Σκηνή camping & εξοπλισμός

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
281
Likes
665
Γεια σας!

Έψαχνα παρόμοιο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι με μια γρήγορη αναζήτηση (μετακινήστε το αν υπάρχει ήδη thread).

Είμαστε στη φάση που αποφασίσαμε να επενδύσουμε σε μια πολύ καλή σκηνή κάμπινγκ και σε καλό εξοπλισμό, προκειμένου να κάνουμε το καλοκαίρι διήμερες εξορμήσεις με σκηνή αλλά και 10 μέρες διακοπές σε camping (η μονη επιλογη αν δεν θελουμε να δωσουμε ενα νεφρο στα ελληνικα νησια).

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια καλή μάρκα για σκηνή 4 εποχών; Ή έστω για μια πολύ καλή καλοκαιρινή;

Για στρώματα και λοιπό εξοπλισμό που να κοιτάξω;

Τι θεωρείτε πως χρειάζεται κάποιος για να πάει 10 μέρες άνετα για camping (οργανωμένο κατά κύριο λόγο);
 

Spark

Member
Μηνύματα
115
Likes
1.138
Γεια σας!
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια καλή μάρκα για σκηνή 4 εποχών; Ή έστω για μια πολύ καλή καλοκαιρινή;
Για στρώματα και λοιπό εξοπλισμό που να κοιτάξω;
Τι θεωρείτε πως χρειάζεται κάποιος για να πάει 10 μέρες άνετα για camping (οργανωμένο κατά κύριο λόγο);
Γεια κ χαρά μας. Κάνε αναζήτηση στο skroutz.gr
1) για σκηνές κάμπιγκ : βρες μια μεγάλη για 4-6 άτομα για να είναι ευρύχωρη, το μέγεθος μετράει.
υπάρχουν και σκηνές που ανοίγουν δίχως να χρειάζεται στήσιμο αλλά είναι μικρές μόνο για 2 άτομα και πιο ακριβές.
Να επιλέξεις να έχει αρκετά παράθυρα με σίτα για καλό αερισμό, να περνάει αέρας όταν θα έχει έξω υψηλή θερμοκρασία.
Να έχει και σκίαστρο, εάν δεν έχει να αγοράσεις έξτρα. Το σκίαστρο είναι πανί ή νάιλον που δένεις στα δέντρα για να κρατάει σκιά. Τα οργανωμένα κάμπιγκ συνήθως έχουν.

2) για φουσκωτό στρώμα κάμπιγκ : τουλάχιστο να κοιμάσαι καλά, ξεκινάνε απο 10ε
\/
https://www.skroutz.gr/c/2839/fouskoto-stroma-ypnou.html?order_by=pricevat&order_dir=asc
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.727
Likes
12.600
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ σε όλα. Να πάρετε μεγάλη, απλά. Μην απασχοληθείτε πολύ με μάρκες. Το κριτήριο μου για την τελευταία αγορά σκηνής, μετά από χρόνια σε σκηνή 2 ατόμων, ήταν να στέκομαι όρθια μέσα. Δεν είμαι καθόλου ψηλή βέβαια :p.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
281
Likes
665
@Spark & @katkats ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Σίγουρα θα πάρουμε 4-6 ατόμων σκηνή (τη θέλουμε να την έχουμε και για αργότερα που λογικά θα κάνουμε οικογένεια).

Σχετικά με το ύψος της σκηνής είμαι 1.55 οπότε χωράω παντού :lol: αλλά σωστά λέτε να είναι ψηλή να μην την πηγαίνουμε πέρα δόθε μπουσουλώντας.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια καλή μάρκα για σκηνή 4 εποχών; Ή έστω για μια πολύ καλή καλοκαιρινή;
Να κοιτάξετε για σκηνή 3ων εποχών. Να αποφύγετε τις σκηνές 4ων εποχών. Δεν είναι αυτό που ψάχνετε. Οι σκηνές4ων εποχών δίνουν έμφαση στον χειμώνα-αυτή είναι η τέταρτη εποχή-και έχουν χαρακτηριστικά που συνήθως δεν τα θέλουμε στο ελληνικό καλοκαίρι. Καλή αντιανεμική συμπεριφορά και αδιαβροχότητα μπορείς να βρεις και σε καλές 3ων εποχών, οι οποίες είναι και πιο προσιτές.
σε μια πολύ καλή σκηνή κάμπινγκ και σε καλό εξοπλισμό,
Σκεφθείτε πρώτα και πως θέλετε να είναι η σκηνή. Βάρος, όγκο, χωρητικότητα, ύψος κλπ. Μην σταθείτε τόσο σε μάρκες όσο σε μοντέλα.
Πριν την αγοράσετε να διαβάσετε για ποιά χρήση την προτείνει ο κατασκευαστής.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.727
Likes
12.600
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Spark & @katkats ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Σίγουρα θα πάρουμε 4-6 ατόμων σκηνή (τη θέλουμε να την έχουμε και για αργότερα που λογικά θα κάνουμε οικογένεια).

Σχετικά με το ύψος της σκηνής είμαι 1.55 οπότε χωράω παντού :lol: αλλά σωστά λέτε να είναι ψηλή να μην την πηγαίνουμε πέρα δόθε μπουσουλώντας.
Μην επενδύσετε και τόσο στην αντοχή για τόσα χρόνια. Θα πάρετε κι άλλες μέχρι τότε και ίσως να μην μπορείτε/θέλετε να κάνετε κάμπινγκ ξανά μετά από λίγα χρόνια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.229
Likes
41.733
ίσως να μην μπορείτε/θέλετε να κάνετε κάμπινγκ ξανά μετά από λίγα χρόνια.
Εκπροσωπω αυτους που πηγαν μια φορα και δεν ξαναπηγαν και μελος της οικογενειας που επενδυσε σε καλο εξοπλισμο, πηγε καμπινγκ 2 καλοκαιρια αλλα τρωγοντας σε ταβερνες μεσημερι βραδυ γιατι πως να μαγειρεψουν χωρις ψυγειο, κουζινικα, εξοπλισμο και τωρα καπου σαπιζει η σκηνη αφου οι ταβερνες χρυσοπληρωνονταν και δεν κοστισε τοσο φθηνα οσο νομιζαν.
 

Spark

Member
Μηνύματα
115
Likes
1.138
Σας δείχνω μια φωτο απο ελεύθερο καμπιγκ που έκανα στη Σαμοθράκη. Βλέπετε στο βάθος τη σκηνή μου που είναι ημιαυτόματη δηλαδή στήνεται σε 1 λεπτό καθώς ανοίγει σαν ομπρέλα, όμως είναι μόνο για 2 άτομα. Γύρω η παρέα μου με κιθάρα, μπύρες και σαρδέλες στη σχάρα.

samothraki rave.jpg

Ένα μικρό πτυσσόμενο φτυαράκι είναι απαραίτητο για τουαλέτα, χρήσιμα είναι τα απωθητικά για φίδια και έντομα - αντικουνουπικά, και power bank με φακό led. εννοείται πως χρειάζεται μαχαίρι πιρούνι και τάπερ για σαλάτες..
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.796
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οι σκηνές αν δώσεις λίγα χρήματα παρά πάνω αντέχουν για εικοσι και σαράντα χρόνια. Πέρσι μας τρύπησε σκηνή που είχε ο πεθερός στα νιάτα του. Φέτος το ψάξαμε και είδαμε ότι με 200€ παίρνεις μια πολύ καλή σκηνή, όχι για χειμώνα αλλά για τις άλλες εποχές είναι οκ. Ωστόσο δε χρειάστηκε να κάνουμε αυτή την επένδυση αφού κέρδισα σκηνή σε ένα giveaway.
Και εσείς να βαρεθείτε το κάμπινγκ , θα την πάρουν τα παιδιά σας. Δεν είναι όλα για εξοικονόμηση, είναι και τι σου δίνει το κάμπινγκ, αλλά αυτό δεν αρέσει σε όλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.793
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom