Σκύρος Σκύρος

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μου ειπε καποια συγκεκριμενα πραγματα για την κουζινα ,αλλα ας μην επεκταθω γιατι μιλαμε και ονομαστικα και δεν ειναι σωστο για το φορουμ.
Οπως και να χει θα περασω μια βολτα να δω τι γινεται.Γενικα maragiorgos ειναι ακριβο νησι-φθηνο..τι τιμες παιζουν ?Οι αστακομακαροναδες στα ποσα κυμαινονται?
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Εεε ναι....την αστακομακαροναδα δεν μπορεις να την φας με το ταιρι σου(εκτος αν το χει το χρημα:haha: )καλυτερα να πας με μεγαλη παρεα γιατι εχει περιπου στα 80 ευρω!(για μεγαλη πιατελα).Οπως ξαναεγραψα υπαρχουν καποια μαγαζια που εχουν λογικες τιμες & καποια που εχουν βαλει πιπερι!Να μην φυγεις απο κει αν δεν φας & στο "Ο παππους μου & εγω"(στην Χωρα)!Για ποτακι εχει αρκετα μπαρακια-καφε στην χωρα & θυμαμαι περυσι που ειχαμε παει σ ενα πανω στον δρομο προς πλατεια(κολλητα με τα σουβλακια της Ποπης)& ειχε ωραια μουσικουλα & ποτα σε μεγαλα ποτηρια!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Μου ειπε καποια συγκεκριμενα πραγματα για την κουζινα ,αλλα ας μην επεκταθω γιατι μιλαμε και ονομαστικα και δεν ειναι σωστο για το φορουμ.
Οπως και να χει θα περασω μια βολτα να δω τι γινεται.Γενικα maragiorgos ειναι ακριβο νησι-φθηνο..τι τιμες παιζουν ?Οι αστακομακαροναδες στα ποσα κυμαινονται?
Αχχ βρε kleopatra μου,να ειναι μονο γι αυτο το μαγαζι που λενε για καθαριοτητα κουζινας.....αν ηταν ετσι δεν θα τρωγαμε ποτε εξω!!
 

rulenstein

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
....

Μου ειπε καποια συγκεκριμενα πραγματα για την κουζινα ,αλλα ας μην επεκταθω γιατι μιλαμε και ονομαστικα και δεν ειναι σωστο για το φορουμ.
Οπως και να χει θα περασω μια βολτα να δω τι γινεται.Γενικα maragiorgos ειναι ακριβο νησι-φθηνο..τι τιμες παιζουν ?Οι αστακομακαροναδες στα ποσα κυμαινονται?
Γενικά δεν είναι ακριβό νησί..Θα σου κάποια must: θα πας οπωσδήποτε στην ταβέρνα στον Αγιο Πετρο αλλά πριν πας να φας εκει θα συνεχισεις ευθεια στον χωματοδρομο και ο δρομος θα σε βγαλει στην παραλια "μικρο λιμανακι"..Παει και συμβατικο ΙΧ..Παλια δεν την ηξερε κανεις την παραλια,πλεον ειναι αρκετα γνωστη γι αυτό την γράφω κι εδω :p . Γυρνώντας θα φας οπως σου ειπα στην ταβερνα στον αγιο πετρο (μια εχει,δεν εχει πολλες).Ειχε παει και παλια ο μαμαλακακης σ αυτη κ ειχε δωσει εναν βραβειο στον ιδιοκτητη για το τοπικο μελι που φτιαχνει.Γενικα (στα λεω ολα αυτα επειδη γνωριζω) οτι κρεατα και λαχανικα εχουν στην ταβερνα τα παραγουν οι ιδιοι σε κτηματα γυρω γυρω..Αγνωη παρθενα φυση..
Επισης για φαγητο ειναι πολυ ωραια η ταβερνα "μουριες",ειναι κοντα στο καλαμιτσι,με πολυ ωραια σκια απο μουριες.
Η χωρα θυμιζει κυκλαδες,εχει και 2-3 πιο ψαγμενα μπαρακια με εντεχνη-jazz-rock μουσικη,αλλιως αν εισαι του mainstream υπαρχει το ηρωων που αναφερθηκε πιο πανω και 2-3 ακομα μαγαζια στην χωρα,οπως επισης και 2-3 beach bars στον μωλο.Γενικα οτι στυλ κι αν εισαι σε καλυπτει το νησι αρκει να θες ψιλο χαλαρες διακοπες.
Μαθε,ψαξε και βρες την πηγή καπου κοντα στο Καλαμιτσι και πιες αγνο,καθαρο νερο και μετα κανε μπανιο στην παγωμενη παραλια στο Καλαμιτσι που δεν εχει κ πολυ κοσμο γενικά.Επισης μην παραλειψεις να πιες καφε στην ιστορικη καφετερια στη Λιναρια που βαζει το ιδιο τραγουδι δυνατα οποτε φτανει το πλοιο..Θα την δεις,μην αγχωνεσαι.
hotspot: αν εισαι με αμορε και αφου εχεις βρει την παραλια μικρο λιμανακι την μερα,πηγαινε ενα βραδυ με κερια κτλ κτλ να την αραξετε εκει.θα με θυμηθεις.
Καλα να περασεις
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εεε ναι....την αστακομακαροναδα δεν μπορεις να την φας με το ταιρι σου(εκτος αν το χει το χρημα:haha: )καλυτερα να πας με μεγαλη παρεα γιατι εχει περιπου στα 80 ευρω!(για μεγαλη πιατελα).Οπως ξαναεγραψα υπαρχουν καποια μαγαζια που εχουν λογικες τιμες & καποια που εχουν βαλει πιπερι!Να μην φυγεις απο κει αν δεν φας & στο "Ο παππους μου & εγω"(στην Χωρα)!Για ποτακι εχει αρκετα μπαρακια-καφε στην χωρα & θυμαμαι περυσι που ειχαμε παει σ ενα πανω στον δρομο προς πλατεια(κολλητα με τα σουβλακια της Ποπης)& ειχε ωραια μουσικουλα & ποτα σε μεγαλα ποτηρια!
Ο Παππους μου κι εγω......!!!Που τα βρισκουν αυτα τα ονοματα ...(με την καλη εννοια παντα)
Δυστυχως θα ειμαστε ενα πορτοφολι και οχι παρεα:)
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ο Παππους μου κι εγω......!!!Που τα βρισκουν αυτα τα ονοματα ...(με την καλη εννοια παντα)
Δυστυχως θα ειμαστε ενα πορτοφολι και οχι παρεα:)
Ναι,εχει πλακα το ονομα!Ειναι αρκετα χρονια αυτο το μαγαζακι(ειναι μικρο & οταν εχει κοσμο το νησι ειναι δυσκολο να βρεις τραπεζι!)Σε αυτο το καφε που ειπε ο rulenstein πιο πανω,στο λιμανι,το λενε Καβο & εχει εξαιρετικη θεα!Οταν μπαινει ο Αχιλλεας(καραβι) στο λιμανι βαζει μια εκκωφαντικη μουσικη για να το καλωσορισει!!Αξιζει να το επισκεφτεις,για καφε η για ποτακι,ειναι πανω στον δρομο οπως πας για την χωρα.:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Χτες γυρισα απο Σκυρο και ειπα να γραψω εδω 2 λογια γιατι δεν υπαρχουν και πολλες πληροφοριες ουτως η αλλως.
Χαριτωμενο και συμπαθητικο νησακι ,περασαμε πολυ ομορφα ,δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα με τις παραλιες αλλα ειχε μια ηρεμια και μια ησυχια που δεν την βρισκεις ευκολα στα νησια.
Αυτο μας κερδισε πολυ!
Μικρες οι αποστασεις ,οποτε δε σε τρωνε οι δρομοι σου βγαινει το προγραμμα ανετα και μπορεις να γυρισεις ολο το νησι (εκτος απο καποιες εκτασεις που ειναι καπαρωμενες απο Αεροπορια -Ναυτικο ..γκρρρρ)
Εχει και πολλους χωματοδρομους το νησι για τους τζιπολατρεις.
Γενικα λοιπον χωρις να εχει τις φοβερες παραλιες -ομορφιες μου αρεσε και το εβαλα στην καρδια μου.
Η Χωρα του ειναι μαγευτικη,ετσι οπως κατρακυλαει στο βραχο καθαρα κυκλαδιτικη .Απο τον καμπο που ειναι ο Μωλος,τα Μαγαζια και τα Γυρισματα οπου κ να εισαι,ο,τι κ να κανεις βλεπεις παντα τη Χωρα εκει ψηλα.
Μην ξεχασετε να πατε στην ακρη στην πλατεια Μπρουκ με τη φοβερη θεα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παραλιες

Αγιος Πετρος -χωματοδρομος ευκολος κ συντομος-ωραια παραλια με αμμο και καποιες πλακες -φυκαδες μεσα
Γενικα για να μην τα ξαναγραφω σχεδον ολες οι παραλιες εχουν αμμο η βοτσαλα στην αρχη κ βαθαινοντας εχει πολλες πλακες και βραχια (η χαρα των αχινομαζωχτων και ψαροκυνηγων)
Ασπους
Γυρισματα
Πευκος(πολυ πρασινο ..ανεβειτε στο μοναστηρι του Α. Παντελεημονα για ωραια θεα)
Αγιος Φωκας
Κυρα Παναγια (απο τις λιγες με αμμο)
Λιμανακι-χωματοδρομος ευκολος
Κολυμπαδα ..μεγαλα ασπρα βοτσαλα ο χωματοδρομος ειναι λιγο δυσκολος εμεις το κατεβηκαμε με τα ποδια σε 10 λεπτακια)
Παλαμαρι -χωματοδρομος ευκολος ..εχει και αρχαιολογικο χωρο διπλα
Μωλος -Μαγαζια η μονη τουριστικα οργανωμενη με 2 beach bar ,ταβερνες και ξαπλωστρες
Καρεφλου-ευκολος χωματοδρομος ..ωραια κ μεγαλη παραλια..μονοι μας ημασταν
Αφησα την καλη για το τελος
με ημερησια κρουαζιερα 25 ευρω το ατομο πας στο νησι Σαρακηνο στην ερημικη παραλια Γλυφαδα-ασπρη αμμος ,γαλαζοπρασινα νερα
Το καραβι σε παει κ σε σπηλιες στο νοτιο μερος της Σκυρου κ κανεις μπανιο κ κει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
φαγητο

Αστακομακαροναδα στο Στελιο στα Γυρισματα
65 το κιλο ο αστακος ..καλη τιμη σχετικα ..εμεις στη Μανη τους εχουμε στο θεο(θα κανω και ερευνα σε λιγες μερες παλι)
Βρηκαμε κ με 50 στον Ψαριωτη στο Λιμανι ..που λεγαμε κ παραπανω ,αλλα μας ειπαν κ αλλοι στο νησι διαφορα περιεργα κ τεσπα δεν πηγαμε εκει.
Στο Στελιο ειχαν πολυ ωραιο αστακο και κουζινα γενικοτερα ,κρασια κ οινομελα μετα κερνουσαν,παγωτα,γλυκα,καρπουζια..γενικα μειναμε πολυ ευχαριστημενοι

Οι πολυδιαφημισμενες Μουριες επισης ηταν πολυ καλες ,ωραιο δροσερο περιβαλλον(εχει και κτημα με αλογακια διπλα που πανε βολτα τα παιδακια),μεγαλες μεριδες και μετα εφεραν κ ενα γλυκο κολαση με μους σοκολατας,μπισκοτα και πουρακια σοκολατας κ κερνουσαν τα τραπεζια!

Στο Μωλο η ψαροταβερνα Αστεριας και το Ουζερι Κοκαλενια ηταν ωραια
Επισης στο Μωλο εχει το beach bar thalassa και στα μΜαγαζια το Juicy..πολυ ωραια προσεγμενα μπαρακια κ με κρεπες- φαγητο

Στην Ατσιτσα η ταβερνα του Αντωνη (ομορφη κ η Ατσιτσα)

Ο Παππους κι εγω στην Καλαμιτσα (ξεχασα να αναφερω την Καλαμιτσα στις παραλιες ..τεραστια..μιση με αμμο μου χρυσιζει λογω ενος πετρωματος και μιση με βοτσαλα)

Στις Αχερουνες η κυρα Ποπη πανω στη θαλασσα κυριολεκτικα
Στην κυρα Παναγια η ομωνυμη ταβερνα μεσα στα δεντρα με καλο φαγητο.

Και το αγαπημενο μου μαγαζι ο Ανεμομυλος στα Πουρια .(φοβερο το διπλανο εκκλησακι στο βραχο και οι περιεργοι σχηματισμοι που εχουν τα βραχια εκει ..ενας μοιαζει με πυρηνικο μανιταρι ή με δεντρο..απεναντι ειναι τα βρυκολακονησια με εκκλησακι παλι πανω τους ..γενικα πολυ ωραιο σημειο )
Ειναι ενας ανεμομυλος του 1800 τοσο που τον εχουν κανει καφε-μπαρακι-εστιατοριο
το βραδυ παιζει κ ζωντανη μουσικη ..το φαγητο ηταν πολυ καλο..γενικα τρελαθηκα με το μαγαζι αυτο
Το μυλο μεσα τον εχουν διατηρησει κ πας και βλεπεις πως ειναι.

Στη Χωρα εχει αρκετα μαγαζια..ωραια τα σουβλακια της Ποπης ..τα μπαρακια (Νοστος-Ακαματρα -Εσκομπαρ κ αλλα) βαρανε αγριως σας πληροφορω..ολα τα χιτ
Ηρεμη ..ηρεμη η Σκυρος αλλα τα μπαρ εχουν βαβουρα το βραδυ

Το λαογραφικο μουσειο Φαλταιτς πολυ ωραιο κ ιδιαιτερο

Στα παγωτα της Φαλταινας γινοταν χαμος οπως ειχατε πει..πολυ περιεργες γευσεις..λουκουμι τριανταφυλλο,αραπινα,μπραουνιζ και oreo cookies

τελος τσιμπησα κ τα κεραμικουλια μου ...πολυ ωραια κεραμικα κ γλυκα κουταλιου+θυμαρισιο μελι
Τα κεραμικα Μονικα στο λιμανι ειναι οντως απιστευτα αλλα και πολυ τσιμπημενα στις τιμες.
Καλη συνεχεια σε ολους σας και καλα να περασετε οσοι θα φυγετε τον Αυγουστο!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες παραπανω πληροφοριες για το κοστος των μεταφορικών προς σκυρο? Και κατι ακομα:η Χωρα έχει παραλία? Ειναι εκει που ειναι το Λιμανι ή σε αποσταση?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες παραπανω πληροφοριες για το κοστος των μεταφορικών προς σκυρο?
δες αεροπορικα εχει Ιουλιο Αυγουστο 49 ευρω πηγαινε ελα!!!!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.304
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom