Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Ότι είναι Αύγουστος. Ότι είναι πανέμορφα. Ότι είναι εξαιρετική στάση μετά τον Ακράγαντα και πριν τις Συρακούσες (Νότο, Ταορμίνα κλπ) με πάμφθηνη συγκοινωνία (5€ από Ακράγαντα δώσαμε στη flixbus) και φυσικά πολύ καλή βάση για να πάει κανείς στο Villa Romana del Casale.
2.Αν αυτά είναι προτεραιότητα έχεις πάει σε λάθος χώρα, με το συμπάθειο.
3.Συμφωνώ, για ένα πέρασμα καλή είναι.
1. πολλα ειπες για 10 μερες. 2 στην Εννα ειναι χασιμο χρονου. κ 4 στην Κατανια στρατηγικο λαθος.
2. ηταν αλλη παραγραφος που δεν απευθυνοταν σε σενα αλλα στο αρχικο ποστ που μιλησε για παραλιες. δεν εχουν ολοθ απλετο χρονο να πανε στην καλυτεεη χωρα του κοσμου (το χωριο μου) για παραλιες και συνδυαζουν. οι παραλιες εξαλλου για οσους ξερουν ειναι πολυ υψηλιυ επιπεδου. οχι αυτες της Εννα/Κατανια παντως.
3. ουτε και γι αυτο, χασιμο χρονου σε 10 διαθεσιμες μερες που εχουν.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την βοήθεια μέσω των προσωπικών ιστοριών που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα και εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις, σχετικά με ένα ταξίδι που σκοπεύουμε να κάνουμε στο Παλέρμο τον Αύγουστο πρώτα Ο Θεός. Λέγαμε για 10 μέρες και αναρωτιόμουν για τα εξής:

Α. Που θα ήταν μια καλή επιλογή να μείνουμε; Εννοώντας στο ιστορικό κέντρο, κοντά στο λιμάνι η κάπου αλλού;
Β. Προτεινόμενα από κάποιον που ήδη έχει επισκεφθεί την πόλη εστιατόρια και ενδεχομένως κάπου για ποτό.
Γ. Αξίζει να μείνουμε όλες τις μέρες εκεί και να πηγαινοερχομαστε σε κοντινές παραλίες με λεωφορείο και τρένο;
Δ. Γενικότερα κάποιες δικές σας προτάσεις για το πως να περάσουμε τον χρόνο μας εκεί.
Ε. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ελπίζω να μην σας ταλαιπώρησα.
2 διανυκτερεύσεις Παλέρμο, τη 2η μέρα εκδρομή σε Agrigento.
3 Cefalu
2 Taormina (γιατί είναι η ακριβότερη)
3 Siracusa με εκδρομή σε Noto και Ragusa

Συνδύασε την άφιξη σε Παλέρμο και την αναχώρηση από Κατάνια.
 

Gregory82

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
τι σου εκανε κλικ κ προτεινεις βουνο αυγουστιατικα? το outlet μηπως?.. ακομα και οι γατες της Enna θα ειναι Cefalu'- Taormina τον αυγουστο για μπανια κ διασκεδαση..
αν οι παραλιες και η νυχτερινη ζωη ειναι προτεραιοτητα δε βλεπω γιατι να μεινει καποιος σε πολεις μεγεθου Θεσσαλονικης που θα βραζουν απο τη ζεστη. μεινετε σε παραλιακα θερετρα (αν το αντεχει το μπατζετ βεβαια) πχ. Cefalu', Taormina, San Vito, Marzamemi, Eolie, Favignana και πηγαινετε για τα αξιοθεατα ημερησιες στις μεγαλες πολεις. με τα τραινα/λεωφορεια η μετακινηση ειναι ανετη. αντε μαξ 2 βραδυα Παλερμο κ τπτ αλλο. μακρια απο Κατανια.
Περίμενα και από σένα σχόλιο πως και πως να πω την αλήθεια αν έχεις και κάποια πρόταση σχετικά με φαγητό και ποτό καλοδεχουμενη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
για Παλερμο εννοεις? ευτυχως ειχα κρατησει αρχειο να μην τα ξαναγραφω. ποτο ξεκινα απο piazza Rivoluzione κ περιξ, τυπου λαδαδικα κατασταση. τι να πω απο κει..πχ zammu, champagneria, candelai κλπ. πολυ ιδιαιτερο αλλης κλασης το kursaal kalhesa.
φαι:
Vucciria: Ferro di cavallo, cambusone, buatta
Kalsa: ottava nota, san francesco
lunch: Basile
Street food: antichi sapori palermitani
Pizza: la braciera, mistral
Dolce: rosanero, cappello, massaro, marsicano cannoli
Gelato: ciccio, al gelatone
 

Gregory82

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
για Παλερμο εννοεις? ευτυχως ειχα κρατησει αρχειο να μην τα ξαναγραφω. ποτο ξεκινα απο piazza Rivoluzione κ περιξ, τυπου λαδαδικα κατασταση. τι να πω απο κει..πχ zammu, champagneria, candelai κλπ. πολυ ιδιαιτερο αλλης κλασης το kursaal kalhesa.
φαι:
Vucciria: Ferro di cavallo, cambusone, buatta
Kalsa: ottava nota, san francesco
lunch: Basile
Street food: antichi sapori palermitani
Pizza: la braciera, mistral
Dolce: rosanero, cappello, massaro, marsicano cannoli
Gelato: ciccio, al gelatone
Ναι για Παλέρμο εννοούσα σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σημειώθηκαν ήδη, φυσικά ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες που μας δώσατε απλόχερα και άμεσα.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Γειά σας παιδιά!
Αποφασίστηκε, τελευταία στιγμή για ακόμη μια φορά, ταξίδι στη Σικελία. Με παιδιά σκυλιά και μεταφορικό μέσο για περίπου 10 μέρες τέλη του Ιούλη . Από τη στιγμή που θα έχουμε αυτοκίνητο πώς προτείνετε να μοιράσουμε τις διανυκτερεύσεις μας; Αρχικά είχαμε κατά νου μισές ημέρες Παλέρμο και μισές Κατάνια αλλά βλέπω πολλά μηνύματα που με αποτρέπουν.
Σημειωτέον δεν θέλω να μαζεύω βαλίτσες συνεχώς αλλά να δούμε όσα περισσότερα γίνεται.
Σικελία δεν έχουμε ξαναπαει.
Κάθε βοήθεια δεκτή
Καλό καλοκαίρι σε όλους 😊
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γειά σας παιδιά!
Αποφασίστηκε, τελευταία στιγμή για ακόμη μια φορά, ταξίδι στη Σικελία. Με παιδιά σκυλιά και μεταφορικό μέσο για περίπου 10 μέρες τέλη του Ιούλη . Από τη στιγμή που θα έχουμε αυτοκίνητο πώς προτείνετε να μοιράσουμε τις διανυκτερεύσεις μας; Αρχικά είχαμε κατά νου μισές ημέρες Παλέρμο και μισές Κατάνια αλλά βλέπω πολλά μηνύματα που με αποτρέπουν.
Σημειωτέον δεν θέλω να μαζεύω βαλίτσες συνεχώς αλλά να δούμε όσα περισσότερα γίνεται.
Σικελία δεν έχουμε ξαναπαει.
Κάθε βοήθεια δεκτή
Καλό καλοκαίρι σε όλους 😊
2 διανυκτερεύσεις Παλέρμο, τη 2η μέρα εκδρομή σε Agrigento.
3 Cefalu
2 Taormina (γιατί είναι η ακριβότερη)
3 Siracusa με εκδρομή σε Noto και Ragusa

Δεν υπάρχει άλλο πρόγραμμα. Τέλος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κατάνια να μην πάμε καθόλου;
Εγώ θα περνούσα μια βόλτα, έχει πράγματα να δεις. Αντίθετα 3 μέρες στο Cefalu καλοκαιριάτικα με τίποτε, έχω ξαναδεί Άγγλους να καίγονται και γίνεται πανεύκολα κι από το Palermo ως ημερήσια. Το Παλέρμο για μένα θέλει κι άλλο βράδυ, πολλά πράγματα και πέριξ και εντός.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Εγώ θα περνούσα μια βόλτα, έχει πράγματα να δεις. Αντίθετα 3 μέρες στο Cefalu καλοκαιριάτικα με τίποτε, έχω ξαναδεί Άγγλους να καίγονται και γίνεται πανεύκολα κι από το Palermo ως ημερήσια. Το Παλέρμο για μένα θέλει κι άλλο βράδυ, πολλά πράγματα και πέριξ και εντός.
Η αλήθεια είναι ότι τα καταλύματα που βρίσκω Cefalu είναι πανάκριβα και μάλλον θα μειώσω τις διανυκτερεύσεις και θα αυξήσω αυτές στο Παλέρμο.
Γενικώς επειδή αργήσαμε με προβληματιζουν οι τιμές της διαμονής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εγώ θα περνούσα μια βόλτα, έχει πράγματα να δεις. Αντίθετα 3 μέρες στο Cefalu καλοκαιριάτικα με τίποτε, έχω ξαναδεί Άγγλους να καίγονται και γίνεται πανεύκολα κι από το Palermo ως ημερήσια. Το Παλέρμο για μένα θέλει κι άλλο βράδυ, πολλά πράγματα και πέριξ και εντός.
Οχι οτι μετανιωσαμε για τα 4 βραδια στην Cefalu, βραδινα μπανια με αυτη τη θεα, αλλα ηταν διακοπες, οχι περιηγηση.
Το Παλερμο εχει ΠΟΛΥ πραγμα να δει κανεις. Ατυχος οποιος το κανονιζει καλοκαιρι με τοση ζεστη. Ιδανικο για οποιαδηποτε αλλη εποχη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom