Ιταλία Σικελία

kir1962

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Σαν εποχή δεν μπορώ να σου πω, λογικά καλή, όμως εμείς πήγαμε τέλος Μαΐου για 10 μέρες και τις 4 έβρεχε. Τώρα ποιες πόλεις έχουν ενδιαφέρον, ανάλογα με τα δικά σου κριτήρια και τι θέλεις να κάνεις. Δεν μπορείς να δεις όλο το νησί με μια επίσκεψη 10 ημερών. Τιμές ενοικίασης τον Μάιο λίγο πιο ακριβά από Ελλάδα δλδ 80 ευρώ την ημέρα, αλλά το είχαμε για 2 ημέρες. Πιθανόν για περισσότερες μέρες μπορεί να ήταν πιο φτηνό.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Aν κ βλέποντας το χάρτη, πολλές φορές έχω μπει κ εγώ στον πειρασμό κ έχω κάνει κάτι τετοιους σχεδιασμούς, συνήθως στο τέλος το συμμαζεύω.

Από την δική μου εμπειρία σε road trip μπορώ να σου πω μόνο ότι σχετικά με τον σχεδιασμό σου:
- Γενικά τα χλμ που έχεις σχεδιάσει ανά μέρα είναι αρκετά αλλά οι ώρες δεδομένων των δρόμων σε ορισμένα σημεία είναι ακόμη περισσοτέρες - Έχεις περίπου 5 ώρες στο αυτοκίνητο ανά μέρα & έχεις βάλει κ 3 στάσεις
- Το μπες-βγες-πάρκαρε σε μια πόλη τρώει αρκετό χρόνο, οπότε σε περιπτωσεις που έχεις βαλει 3-4 πόλεις σε μια μέρα, υπολογισε πόσο χρόνο θα χάσεις & εστίασε σε αυτά που σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Άλλη αίσθηση έχει μια πόλη αν την περάσεις σε 2-3 ώρες κ άλλο αν διανυκτερεύσεις εκει
- Το Παλέρμο, το οποίο μου άρεσε πολύ, δεν ξέρω αν είναι ιδανική επιλογη για 2 διανυκτερευσεις το καλοκαίρι, σε αυτον τον προγραμματισμό
- Επειδή κ εγώ αλλάζω συνήθως αρκετά ξενοδοχεία, συνήθως υπάρχει μια δυσκολία εαν δεν ειναι 24ωρη reception να συντονίσω την άφιξη με τον εκάστοτε οικοδεσπότη, οπότε πρέπει να τηρήσω το προγραμμα της ημέρας, το οποίο δεν είναι πάντα εφικτό
-Τσέκαρε σε κάθε πόλη την ZLT (περιοχές, ώρες κλπ)
Γενικά θα σου πρότεινα είτε να εστιάσεις σε μια περιοχή είτε να πας μειώσεις τα μέρη & να βάλεις τις διανυκτερεύσεις στα σημεία ενδιαφέροντος. Ακόμα κ αν πληρώσεις κάτι παραπάνω, θα είναι εντελώς διαφορετική η εικόνα που θα έχεις στο τέλος της εκδρομής.

Από την άλλη βλέπω ότι από τις απαντήσεις σου, είσαι αποφασισμένος, οπότε πες μας αν θέλεις κάποια πιο συγκεκριμένη πληροφορία.Αν είναι να έβγαζε κάποιος εκτός μια εκ των Modica -Ragusa- Noto , ποια θα άφηνε απ' έξω; Έχοντας δει κάποιος την Ragusa παίρνει αίσθηση του μπαρόκ της Σικελίας; Πάντως don't worry για το αυτοκίνητο, τα περισσότερα που έχεις κατά νου για την Σικελία είναι αστικοί μύθοι.
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Γεια σας και παλι. Θα ζητουσα την βοηθεια καποιου μελους ως προς το εξης. Για το περασμα απο την VILLA SAN GIOVANNI στην MESSINA ειναι απαραιτητη η προηγουμενη κρατηση εισητηριων για επιβατες και οχημα;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala

velvet rose

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας!
Θα παμε στην Σικελία με το αμάξι την εβδομάδα του 15αυγουστου (δυστυχώς μόνο τότε μπορούμε λόγω δουλειάς). Την πρώτη και την τελευταία μερα θα μείνουμε στο Τάραντα και στη reggio Calabria αντίστοιχα για να βολεύει με το καράβι, οποτε μας μένουν 5 διανυκτερεύσεις στην Σικελία.
Εχω κλείσει μια διανυκτέρευση στην Ταορμίνα και 2 στις Συρακούσες. Σκόπευα να παμε τις τελευταίες δυο στο Παλέρμο, αλλά απ'οτο διάβασα στο forum δεν ειναι καλή ιδέα, οπότε θα μεινουμε στην ανατολική πλευρά.
Σκέφτομαι να κλείσω σε μια εκ των Modica/Ragusa, ειναι καλη ιδέα? Εχετε καμια αλλη πρόταση?
Επίσης εχετε να προτείνετε καποιο εστιατόριο στην Ταορμίνα και στις Συρακούσες?
Ευχαριστώ!
 

lefosbib

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Καλημέρα σας, έχουμε κλείσει για Σικελία 14 Αυγούστου με 19, (14-16 Αυγούστου Κατάνια εκ των οποίων 1 ημερήσια Ταορμίνα,16-18 Συρρακούσες, 18-19 διανυκτέρευση Κατάνια) , η ερώτησή μου είναι η εξής να κάνουμε καμία ημερήσια απο Συρρακούσες για Ραγκούσα ή Μόντικα που είναι 2 ώρες ή να πάμε Νότο που είναι μισή ωρα ? υπόψιν οτι θα κινούμαστε με τα μέσα και έχουμε ήδη πάνω κάτω με τρένα και λεωφορεία. Αξίζει ;
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Δεν ξερω που βρηκες το 1/2 ωρο διαδρομη για Νοτο, εμας απο την Ορτυγια, περπατημα 20λ μεχρι Συρακουσες και μετα λεωφορειο για Νοτο μας πηρε σχεδον 1/2 μερα, περυσι. Δλδ ενα τετραωρο σιγουρα! Οσο δρομος ειναι λιγο απ'ολα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Καλημέρα σας, έχουμε κλείσει για Σικελία 14 Αυγούστου με 19, (14-16 Αυγούστου Κατάνια εκ των οποίων 1 ημερήσια Ταορμίνα,16-18 Συρρακούσες, 18-19 διανυκτέρευση Κατάνια) , η ερώτησή μου είναι η εξής να κάνουμε καμία ημερήσια απο Συρρακούσες για Ραγκούσα ή Μόντικα που είναι 2 ώρες ή να πάμε Νότο που είναι μισή ωρα ? υπόψιν οτι θα κινούμαστε με τα μέσα και έχουμε ήδη πάνω κάτω με τρένα και λεωφορεία. Αξίζει ;
Κατα τη γνωμη μου το σπασιμο των διανυκτερευσεων στην Κατανια ειναι σφαλμα. Μολις φτασετε αναχωρειτε Συρακουσες, βαζετε ο,τι ημερησια θελετε και μετα Κατανια τα 2 τελευταια βραδια να βγει και η Ταορμινα.
Καθε τσεκ ιν και τσεκ αουτ ειναι χαμενος χρονος απο ενα ταξιδι.
 

lefosbib

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Δεν ξερω που βρηκες το 1/2 ωρο διαδρομη για Νοτο, εμας απο την Ορτυγια, περπατημα 20λ μεχρι Συρακουσες και μετα λεωφορειο για Νοτο μας πηρε σχεδον 1/2 μερα, περυσι. Δλδ ενα τετραωρο σιγουρα! Οσο δρομος ειναι λιγο απ'ολα.
με το τρένο απο Συρρακούσες για Νότο τόσο γράφει στο επίσημο σαιτ της Trenitalia, θα μένουμε δίπλα στον σταθμό στις Συρρακούσες κιόλας.

Κατα τη γνωμη μου το σπασιμο των διανυκτερευσεων στην Κατανια ειναι σφαλμα. Μολις φτασετε αναχωρειτε Συρακουσες, βαζετε ο,τι ημερησια θελετε και μετα Κατανια τα 2 τελευταια βραδια να βγει και η Ταορμινα.
Καθε τσεκ ιν και τσεκ αουτ ειναι χαμενος χρονος απο ενα ταξιδι.
Απλά στην ουσία ένα πράγμα που δεν διευκρίνησα ήταν πως η άφιξη στην Κατάνια γίνεται 2 η ώρα τα ξημερώματα Κυριακή προς Δευτέρα, πράγμα δύσκολο να φεύγαμε απευθείας για Συρακούσες.
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
ΣΙΚΕΛΙΑ 2023
Το επιθυμητό και το πραγματοποιηθεν είναι δύο σημεία στον χάρτη. Στον χάρτη όλα μοιάζουν κοντινα και εύκολα. Στην πραγματικότητα ανάμεσα τους υπαρχουν χιλιόμετρα (πολλά χιλιόμετρα), ευθείες ,στροφές, ανηφόρες, κατηφόρες,προσμονή , ανυπομονησία, περιέργεια , ερωτηματικά (πολλά ερωτηματικά) ,εικόνες-κυρίως εικόνες, ένας πλοηγός , πινακίδες (πολλές πινακίδες) , κούραση, ένα(;) λάθος στρίψαμε, ,καλά πάμε, καλά παμε , μάλλον φτάσαμε, επιτέλους φτασαμε, ουφ!
Η Σικελία είναι από μόνη της μια πρόκληση. Ήταν πρόκληση για τους Φοίνικες ,τους αρχαίους Έλληνες , τους Καρχηδόνιους, για τους Αθηναίους οι οποίοι ήθελαν να ανακατευθούν στα εσωτερικά της και σπάσαν τα μούτρα τους, για τους Ρωμαίους,τους Βυζαντινούς,τους Άραβες,τους Νορμανδούς,τους Φράγκους, τους Ισπανούς...
Όλοι θέλησαν να κάνουν δικό τους το μεγαλύτερο νησί της Μεσογείου.
Για εμάς τους Έλληνες είναι η καρδιά της Μεγάλης Ελλάδας. Της Μagna Grecia.Ειναι η Σικελία του Ομήρου , με τη Σκύλα και τη Χάρυβδη στα στενά της Μεσσηνα , των χρυσών βοδιών του Ήλιου, της σπηλιάς του Κύκλωπα Πολύφημου, της Ορτυγιας εκεί που η Καλυψώ κρατούσε δικό της τον Οδυσσέα.
Είναι κυρίως η Σικελία του Ακράγαντα, των Συρακουσών, του Σελινούντα , της Σεγεστα ,της Κατάνης και της Νάξου και τόσων άλλων ελληνικών αποικιών.
Είναι η Σικελία του Αρχιμήδη , του Εμπεδοκλή των φιλοσόφων και των ποιητών .
Είναι σόι μας οι Σικελοί . Μακρινά μας ξαδέρφια , αλλά ξαδέρφια. Σαν τα κοινά επωνυμα που συναντας και μετά μαθαίνεις οτι ,ο παππούς σου και ο παππούς του ήταν κάποτε μπλα μπλα μπλα.
Τη Σικελία λοιπόν πάμε να γνωρισουμε οδικώς φέτος το καλοκαίρι. Όσα προλαβαίνει δηλαδη κανείς να γνωρίσει και να δει σ εφτά ημέρες. Και αν τύχει και δούμε και κανένα συγγενή θα δώσουμε χαιρετίσματα από την μαμά Ελλάδα.
Καλο καλοκαίρι , καλές διακοπές με ξεκούραση για όλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.272
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom