Τουρκία Σμύρνη

andy-chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Εντάξει λοιπόν! Συνεχίζω σχεδόν απτοητη.. :-/
Ας κατεύθυνω αλλού την ερώτηση μου. Κάποια εκδρομή από σμυρνη που να αξίζει οποίος έχει πάει; Το παμουκαλε χειμώνιατικα είναι καλή επιλογή; Είναι ανοιχτά για το κοινό οι "φυσικές πισίνες"; γιατί διαβάζω ότι οι τουρίστες είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν τα παπούτσια τους. Το χειμώνα το γίνεται;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εντάξει λοιπόν! Συνεχίζω σχεδόν απτοητη.. :-/
Ας κατεύθυνω αλλού την ερώτηση μου. Κάποια εκδρομή από σμυρνη που να αξίζει οποίος έχει πάει; Το παμουκαλε χειμώνιατικα είναι καλή επιλογή; Είναι ανοιχτά για το κοινό οι "φυσικές πισίνες"; γιατί διαβάζω ότι οι τουρίστες είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν τα παπούτσια τους. Το χειμώνα το γίνεται;
Οχι...αλλα αν θες να πας... www.pamukkale.com.tr ή αλλιώς με τραινο μεχρι Selcuk και μετα λεωφορειο... Πηγαινε αλλα μην πεις μετα οτι ηταν χαλια ...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Συμφωνώ με όλους τους αποπάνω. Προσωπικά βαρέθηκα τη Σμύρνη ακόμα και το καλοκαίρι. Εννοείται θα προτιμούσα Χριστούγεννα στη Χίο. Αν τελικά πας κοντινά το πρώτο ενδιαφέρον που μου έρχεται είναι η Έφεσσος, όπου είχα πάει από Σμύρνη. Αλλά θα απέφευγα ούτως ή άλλως τη Σμύρνη και ειδικά τα Χριστούγεννα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ολες οι αποψεις είναι απολύτα σεβαστες αλλά επιτρέψτε μου να έχω αλλη αποψη...πηγα στη σμυρνη χωρις πολλες προσδοκιες και ενθουσιαστηκα...δεν μπορουμε φυσικά να τη συγκρινουμε με την Κωνσταντινουπολη αλλά για μένα ,η σμυρνη είναι μια ομορφη και πολυ ενδιαφέρουσα πολη....εμεινα τρια βραδια και αρχικά ειχα σκοπο να κανω μια εκδρομη αλλα με κερδισε τοσο η πολη που εμεινα σχεδον τεσσερις μερες και δεν ήθελα να το κουνησω απο κει...ειναι μεγάλη πολη έχει αρκετα πραγματα να δεις ,εχει πολύ ζωή ,μαγαζιά,φαγητο ,κ.τ.λ.....νομιζω οτι επειδη έχει πολλές επιλογες τιργυρω,ο επισκέπτης συχνά την "ξεπετάει"χωρις να της δώσει το χρονο που της αξιζει...θα συμφωνησω βεβαια οτι ισως ο χειμωνας δεν είναι η καλυτερη εποχη της,(εγώ πηγα πασχα)αλλά και παλι δεν το θεωρώ ανασταλτικό παραγοντα....καποια στιγμη θέλω να γράψω περισσοτερα και συγκεκριμένα πραγματα για τη σμυρνη(δεσμευομαι οτι θα το κάνω μολις βρω λιγο χρονο)Αν δεν έχετε κλεισει ξενοδοχειο ,προτεινω την περιοχη "αλσανζακ" που ειναι και το κέντρο της πολης,η πιο ζωντανη περιοχη....Για εκδρομες θα προτεινα την Εφεσσο(το εχω απωθημένο που δεν πηγα)καθως και το Αιβαλι που πηγα και μου άρεσε αρκετα...
 

andy-chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Α ναι και ένας άνθρωπος με διαφορετική άποψη! Πολύ χαίρομαι που το ακούω. Γενικά δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, αυτό έιναι σίγουρο και ξέρω τι θα συναντήσω(όσο μπορείς να το πείς αυτο πριν πας). Θα ήθελα όμως να έχω κάποια πραγματα να δω σε 2-3 μέρες και να μην βαρεθώ από την πρώτη ημέρα, πράγμα που αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι συμβαίνει. Βοηθητική η περιοχή που προτίνεις! Εν τέλει αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι ο καιρός...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Α ναι και ένας άνθρωπος με διαφορετική άποψη! Πολύ χαίρομαι που το ακούω. Γενικά δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, αυτό έιναι σίγουρο και ξέρω τι θα συναντήσω(όσο μπορείς να το πείς αυτο πριν πας). Θα ήθελα όμως να έχω κάποια πραγματα να δω σε 2-3 μέρες και να μην βαρεθώ από την πρώτη ημέρα, πράγμα που αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι συμβαίνει. Βοηθητική η περιοχή που προτίνεις! Εν τέλει αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι ο καιρός...
αααα καλα???...σοβαρα μιλας τωρα ?? οτι καιρο εχει στη Χιο, διπλα ειναι... Εν τέλει αν το εχεις αποφασισει πηγαινε....

Ολες οι αποψεις είναι απολύτα σεβαστες αλλά επιτρέψτε μου να έχω αλλη αποψη...πηγα στη σμυρνη χωρις πολλες προσδοκιες και ενθουσιαστηκα...δεν μπορουμε φυσικά να τη συγκρινουμε με την Κωνσταντινουπολη αλλά για μένα ,η σμυρνη είναι μια ομορφη και πολυ ενδιαφέρουσα πολη....εμεινα τρια βραδια και αρχικά ειχα σκοπο να κανω μια εκδρομη αλλα με κερδισε τοσο η πολη που εμεινα σχεδον τεσσερις μερες και δεν ήθελα να το κουνησω απο κει...ειναι μεγάλη πολη έχει αρκετα πραγματα να δεις ,εχει πολύ ζωή ,μαγαζιά,φαγητο ,κ.τ.λ.....νομιζω οτι επειδη έχει πολλές επιλογες τιργυρω,ο επισκέπτης συχνά την "ξεπετάει"χωρις να της δώσει το χρονο που της αξιζει...θα συμφωνησω βεβαια οτι ισως ο χειμωνας δεν είναι η καλυτερη εποχη της,(εγώ πηγα πασχα)αλλά και παλι δεν το θεωρώ ανασταλτικό παραγοντα....καποια στιγμη θέλω να γράψω περισσοτερα και συγκεκριμένα πραγματα για τη σμυρνη(δεσμευομαι οτι θα το κάνω μολις βρω λιγο χρονο)Αν δεν έχετε κλεισει ξενοδοχειο ,προτεινω την περιοχη "αλσανζακ" που ειναι και το κέντρο της πολης,η πιο ζωντανη περιοχη....Για εκδρομες θα προτεινα την Εφεσσο(το εχω απωθημένο που δεν πηγα)καθως και το Αιβαλι που πηγα και μου άρεσε αρκετα...
Πολυ θα ηθελα να τα διαβασω...
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Αρκετό καιρό μετά από ένα ταξιδάκι στη Σμύρνη αποφάσισα επιτέλους να γράψω δυο πραγματα για την πόλη.Πριν πάω ,είχα πολύ χαμηλές προσδοκίες και ισως για αυτό ,η πόλη μου άρεσε αρκετά .Θεωρώ ομως οτι γενικά είναι λιγο υποτιμημένη.Δεν εννοώ βέβαια οτι ειμαι ο super προορισμός ,ουτε γινεται συγκριση με ευρωπαικές πολεις αντιστοιχου μεγέθους....αλλο το ένα και αλλο το άλλο.Δεν μπορώ να συγκρινω δηλαδή τη Φλωρεντία για παράδειγμα ,με τη Σμύρνη.Θα ήταν σα να συγκρινουμε κυριλέ εστιατόρια με ταβέρνες...Ομως,είναι μια ενδιαφέρουσα πολη με πραγματα που τα ανακαλύπτεις σιγά σιγά ,με ενδιαφέρουσες γωνιές ,με μεγάλη ιστορία αναμφισβήτητα και ιδιαίτερα χαμηλού κόστους.Το τελευταίο στις μέρες μας ειναι ιδιαίτερα σημαντικό για πολλούς απο μας που δεν μπορούμε να διαθέσουμε πολλά χρήματα αλλά και δεν μπορούμε και να αποβάλλουμε το μικρόβιο για ταξίδια και εξερευνήσεις.Επίσης στα θετικά της είναι οτι υπάρχουν πολλά μέρη σε σχετικά κοντινή απόσταση που μπορεί να επισκεφθεί κανείς έχοντας σα βάση την Σμύρνη και κάνοντας εκδρομές.Πάντως η γνώμη μου είναι οτι δεν είναι για μια ή δυο μέρες...αν θέλει κανεις να κάνει και καμμιά εκδρομη στο Τσεσμέ ή στην Έφεσσο το ιδανικό θα ήταν τέσσερα βράδια....Αν θέλει να πάει και Αιβαλι ή Πέργαμο ,τότε πέντε...(αν και νομίζω οτι το Αιβαλι από μόνο του ,αξίζει μια διανυκτέρευση).

Αξιοθέατα

-το παζάρι(Kemeralti Market)

Πρόκειται για μια τεράστια και δαιδαλώδη αγορά με διάφορα είδη χαμηλού κόστους και ανάλογης ποιότητας βέβαια.Από εμπορικής πλευράς δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και δεν είναι μέρος που θα κάνετε τις φοβερές αγορές ,χωρίς να σημαινει οτι δε θα βρειτε ισως μικροπράγματα που μπορει να σας ενδιαφέρουν.Έχει ρούχα , παπούτσια,παραδοσιακές τουρκικες φορεσιές και χιλια δυο άλλα είδη καθώς και καφέ και μαγαζιά που προσφέρουν φαγητό.Αυτό που θα προτεινα να αγοράσει κάποιος αν πέσει πάνω σε κανένα μαγαζάκι που πουλάει τέτοια είδη,είναι τα μπαχαρικά που είναι πολύ φθηνά και εξίσου καλής ποιότητας με αυτά των καταστημάτων.Πέρα από κει ,το παζάρι έχει όμορφες γωνιές και αξιζει να το περπατήσει κανείς κυριώς για το “couleur locale”.Εκεί θα συναντήσετε το Χισάρ τζαμί(το παλαιότερο της πόλης) και το havra sokak ,απο τα πιο όμορφα σημεία στο παζάρι.

-Αρχαιολογικό Μουσείο Σμύρνης

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω για να έχω προσωπική άποψη αλλά γιά όσους αγαπούν τα μουσεία έχει σίγουρα ενδιαφέρον.Εδώ μπορείτε να δείτε μερικές ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες.

http://www.taxidologio.gr/izmir-todo-archaeological-museum.html

-Οι εκκλησίες της Σμύρνης.

Είχα την τύχη να κάνω Ανάσταση στον Αγιο Βούκολα που λειτούργησε για πρώτη φορά μετά το 1922,την μεγάλη εβδομάδα του 2015.Kαλοδιατηρημένη εκκλησία με ιδιαίτερη ατμόσφαιρα τις μέρες του Πάσχα.Αν πάτε προς τα εκεί(είναι πανω απο το σταθμό και αν προσέξετε κάπου θα δειτε πινακίδες,εγώ δυσκολεύτηκα να βρω ακριβή διεύθυνση στο ιντερνετ) ,αξίζει να κάνετε μια βολτα τριγύρω...η εικονα που θα αντικρίσετε είναι μαλλον θλιβερή ,με τα μισογκρεμισμένα σπιτια , τη φτώχια ,τους μετανάστες που ζουν εκει....είναι όμως κι αυτό ,κομμάτι αυτής της πόλης που έχει αρκετά διαφορετικά προσωπα.Θα προτεινα μάλιστα να μην επιστρέψετε απο τη βόλτα σας εκει απο τη μεριά του σταθμου ,αλλά απο την πίσω πλευρά(δηλαδή να κατευθυνθείτε προς την Αγορά) και να χαθειτε στα κατηφορικά σοκάκια για να δειτε κι αυτο το κομμάτι της πόλης (για κυριλίκια και χλιδές θα τα πούμε παρακάτω)



εδώ μπορειτε να δειτε και τις αλλες εκκλησιες της πολης
http://omogeneia-turkey.com/cg/35/_/kilise/ayabukla.html
O Αγιος Βούκολος ,το Πάσχα...


Οι πιο γνωστές και εύκολα προσβάσιμες καθώς βρίσκονται σε κεντρικά σημεία της πόλης ειναι η Αγία Φωτεινη και ο Αγιος Πολύκαρπος αλλά νομίζω πως μόνο εξωτερικά θα τις δει κανείς ,εκτός αν είναι καποια γιορτή στην οποία είναι ανοιχτές.

-AGORA open air museum

Ανοιχτός αρχαιολογικός χώρος ,με ιδιαίτερο ενδιαφέρον

https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...bout-turkey/content/67/agora-open-air-museum/

-Πύργος του ρολογιού,πλατεία Κοnak

Το σύμβολο της πόλης ,η πλατεία με τον πύργο του ρολογιου δίπλα στη θάλασσα είναι σημείο αναφοράς στην πόλη .Πολύβουη και ζωντανή ,σημείο συνάντησης ντόπιων αλλά και το σήμα κατατεθέν της πόλης ....



Υπάρχουν κι άλλα αξιοθέατα όπως το Asansor,το κάστρο Καντιφέκαλέ και άλλα αλλά προτιμώ να μην επεκταθώ.Επέλεξα να αναφέρω αυτά που θεωρώ εγώ πιο σημαντικά και να σας πω τη γνώμη μου.Αλλωστε για περισσότερα υπάρχουν πολλες πληροφορίες στο διαδυκτιο



Διαμονή

Η περιοχή γύρω απο το σταθμό έχει πολλά ξενοδοχεία μεσαίου εως χαμηλού κόστους που σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους,Θετικό επίσης για όσους ταξιδεύουν με αμάξι είναι το ότι πολλά από αυτά διαθέτουν πάρκιγκ.Ωστόσο όπως στις περισσότερες πόλεις ,η περιοχή γύρω από σταθμό είναι....κάπως.Εκεί έμεινα κι εγώ και δεν μπορώ να πω οτι έχει κάτι αρνητικό ,ούτε μου φάνηκε επικίνδυνη .Μέλος του φόρουμ όμως που πήγε τελευταία μου μετέφερε οτι έχει πια κατακλυστεί απο τα ρεύματα των μεταναστών.Αυτό

όμως που πρέπει να γνωρίζετε είναι οτι η συγκεκριμένη περιοχή είναι αρκετά μακριά από την 'καρδιά'της πόλης ,το Αlsancak.Aπέχει 25-30 λεπτά με τα πόδια(χωρίς ιδιαίτερο χάζεμα)και θα σας συμβούλευα να δώσετε κάτι παραπάνω ή έστω να κάνετε έκπτωση στις απαιτήσεις σας και να μείνετε στο Αlsancak.Oπως ανέφερα και πιο πάνω ,τα ξενοδοχεία δεν είναι ακριβά οπότε αν ψάξετε θα βρειτε κάτι στα μέτρα σας...Το Alsancak είναι γεμάτο καφέ ,εστιατορια ,κόσμο .Εχει δρόμους που τα μαγαζιά συναγωνίζονται τα καλύτερα των ευρωπαικών πόλεων,έχει χαλαρά μέρη για να φάτε και να πιειτε τον καφέ σας ,έχει ζωή ,έχει ....τα πάντα!

Καλή επιλογη για να μεινετε ,είναι η περιοχή του Hilton(το Ηilton μάλιστα μπορεί να το βρει κανεις συχνά σε πολύ καλή τιμή ) καθώς δεν είναι ακριβώς στο
Αlsancak,αλλά είναι αρκετά κοντά και η περιοχή εκει είναι όμορφη και έχει καλά ξενοδοχεία(Μιλάω για το κομμάτι που είναι ανάμεσα στις οδούς Gazi Osman Pasa
και sht Nevres boulevard)

το hilton και η περιοχή γύρω...


Βόλτες στην πόλη
-Το παραλιακό κομμμάτι της πόλης ,το φημισμένο Kordonboyu
είναι πολύ καλά διαμορφωμένο με πολύ πράσινο και προσφέρεται για μια μεγάλη βόλτα δίπλα στη θάλασσα.Η καλύτερη ώρα ,είναι αργά το απόγευμα για να απολαύσετε και το ηλιοβασίλεμα και μετά να καθίσετε για ένα απεριτιφ σε ένα απο τα πολλά μαγαζιά κατά μήκος του παραλιακού δρόμου,ατενίζοντας το όμορφο τοπίο...

-Στο Κορδελιο μπορείτε να πάτε με το καραβάκι της γραμμης...Στην βόλτα σας θα ανακαλύψετε σίγουρα μαγαζάκια με σαπουνια,μπαχαρικά,βότανα,ξηρούς καρπούς...Δεν περέμενα οτι τι Κορδελιό θα έχει τόσο κόσμο όμως είναι κι αυτή μια πολύ ζωντανη περιοχη...ωστόσο το παραλιακό κομμάτι δεν με εντυπωσιασε ιδιαίτερα,περισσότερο μου άρεσε η εξερευνηση στην ....εσωτερική του πλευρά....

-Το Αlsanzak.Πολλά μαγαζια ,πολλά καφέ,πολλά εστιατόρια ,και...street art κατά μηκος του κεντρικού πεζόδρομου Κibris sehitleri caddesi αλλά και των κάθετων δρόμων που σφίζουν από ζωή...Περπατήστε επίσης την Şevket Özçelik Sk , και την Μustafa Evner Bay όπου θα δείτε το άλλο πρόσωπο της πόλης....Με κυριλέ μαγαζιά για ποτο και φαγητο και με κόσμο....πως λεγαμε οτι είναι στην περιοχή του σταθμού? ......ε,ακριβώς το αντίθετο...



...και μια ασυνήθιστη βιτρίνα!!!

Φαγητό

Ιδιαίτερη αναφορά θέλω να κάνω στους ...φούρνους αυτής της πόλης....δεν είναι δηλαδή φούρνοι ακριβώς ,ξέρετε ,μιλάω για αυτά τα μαγαζια που πουλάνε μπορεκ,πιτες ,κουλούρια και διαφορα τέτοια....Μην παραλείψετε να πάρετε ταχινόπιτα (καμμία σχέση με αυτές που έχουμε εδώ) ,την λάτρεψα!!!αλλά και διάφορα pide και άλλα τετοια είδη που εμένα μου άρέσουν πολύ...

Από εστιατόρια θα προτείνω ένα που μου άρεσε ιδιαιτερα,το Topcu.

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...zmir_Izmir_Province_Turkish_Aegean_Coast.html

Eκεί μάλιστα συναντήσαμε και ένα ζευγάρι ελλήνων με το οποιο είχαμε μιλήσει για λιγο την προηγούμενη μέρα στην εκκλησία του Αγιου Βούκολου.Φιλοξενούνταν απο μια οικογένεια Ελλήνων που μένουν μόνιμα στην πόλη και είχαν επιλέξει το συγκεκριμένο μέρος για να τους πάνε για αυθεντικό τούρκικο φαγητό σε ένα μέρος που θεωρούσαν οτι αξίζει να παει κανείς.Μπορείτε να παραγγείλετε μεταξύ άλλων το mixgril,για δυο ή περισσότερα άτομα(νομίζω πως κάπως έτσι το αναφέρει ο κατάλογος,θα το δειτε σίγουρα να κυκλοφορεί στα διπλανά τραπέζια)που σερβίρεται σε ένα χαλκινο σκεύος που μέσα έχει κάρβουνα για να διατηρούνται ζεστά τα κρατικά,καθώς και διάφορα άλλα απο τα πολλά και ενδιαφέροντα πιάτα του καταλόγου.Στον κεντρικό πεζόδρομο του Αlsanzak έχει πολλές επιλογές για φαγητο,από απλά μαγαζιά μέχρι και καλά εστιατόρια ...στους γύρω δρόμους μάλιστα είδα πολλά εστιατόρια με μύδια και θαλασσινα ....

Τα γλυκά δεν μπορώ να πω οτι είναι το δυνατό σημείο αυτης της πόλης.Μάλλον μας έχει κακομάθει η Κωνσταντινούπολη και τα γλυκά της Σμύρνης μοιάζουν να ωχριούν ....Ενα καφέ ζαχαροπλαστειο που μου άρεσε και το προτεινω για φαγητο και γλυκο είναι αυτό:

http://www.aum.com.tr/

η παραπάνω σελίδα βέβαια δεν βοηθάει και πολύ γιατι είναι στα τούρκικα ,οπότε κοιτάξτε κι εδώ

https://www.zomato.com/tr/izmir/alsancak-unlu-mam%C3%BClleri-kibris-sehitleri-alsancak

έχει έξω τραπεζάκια που μπορείτε να πιείτε τον καφέ σας και να απολαυσετε ένα γλυκό...δεν έχει παραδοσιακά γλυκά έχει κυρίως ευρωπαικού τύπου γλυκά αλλά και κάποια με ....τουρκικες επιρροές.


Για λουκούμια και μπαχαρικά ,θα βρείτε σίγουρα στις περιηγήσεις σας ένα απο τα καταστήματα της αλυσίδας Tugba

http://www.tugbakuruyemis.com.tr/

Aυτά από μένα για την Σμύρνη που και η ίδια η πόλη είναι αξιόλογος προορισμός και αποτελεί μια καλή βάση για να επισκεφθείτε τα παράλια της Μικράς Ασίας ανάλογα με το χρόνο που έχετε να διαθέσετε....Η ιδανική εποχή κατά τη γνωμη μου είναι η άνοιξη που ανοίγει ο καιρός αλλά δεν έχει πολύ τουρισμο....για μένα που την επισκέφθηκα το Πάσχα ,ήταν νομίζω η ιδανική περίοδος αν και ακόμα είχε λιγο κρύο....
 
Last edited:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ευχαριστουμε για τον πολυ χρησιμο οδηγο. Για πολλους εξαλλου η επισκεψη στην πολυπαθη Σμυρνη ειναι προσκυνημα.
ευχαριστώ ....δεν φιλοδοξούσα να γράψω οδηγό ,αλλά να αναφέρω τα πράγματα που μου άρεσαν και να πω πως μου φάνηκε εμένα η Σμύρνη....
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Δάφνη πολύ ωραία παρουσίαση της Σμύρνης! Ανέφερες τα κυριότερα σημεία που πρέπει να επισκεφθεί κάποιος σύντομα και περιεκτικά. Σ' εμένα κάθε αναφορά στη Σμύρνη προκαλεί έντονα συναισθήματα. Περπατώντας στους (ελάχιστους πλέον) δρόμους με τα πανέμορφα Ελληνικά σπίτια και κατά την επίσκεψη μου στον Α. Βουκόλο με έπνιγε η συγκίνηση. Σε ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom