Σλοβενία Σλοβενία

nikiforoula

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία!
Παιδιά είμαι πάρα πολύ χαρούμενη!!!!!!!Λοιπόν το έψαξα πάρα πολύ και τελικά βρήκα να ενοικιάσουμε αμάξι!!!!Το κατώτατο όριο στη Σλοβενία ειναι 18...Οπότε θα έχουμε αμάξι!!! Εχω δει πολύ όμορφες φωτογραφίες απο το Bled και φυσικά τώρα που βρήκαμε αμάξι θα παμε σε πολλά μέρη...Οπως και στο skofja loka που μου είπατε..Ναι είμαστε ζευγάρι και θα πάμε για 5 ημέρες!!Ελπίζω να περάσουμε όμορφα,αν και απο τι μου λέτε πρέπει να είναι τέλεια!!!Δηλαδη δε χρειαζεται διαβατήριο???? Ανυπομονώ να διαβάσω την ιστορία σου Sarah για να μάθω περισσότερα σχετικά με τη Σλοβενία....Yanni1981 να σε ρωτήσω υπάρχει κάποια κάρτα που ειναι για τρεις ημέρες και μπάινεις δωρεάν σε μουσεία και διάφορα αξιοθέατα??Και έχει πολλά διόδια ?? Ελπίζω να ειναι ευκολοι οι δρομοι και καλοι οδηγοι (οχι οπως την Ελλαδα) αν και θα εχουμε χάρτη..Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και θα ήθελα οτι αλλο ξέρετε σχετικα με τη ljubljana και τη Σλοβενία να μου πείτε...ΑΑΑ!!! Ξέχασα να ρωτήσω έχουν ωραία φαγητά??http://www.travelstories.gr/members/sarah-1925.html
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Παιδιά είμαι πάρα πολύ χαρούμενη!!!!!!!Λοιπόν το έψαξα πάρα πολύ και τελικά βρήκα να ενοικιάσουμε αμάξι!!!!Το κατώτατο όριο στη Σλοβενία ειναι 18...Οπότε θα έχουμε αμάξι!!! Εχω δει πολύ όμορφες φωτογραφίες απο το Bled και φυσικά τώρα που βρήκαμε αμάξι θα παμε σε πολλά μέρη...Οπως και στο skofja loka που μου είπατε..Ναι είμαστε ζευγάρι και θα πάμε για 5 ημέρες!!Ελπίζω να περάσουμε όμορφα,αν και απο τι μου λέτε πρέπει να είναι τέλεια!!!Δηλαδη δε χρειαζεται διαβατήριο???? Ανυπομονώ να διαβάσω την ιστορία σου Sarah για να μάθω περισσότερα σχετικά με τη Σλοβενία....Yanni1981 να σε ρωτήσω υπάρχει κάποια κάρτα που ειναι για τρεις ημέρες και μπάινεις δωρεάν σε μουσεία και διάφορα αξιοθέατα??Και έχει πολλά διόδια ?? Ελπίζω να ειναι ευκολοι οι δρομοι και καλοι οδηγοι (οχι οπως την Ελλαδα) αν και θα εχουμε χάρτη..Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και θα ήθελα οτι αλλο ξέρετε σχετικα με τη ljubljana και τη Σλοβενία να μου πείτε...ΑΑΑ!!! Ξέχασα να ρωτήσω έχουν ωραία φαγητά??
Πρωτον πολυ καλο φαι,εμεις φαγαμε και μεσα στη Λιουμπ. και σε χωρια και μας αρεσε,ειδικα στα χωρια...να δοκιμασετε το σνιτσελ λιουμπλιανας και το mix-grill κι οι πιτσες τους μια χαρα-οταν εχεις παιδια τα προσεχεις ολα.Διοδια δεν πληρωνεις οταν εχεις παρει την καρτα vinjet που σου ειπα-η οποια ειναι υποχρεωτικη-στα συνορα και σε ολα τα βενζιναδικα,το κολλας στο τζαμι και δεν πληρωνεις πουθενα διοδια-ετσι κι αλλιως δεν πληρωνεις διοδια,απλα κυκλοφορεις ημιπαρανομα.Που θα νοικιασετε αμαξι?Για την καρτα που ρωτας δεν το ψαξαμε...και δεν ξερω κατα ποσο σε συμφερει...ask me more...
 

nikiforoula

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία!
Πρωτον πολυ καλο φαι,εμεις φαγαμε και μεσα στη Λιουμπ. και σε χωρια και μας αρεσε,ειδικα στα χωρια...να δοκιμασετε το σνιτσελ λιουμπλιανας και το mix-grill κι οι πιτσες τους μια χαρα-οταν εχεις παιδια τα προσεχεις ολα.Διοδια δεν πληρωνεις οταν εχεις παρει την καρτα vinjet που σου ειπα-η οποια ειναι υποχρεωτικη-στα συνορα και σε ολα τα βενζιναδικα,το κολλας στο τζαμι και δεν πληρωνεις πουθενα διοδια-ετσι κι αλλιως δεν πληρωνεις διοδια,απλα κυκλοφορεις ημιπαρανομα.Που θα νοικιασετε αμαξι?Για την καρτα που ρωτας δεν το ψαξαμε...και δεν ξερω κατα ποσο σε συμφερει...ask me more...

Ωραία χαίρομαι που έχει καλο φαγητό!!!Την καρτα vinjet που μου είπες θα μας την δώσουν στο αεροδρομειο??Στη sixt βρήκαμε για αμαξι..Ειχα παρει τηλ στη sixt στην Αθηνα και μου ειχαν πει οτι πρεπει να εισαι 23 και οτι αυτο ισχυει σε ολες τις χωρες...(κανανε τουλαχιστον ενα τεταρτο να μας απαντησουν και μας ειχαν στην αναμονη στο τηλ για ενα τεταρτο για να μας απαντησουν σε μια απλη ερωτηση ποσο ειναι το κατωτατο οριο) Και τελικα εστηλα ενα email στη sixt της Σλοβενιας μου απαντησαν μεσα σε μιση ωρα, ενω πριν παρω τηλ στην Αθηνα τους ειχα στηλει email (στη sixt της Αθηνας) για να μην τους περνω τηλ κιαι ακομα δεν μου εχουν απαντησει και εχουν περασει τρεις εβδομαδες!!!!!! Φαντασου διαφορά!!!!Η καρτα που σου λεω την εχω δει στο internet ειναι για τρεις ημερες και κανει 15E και μπαινεις δωρεαν σε μουσεια και τετοια...Η εισοδος σε ενα μουσειο ποσο εχει ξερεις???Και θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις και αλλα μερη και αλλες πληροφοριες να μου πεις...αν θελεις στηλε μου π.μ. εγω δεν μπορω να στηλω ακομα!!!ηθελα να σου στηλω αλλα δεν το εστελνε...
:D:D:D:D
 

yiannis1981

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλανδη for ever
για την καρτα των μουσειων δεν ξερω,δεν πηγα σε κανενα!!
Οι δρομοι ειναι πολυ καλοι και οι οδηγοι σπαστικα προσεκτικοι.
Το φαγητο ειναι αρκετα καλο και λιγο φθηνοτερο απο εδω αλλα αυτο που με χαλασε λιγο ηταν οτι μετα τισ 10.00-10.30 το βραδυ τα εστιατορια δεν δεχοταν πελατες.
Γενικα η νυχτερινη ζωη ειναι ησυχη απο οτι ειδα.
Αλλα σου επαναλαμβανω σαν ζευγαρι πηγαινετε bled και για να μεινετε,βολτιτσα το βραδυ,βαρκουλες με κουπια ειναι τελεια και να θυμασται οτι η Αυστρια ειναι 20 λεπτα απο εκει.
 

kyveli

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
κσλησπέρα... και γω καινούρια στην παρέα σας και αναζητώ πληροφορίες για Σλοβενία - Κροατία. Σκεφτόμαστε να τις επισκεφθούμε τον Οκτώβριο και αν μπορεί κάποιος να προτείνει ξενοδοχεία θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
κσλησπέρα... και γω καινούρια στην παρέα σας και αναζητώ πληροφορίες για Σλοβενία - Κροατία. Σκεφτόμαστε να τις επισκεφθούμε τον Οκτώβριο και αν μπορεί κάποιος να προτείνει ξενοδοχεία θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ
Στη Σλοβενια που?Εμεις μειναμε καπου εξω απο Λιουμπλιανα,αν δεν εχετε αμαξι δεν θα το συνιστουσα,υπαρχουν ομως και μεσα στην πολη-ριξε μια ματια στο booking.com-οσο για την Κροατια που ενδιαφερεστε να πατε?Και παλι εμεις μειναμε καπου εξω απο το Σπλιτ-Τrogir-το οποιο ειχαμε ως βαση και απο κει καναμε τις εξορμησεις μας...εχετε μερες...θα πατε και πιο κατω?
 

kyveli

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σκεφτόμαστε να πάμε αρχές Οκτωβρίου και θα έχουμε στην διάθεσή μας δέκα μέρες (συμπ/νου και του ταξιδιού). το πλάνο είναι να πάμε οδικώς Σλοβενία και να επιστρέψουμε απο βενετία με πλοίο. σκεφτόμαστε εάν τα καταφέρουμε -λόγω χρόνου- να περάσουμε και κροατία με προορισμό το ντουμπρόβνικ. ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει ποια ακριβώς διαδρομή θα επιλέξουμε, καθώς προβληματιζόμαστε για το αν θα πρέπει να περάσουμε από σκόπια ή όχι. γενικώς τώρα αρχίζουμε να οργανώνουμε το ταξίδι και να ενημερωνόμαστε, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη και χρήσιμη.
 

nikiforoula

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία!
Γεια σας παιδιά!! Δεν ξέρω αν με θυμάστε αλλά πέρυσι λέγαμε με το φίλο μου να πάμε ΣΛΟΒΕΝΙΑ - ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ, δεν τα καταφέραμε,αλλα τελικά φέτος έκλεισα εισιτήρια για 17 με 23 Φεβρουαρίου και είμαι πολύ πολύ ενθουσιασμένη!!Θα φύγουμε από Αθήνα θα πάμε Τεργέστη και από εκεί με αυτοκίνητο στη Λουμπλιάνα οπού θα μείνουμε στο AMBIENT HOTEL. Λοιπόν ξεκινάω με τις ερωτήσεις...:xmas_biggrin:

  1. Θα έχουμε πρόβλημα στα σύνορα από Τεργέστη να πάμε Σλοβενία;
  2. Υπάρχει κάποιος ελληνικός ταξιδιωτικός οδηγός για Σλοβενία;
  3. Πια μέρη μου προτείνετε να δω;
  4. Πια εστιατόρια ή ταβέρνες ή πιτσαρίες προτείνετε; Ή οτιδήποτε άλλο σε φαγητό..
Ελπίζω να μην σας κούρασα!!
 

rockass14

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία,Ισλανδία
Είχαμε πάει για μια μέρα στη Λιουμπλιάνα από Τεργέστη.Περάσαμε εύκολα τα σύνορα και η πόλη ήταν πολύ όμορφη.Συνδυασμός σύγχρονων και κλασσικών κτιρίων.Είχαμε πάει μάλιστα παρόμοια περίοδο και είχε και χιόνι.Θα σας αρέσει!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ερωτηση: πως ειναι ο καλυτερος τροπος για να βρεθω στο Μαριμπορ;;; μεσω Ζαγκρεμπ ή μεσω Λιουμπλιανας;;;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
ξαναεπαναφερω το τοπικ γιατι με επειγει .. ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παω Μαριμπορ;μεσω Ζαγκρεμπ ή μεσω Λιουμπλιανας;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom