Σκόπελος Σκοπελος

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βαρκελώνη και Σκωτία
Καλημέρα σε όλους! Θέλουμε να κλείσουμε για δύο άτομα στο νησί και ψαχνόμαστε (κυρίως λόγω του ότι το αφήσαμε τελευταία στιγμή και έχουν μείνει λίγα δωμάτια) σε ποιο μέρος να μείνουμε. Αξίζει κάπου αλλού πέρα από τη χώρα; Πχ νέο Κλήμα; Θα έχουμε μεταφορικό μέσο για τις μετακινήσεις οπότε ρωτάω πιο πολύ από άποψη ομορφιάς τοπίου, μαγαζιών κτλ!
Ευχαριστώ
 
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κοίτα όλη η ζωή είναι στη Χώρα η οποία είναι πανέμορφη,προσωπικά δεν θα έμρνα πουθενά αλλού.Το Νέο Κλήμα έχει την πιο χάλια παραλία όλου του νησιού,άμμος σαν λάσπη και αδισφορο τοπίο.
Όταν λες δεν βρίσκεις;Από που έψαξες;Παράξενο για τέλη Αυγούστου.Μηπως ψάχνεις από booking; Γιατί τα τελευταία χρόνια είναι ελάχιστοι που βάζουν τα δωμάτια τους στο booking,λόγω της υπερογκης προμήθειας.
Εγώ βρήκα από το skopelosweb ή κάπως έτσι googlare,είχε πάρα πολλά ξενοδοχεία και συγκροτήματα.
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βαρκελώνη και Σκωτία
Κοίτα όλη η ζωή είναι στη Χώρα η οποία είναι πανέμορφη,προσωπικά δεν θα έμρνα πουθενά αλλού.Το Νέο Κλήμα έχει την πιο χάλια παραλία όλου του νησιού,άμμος σαν λάσπη και αδισφορο τοπίο.
Όταν λες δεν βρίσκεις;Από που έψαξες;Παράξενο για τέλη Αυγούστου.Μηπως ψάχνεις από booking; Γιατί τα τελευταία χρόνια είναι ελάχιστοι που βάζουν τα δωμάτια τους στο booking,λόγω της υπερογκης προμήθειας.
Εγώ βρήκα από το skopelosweb ή κάπως έτσι googlare,είχε πάρα πολλά ξενοδοχεία και συγκροτήματα.
Αυτό για την παραλία στο νέο Κλήμα δεν το ήξερα. Ναι μέσω booking κοιτάζω, θα ψάξω και αυτό που προτείνεις!
Ευχαριστώ πολύ ☺
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αυτό για την παραλία στο νέο Κλήμα δεν το ήξερα. Ναι μέσω booking κοιτάζω, θα ψάξω και αυτό που προτείνεις!
Ευχαριστώ πολύ ☺
Εμείς μείναμε στα maistros appartments είναι μέσα στη Χώρα χτισμένα αμφιθεατρικά με καταπληκτική θέα στη Χώρα δεν ήθελα να φύγω από το δωμάτιο.Καινουρια με πισίνα με κουζίνα και πολύ καλή τιμή.Διχωρο διαμέρισμα για τρία άτομα 15Αυγουστο διναμε 60€.Υποθετω τα δίκλινα θα είναι πιο φτηνά.
 

VivikaVika

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας. Θα ήθελα φέτος να επισκεφθώ τη Σκόπελο. Έχω κλείσει ήδη διαμονή και τώρα κοιτάζω για ακτοπλοϊκά τα οποία μου βγαίνουν πολύ ακριβά και ακόμα πιο ακριβά αν πάρω μαζί κ αυτοκίνητο. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το που να πάω από μαγαζιά και παραλίες στη Σκόπελο, αλλά θα ήθελα και να μου πείτε αν χρειάζεται αμάξι ή αν είναι εύκολο να γυρίζω το μερος με τα πόδια. Ευχαριστώ

Δεύτερη ερώτηση σχετικά με τη Σκόπελο.. Αν έχει κανείς να προτείνει τρόπο οικονομικό για να φτάσουμε εκεί. Ακτοπλοϊκά, αεροπορικά και από που. (Βρισκόμαστε Θεσσαλονίκη)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το που να πάω από μαγαζιά και παραλίες στη Σκόπελο, αλλά θα ήθελα και να μου πείτε αν χρειάζεται αμάξι ή αν είναι εύκολο να γυρίζω το μερος με τα πόδια. Ευχαριστώ
Καλώς ήρθες.
Από τα λίγα που ξέρω κι έχω δει στο νησί, θεωρώ ότι το όχημα είναι απαραίτητο, έστω για κάποιες ημέρες. Υπάρχουν βέβαια λεωφορεία και δρομολόγια αλλά δεν εξυπηρετούν τα πάντα.
Αν έχει κανείς να προτείνει τρόπο οικονομικό για να φτάσουμε εκεί. Ακτοπλοϊκά, αεροπορικά και από που. (Βρισκόμαστε Θεσσαλονίκη)
Ψάξε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, αν και τα ακτοπλοϊκά είναι πανάκριβα.
Εγώ θα πήγαινα με το απευθείας στη θέση σας, αν και ξέρω ότι είναι τσουχτερό. Τώρα όσον αφορά το όχημα, ίσως συμφέρει εκεί η ενοικίαση του.
 

thanos93

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Γεια σας. Θα ήθελα φέτος να επισκεφθώ τη Σκόπελο. Έχω κλείσει ήδη διαμονή και τώρα κοιτάζω για ακτοπλοϊκά τα οποία μου βγαίνουν πολύ ακριβά και ακόμα πιο ακριβά αν πάρω μαζί κ αυτοκίνητο. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το που να πάω από μαγαζιά και παραλίες στη Σκόπελο, αλλά θα ήθελα και να μου πείτε αν χρειάζεται αμάξι ή αν είναι εύκολο να γυρίζω το μερος με τα πόδια. Ευχαριστώ

Δεύτερη ερώτηση σχετικά με τη Σκόπελο.. Αν έχει κανείς να προτείνει τρόπο οικονομικό για να φτάσουμε εκεί. Ακτοπλοϊκά, αεροπορικά και από που. (Βρισκόμαστε Θεσσαλονίκη)
Γεια σου!

Πέρυσι Αύγουστο πήγα Σκόπελο και θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται μεταφορικό μέσο. Τα ακτοπλοϊκά είναι σχετικά ακριβά αλλά δεν νομίζω ότι συμφέρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο εκεί, αν νοικιάσετε μηχανάκι ίσως θα ήταν μια καλή και πιο οικονομική λύση. Επίσης αν έχεις μηχανάκι στη Θεσσαλονίκη ψάξε μήπως σε συμφέρει να πάρεις καράβι και να μεταφέρεις και το μηχανάκι.

Από παραλίες υπάρχουν πολλές και ωραίες. Σίγουρα πηγαίνετε στις πιο γνωστές Μηλιά και Καστάνη. Στάφυλος επίσης ωραία παραλία και ακόμα πιο ωραία το Βελανιό που εμένα είναι η αγαπημένη μου στη Σκόπελο.
Από μαγαζιά η Ανατολή είναι η καλυτερη επιλογή για βράδυ (φαγητό και live ρεμπέτικα από την οικογένεια Ξηντάρη). Για φαγητό ωραία μαγαζιά έχει στον Αγνώντα και στον Πάνορμο. Θα σου πρότεινα το δελφίνι της σκοπέλου στον Πάνορμο. Για ποτό το πιο ωραίο ειναι το Σκάλα στη Χώρα.
 

sarek

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Γεια σας. Θα ήθελα φέτος να επισκεφθώ τη Σκόπελο. Έχω κλείσει ήδη διαμονή και τώρα κοιτάζω για ακτοπλοϊκά τα οποία μου βγαίνουν πολύ ακριβά και ακόμα πιο ακριβά αν πάρω μαζί κ αυτοκίνητο. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το που να πάω από μαγαζιά και παραλίες στη Σκόπελο, αλλά θα ήθελα και να μου πείτε αν χρειάζεται αμάξι ή αν είναι εύκολο να γυρίζω το μερος με τα πόδια. Ευχαριστώ

Δεύτερη ερώτηση σχετικά με τη Σκόπελο.. Αν έχει κανείς να προτείνει τρόπο οικονομικό για να φτάσουμε εκεί. Ακτοπλοϊκά, αεροπορικά και από που. (Βρισκόμαστε Θεσσαλονίκη)
Γεια και από εμένα,

ξεκινάω με το θέμα της μετάβασης στη Σκόπελο. Χωρίς να ξέρω πόσα άτομα είστε, θα πρότεινα κι εγώ την απευθείας μετάβαση από Θεσσαλονίκη καθαρά και μόνο λόγω της ευκολίας και του λιγότερου χαμένου χρόνου στις μετακινήσεις. Διαφορετικά θα πρέπει να κατεβείς Βόλο και να πάρεις από εκεί κάποιο πλοίο. Αν είστε πάνω από 2 άτομα και μείνετε αρκετές ημέρες αξίζει να κατεβάσεις αυτοκίνητο. Αν είσαι μόνη ή 2 άτομα και έστω ένας ξέρει να οδηγεί μηχανάκι προτείνω ενοικίαση δικύκλου.

Η Σκόπελος χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιο μέσο για μετακίνηση. Προσωπικά 3 φορές έχω νοικιάσει μηχανάκι εκεί και γύρισα άνετα όλο το νησί με τη γυναίκα μου ενώ την 4η φορά κατέβασα και το αυτοκίνητό μου επειδή είχαμε μαζί μας και τον γιο μας. Δεν είναι να βασίζεσαι στη συγκοινωνία η οποία υπάρχει μεν αλλά σε περιορίζει σε μέρη και ώρες.

Από παραλίες κοντά στη Χώρα ψηφίζω Βελανιό. Πιο εναλλακτική από τον διπλανό τουριστικό Στάφυλο. Δεν είναι μυστικό ότι στο Βελανιό μετά τον μεγάλο βράχο - σύνορο που χωρίζει την παραλία επιτρέπεται ο γυμνισμός. Οπωσδήποτε θα επισκεφθείς την Μηλιά και το Καστάνι που είναι οι πιο διάσημες του νησιού. Προσθέτω το Λιμνονάρι και το πανέμορφο Χόβολο. Στο τελευταίο θα πρέπει να περπατήσει κανείς λίγο μέσα στα βραχάκια της θάλασσας για να φτάσει στον εντυπωσιακό άσπρο βράχο στα αριστερά. Όλες οι παραπάνω είναι οργανωμένες με εξαίρεση το Χόβολο. Ο Πάνορμος αν και δημοφιλής επειδή έχει πολλά καταστήματα είναι από τις λιγότερο αγαπημένες μου, ενώ βαθαίνει γρήγορα. Λίγο παραπάνω όμως υπάρχουν τα Λιναράκια/Αντρινάκια που είναι πιο απομονωμένα και ήσυχα με σκιά από τα πεύκα. Αγνώντα δεν θα πρότεινα επειδή είναι μικρή και γεμίζει γρήγορα, εκτός αν το συνδιάσεις με φαγητό σε κάποια από τις εκεί ταβέρνες. Γενικά όλες οι παραλίες της νοτιοδυτικής πλευράς του νησιού είναι αξιόλογες. Αν νιώθεις τολμηρή και μείνεις πολλές μέρες στο νησί, αξίζουν πολύ και ο βόρειες παραλίες του νησιού με την άγρια ομορφιά τους. Έχουν, όμως, δύσκολη πρόσβαση και δεν πρέπει με τίποτα να πας αν φυσάει βοριάς. Σίγουρα στα βόρεια μια μέρα θα επισκεφτείς και το εκκλησάκι του Άη Γιάννη στο Καστρί.

Από φαγητό γενικά η Σκόπελος είναι ακριβή. Μέσα στη χώρα προτείνω τον «Άγγελο στα κύματα» στο παλιό λιμάνι που έχει ωραία μαγειρευτά. Σκοπελίτικη τυρόπιτα θα φας στου Μιχάλη μέσα στα στενά της Χώρας. Ταβέρνες με πιο χαμηλές τιμές έχει στο Γλυφονέρι (Αγ. Κωνσταντίνος) που είναι παραλία λίγο πιο βόρεια από την Χώρα.

Για ποτό είναι πολύ όμορφα στον Πλάτανο πάλι στο παλιό λιμάνι που παίζει τζαζ. Αξίζει και ο Βράχος που έχει όμορφη θέα αλλά όλο χάνομαι στα σκαλάκια και δυσκολεύομαι να βρώ την είσοδο! Υπάρχουν και διάφορα άλλα πιο ψαγμένα, εναλλακτικά μπαράκια μέσα στα στενά για να ανακαλύψεις. Από νυχτερινή ζωή μην περιμένεις και πολλά. Το πιο έντονο είναι το La Costa στο λιμάνι που κάθε βράδυ ο ιδιοκτήτης και μπάρμαν βάζει φωτιές στους τοίχους με αλκοόλ. Κατά τα άλλα η ατμόσφαιρα που επικρατεί είναι παρέες που παίζουν μουσική το βράδυ στις ταβέρνες.

Μια μικρή προειδοποίηση, εκτός Χώρας υπάρχει σοβαρή πιθανότητα εκεί που κάθεστε για μπάνιο ή/και για φαγητό να συναντήσετε μέλισσες σφήκες κτλ. Φροντίστε να έχετε πάντα μαζί σας κάποιο σκεύασμα (π.χ. αμμωνία) για παν ενδεχόμενο το οποίο απεύχομαι.

Γενικά η Σκόπελος είναι πανέμορφη, καταπράσινη και όποιος πηγαίνει μαγεύεται. Ιδανικός προορισμός για ζευγάρια και οικογένειες.
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Ποιες είναι οι ανοργανωτες ή έστω λιγότερο πολυσυχναστες παραλίες; Έχω δει το Χοβολο αλλά γενικά βλέπω μόνο οργανωμένες κ φοβάμαι ότι φέτος που ο τουρισμός πάει σφαίρα θα γίνεται της κακομοιρας στις οργανωμένες παραλιες...
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Ποιες είναι οι ανοργανωτες ή έστω λιγότερο πολυσυχναστες παραλίες; Έχω δει το Χοβολο αλλά γενικά βλέπω μόνο οργανωμένες κ φοβάμαι ότι φέτος που ο τουρισμός πάει σφαίρα θα γίνεται της κακομοιρας στις οργανωμένες παραλιες...

Απ'οτι βρήκα μόνο ο Άι-Γιάννης στο Καστρί,

είναι ανοργάνωτη, αλλά είναι μικρή

Παραλίες Αγιος Ιωάννης στο Καστρί Σκόπελος ( Αγίου Ιωάννη ) | Σκόπελος skopelos island ΣΚΟΠΕΛΟΣ greece mamma mia island kalokairi greek islands Σκόπελος skopelos island ΣΚΟΠΕΛΟΣ greece mamma mia island kalokairi greek islands

φέτος θα πληρωσουν όλοι, τα δυο χρόνια της ανάδουλειάς, λόγω Covid, αυτό είναι σίγουρο :)
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Σκόπελος


23 - 26 Ιουλίου 2022 .


Από Μαντούδι - Αγνωντα .


Εισιτήρια 224.00 ευρώ.


Φυγαμε στις 15 : 15 απο το Μαντούδι. Φτάσαμε στις 16.45 στην Αγνωντα.


Το δωμάτιο ήταν στη χώρα.


Λιμνοναρι μπάνιο (πολυ ομορφη πσραλια , με καθαρά νερά, η καλύτερη επιλογή) .


Το βράδυ πηγαμε στον Δουσια.


Δουσιας 23 / 07 / 22 .


Ποικιλία κρεατικών ( 18.00 ευρώ, πολυ μικρή αλλά νόστιμη μερίδα 2 ατόμων) .
Τζατζίκι ( πολυ δυνατό) .
1 χόρτα σαλάτα ( πολυ νόστιμα) .
1 κόκα κόλα.
1 νερό .
Πληρώσαμε 32.50 ευρώ.


Είχε και ζωντανή μουσική, πολυ όμορφα.
Καλή ποιότητα, αλλά μικρές μερίδες, θέλει βελτίωση.


24 /07 / 22 .


Πρωινο Dinas - Ballamares.


1 freddo .
1 frappe.
1 Σκοπελίτη τυρόπιτα.
1 τοστ.
Πήραμε απο δυο μπάλες παγωτο , πολυ νόστιμο.


Πληρωσαμε 15.00 ευρώ.
Πληρώσαμε 8.00 ευρώ ( παγωτα ) .


Μπάνιο Μηλιές ( Πολυ ομορφη και καθαρή παραλία ) .


Είπαμε να ανηφορισουμε προς Βόρεια μεριά, όποτε πηγαμε στην Γλώσσα.


Είπαμε να δοκιμάσουμε το gourmet του νησιου.


Αγναντι .


1 σαλάτα σπαράγγια ( πολυ καλη) .
Τζατζίκι ( αν και γκουρμέ, ήταν πολυ νόστιμο) .
2 νερό .
2 κόκα κόλα
Κανελονια μελιτζάνας ( τιποτε το ιδιαίτερο) .
Ντολμαδες κοτόπουλου ( πολυ καλη γευση, ιδιαίτερο πιατο , πολυ νόστιμο) .



Ελαφρώς τσιμπημενα , αλλά ξέρεις πως είναι gourmet., είχε υπέροχη θέα πανω απο το λιμάνι της Γλώσσας .

Πληρώσαμε 62.10 ευρώ.


Αμέσως μετά πηγαμε για ποτό.


Pitharakia Γλώσσα.


Σοκολάτα κρυα .
Red Bull


Πληρώσαμε 8.00 ευρώ.


Πολυ ομορφο μαγαζί , πολυ καλη εξυπηρέτηση.


25 / 07 / 22


Πρωινό Dinas - Ballamares.


2 freddo.
1 Σκοπελίτη γαλατόπιτα ( δεν ήταν τόσο καλή, όσο η τυρόπιτα τους) .
1 τοστ.

Πληρώσαμε 14.50 ευρώ.


Καστάνη μπάνιο ( πολυ ομορφη παραλια , με μουσική, αλλά πολυ βρώμικη) .


Πληρώσαμε 2 freddo 8.50 ευρώ.


Φαγητό Μυλος .


1 τζατζίκι ( πολυ δυνατό) .
1 γεμιστό μπιφτέκι ( πολυ νόστιμο)
1 μπιφτέκι ( πολυ νόστιμο)
1 Σκοπελίτη τυρόπιτα ( κλασσική, πολυ νόστιμη) .
1 νερό
1 κόκα κόλα.
1 βλήτα ( πυ νόστιμη) .



Το καλυτερο γευμα του νησιού, πολυ εξυπηρετικοι οι σερβιτόροι, πολυ νόστιμα όλα τα πιατα , υπέροχη θέα έχει το μαγαζί, πολυ ωραία η ζωντανή μουσική.


Πληρωσαμε 47.50 ευρώ.


Πηγαμε στη Παναγίτσα του Πύργου ή Παναγια του Κάστρου.


Ανάψαμε ένα κεράκι.


Αμέσως μετά πηγαμε για ποτακι.


Lethe bohemian bar .


Κρυο τσάι με βότανα .
1 Redbull .
1 νερό .

Πληρωσαμε 11.00 ευρώ.


Ομορφο ήσυχο μέρος, με ομορφη μουσική.


26 / 07 / 22


Πάνορμος για φαγητό.


Βασιλική.


3 καλαμάκι τυλιχτά ( πολυ νόστιμα) .
1 κοτόπουλο σκέτο .
1 κόκα κόλα.
1 νερό.
1 χωριάτικη σαλάτα ( πολυ καλη, αλλά σχεδόν καθόλου λάδι) .


Συνολο 24.60 ευρώ.


Αμέσως μετά γυρίσαμε στον Αγνωντα, πηραμε το πλοιο για το Μαντούδι.


Καλο το νησί, αλλά τίποτε το ιδιαίτερο, πολυ πρασινο , όμορφες διαδρομές, οι παραλιες καλές, αλλά όχι κάτι ξεχωριστό.

Ακόμα, στα μαγαζιά, μικρές μερίδες, τσιμπημενες τιμες , δηλαδή δεν τρως μέχρι να χορτάσεις ( αλλά δικαιολογούνται έως ένα σημείο λόγω Covid, 2 χρόνια δεν δούλεψαν) .
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Μια μικρή ένσταση στις προτάσεις για τις παραλίες :

Απο την Καστάνη θα σου πρότεινα να ΜΗΝ περάσεις ουτε απο έξω, θα χάσεις το χρόνο σου
Είναι η περιβόητη παραλία του mamma mia κ φυσικά δεν έχει καμια σχέση με τον τρόπο που απεικονίστηκε στην ταινία. Περάσαμε αρχές Ιουλίου απο περιέργεια, μιλάμε Ο ΧΑΜΟΣ, οσο ημουν εκει (15 λεπτά ισα να παρκάρω κ να ριξω μια ματιά) ήρθανε 3 λεωφορεία κ άλλα 2 τουριστικά πλοία κ κατέβασαν τη Σάρα κ τη Μάρα. Αν είσαι με την ομπρέλα σου ΔΕΝ υπαρχει χώρος αφου στο ελεύθερο σημείο σκάνε τα καραβάκια κ αν γουστάρεις beach bar κ έτσι, πρεπει να σκάσεις κατα τις 9:30 το πρωί μπας κ βρείς καμια ξαπλώστρα (δεν είδα καν τιμές).
Κοσμοπλημμύρα, βαβούρα, ηχορρύπανση (κ απτο beach bar κ απτα καραβάκια !!) --- οτι χειρότερο στο νησί

Ωραίο μέρος για φαγητό το απογεματάκι είναι κ ο Αγνωντας, ένας μικρός κολπίσκος κανα τεταρτάκι απτην χώρα με ψαροταβέρνες στη σειρά ... κ αν θέλετε στη χώρα να ξεφύγετε απτο μπούγιο της παραλιακής, μπορείτε να πάτε στον Μύλο (κατω απτο εκκλησάκι απτην πίσω πλευρά όμως, αν εχετε οχημα, οδηγήστε μεχρι το τέλος του "περιφερειακού"), ωραίο περιβάλλον με χαρακτήρα κ ζωντανη μουσικούλα (ρεμπέτικα)

Αν επιθυμείτε να ανεβείτε στον Αγιο Ιωάννη, καλύτερα να έρθετε απογευματινές ώρες (μετα το μπάνιο σε μια άλλη παραλία πχ) για να γλιτώσετε τον κόσμο άλλα κ για να την παλέψετε με τη ζέστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom