Σκόρπιες σκέψεις για τη Δανία

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι; Δεν έχει και α και ου και δαπ νου δου φου κου; Είναι προφανές, είναι χαζοί οι άνθρωποι...
Περίμενε, τώρα θα μπει κανένας Ελληνάρας να μας πει ότι αυτοκτονούν σαν τα λέμινγκ και δεν έχουν και ΛΛΛευκό Πύργο.
Ούτε φραπέ δεν έχουν οι απολίτιστοι!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πανεπιστήμιο:Σπουδάζωστο DTU (DanmarksTekniskeUniversitet) ....
Το πανεπιστήμιο είναι από τα κορυφαία και είναι προς τιμήν σου, όπως και τύχη σου, γιαυτό και το λέω δημόσια. Ειδικά στα ενεργειακά!
Απόφοιτοι του, προηγούμενων γενεών, εργάστηκαν σε υψηλής τεχνογνωσίας αντικείμενα που οι κινέζοι μόλις πρόσφατα κάπως κατάφεραν να μπουν και δεν είναι τόσο τυχαίο ότι οι τελευταίοι δεν μας έχουν πάρει αμπάριζα ακόμη.
Τα ελληνικά-μεταξύ άλλων- εργοστάσια, όπως και ΟΛΗ η ναυτιλία, φέρουν δανέζικες υπογραφές στο συμβατικό εξοπλισμό τους. Τι να πούμε όμως και για την ανάπτυξη των ΑΠΕ, ειδικά τη δεκαετία του '80.
1) Το DTU τμήμα εξοικονόμησης ενέργειας έχει αναπτύξει SW που χρησιμοποιείται σε πολύ εξειδικευμένους τομείς, παγκόσμια.
2) Οι λέξεις DTU, Sabroe, Danfoss και κάποιες άλλες παλιότερες είναι λέξεις κλειδιά όταν συνδέονται με ένα βιογραφικό σχετικό με το χώρο και αναγνωρίζονται αμέσως, διεθνώς.
3) Εκείνους που θα γνωρίσεις τώρα, θα τους συναντήσεις και αργότερα, σε international θέσεις. Οι Δανοί επιστήμονες την κάνουν για οπουδήποτε, σε οποιαδήποτε ηλικία.
4) Οι Δανοί γράφουν το μέλλον σε τομείς όπως η εξοικονόμηση και το περιβάλλον.
Δεν είναι καθόλου σχήμα λόγου. H ΕΕ κάνει εισηγήσεις που βρίσκουν τη Δανία να τις έχει ήδη υλοποιημένες και να παράγει-και πουλάει- τον απαραίτητο εξοπλισμό εδώ και δεκαετίες.
5) Τα εις -sen ονόματα είναι κανόνας που έχει πλάκα όταν συμπίπτουν και τα μικρά τους
Τα παραπάνω δεν τα λέω τυχαία. Sorry από τους μη ειδικούς για τον ενθουσιασμό
 
Last edited by a moderator:

salazar

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Φίλε Λευτέρη σε ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες που δίνεις!!Θα μπορούσες να μας δώσεις και άλλες πληροφορίες για το DTU??Είμαι πέμπτο έτος ΗΜΜΥ και με ενδιαφέρουν σπουδές σε αυτό το πανεπιστήμιο!!Γνωρίζεις πόσο είναι ο μισθός διδακτορικού??Ευχαριστώ! :)
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Θα μπορούσες να μας δώσεις και άλλες πληροφορίες για το DTU??Είμαι πέμπτο έτος ΗΜΜΥ και με ενδιαφέρουν σπουδές σε αυτό το πανεπιστήμιο!!Γνωρίζεις πόσο είναι ο μισθός διδακτορικού??Ευχαριστώ! :)
To πανεπιστήμιο έχει πολλά λεφτά, και τα διαθέτει για την έρευνα. Μόνο στο τμήμα των πολιτικών μηχανικών που υπάγομαι, διεξάγονται τώρα πάνω από 60 διδακτορικές έρευνες. Ήμουν πέρυσι στο καλωσόρισμα του τμήματος των ηλεκτρολόγων γιατί είχα ένα σχετικό μάθημα, και μας είπαν ότι μόνο από το κράτος πήραν επιδότηση περίπου 1 εκ. €! Ο μισθός του διδακτορικού ξεκινάει από τα 2300 € ανάλογα αν έχεις σχετική προϋπηρεσία. Επίσης περιλαμβάνει ένα εξάμηνο σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, ενώ ανάλογα και τον υπεύθυνό σου θα συμμετάσχεις και σε κάποια συνέδρια. Η συμμετοχή στα συνέδρια πληρώνεται περίπου 70€ επιπλέον η μέρα σαν οδοιπορικά έξοδα!
Θα πρέπει να έχεις Μ.Ο. από 8 και επάνω αλλά ΧΩΡΙΣ το βαθμό της πτυχιακής, μόνο από τα μαθήματα. Αν ο Μ.Ο. σου είναι μεταξύ 7 και 8 πρέπει να έχεις κάνει δημοσίευση για να σε πάρουν, ενω με χαμηλότερο Μ.Ο. δε σε δέχονται.
Ότι πληροφορίες χρειάζεσαι είναι στη σελίδα του πανεπιστημίου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αίσχος. Τι ΑΗΔΙΕΣ είναι αυτές; τι πάει να πει αν έχεις κάτω από 8 δε σε δέχονται; άμα ο αδερφός της φίλης της ξαδέρφης σου είναι κολλητός με τον ξάδερφο του τάδε πολιτικού δε μπαίνεις "μπάι" ;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ερασιτέχνες. Απαιτήσεις για βαθμούς, επιχορήγηση, καλοί μισθοί διδακτορικών. Τι πράγματα είναι αυτά
 

salazar

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Λευτέρη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!Σχετικά με το βαθμό,επειδή το 8 μου φάνηκε εξωφρενικός βαθμός το έψαξα και είδα ότι οι Δανοί έχουν άλλo σύστημα βαθμολόγησης.Σύμφωνα με αυτό το xls αρχείο (δεξιά στήλη επιλέγεις το Greece- https://e-campus.dk/intl-office/before-you-apply/grade-conversion ) το 8 αντιστοιχεί σε βαθμό γύρω στα 7.1-7.2 για τα ελληνικά δεδομένα. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που γράφω οπότε όποιος ξέρει τίποτα παραπάνω ας το πει :D
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ε λογικος βαθμός είναι ενα 7 και κάτι. Βέβαια για τπτ ημμυ ίσως είναι πιο δύσκολο
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Λευτέρη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!Σχετικά με το βαθμό,επειδή το 8 μου φάνηκε εξωφρενικός βαθμός το έψαξα και είδα ότι οι Δανοί έχουν άλλo σύστημα βαθμολόγησης.Σύμφωνα με αυτό το xls αρχείο (δεξιά στήλη επιλέγεις το Greece- https://e-campus.dk/intl-office/before-you-apply/grade-conversion ) το 8 αντιστοιχεί σε βαθμό γύρω στα 7.1-7.2 για τα ελληνικά δεδομένα. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που γράφω οπότε όποιος ξέρει τίποτα παραπάνω ας το πει :D
Αν δεις το excel που λες σταματάει το βαθμολόγηση αφαίρετα στο 8.5 οπότε καταλήγει σε λάθος αποτέλεσμα. γιατί αν αυτός εξισώνει το 8.5 με 12 που είναι ο μέγιστος βαθμός στο δανικό σύστημα, αν μία ιδιοφυία που έβγαλε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο με 9+ πόσο θα πρέπει να έχει; 15; το excel αυτό είναι από το CBS (Copenhagen Business School). Τι ξέρουν οι οικονομολόγοι από μαθηματικά; (ε ρε και να δει αυτό το σχόλιο η αδερφή μου :p ) Σε αυτήν τη σελίδα έχει ένα αντίστοιχο excel το DTU και αυτό συμβουλευτηκα χθες για να σου πω για το 8 τουλάχιστον.

Αίσχος. Τι ΑΗΔΙΕΣ είναι αυτές; τι πάει να πει αν έχεις κάτω από 8 δε σε δέχονται; άμα ο αδερφός της φίλης της ξαδέρφης σου είναι κολλητός με τον ξάδερφο του τάδε πολιτικού δε μπαίνεις "μπάι" ;
χαχαχα. μέχρι τώρα δεν έχω πετύχει περίπτωση να επαναλαμβάνεται κάποιο επίθετο όπως συμβαίνει με μία οικόγενεια στο εν ελλάδι τμήμα μου (εντελώς συμπτωματικά πάντα)
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
και συνεχίζω

Γλώσσα: Η γλώσσα τους είναι ελεεινή και τρισάθλια. Είναι πολύ δύσκολη και με περίεργους φθόγγους που δυσκολεύουν όλους τους μη σκανδιναβούς. Στην αρχή πιστεύαμε ότι ο καλύτερος τρόπος να μάθουμε τη γλώσσα είναι να συγκατοικήσουμε με ντόπιους ή να κάνουμε σχέση με ντόπιο/α. Πλέον πιστεύω ότι ούτε έτσι δε μαθαίνεται. Νομίζω ότι η μόνη μου ελπίδα είναι να κάνω μεταμόσχευση γλώσσας, κάτω γνάθου και φωνητικών χορδών.

Για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω ορίστε κάποια παραδείγματα:
1. Tingbjerg (η γειτονιά που μένω)
2. Norrebrogade (ο κεντρικός δρόμος στο Norrebro)
3. Odense (Η γενέτειρα του Χ.Κ. Άντερσεν)
4. Herlev (πρόαστιο της Κοπεγχάγης)
5. jeg hedder ... (σημαίνει 'με λένε ...')

Δοκιμάστε να τα προφέρετε και δείτε μετά στο τέλος του μηνύματος πώς προφέρονται κανονικά.
Γι αυτό συμβουλεύω όποιον έρθει στην χώρα να μη δοκιμάσει να ρωτήσει στο δρόμο 'που είναι η τάδε οδός' ή 'πώς πάω στο τάδε μέρος' γιατί το ποιο πιθανό είναι ότι θα το πει με λάθος προφορά και ο/η ντόπιος/α δεν πρόκειται να καταλάβει. Καλύτερα δείξτε αυτό που θέλετε γραμμένο, είναι πιο ασφαλές έτσι. Μιλάω εκ πείρας ;)

Οι σωστές απαντήσεις είναι:
1. Τίνγκμπια
2. Νόρεμπρογκέιλλλ (βαθύ βορειοελλαδίτικο λάμδα)
3. Όλνσε
4. Χέλεου
5. για χίλλλα

Αυτό που σε όλους τους υπόλοιπους ακούγεται σα βαθύ λάμδα αυτοί το λένε 'soft d'!!!
ΗΜΑΡΤΟΟΟΟΝ​
 

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Καλησπέρα! Να σε ρωτήσω... Μαθήματα γλώσσας κάνεις στο DTU ή στην κοινότητα ή καθόλου; Για να ξέρουμε τι να επιλέξουμε κ εμείς που ερχόμαστε από Σεπτέμβρη...!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.885
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom