Ιταλία Σικελία

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Πόσο τέλεια!!! Φεύγουμε και εμείς την επόμενη Παρασκευή οικογενειακός!!!!
Έχω τόσες ερωτήσεις να σου κάνω!!!
PLF ΄;; Περιορισμοί;;
φαγητό νόστιμό ;;;
υπάρχει κάποια εφαρμογή στο κινητό που χρησιμοποίησες και σε βοήθησε;;
Να δοκιμάσεις arancini και μπριος με παγωτό! 20220427_152420.jpg 20220427_154551.jpg
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Και την υπέροχη μακαρονάδα με τις ατζούγιες και τα ψίχουλα (μου διαφεύγει το όνομα) και τα involtini con pistacchio! Σλούρπ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και την υπέροχη μακαρονάδα με τις ατζούγιες και τα ψίχουλα (μου διαφεύγει το όνομα)
φρυγανια τριμμενη...κ δεν εχει ονομα. pasta con le acciughe. με ντοματα γινεται puttanesca, σε αλλη περιφερεια ομως..
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
μην τις πεις ετσι ποτε εκει που τις πηρες. αγριευουν..
arancina/e.
Σε ευχαριστώ Samion , το γκουγκλαρα γιατί δεν θυμόμουν ακριβώς την ονομασία και το έβγαλε arancini. Μακάρι πάντως να ξαναπάω κι ας το πω και λάθος :lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ευχαριστώ Samion , το γκουγκλαρα γιατί δεν θυμόμουν ακριβώς την ονομασία και το έβγαλε arancini.
ετσι τα λενε σε αλλο κρατος. (Κατανια).
με 60€ πηγαινελα μες στον αυγουστο η 30€ οφ σιζον ειναι πολυ πιο οικονομικα απο πολλα ελληνικα νησια...παιζει να ειναι και ο οικονομικοτερος δυτικοευρωπαικος προορισμος για μας.
 

kiker80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
17
Οι συμβουλές σας είναι πάντα πολύτιμες κα μπορείς να αποφύγεις τις "κακοτοπιές".
Με την ίδια λογική αποφασίσαμε και εμείς αυτό το ταξίδι. Αεροπορικά (120 ε)- διαμονή(170 ε) - ενοικίαση αυτοκίνητου (120) για 3 διανυκτέρευσης για 4μελή οικογένεια. Ευκαιρία για τα παιδιά μας και για εμάς να γνωρίσουμε καινούργια πράγματα αλλά και να γευτούμε!!! Αυτό το καλαμαράκι στα κάρβουνα με ενθουσίασε!!!
 

Konnos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Την καλησπέρα μου σε όλες-ους..

Με την σύντροφό μου τέλος Ιουνίου - αρχές Ιουλίου σκαρώνουμε ένα 10ημερο στην Σικελία. Λέμε να μοιράσουμε τις μέρες διαμονής σε δύο σημεία. Θα προσανατολιστούμε βόρεια προς δυτικά και ανατολικά προς νότια.
Θέλουμε να αποφύγουμε την διαμονή σε μεγάλη πόλη (Παλέρμο-Κατάνια). Επικρατέστερος προορισμός για την δυτική πλευρά είναι το Τράπανι.
Παρακάτω θα εκφράσω τις ιδέες-προβληματισμούς-απορίες που θέλω να μοιραστώ, για να ολοκληρώσουμε τον σχεδιασμό του ταξιδιού.

• Επιλέξαμε το Τράπανι : α) λόγω του κομβικού του σημείου είναι κοντά σε αρκετές παραλίες, Παλέρμο και Τσεφαλού β) από το λιμάνι της περιοχής περνάς απέναντι στο νησάκι Favignana γ) τα καταλύματα εκεί είναι πιο οικονομικά από άλλες περιοχές.
Παρόλα αυτά δεν έχω δει πολλές αναφορές για Τράπανι. Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

• Για την ανατολική πλευρά θα κινηθούμε στα ίδια πλαίσια, δλδ κάποια περιοχή με κοντινά σημεία ενδιαφέροντος και όσο το δυνατόν οικονομικό. Θα χρειαστώ τις συμβουλές-προτάσεις σας.

Υ.Γ. Δεν θα διαθέτουμε όχημα και θα κινούμαστε με τα μέσα του νησιού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παρόλα αυτά δεν έχω δει πολλές αναφορές για Τράπανι. Μήπως μου διαφεύγει κάτι?
ναι. οτι απλα δεν λεει τιποτε.
μην χαραμισετε τη διαμονη σας εκει. μεινετε Τσεφαλου, Ταορμινα, στα χαιλαιτς του νησιου κ με ευκολη συγκοινωνια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Την καλησπέρα μου σε όλες-ους..

Με την σύντροφό μου τέλος Ιουνίου - αρχές Ιουλίου σκαρώνουμε ένα 10ημερο στην Σικελία. Λέμε να μοιράσουμε τις μέρες διαμονής σε δύο σημεία. Θα προσανατολιστούμε βόρεια προς δυτικά και ανατολικά προς νότια.
Θέλουμε να αποφύγουμε την διαμονή σε μεγάλη πόλη (Παλέρμο-Κατάνια). Επικρατέστερος προορισμός για την δυτική πλευρά είναι το Τράπανι.
Παρακάτω θα εκφράσω τις ιδέες-προβληματισμούς-απορίες που θέλω να μοιραστώ, για να ολοκληρώσουμε τον σχεδιασμό του ταξιδιού.

• Επιλέξαμε το Τράπανι : α) λόγω του κομβικού του σημείου είναι κοντά σε αρκετές παραλίες, Παλέρμο και Τσεφαλού β) από το λιμάνι της περιοχής περνάς απέναντι στο νησάκι Favignana γ) τα καταλύματα εκεί είναι πιο οικονομικά από άλλες περιοχές.
Παρόλα αυτά δεν έχω δει πολλές αναφορές για Τράπανι. Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

• Για την ανατολική πλευρά θα κινηθούμε στα ίδια πλαίσια, δλδ κάποια περιοχή με κοντινά σημεία ενδιαφέροντος και όσο το δυνατόν οικονομικό. Θα χρειαστώ τις συμβουλές-προτάσεις σας.

Υ.Γ. Δεν θα διαθέτουμε όχημα και θα κινούμαστε με τα μέσα του νησιού.
Καλησπέρα. Μέχρι να διαβάσω την τελευταία πρόταση του μηνύματος, έλεγα: Καλά το πάει off the beaten track κτλ., αλλά χωρίς όχημα το πιο πιθανό είναι να περιοριστείτε στο Τράπανι. Και στις παραλίες που λες δεν ξέρω τι ευχέρεια πρόσβασης θα έχετε. Ψάξτο λίγο πριν κλείσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερώτηση:
δυο active πουρέιντζερ (70+ αλλά σε καλή κατάσταση) θέλουν να πάνε κάπου στην Ευρώπη με τις εξής προϋποθέσεις Ιούνιο μήνα:
- να είναι σε ξενοδοχείο με πρόσβαση στη θάλασσα. Δε χρειάζεται να είναι και το Ναυάγιο, αλλά απλά καλή/υποφερτή παραλία.
- απευθείας πτήση, όχι αλλαγές, άντε το πολύ μία
- ΒΑΣΙΚΟ: να έχει πράγματα να κάνουν: φύση, αρχαιολογία, ιστορικές πόλεις, να μπορούν να παίρνουν μια οργανωμένη εκδρομή στα Αγγλικά κάθε δυο μέρες, γιατί δε θέλουν να οδηγήσουν. Ιδανικά στις 10 μέρες που θα κάτσουν, να κάνουν και 4-5 ημερήσιες εκδρομές και 5-6 μπάνια. Να δουν έναν αρχαιολογικό χώρο, ένα ωραίο εθνικό πάρκο, μια ωραία ιστορική πόλη, ένα ηφαίστειο βρε αδερφέ.

Στη Σικελία τι θα προτείνατε σε τέτοια φάση;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom