορά στο αγαπημένο μου μέρος στη Σιγκαπούρη Gardens By The Bay. Νομίζω ότι όσες φορές και να πάω δεν υπάρχει περιπτωση να το βαρεθώ αυτό το μέρος. Περιπλανιόμουν κάνα τρίωρο στους κήπους απολαμβάνοντας αυτό το πανέμορφο,ονειρικό σκηνικό. Η πτήση μου έφευγε στις 02:30 τα ξημερώματα οπότε κατά τις 23:00 επέστρεψα στο ξενοδοχείο,ετοίμασα τα πράγματά μου και κατευθύνθηκα στο αεροδρόμιο αφήνοντας πίσω μου τη Σιγκαπούρη την οποία λάτρεψα κυριολεκτικά και στην οποία τον ερχόμενο Αύγουστο θα ξαναείμαι για ένα τριήμερο σίγουρα!
Αυτή ήταν η πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία,δεν είμαι ιδιαίτερα καλός στο να γράφω ιστορίες,θέλω να πιστεύω όμως ότι σας αποζημίωσα κάπως με τις φωτογραφίες και λεπτομέρειες των βασικών αξιοθέατων:haha:
Ραντεβού στο Μπαλί πλέον τον Αύγουστο του 2018!!

GOPR1635.JPG
GOPR1641.JPG
GOPR1643.JPG
GOPR1648.JPG
GOPR1657.JPG
GOPR1659.JPG
GOPR1662.JPG
GOPR1684.JPG
GOPR1695.JPG
GOPR1696.JPG
GOPR1700.JPG
GOPR1704.JPG
GOPR1713.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.209
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom