Σκόπελος Σκοπελος

errikaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πουκέτ, Ταυλάνδη
Ω Θεε μου, ευχαριστω.. Μολις ερθουμε την επομενη εβδομαδα θα το κοιταξω πρωτο πρωτο!!! Μου είπε ο ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου οτι δεν εχουν καραβάκια στο νησι!! Μου εφτιαξες το βραδυ :clap: Να περασετε τελεια, υπεροχες οι φωτο :)
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Μερικές χρήσιμες πληροφορίες:

Πρώτα απ' όλα, στη Σκόπελο είδαμε μόνο ζευγάρια (κυρίως νεαρής ηλικίας) και οικογένειες, καθόλου παρέες, κάτι που δεν είχα ξανασυναντήσει μέχρι τώρα. Και παρ' όλο που έχει χαλαρή νυχτερινή ζωή δεν βαριέσαι, ακόμα κι αν κάτσεις αρκετές μέρες.

-Μετακίνηση στο νησί
Τα κτελ πηγαίνουν σε αρκετές παραλίες, η συχνότητα των δρομολογίων είναι σχετικά καλή αλλά αν πάτε δεκαπενταύγουστο ετοιμαστείτε για στριμωξίδι και ορθοστασία μες στο λεωφορείο. Οι τιμές είναι τσιμπημένες σε σχέση με άλλα νησιά και δεν υπάρχει φοιτητικό εισιτήριο.

-Φαγητό
Οι τιμές μου φάνηκαν μέτριες. Δεν θα την κατέτασσα ούτε στα ακριβά αλλά ούτε και στα οικονομικά νησιά.
Για ποιοτικό φαγητό προτείνω τα εξής:
-"Γιάννης" στον Πάνορμο
-"Μουριά" στον Αγνώντα
-"Μιχάλης" για τυρόπιτα και μπουγάτσα στριφτή στη χώρα
-"Ο Τάσος" στο Νέο Κλήμα
-"Πιτσαρία πλατεία" στη χώρα για μακαρονάδα, πίτσα, και "περίεργες" σαλάτες

-Μπαρ
Προτείνω τα εξής:
-"Ο Βράχος" στο παλιό λιμάνι
-"Pablo's" στο παλιό λιμάνι

-Παραλίες
Προτείνω τις εξής:
Χόβολο, Καστάνι, Λιμνονάρι, Πάνορμος, Μηλιά, Βελανιό, Στάφυλος, Αγνώντας

Υποσημείωση: Αν και είχαμε ακούσει ότι θα βλέπαμε πολλές σφήκες, ζήτημα αν είδαμε 5...
 

errikaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πουκέτ, Ταυλάνδη
Ας πω κι εγω την εμπειρια μας, μιας και μολις γυρισαμε!

Θα συμφωνησω οτι δεν ειχε καθολου παρεες.. Ημασταν ζευγαρια και οικογενειες! Θα ελεγα οτι ειναι ενα ομορφο ζευγαρονησι.. Ομορφες παραλιες και η χωρα μας αρεσε πολυ.. Δεν το ευχαριστηθηκαμε ομως.. Απο αποψη θαλασσας και μπανιου. Τελικα αν δεν εχεις μεταφορικο στο νησι αυτο ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα σε αντιθεση με τη σκιαθο και την αλοννησο.. Με το ΚΤΕΛ ο κακος χαμος ο ενας πανω στον αλλον, ορθιοι μονιμως, οποτε ειπαμε να δοκιμασουμε και το μινι μπασ.. Εκει το θεμα μας ηταν οτι γυρνουσαμε στις 4-4.30 πισω και σε πηγαινε σε μια παραλια μονο! Εμεις βαριομαστε θελουμε να γυρναμε και να καθομαστε στην παραλια πολλες ωρες οποτε τζιφος κι αυτο! Την πρωτη μερα δοκιμασαμε να παμε με ταξι στο Λιμνοναρι 30ευρω πανε ελα.............. Να μη ξεχασω να σας πω οτι πηγαμε να νοικιασουμε αμαξι ή γουρουνα ακουσαμε τρελλες τιμες, ασε που δεν υπαρχαν οχηματα. Εχετε νοικιασει αμαξι στο νησι? Πως σας φανηκαν οι τιμες?

Απο Παραλιες: Ο Πανορμος και το Χοβολο μας ξετρελαναν..

Για φαγητο θαλασσινα πηγαμε στο Περιβολι οπου γλυφαμε και τα δαχτυλα μας με πολυ καλες τιμες, πιτσα στο Gousto υπεροχη με πολυ καλη εξυπηρετηση, για χειροποιητο παγωτο τελειο στο Barramares, σκοπελιτικη τυροπιτα στον Μιχαλη και για σουβλακια-γυρο στο soyvlaki!! Φαγαμε και στο ΜΩΛΟΣ αλλα μας φανηκαν ακριβουτσικα ολοφρεσκα βεβαια!
Για ποτακι σιγουρα στον Βραχο και στο Mercurius.. Υπεροχη Θεα!
Για χαλαρωτικο καφεδακι στο καφε Θεα... Ονομα και πραγμα!

Το καλυτερο μας ηταν ομως οταν πηγαμε Αλοννησο με καραβακι, διαλεξαμε ενα που ειχε πολυ λιγα ατομα. Πηγαμε σε πριβε παραλιες και βουτιες απο το σκαφος! Το καλυτερο κομματι του ταξιδιου μας ισως..
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Ναι, ήταν δραμα η κατάσταση με τα Κτελ... Αλλά τα υποστηκαμε, αφού δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Μία μέρα νοικιασαμε μόνο αμάξι για να πάμε Λιμνοναρι και Άγιο Ιωαννη, όπου δεν είχαν πρόσβαση τα Κτελ. Τα συνδυασαμε με επίσκεψη στη Γλώσσα. Η ενοικίαση κόστισε 50 ευρώ, βαλαμε και γύρω στα 10 ευρώ βενζίνη. Συνέφερε πολυ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη λυση. Μόνο για Γλώσσα θα θέλαμε και οι δύο περίπου 20€ πηγαινε-ελα. Για ταξί δεν το συζητώ καν.

Σουβλάκι φαγαμε σε ένα μαγαζί στην παραλία της χωρας (δεν θυμάμαι το όνομα), διότι είδαμε ότι είχε πολύ κόσμο και σέρβιρε μόνο σουβλάκια. Σκεφτήκαμε ότι γι' αυτούς τους λόγους θα ήταν καλό το φαγητό. Και ήταν πράγματι νοστιμο, αλλά... 3,20 το σουβλάκι;;; Και το απλό (εννοώ χοιρινό όχι κοτομπεικον πχ.).

Όντως, η μονοημερη στην Αλοννησο αξίζει! Όμορφο νησι, με ιδιαίτερες παραλίες και γραφικότητα ιδίως στην παλιά χώρα.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Κατά τη γνώμη μου η Αλόννησος, αν κ με πιο σύντομες αποστάσεις, είναι πιο δύσκολη στη μετακίνηση από την Σκόπελο αν κάποιος δεν έχει δικό του μέσο κ δεν νοικιάσει. Μόνο ιδιωτικό εκδρομικό (πολύ ακριβό) κ συνήθως με ένα δρομολόγιο τη μέρα, ενώ το δημόσιο μόνο 3 δρομολόγια τη μέρα, άσε που σε αφήνει χιλιόμετρα από παραλίες πάνω στο δημ. δρόμο. Επίσης βαρκάκια, αλλά πόσο συχνά μπορείς να δίνεις 20άρια το άτομο;; Εννοείται συμφέρει να νοικιάσεις μηχανάκι.. Επίσης κατά τη γνώμη μου, δεν αρκεί η μονοήμερη στην Αλόννησο. Αφιερώστε 3-4 μέρες τουλάχιστον, νομίζω της αξίζουν... έχει τόσες παραλίες κ όμορφα μέρη (Στενή Βάλα, πανέμορφο Παλιό Χωριό που είναι από τα ωραιότερα σημεία της Αλοννήσου κ εννοείται δεν προσεγγίζεται με τη μονοήμερη κρουαζιέρα, περιοχές-παραλίες πέριξ του λιμανιού, Γέρακας, νησάκια κ.α.)
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Συμφωνώ ότι δεν αρκεί μια μονοήμερη για να δεις την Αλόννησο. Είναι όμως ένας καλός τρόπος γνωριμίας με το νησί, ώστε να θελήσεις να το δεις περισσότερο. Επίσης, αν δεν έχεις παραπάνω χρήματα για να διαμείνεις εκεί περισσότερες μέρες, είναι μια καλή λύση η μονοήμερη.
Παρεπιπτόντως, κατά τη διάρκεια της μονοήμερης εκδρομής επισκεφθήκαμε και τη Στενή Βάλα και το Παλιό Χωριό.
Προσωπικά ενθουσιάστηκα με το νησί και θα ήθελα να ξαναπάω για περισσότερες μέρες.
 

errikaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πουκέτ, Ταυλάνδη
Πραγματικα κι εγω θελω να ξαναπαω Αλοννησο.. Δεν μου εφτασε!!! Ξετρελαθηκα αληθεια... Φυσικα και δεν ειδαμε τιποτα απολυτως μεσα σε λιγες ωρες περα απο 3 παραλιες :cry:
 

Aris17

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Προσπαθώντας να βοηθήσω τους μελλοντικούς επισκέπτες του νησιού να πω τα εξής..
Από παραλίες Πάνορμος πολύ ωραία-Μηλιά έτσι κι έτσι-Κάστανη πολύ καλή με πάρα πολλές μέλισσες.Οι μέλισσες ήταν και ο λόγος που δεν θα ξαναπάω στο συγκεκριμένο νησί..
Από φαγητό το περιβόλι κοντά στο λιμάνι και το κοχύλι στον Αγνώντα
Οι δύο μέρες που έμεινα ήταν μάλλον λίγες,θα ήθελα μία ακόμα
Το μοναστήρι του Αι-Γιάννη στα συν
 

Aris17

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Εγω περυσι παντως δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα με μελισσες...
Πραγματικά απ' ότι μας είπαν και οι ντόπιοι που είναι "συνηθισμένοι",πέρυσι και πρόπερσι δεν είχαν πρόβλημα.Εμείς πάντως φέτος είχαμε σοβαρό θέμα..
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,
Με το αγόρι μου και αλλο ένα ζευγαράκι θα παμε Σκόπελο 6-11 Αυγούστου. Οι 5 μερες θεωρείτε είναι πολλες; Επίσης το budget ποσο θα βγει στον καθένα; Εγω σκεφτομουν να παρω μαζί μου 200€. (Το ξενοδοχείο και τα μεταφορικά ειναι ηδη πληρωμένα). Τελος σκεφτόμαστε να νοικιασουμε αμαξι. Ξερετε κανα καλό μαγαζι για ενοικιαση αμαξιου σε σχετικά οικονομικες τιμες;
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κλείσαμε τελικά Σκόπελο για τέλος Ιουλίου. Ελπίζω να μην έχουμε θέμα.Εχετε να προτείνετε ταβέρνες καλές ?? Δεν θελω τουριστικές για ευνόητους λόγους..!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom