Ιταλία Σικελία

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα στη παρέα, φέτος με την κοπέλα μου αποφασίσαμε για της καλοκαιρινές μας διακοπές να πάμε Σικελία, μιας και το Αιγαίο μας πέφτει μακριά και το Ιόνιο σχεδόν το εξαντλήσαμε...Οπότε έχουμε 7 βράδια για να περιηγηθούμε στο νησί, με ένα πρόχειρο πρόγραμμα που βγάλαμε σκεφτήκαμε τις 2 πρώτες μέρες να μείνουμε Παλέρμο, 1 μέρα Τσεφαλου, 1 μέρα Ταορμινα, 2 μέρες Συρακούσες, 1 μέρα Παλέρμο και την επόμενη επιστροφή στα πάτρια εδάφη Λαμβάνοντας υπόψη πως θα μετακινηθούμε με τρένα, το πρόγραμμα σας φαίνεται βατό η θα ταλαιπωρηθούμε καλοκαιριατικα;; Υπάρχει σαν σκέψη να κόψουμε κάποια πόλη, αλλά όσο βλέπω φωτογραφίες από το νησί θέλω να προσθέσω αντί να κόψω...
ολα ειναι βατα. οπως και να πας ημερησια Θεσσαλονικη η Καβαλα απο Αθηνα. περα απο αστεια πας σε ενα μερος λιγο πιο μεγαλο απο Πελοποννησο, τι θα συνιστουσες σε ενα ξενο? 1 μερα Ναυπλιο, 1 Μονεμβασια, 1 Καλαματα, 1 Πυλο, 1 Πατρα κλπ? βγαινει αλλα βλεπεις επιφανειακα. γνωμη μου παντα.
σε 1 βδομαδα μεινε Παλερμο (αν θες κ μπανια κ καλοκαιρινη ζωη αντι μεγαλης πολης- ψιλο αδειας δε αυγουστο, μειωσε διαμονη κ αυξησε Τσεφαλου) Cefalu' και γενικα στη δυτικη πλευρα με καναδυο ημερησιες πχ Agrigento.
η πηγαινε απευθειας ανατολικα Συρακουσες, Ταορμινα κλπ.
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
@paefstra @Samion Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, είναι πιο λογικό και χαλαρωτικό (για καλοκαίρι κιόλας) αυτό που προτείνεις @Samion, ας αφήσω και τίποτα για την επόμενη φορά με αυτά που διαβάζω κανείς δε μένει σε μια επίσκεψη μόνο 😁 . Λογικά θα μείνω στο δυτικό κομμάτι μιας και πετάμε από το Παλέρμο συν ότι θέλω να το δούμε κιόλας, πχ 4 μέρες Παλέρμο, 3 Τσεφαλου με ενδιάμεσες μονοήμερες είναι καλα;; Πέρα από το Agrigento τι άλλο θα προτείνετε σε εκείνη τη μεριά του νησιού;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.982
Ναι, Cefalu 3 για να κανετε πραγματικες διακοπες, με μπανια κλπ.
Εμεις πηγαμε με λεωφορειο απο Cefalu πολυ ευκολα στο Castelbuono για να δουμε Σικελια μη τουριστικη.
Τα περι του Παλερμο τα ξερει ο @Samion.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@paefstra @Samion Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, είναι πιο λογικό και χαλαρωτικό (για καλοκαίρι κιόλας) αυτό που προτείνεις @Samion, ας αφήσω και τίποτα για την επόμενη φορά με αυτά που διαβάζω κανείς δε μένει σε μια επίσκεψη μόνο 😁 . Λογικά θα μείνω στο δυτικό κομμάτι μιας και πετάμε από το Παλέρμο συν ότι θέλω να το δούμε κιόλας, πχ 4 μέρες Παλέρμο, 3 Τσεφαλου με ενδιάμεσες μονοήμερες είναι καλα;; Πέρα από το Agrigento τι άλλο θα προτείνετε σε εκείνη τη μεριά του νησιού;
αν θελετε καλοκαιρινη χαλαρωση δεν θα τη βρειτε στη Θεσσαλονικη (τετοιο μεγεθος εχει το Παλερμο) αρα μειωσε κι αλλο τη διαμονη εκει. πολλοι μενουν Cefalu με ημερησια Παλερμο. αλλη ημερησια Agrigento κι αλλη αναλογα με τα ενδιαφεροντα Erice, Selinunte η ακομα κ Eolie οπου βλεπεις 2-3 νησια σε μια (κουραστικη) ημερησια. συνοψιζοντας προσωπικα καλοκαιρι θα εμενα 1 μερα Παλερμο κ τις υπολοιπες Cefalu με τις σχετικες ημερησιες να αποφασιζονται και να οργανωνονται επιτοπου. κλεισε μονο διαμονη κ βλεποντας κ κανοντας τα λοιπα.
 

kir1962

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Καλησπέρα παιδιά,
Είμαστε μια παρέα οκτώ ατόμων και αποφασίσαμε να πάμε Σικελία το τελευταίο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου. Είναι καλή εποχή? Ποιες πόλεις έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον? Οι τιμές ενοικίασης αυτοκινήτων είναι λογικές ή θα μας πάρουν το... κεφάλι? Ξενοδοχείο η rbnb? Μερικά μόνο από τα πολλά ερωτήματα... ευχαριστώ πολύ!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Καλησπέρα παιδιά,
Είμαστε μια παρέα οκτώ ατόμων και αποφασίσαμε να πάμε Σικελία το τελευταίο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου. Είναι καλή εποχή? Ποιες πόλεις έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον? Οι τιμές ενοικίασης αυτοκινήτων είναι λογικές ή θα μας πάρουν το... κεφάλι? Ξενοδοχείο η rbnb? Μερικά μόνο από τα πολλά ερωτήματα... ευχαριστώ πολύ!
Σαν εποχή δεν μπορώ να σου πω, λογικά καλή, όμως εμείς πήγαμε τέλος Μαΐου για 10 μέρες και τις 4 έβρεχε. Τώρα ποιες πόλεις έχουν ενδιαφέρον, ανάλογα με τα δικά σου κριτήρια και τι θέλεις να κάνεις. Δεν μπορείς να δεις όλο το νησί με μια επίσκεψη 10 ημερών. Τιμές ενοικίασης τον Μάιο λίγο πιο ακριβά από Ελλάδα δλδ 80 ευρώ την ημέρα, αλλά το είχαμε για 2 ημέρες. Πιθανόν για περισσότερες μέρες μπορεί να ήταν πιο φτηνό.
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Γεια σας και απο μενα με ευχες για ενα δροσερο καλοκαιρι. Δευτερο οδικο ταξιδι στην Ιταλια , μετα απο εκεινο του Καλοκαιριου του 2021. Αυτη τη φορα επιλεξαμε την Σικελια. Με το πλοιο φτανουμε στο Μπαρι , ενα σουλατσο στο Αρμπερομπελο και μετα μαρς για Μεσσινα. Το προγραμμα μας εχει την εξης διαδρομη. Με κεφαλαια οι διανυκτερευσεις με μικρα οι στασεις
Μερα 1 Μπαρι-Αρμπερομπελο-ΜΕΣΣΙΝΑ
Μερα 2 Τσεφαλου-ΠΑΛΕΡΜΟ
Μερα 3 ΠΑΛΕΡΜΟ
Μερα 4 Ακραγαντας- Βιλα Ρομανα ντελ Καζαλε-ΚΑΛΤΑΤΖΙΡΟΝΕ
Μερα 5 Ραγκουσα-Νοτο-ΑΥΓΟΥΣΤΑ( Μικρη πολη 30' βορεια απο Συρακουσες)
Μερα 6 Συρακουσες-Ορτυγια-ΑΥΓΟΥΣΤΑ
Μερα 7 Ταορμινα-ΡΗΓΙΟ
Μερα 8 επιστροφη στο Μπαρι

Με την ευχη οτι θα βρισκουμε το αυτοκινητο για να πραγματοποιειται καθε επομενη....
 
Last edited:

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Πολύ τρέξιμο! :rolleyes:
Το πλάνο σου έχει 3 ώρες οδήγηση (μέσο όρο) τη μέρα! Υπερβολικό και θα σας κουράσει.
Αν μιλάμε και για καλοκαίρι με ζέστη ... ακόμα χειρότερα.

Και 5 αλλαγές ξενοδοχείου σε 8 μέρες, κουραστικό επίσης.

Μη νομίζεις πως το παρκάρισμα είναι απλή υπόθεση σε μέρη όπως η Ταορμίνα. Θα σου φάει χρόνο και ενέργεια. Οπότε, υπολόγιζε και αυτόν τον παράγοντα.

Την Αουγκούστα 2 διανυκτερεύσεις γιατί; Φτηνά δωμάτια;

Επίσης, αφού θα περνάς απ'εξω, γιατί δεν βλέπεις μισή μέρα και την Κατάνια;

Ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι.
Για μένα η Σικελία (που έχω πάει 4 φορές, τις 2 road trip) είναι ταλαιπωρία το καλοκαίρι. Την προτιμώ Φθινόπωρο ή Άνοιξη.

Καταλαβαίνω τι θέλετε να κάνετε, αλλά θα χαρείτε περισσότερο αν χωρίσετε τη Σικελία στα 2 και αυτή τη φορά δείτε μόνο τη μισή, και την υπόλοιπη στο επόμενο ταξίδι.
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Πολύ τρέξιμο! :rolleyes:
Το πλάνο σου έχει 3 ώρες οδήγηση (μέσο όρο) τη μέρα! Αυτο ειναι αληθεια. Υπερβολικό και θα σας κουράσει.
Αν μιλάμε και για καλοκαίρι με ζέστη ... ακόμα χειρότερα.

Και 5 αλλαγές ξενοδοχείου σε 8 μέρες, κουραστικό επίσης.

Μη νομίζεις πως το παρκάρισμα είναι απλή υπόθεση σε μέρη όπως η Ταορμίνα. Θα σου φάει χρόνο και ενέργεια. Οπότε, υπολόγιζε και αυτόν τον παράγοντα. Στο Αμαλφι πριν 2 χρονια ειχα την τυχη του πρωταρη. Βρηκα θεση παρκινγκ στο δημοσιο χωρο με το που εφτασα !

Την Αουγκούστα 2 διανυκτερεύσεις γιατί; Φτηνά δωμάτια; ΝΑΙ μονο για εναν υπνο.

Επίσης, αφού θα περνάς απ'εξω, γιατί δεν βλέπεις μισή μέρα και την Κατάνια;

Ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι.
Για μένα η Σικελία (που έχω πάει 4 φορές, τις 2 road trip) είναι ταλαιπωρία το καλοκαίρι. Την προτιμώ Φθινόπωρο ή Άνοιξη.

Καταλαβαίνω τι θέλετε να κάνετε, αλλά θα χαρείτε περισσότερο αν χωρίσετε τη Σικελία στα 2 και αυτή τη φορά δείτε μόνο τη μισή, και την υπόλοιπη στο επόμενο ταξίδι. Προκειται για λιγο απ ολα. Το ξερω αλλα δυσκολα θα επεστρεφα για δευτερο οδικο ταξιδι στο ιδιο μερος.
Σεβομαι την εμπειρια σου στο θεμα και ευχαριστω για την απαντηση σου.
 
Last edited:

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Γεια σας και απο μενα με ευχες για ενα δροσερο καλοκαιρι. Δευτερο οδικο ταξιδι στην Ιταλια , μετα απο εκεινο του Καλοκαιριου του 2021. Αυτη τη φορα επιλεξαμε την Σικελια. Με το πλοιο φτανουμε στο Μπαρι , ενα σουλατσο στο Αρμπερομπελο και μετα μαρς για Μεσσινα. Το προγραμμα μας εχει την εξης διαδρομη. Με κεφαλαια οι διανυκτερευσεις με μικρα οι στασεις
Μερα 1 Μπαρι-Αρμπερομπελο-ΜΕΣΣΙΝΑ
Μερα 2 Τσεφαλου-ΠΑΛΕΡΜΟ
Μερα 3 ΠΑΛΕΡΜΟ
Μερα 4 Ακραγαντας- Βιλα Ρομανα ντελ Καζαλε-ΚΑΛΤΑΤΖΙΡΟΝΕ
Μερα 5 Ραγκουσα-Νοτο-ΑΥΓΟΥΣΤΑ( Μικρη πολη 30' βορεια απο Συρακουσες)
Μερα 6 Συρακουσες-Ορτυγια-ΑΥΓΟΥΣΤΑ
Μερα 7 Ταορμινα-ΡΗΓΙΟ
Μερα 8 επιστροφη στο Μπαρι

Με την ευχη οτι θα βρισκουμε το αυτοκινητο για να πραγματοποιειται καθε επομενη....
Θα συμφωνήσω με τον Nikos_F ότι το πρόγραμμα σου είναι ιδιαίτερα βεβαρημένο. Κάθε μέρα θα χάνετε πολύτιμο χρόνο στις διαδρομές. Φαντάσου ότι εμείς τον Μάιο μείναμε 6 μέρες Παλέρμο και ειλικρινά δεν πρόλαβα να δω όσα ήθελα. Επίσης Συρακούσες, προσωπική γνώμη, να κάνεις διανυκτέρευση. Τέλος οι δρόμοι τους σε πολλά σημεία, επισκευάζονται και ίσως έχεις καθυστερήσεις.
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Θα συμφωνήσω με τον Nikos_F ότι το πρόγραμμα σου είναι ιδιαίτερα βεβαρημένο. Κάθε μέρα θα χάνετε πολύτιμο χρόνο στις διαδρομές. Φαντάσου ότι εμείς τον Μάιο μείναμε 6 μέρες Παλέρμο και ειλικρινά δεν πρόλαβα να δω όσα ήθελα. Επίσης Συρακούσες, προσωπική γνώμη, να κάνεις διανυκτέρευση.Eυχαριστω για το σχολιο σου. Η Αουγκουστα ειναι 25 λεπτα απο τις Συρακουσες, οικονομικη επιλογη για διαμονη ,σχεδον 40% κατω σαν κοστος. Τέλος οι δρόμοι τους σε πολλά σημεία, επισκευάζονται και ίσως έχεις καθυστερήσεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Aν κ βλέποντας το χάρτη, πολλές φορές έχω μπει κ εγώ στον πειρασμό κ έχω κάνει κάτι τετοιους σχεδιασμούς, συνήθως στο τέλος το συμμαζεύω.

Από την δική μου εμπειρία σε road trip μπορώ να σου πω μόνο ότι σχετικά με τον σχεδιασμό σου:
- Γενικά τα χλμ που έχεις σχεδιάσει ανά μέρα είναι αρκετά αλλά οι ώρες δεδομένων των δρόμων σε ορισμένα σημεία είναι ακόμη περισσοτέρες - Έχεις περίπου 5 ώρες στο αυτοκίνητο ανά μέρα & έχεις βάλει κ 3 στάσεις
- Το μπες-βγες-πάρκαρε σε μια πόλη τρώει αρκετό χρόνο, οπότε σε περιπτωσεις που έχεις βαλει 3-4 πόλεις σε μια μέρα, υπολογισε πόσο χρόνο θα χάσεις & εστίασε σε αυτά που σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Άλλη αίσθηση έχει μια πόλη αν την περάσεις σε 2-3 ώρες κ άλλο αν διανυκτερεύσεις εκει
- Το Παλέρμο, το οποίο μου άρεσε πολύ, δεν ξέρω αν είναι ιδανική επιλογη για 2 διανυκτερευσεις το καλοκαίρι, σε αυτον τον προγραμματισμό
- Επειδή κ εγώ αλλάζω συνήθως αρκετά ξενοδοχεία, συνήθως υπάρχει μια δυσκολία εαν δεν ειναι 24ωρη reception να συντονίσω την άφιξη με τον εκάστοτε οικοδεσπότη, οπότε πρέπει να τηρήσω το προγραμμα της ημέρας, το οποίο δεν είναι πάντα εφικτό
-Τσέκαρε σε κάθε πόλη την ZLT (περιοχές, ώρες κλπ)
Γενικά θα σου πρότεινα είτε να εστιάσεις σε μια περιοχή είτε να πας μειώσεις τα μέρη & να βάλεις τις διανυκτερεύσεις στα σημεία ενδιαφέροντος. Ακόμα κ αν πληρώσεις κάτι παραπάνω, θα είναι εντελώς διαφορετική η εικόνα που θα έχεις στο τέλος της εκδρομής.

Από την άλλη βλέπω ότι από τις απαντήσεις σου, είσαι αποφασισμένος, οπότε πες μας αν θέλεις κάποια πιο συγκεκριμένη πληροφορία. Πάντως don't worry για το αυτοκίνητο, τα περισσότερα που έχεις κατά νου για την Σικελία είναι αστικοί μύθοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom