Σουηδία Σουηδία (Στοκχόλμη-Κιρούνα-Βόρειο Σέλας)

nikos fra

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Καλημέρα είναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum αν και το παρακολουθώ αρκετο καιρό. Ετοιμάζω ένα ταξίδι για τον Μάρτιο για Σουηδία συγκεκριμένα για Στοκχόλμη και Κιρούνα. Στόχος μου είναι να δω το Βόρειο σέλας αφου πέρυσι στο Τρόμσο της Νορβηγίας δεν τα κατάφερα. Θα ήθελα όποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες για το τι να προσέξω σχετικά με την διαμονή εκεί, τι αξίζει να δώ και οικονομικές λύσεις για φαγητό. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλως ηλθες..αντε να πας να μας γραψεις τη ιστορια και να προγραματισουμε και εμεις το ταξίδι -απωθημένο..
 

KostasGR

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα φίλε Νίκο.
Σαν χθες το θυμάμαι έτος 2008 24 Μαρτίου έφυγα για Στοκχόλμη για 3 εβδομάδες, το μοναδικό ταξίδι το οποίο θα θυμάμαι για μια ζωή με την πιο καλή παρέα. Ζούσα συγκεκριμένα στην περιοχή και hostel ονόματι Fridhemsplan ( http://m.fridhemsplan.se/Hotell?t=v1&l=1&c=4637 και στο booking μπορείς το βρεις με όνομα First Hotel Fridhemsplan. ) πολυ ευγενικό προσωπικό, οικονομικό σε σχέση με τα αλλα καταλύματα της περιοχής. (Αν θυμάμαι καλα ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου ξενοδοχείου είναι Έλληνας) Το μέτρο απέχει 200 μέτρα περίπου. Το αγαπημένο μέρος για μένα ήταν σε ένα όμορφο εμπορικό κέντρο ονόματι Kista, έχει τα πάντα από μαγαζιά όλων των ειδών, αναψυχής και γενικώς το τοπίο είναι υπέροχο. Παίρνεις το μέτρο και ψάχνεις για στάση Kista (προφέρεται Shista). Σε μια φάση 1-2 στάσεις πριν την Kista το μέτρο ανεβαίνει πάνω απ την πόλη και μπορείς να απολαύσεις την θέα της υπεροχησ αυτής πόλης! Τον Μάρτιο που πήγα είχε πολυ ψυχρά και η πόλη ήταν γεμάτο χιόνι, σαφώς δεν απόλαυσα και τόσο το περιβάλλον. Οι άνθρωποι λίγο ψυχροί (όπως και όλοι οι Σκανδιναβίτες) αλλα πολυ φιλικοί και ευγενικοί.

Για τις βραδινές ώρες για ποτακι και χαλαρά πράγματα μπορείς να επισκεφθείς ένα μαγαζί δίπλα από το Viperroum ( το viperroum είναι ένα κλαμπάκι δυνατό, λίγο παραδίπλα απ αυτο βρίσκεται το χαλαρό μέρος που σου γράφω, δεν θυμάμαι το όνομα του δυστυχώς). Γενικώς να προσεχείς πολυ τις νυχτερινές ώρες το Σαββατοκύριακο αν τυχόν και βρίσκεσαι εκεί, γιατί τα δίνουν όλα αυτές τις μέρες, όλα τα αποθυμενα τους βγαίνουν. Υπερκατανάλωση αλκοόλ αρχίζοντας απο κορίτσια 15 χρόνων, θυμάμαι που είχα μπει στο μέτρο με έναν φίλο μου και στην γωνία κάπου στο μέτρο είδα εμετούς και κάτι αίματα παραδίπλα και μετά βγήκαμε και πηγαίναμε στον ξενώνα μας και πίσω μας κάτι μεθυσμένοι μας πέταξαν από πίσω μπουκάλια γυάλινα. Δεν θα γράψω περεταιρω τι έγινε, το κυριότερο πως τελείωσαν όλα εντάξει.

Για φαγητό πηγαίναμε κάθε φορά σε διαφορετικά μαγαζια (είχαμε δωρεάν γεύματα απ την Ευρωπαϊκή ένωση 2 φορές την ημέρα για τρεις εβδομάδες) αλλα στο fridhemsplan που τα γυρίσαμε όλα, (πίτσες κεμπάπ ταβέρνες) μείναμε ευχαριστημένοι απ παντού. Αν και θυμάμαι πως τα κεμπάπ είναι σε κάθε γωνία εκεί. Πρέπει να έχει και γυραδικο.

Τωρα μιλάμε για 9 χρόνια πριν έτσι . Πολλά πράγματα θα έχουν αλλάξει από τότε.

Σου εύχομαι να περάσεις ύπεροχα και σ' ευχαριστώ που με το μήνυμα σου μου θύμισες το υπέροχο ταξίδι αυτο!
 
Last edited:

nikos fra

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Σε ευχαριστώ παρά πολύ θα τα ψάξω και εγώ!!!να σε ρωτήσω αυτο με τα δωρεάν γεύματα από την Ευρωπαική ένωση τι είναι?ισχύουν ακόμα? Εσείς ταξιδέψατε πιο βόρεια για το βόρειο Σέλας?
 

KostasGR

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Σε ευχαριστώ παρά πολύ θα τα ψάξω και εγώ!!!να σε ρωτήσω αυτο με τα δωρεάν γεύματα από την Ευρωπαική ένωση τι είναι?ισχύουν ακόμα? Εσείς ταξιδέψατε πιο βόρεια για το βόρειο Σέλας?
Όταν πήγαινα λύκειο για καλή, μάλλον τρελή μας τύχη είχαμε έναν καθηγητή ο οποίος είχε έναν γνωστό στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο. Ο γνωστός αυτός κάθε χρόνο κανόνιζε για τον συγκεκριμένο καθηγητή τζάμπα ταξίδια στο εξωτερικό για τους μαθητές του, κυρίως για εκπευδευτικους λόγους, το λιγότερο για 3 εβδομάδες. Όλα πληρωμένα ακόμη και τα αεροπορικά εισιτήρια μας.:)
Αλλα απ' ότι ξέρω σίγουρα (σύμφωνα με τα λεγόμενα του καθηγητή τότε ο οποίος έκανε και την έρευνα) το συγκεκριμένο κατάλυμα είναι ένα απ τα καλύτερα στην τιμή του.

Εμείς ήμασταν κυρίως για εκπαιδευτικους λόγους εκεί πέρα για το βόρειο σέλας δεν σχεδιάζαμε φίλε Νίκο. :D
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα είναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum αν και το παρακολουθώ αρκετο καιρό. Ετοιμάζω ένα ταξίδι για τον Μάρτιο για Σουηδία συγκεκριμένα για Στοκχόλμη και Κιρούνα. Στόχος μου είναι να δω το Βόρειο σέλας αφου πέρυσι στο Τρόμσο της Νορβηγίας δεν τα κατάφερα. Θα ήθελα όποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες για το τι να προσέξω σχετικά με την διαμονή εκεί, τι αξίζει να δώ και οικονομικές λύσεις για φαγητό. Σας ευχαριστώ πολύ.
Γεια σου.
Ένα μήνα μετά την πρώτη σου ανάρτηση την ξανάδα και είπα να σου γράψω γιατί το σκέφτομαι κι εγώ.
Εσύ τι αποφάσισες; Κατέληξες κάπου;
Γιατί στο Τρόμσο δεν το είδες; Εδώ στο φόρουμ έχω ακούσει καλά λόγια.
 

nikos fra

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Γεια σου.
Ένα μήνα μετά την πρώτη σου ανάρτηση την ξανάδα και είπα να σου γράψω γιατί το σκέφτομαι κι εγώ.
Εσύ τι αποφάσισες; Κατέληξες κάπου;
Γιατί στο Τρόμσο δεν το είδες; Εδώ στο φόρουμ έχω ακούσει καλά λόγια.
Καλημέρα. Εκλεισα για τον Μάρτιο το ταξίδι (μέσω Σόφιας με ryanair) και ελπίζω αυτή την φορά να το πετύχω το βορειο σελας!! Το κακό με τν βόρειο σέλας είναι ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν θα το δεις. Το Τρομσο ειναι ενα μερος που μπορεις να το πετύχεις απλά δεν ήμουν τυχερός εγώ και δεν κατάφερα να το δω.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα. Εκλεισα για τον Μάρτιο το ταξίδι (μέσω Σόφιας με ryanair) και ελπίζω αυτή την φορά να το πετύχω το βορειο σελας!! Το κακό με τν βόρειο σέλας είναι ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν θα το δεις. Το Τρομσο ειναι ενα μερος που μπορεις να το πετύχεις απλά δεν ήμουν τυχερός εγώ και δεν κατάφερα να το δω.
Μπορεί να τα πούμε στην Κιρούνα εκείνες τις μέρες. Έχω ακούσει ότι στο Αbisko είναι ωραία για το Σέλας.
 

nikos fra

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Μπορεί να τα πούμε στην Κιρούνα εκείνες τις μέρες. Έχω ακούσει ότι στο Αbisko είναι ωραία για το Σέλας.
Ναι το διάβασα για το abisko. Στο Tromso είχε γραφεία που σε έπαιρναν απο το ξενοδοχείο και για 6-7 ώρες σε γυρνάγανε γύρω στα 35 χιλιόμετρα για να δείς το σέλας αλλα τελικα προτίμησα βόλτα με ταράνδους. Από λίγο που έψαξα η Kiruna δεν έχει τέτοια γραφεία. Εσυ ποιές ημερομηνίες θα είσαι Kiruna?
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ναι το διάβασα για το abisko. Στο Tromso είχε γραφεία που σε έπαιρναν απο το ξενοδοχείο και για 6-7 ώρες σε γυρνάγανε γύρω στα 35 χιλιόμετρα για να δείς το σέλας αλλα τελικα προτίμησα βόλτα με ταράνδους. Από λίγο που έψαξα η Kiruna δεν έχει τέτοια γραφεία. Εσυ ποιές ημερομηνίες θα είσαι Kiruna?
Λέμε με την παρέα να πάμε το ΣΚ της 25 Μαρτίου, αλλά να μείνουμε στο Αμπίσκο και να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.684
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom