Σκόπελος Σκοπελος

alexadrak93

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα, χρειαζομαι πληροφοριες σχετικα με την μετακινηση και τα αξιοθεατα στην σκοπελο. Αν κ εψαξα κ σε προηγουμενες συζητησεις δεν βρηκα κατι. Θα παω με το αγορι μου φετος και δεν θα εχουμε δικο μας οχημα οποτε θα μετακινουμαστε με το λεωφορειο, κατα ποσο ειναι ευκολο αυτο? Μπορειτε να μου προτεινετε παραλιες που δεν πρεπει να παραληψουμμε να επισκευφθουμε καθως αλλα μερη που πρεπει να δουμε ή να παμε να φαμε ( ειναι κ αυτο πολυ σημαντικο πως να το κανουμε :D). Ευχαριστω εκ των προτερων ελπιζω να μου απαντησετε συντομα. :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα, χρειαζομαι πληροφοριες σχετικα με την μετακινηση και τα αξιοθεατα στην σκοπελο. Αν κ εψαξα κ σε προηγουμενες συζητησεις δεν βρηκα κατι. Θα παω με το αγορι μου φετος και δεν θα εχουμε δικο μας οχημα οποτε θα μετακινουμαστε με το λεωφορειο, κατα ποσο ειναι ευκολο αυτο? Μπορειτε να μου προτεινετε παραλιες που δεν πρεπει να παραληψουμμε να επισκευφθουμε καθως αλλα μερη που πρεπει να δουμε ή να παμε να φαμε ( ειναι κ αυτο πολυ σημαντικο πως να το κανουμε :D). Ευχαριστω εκ των προτερων ελπιζω να μου απαντησετε συντομα. :)
Νομίζω πως πολύ εύκολα γυρίζεις τις παραλίες του νησιού με το ΚΤΕΛ, και γενικά θυμάμαι ότι τα δρομολόγια ήταν αρκετά συχνά. Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι σε κάποιες παραλίες που απέχουν λίγο από τον κεντρικό δρόμο μπορεί να χρειαστείς και λίγο περπάτημα (π.χ. Καστάνι), αλλά όχι όμως κάτι φοβερό και τρομερό. Γενικά μην παραλείψετε να κάνετε τα μπανάκια σας σε Πάνορμο, Μηλιά, και Στάφυλο (προσεγγίζονται πολύ καλά με τα ΚΤΕΛ). Πηγαίνετε και στο Καστάνι που έχει ένα απίθανο beach bar (γυρίστηκαν εκεί και σκηνές του Mamma Mia). Εννοείται -αφού δεν θα έχετε αυτοκίνητο- πως θα μείνετε στη Χώρα της Σκοπέλου η οποία είναι γραφικότατη και αξίζει να τη σεργιανίστε μέχρι τη γειτονιά του Κάστρου (εκεί είναι και το γνωστό μεζεδοπωλείο-ρεμπετάδικο "Ανατολή" του Ξηντάρη). Με το ΚΤΕΛ να πάτε και στο έτερο γραφικότατο χωριό του νησιού-τη Γλώσσα! Έχει πολύ ωραία θέα προς τη Σκιάθο, ειδικά το απογευματάκι με το ηλιοβασίλεμα είναι υπέροχα. Γενικά το νησί "παλεύεται" άνετα με το ΚΤΕΛ. Το μόνο κακό είναι ότι δεν θα μπορεσετε να δείτε κάποια όμορφα σημεία, όπως το εκκλησάκι του Αγίου Ιωάννη στο Καστρί (ο γάμος του Mamma Mia γυρίστηκε εκεί), αφού εκεί μόνο με αυτοκίνητο (και μάλιστα όχι και πολύ εύκολος δρόμος) μπορείτε να πάτε. Σε κάθε περίπτωση η Σκόπελος είναι υπέροχη
 

nepyn

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Εδώ http://skopelosweb.gr/travel/article/transport_bus_taxi_skopelos αναφέρονται τα δρομολόγια ,ρίξε μια ματιά. Δεν θα έχεις πρόβλημα να γυρίσεις τις παραλίες.Απλά στην επιλογή δρομολογίου λάβε υπόψη σου ότι τα προτιμούν αρκετοί ,αν πάτε σε περίοδο αιχμής θα τα δεις να γεμίζουν γρήγορα. :)
 

nikosaman

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΙΟΥΛ. 2015 - ΣΚΟΠΕΛΟΣ for ever ! ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΜΕ ΓΑΛΑΖΙΑ ΝΕΡΑ - ΦΘΗΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. Πηγα με επιταγη ΟΑΕΔ. Ηθελα να παω Κεφασλλονια ή Λευκαδα, αλλα μου εξηγησαν οτι με ΟΑΕΔ Ιουλιο και Αυγουστο δεν παω. Στη Σκοπελο με δεχθηκαν. Θεωρω το hotel ΡΗΓΑΣ για τα λεφτα του πολυ καλο. Δροσερο και καθαρο. Οι παραλιες του νησιου καταπληκτικες σχεδον ολες. Ιιδαιτερα μου αρεσαν η ΜΗΛΙΑ ( που σημερα με καυσωνα ειχε αερακι και οι ξαπλωστρες δωρεαν ), ο ΠΑΝΟΡΜΟΣ γραγικοτατος - ο ΣΤΑΦΥΛΟΣ καλος σαν θεα, αλλα με τοσο κοσμο . . - ο Αγιος Ιωαννης με απογοητευσε κυριως λογω του μικρου μερους που ειχε πολυ κοσμο., ηταν ομως γραφικοτατος- το Χοβολο και το Ελιος καταπληκτικα. Στο Ελιος ειχε και νερο παντου για πλυσιμο μετα το μπανιο. Φαγητο λογω οικονομικης αδυμναμιας επαιρνα πακετο ψητο κοτοπουλο στα καρβουνα παρακαλω, ολοκληρο με 11 € απο τον ΣΤΕΡΓΙΟ στην παραλια μπροστα στη Σκοπελο και το τρωγαμε στη βεραντα. Ψωμι στα ξυλα διπλα στο μαρκετ ΣΚΟΠΕΛΟΣ και ντοματουλες βιο ακριβως διπλα. Η φτωχεια θελει την καλοπεραση της. Ευχαριστω ΣΚΟΠΕΛΟΣ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω τη βοήθεια σας όσον αφορά τη Σκόπελο, και πιο συγκεκριμένα τη Γλώσσα, μιας κι εκεί θα βρεθώ για μια σχεδόν ημέρα.
Αρχικά θέλω να βοηθήσει όποιος γνωρίζει, εάν το χωριό είναι κοντά στο λιμάνι, μιλάω πάντα για μετακίνηση με τα πόδια. Περπατιέται;
Επίσης θα ήθελα μια κοντινή παραλία για μπανάκι, επίσης πρόσβαση με τα πόδια, και μια καλή ταβέρνα για φαγητό, κατά προτίμηση στο χωριό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω τη βοήθεια σας όσον αφορά τη Σκόπελο, και πιο συγκεκριμένα τη Γλώσσα, μιας κι εκεί θα βρεθώ για μια σχεδόν ημέρα.
Αρχικά θέλω να βοηθήσει όποιος γνωρίζει, εάν το χωριό είναι κοντά στο λιμάνι, μιλάω πάντα για μετακίνηση με τα πόδια. Περπατιέται;
Επίσης θα ήθελα μια κοντινή παραλία για μπανάκι, επίσης πρόσβαση με τα πόδια, και μια καλή ταβέρνα για φαγητό, κατά προτίμηση στο χωριό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα φίλε μου...λοιπόν το χωριό της Γλώσσας απέχει περίπου 2 με 3 χλμ εάν θυμάμαι καλά από το λιμανάκι του Λουτρακίου και δυστυχώς η διαδρομή είναι αρκετά ανηφορική με τα πόδια. Η αντίστροφη πάλι κατηφόρα είναι μια ωραιότατη βόλτα! Πάντως υπάρχει και λεωφορείο που συνδέει το Λουτράκι με τη Γλώσσα το οποίο έχει και ανταπόκριση με το καράβι συνήθως! Οπότε ίσως θα ήταν μια καλή ιδέα να το χρησιμοποιήσεις. Όσο για καλή παραλία πέριξ της Γλώσσας, η παραλία του Λουτρακίου δεν θα έλεγα ότι είναι και η καλύτερη του νησιού. Αρκετά κοντά στο χωριό βρίσκεται η παραλία Περιβολιού (πάρε μια εικόνα πιο κάτω)
http://skopelosweb.gr/skopelos/article/perivoliou_beach
Και εκεί όμως για να πας θέλεις αυτοκίνητο ή να περπατήσεις κανένα 45 λεπτο αν θυμάμαι καλά. Ίσως θα ήταν καλύτερο με το ΚΤΕΛ πάλι να κατευθυνθείς στην παραλία Χόβολο http://skopelosweb.gr/skopelos/article/chovolo_beach
ή στο Νέο Κλήμα που απέχουν λίγα χιλιόμετρα από τη Γλώσσα και είναι 2 πιο βατές σαφέστερα επιλογές. Όσον αφορά το φαγητό, είχα φάει στο Αγνάντι στη Γλώσσα εκπληκτικά γκουρμέ πιάτα. Αλλά και στα υπόλοιπα μαγαζιά του χωριού υπάρχει γενικά καλή κουζίνα. Ααααχχχ λατρεμένη Σκόπελος
Υ.Γ
¨Εξτρα tip....προσπάθησε να συνδυάσεις το φαγητό με την ώρα του ηλιβασιλέματος εάν είναι εφικτό. Η Γλώσσα έχει θαυμάσιο ηλιοβασίλεμα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα φίλε μου...λοιπόν το χωριό της Γλώσσας απέχει περίπου 2 με 3 χλμ εάν θυμάμαι καλά από το λιμανάκι του Λουτρακίου και δυστυχώς η διαδρομή είναι αρκετά ανηφορική με τα πόδια. Η αντίστροφη πάλι κατηφόρα είναι μια ωραιότατη βόλτα! Πάντως υπάρχει και λεωφορείο που συνδέει το Λουτράκι με τη Γλώσσα το οποίο έχει και ανταπόκριση με το καράβι συνήθως! Οπότε ίσως θα ήταν μια καλή ιδέα να το χρησιμοποιήσεις. Όσο για καλή παραλία πέριξ της Γλώσσας, η παραλία του Λουτρακίου δεν θα έλεγα ότι είναι και η καλύτερη του νησιού. Αρκετά κοντά στο χωριό βρίσκεται η παραλία Περιβολιού (πάρε μια εικόνα πιο κάτω)
http://skopelosweb.gr/skopelos/article/perivoliou_beach
Και εκεί όμως για να πας θέλεις αυτοκίνητο ή να περπατήσεις κανένα 45 λεπτο αν θυμάμαι καλά. Ίσως θα ήταν καλύτερο με το ΚΤΕΛ πάλι να κατευθυνθείς στην παραλία Χόβολο http://skopelosweb.gr/skopelos/article/chovolo_beach
ή στο Νέο Κλήμα που απέχουν λίγα χιλιόμετρα από τη Γλώσσα και είναι 2 πιο βατές σαφέστερα επιλογές. Όσον αφορά το φαγητό, είχα φάει στο Αγνάντι στη Γλώσσα εκπληκτικά γκουρμέ πιάτα. Αλλά και στα υπόλοιπα μαγαζιά του χωριού υπάρχει γενικά καλή κουζίνα. Ααααχχχ λατρεμένη Σκόπελος
Υ.Γ
¨Εξτρα tip....προσπάθησε να συνδυάσεις το φαγητό με την ώρα του ηλιβασιλέματος εάν είναι εφικτό. Η Γλώσσα έχει θαυμάσιο ηλιοβασίλεμα
Εξαιρετικές οι πληροφορίες σου και σ'ευχαριστώ πολύ γι αυτές.
Θα τσεκάρω τα δρομολόγια με το που κατέβω, γιατί δε θέλω να χασω και το μπάνιο. Τωρα αν δε βολευει οκ, κατευθειαν στο χωριό για βόλτα και φαγητό, δε πειράζει.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Σε όλα αυτά τα πολύ όμορφα που παραθέτει ο thanos75 θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ να μην χάσεις την Γλώσσα, αλλά καλύτερα απόγευμα-βράδυ. Το Λουτράκι δεν λέει πολλά, κ εννοείται δεν συνιστάται η ορειβασία ως τη Γλώσσα. Προσωπικά το είχα συνδυάσει με μπάνιο στον Πάνορμο (προηγηθέν) κ καφεδάκι στη φοβερή καφετέρια "Π'θαράκια" με την απαράμιλλη θέα. Έχει κ παγωτατζίδικα κ πιο απλά ταβερνάκια (π.χ. μια ψησταριά με αρκετό κόσμο το βράδυ κ υπέροχη θέα εκεί όπου τερματίζουν τα λεωφορεία). Αναλυτικότερα για τις εμπειρίες από Σκόπελο γενικά, αλλά κ από Γλώσσα ειδικότερα, δες αν έχεις όρεξη εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/ΜΑΓΝΗΣΙΑ-“mon-amour”.52591/ (στο "Μάμα μία")
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε όλα αυτά τα πολύ όμορφα που παραθέτει ο thanos75 θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ να μην χάσεις την Γλώσσα, αλλά καλύτερα απόγευμα-βράδυ. Το Λουτράκι δεν λέει πολλά, κ εννοείται δεν συνιστάται η ορειβασία ως τη Γλώσσα. Προσωπικά το είχα συνδυάσει με μπάνιο στον Πάνορμο (προηγηθέν) κ καφεδάκι στη φοβερή καφετέρια "Π'θαράκια" με την απαράμιλλη θέα. Έχει κ παγωτατζίδικα κ πιο απλά ταβερνάκια (π.χ. μια ψησταριά με αρκετό κόσμο το βράδυ κ υπέροχη θέα εκεί όπου τερματίζουν τα λεωφορεία). Αναλυτικότερα για τις εμπειρίες από Σκόπελο γενικά, αλλά κ από Γλώσσα ειδικότερα, δες αν έχεις όρεξη εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/ΜΑΓΝΗΣΙΑ-“mon-amour”.52591/ (στο "Μάμα μία")
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

errikaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκέτ, Ταυλάνδη
Γεια σαας κι απομένα!!! Κλέισαμε επιτέλους κι εμείς για Σκόπελο 23-28 Αυγούστου με το αγορι μου αλλά μεταφορικό δεν θα έχουμε! Αρχές Ιούλη επισκεφτήκαμε και τη Σκιάθο για σ/κ και είχε καραβάκια καθημερινα, διάφορες ώρες της μέρας, για το γύρο του νησιού και για το νησάκι Τσουγκριάς απέναντι. Λατρέψαμε τη βαρκάδα :xalara: Διάβασα θέματα σχετικά με τη Σκόπελο εδώ στο φορουμ, αλλα δεν έχω καταλάβει εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και σε αυτό το νησι.. Εκτός απο Αλόννησο υπάρχουν καραβάκια απο τη Χώρα που να πηγαινουν σε αρκετές παραλίες?? Έχει κάποιες τόσο υπέροχες που δεν μπορεις να πας με ΚΤΕΛ.. :rolleyes-80:
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Διάβασα θέματα σχετικά με τη Σκόπελο εδώ στο φορουμ, αλλα δεν έχω καταλάβει εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και σε αυτό το νησι.. Εκτός απο Αλόννησο υπάρχουν καραβάκια απο τη Χώρα που να πηγαινουν σε αρκετές παραλίες?? Έχει κάποιες τόσο υπέροχες που δεν μπορεις να πας με ΚΤΕΛ.. :rolleyes-80:
Είμαστε ήδη Σκόπελο για διακοπές..έχουμε αυτοκίνητο όμως δες τι έπεσε στα χέρια μου.. IMAG0997.jpg IMAG0998.jpg . Αν μπορώ να βοηθήσω κ σε κάτι άλλο στειλε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom