Ιταλία Σικελια - Καλαβρια

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Το στερητικο συνδρομο της Ιταλιας εκανε την εμφανιση του και αναμεσα στις αναζητησεις για Κυκλαδες για το ερχομενο καλοκαιρι, να σου δελεαστικα ακτοπλοικα για Μπριντιζι...
Βοηθηστε με λοιπον οσοι γνωριζετε!
Σε 10 μερες τι προλαβαινω να δω απο Καλαβρια και Σικελια και πως πρεπει να κατανεμω τις μερες μου ;;; οι τιμες προς τα κει πως ειναι;
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
πω πω, ζηλευω απίστευτα! Πόσο πανε τα εισιτηρια για brindisi κι απο που? ειχα κοιταξει απο περιεργεια easy jet απο αθηνα και μετα ξανα για σικελια απο ρωμη-μιλανο και οι τιμες ηταν οκ. Βεβαια, τωρα στο κατακαλοκαιρο, δεν ξερω τι παιζει!

Πηγε μια φιλη μου περυσι Σικελια και περασε φανταστικά, ήταν λεει πανεμορφα!

Πολυ καλη ιδεα, δεν το συζητω.....

Αντικειμενικα, όμως, νομιζω θα σου στοιχισει πολλά περισσότερα απ'ο,τι οι Κυκλαδες!

Εναλλακτικά, γιατι όχι Bergamo με Ryanair και απο εκεί λιμνη κομο κλπ? Αυτό θα βγει σίγουρα φθηνο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εναλλακτικά, γιατι όχι Bergamo με Ryanair και απο εκεί λιμνη κομο κλπ? Αυτό θα βγει σίγουρα φθηνο!
η λίμνη του Κόμο φθηνότερα από Calabria , Sicilia?μην τα λες αυτά..χώρια που οι ερωτησεις του θέματος είναι σαφείς. δεν ρώτησε εναλλακτική. και την Ιταλία την κατέχει αρκετά καλά..
Σε 10 μερες τι προλαβαινω να δω απο Καλαβρια και Σικελια και πως πρεπει να κατανεμω τις μερες μου ;;; οι τιμες προς τα κει πως ειναι;
οι τιμές είναι αρκετά χαμηλότερες απο το βορρά. στα τουριστικά όμως ανεβαίνουν γι αυτό θέλει ψάξιμο λίγο παραέξω.
δεν θα συνδύαζα τις 2 περιοχές. θα πήγαινα απευθείας Σικελία. αν όμως πρέπει για καλοκαίρι τα χαιλαιτς της Calabria είναι Tropea-Maratea.
Από Σικελία, ο δικός μου γύρος λέει: Κατάνια-Αίτνα, Συρακούσες, Ragusa+Noto, piazza Armerina+Caltagirone, Agrigento, Mazara+Selinunte, Erice, San Vito lo Capo, Palermo+Cefalu+San Stefano di Camastra. τα καλύτερα μέρη αυτά είναι. το πώς θα κατανείμεις τις διανυκτερεύσεις είναι λίγο πιο προσωπικό. εγώ ας πούμε θα έμενα:
3 Κατάνια (1 άφιξη, 1 Taormina+Αίτνα+χωριά:Nicolosi, Bronte, 1 Συρακούσες),
1 Agrigento (υποχρεωτικά)
1 Erice
4 Palermo-Cefalu.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλημέρα κι απο εμένα..
Καλαβρία και Σικελία όπως είπαμε μπορείς να βρείς πολύ οικονομικά και ποιοτικά εστιατόρια..Μιλάμε για πολύ καλό φαγητό!Για ποτό οι τιμές είναι σχεδόν τσάμπα!!!Καμμιά σχέση μ
Ελλάδα...
Όσο για το πρόγραμμα θα έμενα 2-3μέρες Καλαβρία μάξ(θα έβαζα και Gerase στο πρόγραμμα) και βουρ για Σικελία..
Όπως τα λέει ο κύριος απο πάνω,απλά Erice δε νομίζω να έμενα, απο Παλέρμο με τ αμάξι μια ωρίτσα,οπότε απλά θα έκανα μια εκδρομή...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όσο για το πρόγραμμα θα έμενα 2-3μέρες Καλαβρία μάξ(θα έβαζα και Gerase στο πρόγραμμα) και βουρ για Σικελία..
Όπως τα λέει ο κύριος απο πάνω,απλά Erice δε νομίζω να έμενα, απο Παλέρμο με τ αμάξι μια ωρίτσα,οπότε απλά θα έκανα μια εκδρομή...
συμφωνούμε νομίζω..για Calabria δεν θα τη συνδυαζα επειδη αξιζει ένα ταξίδι από μόνη της...άσε και το σουπερ τιπ που ξεχασες..που σταματάμε για φαγητό καθ'οδόν προς Σικελία?
οι στασεις σε Erice, Agrigento προτάθηκαν για καθαρά πρακτικούς λόγους, αποστάσεων κλπ.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
κανω τις αναζητησεις μου και επανερχομαι ! ευχαριστωωωωωωωωωωω:clap:
την τελευταια νυχτα μου θα την αφιερωσω στην Ματερα, γιατι μου εχει κατσει σαν πολη και για λογους αποστασης και την τελευταια μερα θα περασω απο Alberobello γιατι καποιος εβαλε φωτος και θα σκασω αν δεν παω (το καραβι φευγει 21:00 οποτε εχω χρονο....)

Να βαλω την πρωτη διανυκτερευση του ταξιδιου Τροπεα η κατι αλλο παρακατω ; (φτανουμε 0730 το πρωι και λεγαμε να μην χασουμε ολη τη μερα στην οδηγηση)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κανω τις αναζητησεις μου και επανερχομαι ! ευχαριστωωωωωωωωωωω:clap:
την τελευταια νυχτα μου θα την αφιερωσω στην Ματερα, γιατι μου εχει κατσει σαν πολη και για λογους αποστασης και την τελευταια μερα θα περασω απο Alberobello γιατι καποιος εβαλε φωτος και θα σκασω αν δεν παω (το καραβι φευγει 21:00 οποτε εχω χρονο....)

Να βαλω την πρωτη διανυκτερευση του ταξιδιου Τροπεα η κατι αλλο παρακατω ; (φτανουμε 0730 το πρωι και λεγαμε να μην χασουμε ολη τη μερα στην οδηγηση)
η Matera είναι σε άλλη περιοχή και γι αυτό δεν αναφερθηκε. στα υπόψη ο δρόμος απο τον παραλιακό επαρχιακός (1+1) με πολύ κίνηση.
όπως και το Alberobello..επίσης σε άλλη περιοχή...μήπως να κόψεις κάτι? 4 περιφέρειες είναι πολλές..πάντως ναι το Alberobello αξίζει μια βόλτα και είναι κ πολύ κοντά στο λιμάνι.
1η Tropea έιναι καλά. αλλιώς Messina ή Κατάνια. μαλλον Μεσσίνα για να πάτε Taormina το επόμενο πρωί. στην Ταορμίνα δεν είπα γιατι καιει..απο πολλές απόψεις..
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
η Matera είναι σε άλλη περιοχή και γι αυτό δεν αναφερθηκε. στα υπόψη ο δρόμος απο τον παραλιακό επαρχιακός (1+1) με πολύ κίνηση.
όπως και το Alberobello..επίσης σε άλλη περιοχή...μήπως να κόψεις κάτι? 4 περιφέρειες είναι πολλές..πάντως ναι το Alberobello αξίζει μια βόλτα και είναι κ πολύ κοντά στο λιμάνι.
1η Tropea έιναι καλά. αλλιώς Messina ή Κατάνια. μαλλον Μεσσίνα για να πάτε Taormina το επόμενο πρωί. στην Ταορμίνα δεν είπα γιατι καιει..απο πολλές απόψεις..
η Ματερα ειναι και για να ειμαστε πιο κοντα στο λιμανι , περυσι οδηγησαμε Ναπολι - Ανκονα τελευταια μερα και δεν ηταν πολυ ευχαριστο :( θα ειναι προβλημα λες;

Α και μια χαζουλα ερωτηση ποση ωρα ειναι Brindisi - Messina ??? (το δα στο google maps , λεει 6,30 ειναι τοσο?)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
elenara88 said:
η Ματερα ειναι και για να ειμαστε πιο κοντα στο λιμανι , περυσι οδηγησαμε Ναπολι - Ανκονα τελευταια μερα και δεν ηταν πολυ ευχαριστο :( θα ειναι προβλημα λες;

Α και μια χαζουλα ερωτηση ποση ωρα ειναι Brindisi - Messina ??? (το δα στο google maps , λεει 6,30 ειναι τοσο?)
οχι δεν θα ειναι προβλημα αλλα με πρωινο ξυπνημα κ γρηγορα ατο Alberobello.υποψη τα πραγματα στα ιταλικα λιμανια εχουν χειροτερεψει. τσεκ ιν δεν κανουν με τπτ κατω απο 1 ωρα..θελουν 2 κλπ. κ σεκιουριτυ καρτ και και. και ακομα δεν βγηκαμε απο την Ευρωζωνη. μολις βγουμε θα το βλεπουμε με τα κιαλια το Brindisi..απο την αλβανικη Ριβιερα...
για Μεσσινα βαλε 8. εχει πλοιο, συνεχη εργα στην Καλαμπρια κ συνεχη κινηση. σε ατυχημα δε...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Λοιπον μια πρωτη προσεγγιση ειναι :
21/07 Brindisi-Tropea
22/07 Taormina - Catania
23/07 Catania
24/07 Syracusa
25/07 Palermo
26/07 Palermo
27/07 Palermo
28/07 Kαποιο μερος της Καλαβριας ωστε να κοψουμε στην μεση τις 9 ωρες του ταξιδιου Palermo-Matera
29/07 Matera
30/07 Alberobello - Brindisi

Σας ακουω :oops:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Λοιπον μια πρωτη προσεγγιση ειναι :
21/07 Brindisi-Tropea
22/07 Taormina - Catania
23/07 Catania
24/07 Syracusa
25/07 Palermo
26/07 Palermo
27/07 Palermo
28/07 Kαποιο μερος της Καλαβριας ωστε να κοψουμε στην μεση τις 9 ωρες του ταξιδιου Palermo-Matera
29/07 Matera
30/07 Alberobello - Brindisi

Σας ακουω :oops:
Εγω θα πηγαινα καρφι για Σικελια. Brindisi- taormina 500 km. Πρωτη και δευτερη διανυκτερευση στην taormina ή εκει γυρω. Ετσι το ειχα κανει και μια χαρα ηταν απο θεμα χρονου, ειχα μεινει στην francavilla di sicillia, hotel d'orance d'alcantara ( το συνιστω, ειχε και υπεροχη κουζινα ). Αιτνα οπωσδηποτε.
Μετα 2 διανυκτερευσεις siracusa ( υπεροχη πολη και η παλια και η καινουργια)
Αgrigento , palermo. Αναλογα την ωρα αφιξης θα εμενα 2-3 διανυκτερευσεις.
Αναχωρηση απο παλερμο για tropea. κ.λ.π.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom