Κίμωλος Σίκινος Σικινος ή Κιμωλος??

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Τι κόσμος πηγαίνει στο νησί? Έχει παρέες νέων καθόλου ή είναι προορισμός για ζευγάρια περισσότερο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από όσο θυμάμαι είχε περισσότερο ζευγάρια. Βέβαια έχει ακόμα και free-campίτες, αλλά λίγα πράγματα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιστρέφοντας με τις καλύτερες εντυπώσεις απο τη Κίμωλο, προτείνω το νησί ανεπιφύλακτα σε όσους το σκέφτονται. Ιδανικός ο συνδυασμός με τη Μήλο, όταν μάλιστα υπάρχουν διαθέσιμε μέρες!

Αρχές Αυγούστου και συνάντησα πολύ περισσότερο κόσμο απ ότι περίμενα.
Αρκετοί free campers στο νησί, και στη πλειοψηφία του ο κόσμος νέος (20-40), αλλά χωρίς βαβούρα.

Με ένα Χωριό, στολίδι πραγματικό, να μη χορταίνεις να κάνεις βότες στα στενάκια του.
IMG_1127.JPG

Το βράδυ με τις επιλογές του για ποτό ή τσιπουράκι στη πλατεία. Χαλαρά όμως!
Επίσης ήμουν τυχερός που πέτυχα ρεμπέτικη βραδιά στην αυλή του σχολείου, και την επόμενη νύχτα τα παιδιά με τα όργανα αραχτούς στη πλατεία του χωριού!

Από παραλίες μακράν η καλύτερη που είδα ήταν τα Πράσα, εύκολα όμως έκανες το μπανάκι σου και σε Αλυκή-Μπονάτσα. Απλά τα Πράσα κάνουν τη διαφορά:
IMG_0879.JPG

Επίσης εμπειρία ζωής η ημερίσια εκδρομή με τη βάρκα του Βαγγέλη στο νησί της Πολύαιγου. Ανεπανάληπτες βουτιές σε νερά που σπάνια συναντάς, μεζέ (λαδένια) & τσιπουράκι στο σκάφος. Εντυπωσιάστηκα από τις ιστορίες του καπετάνιου για τη Πολύαιγο (καταγωγή του). Μη παραλείψει κανείς τη συγκεκριμένη εκδρομή!
IMG_1000.JPG

Για φαγητό δεν έχω να προτείνω πολλά, καθώς δοκίμασα λίγα πράγματα. Τσιπουράκι στο καφενείο στη πλατεία δίπλα στην εκκλησία οπωσδήποτε όμως.
Διαμονή δε βρίσκω το λόγο εκτος Χωριού.
Το μεταφορικό μέσο δε κρίνεται απαραίτητο αρκεί να προσαρμοστείς στα δρομολόγια του λεωφορείου.
Οι ντόπιοι πολύ εγκάρδιοι και φιλικοί!

Υ.Γ. Δε θέλω να συγκρίνω το νησί με τη Σίκινο. Νομίζω δε πρέπει καθόλου. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Αν με ρωτούσε κάποιος πάντως που θα προτιμούσα να περάσω περισσότερες μέρες, τώρα που τα έχω επισκεφτεί και τα δύο θα απαντούσα Κίμωλο χωρίς αμφιβολία.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα. Μια ερωτηση,οποιος γνωριζει απο Κιμωλο. Εκτος απο την Πολυαιγο ,οι αλλες παραλιες που σε παει το καραβακι, ειναι προσβασιμες με αυτοκινητο?
Οι περισσότερες παραλίες, που πας με το καραβάκι, είναι προσβάσιμες ΜΟΝΟ από θάλασσα! Ο Βαγγέλης σε πάει σε σπηλιές φώκιας που είναι γεμάτες με κοράλια, βουτάει, μαζεύει μύδια και τα τρως με τσιπουράκι στο καραβάκι. Επίσης θυμάμαι μια σπηλιά με υποθαλάσσιες κατακόμβες, που μας πήγε. Ήταν μοναδική εμπειρία. Και τέλος ΤΑ ΓΑΛΑΖΙΑ! Νερά που έχουν μοναδικό οινοπνευματί χρώμα. Θα σου μείνει αξέχαστο! Το καραβάκι αξίζει τα λεφτά του! Στα μέρη που σε πάει, δεν μπορείς να πας με αμάξι. (Ούτε καν με σκάφος, αν δεν είσαι γνώστης)
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Μετά την επίσκεψή μου στην Κίμωλο τον Ιούνιο του 2015, έγραψα ένα κείμενο για τις εμπειρίες μου, τις αγαπημένες μου παραλίες, ταβέρνες και δρομολόγια στο νησί. Έχει περάσει βέβαια 1,5 χρόνος, αλλά νομίζω πολλά παραμένουν επίκαιρα! Ελπίζω να βοηθά! https://surtuka.blogspot.gr/2015/09/blog-post_4.html (να σημειώσω για όποιον βαριέται να διαβάσει πως κατά τη γνώμη μου η Κίμωλος είναι από τους πιο γκουρμέ προορισμούς του Αιγαίου, αν λάβουμε υπόψη και το μέγεθός της)
 

Paulina Semer

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, ξέρετε από Μήλο ή από Κίμωλο αν υπάρχουν καΐκια που πηγαίνουν στη Πολυαιγο; και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; και αν γνωρίζει κάποιος τιμές.... Επειδη πριν μέρες έβλεπα στο ίντερνετ για κάτι καταμαράν που κάνουν τον κύκλο της Μήλου και ήταν γύρω στα 120ευρω... Και δε μπορώ να βρω κάποιο άλλο μέσον από το inetrnet για να πάω Πολυαιγο... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :clap:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, ξέρετε από Μήλο ή από Κίμωλο αν υπάρχουν καΐκια που πηγαίνουν στη Πολυαιγο; και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; και αν γνωρίζει κάποιος τιμές.... Επειδη πριν μέρες έβλεπα στο ίντερνετ για κάτι καταμαράν που κάνουν τον κύκλο της Μήλου και ήταν γύρω στα 120ευρω... Και δε μπορώ να βρω κάποιο άλλο μέσον από το inetrnet για να πάω Πολυαιγο... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :clap:
Καλησπέρα.
Υπάρχει ημερήσια εκδρομή προβλεπόμενη σε καθημερινή βάση από τη Κίμωλο που πάει Πολύαιγο, με το καΐκι του καπετάν Βαγγέλη που είναι Πολυαιγιώτης και μας έλεγε μάλιστα τις ιστορίες του, και τις αναμνήσεις το όταν το νησί είχε μόνιμους κατοίκος και αυτός ήταν παιδάκι.
Δε ξέρω αν εννοείς αυτό. Πάντως είναι πολύ προτιμότερο και οικονομικότερο (30€ το άτομο) από το να κάνεις την ίδια εκδρομή απ' τη Μήλο. Ώρες 11 με 6 το απόγευμα αν θυμάμαι καλά.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπέρα, ξέρετε από Μήλο ή από Κίμωλο αν υπάρχουν καΐκια που πηγαίνουν στη Πολυαιγο; και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; και αν γνωρίζει κάποιος τιμές.... Επειδη πριν μέρες έβλεπα στο ίντερνετ για κάτι καταμαράν που κάνουν τον κύκλο της Μήλου και ήταν γύρω στα 120ευρω... Και δε μπορώ να βρω κάποιο άλλο μέσον από το inetrnet για να πάω Πολυαιγο... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :clap:
Τον Βαγγέλη, θα σου πρότεινα κι εγώ, όπως ο παραπάνω φίλος. Το έχω αναφέρει κιόλας, πριν από κάποια σχόλια, στο ίδιο thread.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom