Σουηδία Σουηδία (Στοκχόλμη-Κιρούνα-Βόρειο Σέλας)

nikos fra

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Λέμε με την παρέα να πάμε το ΣΚ της 25 Μαρτίου, αλλά να μείνουμε στο Αμπίσκο και να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Εγώ θα πάω στις 19 με 22 Μαρτίου. Καλό μας ταξίδι και ας ελπίσουμε να σταθούμε τυχεροί και να δούμε αυτό το μαγικό φαινόμενο και να ανεβάσουμε ωραίες φωτό!!
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στο Τρόμσο τον Δεκέμβριο που μας πέρασε,χρησιμοποίησα στο κινητό την εφαρμογή ''Αurora Alerts Northern Lights'' και με βοήθησε αρκετά στο θέμα Βόρειο Σέλας.Είναι free στο google play store και αν έχετε ίντερνετ στο κινητό,αξίζει να την εγκαταστήσετε.

15325308_10210708659648545_6517262751921916816_o.jpg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εγώ θα πάω στις 19 με 22 Μαρτίου. Καλό μας ταξίδι και ας ελπίσουμε να σταθούμε τυχεροί και να δούμε αυτό το μαγικό φαινόμενο και να ανεβάσουμε ωραίες φωτό!!
Καλή τύχη και σε σένα και καλό ταξίδι. Εγώ νομίζω θα πηγαίνω όταν εσύ θα αναχωρείς από εκεί. Περιμένουμε ωράιες φωτογραφίες και την ιστορία σου. Ελπίζω να έχω και εγώ τα δικά μου.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στο Τρόμσο τον Δεκέμβριο που μας πέρασε,χρησιμοποίησα στο κινητό την εφαρμογή ''Αurora Alerts Northern Lights'' και με βοήθησε αρκετά στο θέμα Βόρειο Σέλας.Είναι free στο google play store και αν έχετε ίντερνετ στο κινητό,αξίζει να την εγκαταστήσετε.

View attachment 167259
Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Θα τη φορτώσω σήμερα κιόλας στο tablet. Το κινητό μου δεν ξέρω αν έχει τέτοια δυνατότητα.
Ας δω αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία σου και χαλάλι τα λεφτά του ταξιδιού! Γι αυτό άλλωστε θέλω να πάω.
 

nikos fra

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Στο Τρόμσο τον Δεκέμβριο που μας πέρασε,χρησιμοποίησα στο κινητό την εφαρμογή ''Αurora Alerts Northern Lights'' και με βοήθησε αρκετά στο θέμα Βόρειο Σέλας.Είναι free στο google play store και αν έχετε ίντερνετ στο κινητό,αξίζει να την εγκαταστήσετε.

View attachment 167259
Και εγω θα την κατεβάσω. σε ευχαριστώ πολύ!!!!
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
nikos fra και travelbreak εγώ είχα κατεβάσει 5 διαφορετικές εφαρμογές και αυτή αποδείχτηκε η καλύτερη.Με την προυπόθεση ότι ο ουρανός είναι καθαρός,είχε μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.Σκεφτείτε ότι ήμουν για μπύρα σε ένα μαγαζί στο κέντρο και χτύπησε η ειδοποίηση.Λέω σιγά,χαζομάρες και βγαίνω έξω μετά από κανένα τέταρτο και στον ουρανό η πράσινη κυρία έδινε ρεσιτάλ!
Kαι αυτά τα δύο meteosites θα τα βρείτε αρκετά χρήσιμα,αφού ο καιρός παίζει σημαντικό ρόλο στην θέαση της Lady Aurora..
https://www.ventusky.com/
http://en.sat24.com/en/gr/infraPolair

Ελπίζω να σταθείτε τυχεροί και να το δείτε,και όταν γυρίσετε να μας γεμίσετε πληροφορίες,αφού τον επόμενο χειμώνα σκέφτομαι να ανηφορίσω ξανά στην αγαπημένη μου Σκανδιναβία!
 

nikos fra

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Σε ευχαριστούμε πολύ. Σκέψου οτι πέρυσι τον Φλεβάρη που ήμουν στο Τρόμσο ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος(είχε βγάλει και ήλιο πράγμα σπάνιο για το Τρόμσο) φεγγάρι δεν είχε και πάλι δεν κατάφερα να το δω. Ελπίζω αυτη την φορά να σταθώ τυχερός.
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε ευχαριστούμε πολύ. Σκέψου οτι πέρυσι τον Φλεβάρη που ήμουν στο Τρόμσο ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος(είχε βγάλει και ήλιο πράγμα σπάνιο για το Τρόμσο) φεγγάρι δεν είχε και πάλι δεν κατάφερα να το δω. Ελπίζω αυτη την φορά να σταθώ τυχερός.
Εγώ έκατσα 4 νύχτες στο Τρόμσο,6 εώς 10 Δεκεμβρίου,περίοδος πολικής νύχτας.Τα δύο χιόνιζε ακατάπαυστα,το τρίτο έφτασα όμως σχεδόν Φιλανδία από το πείσμα μου για να βρω ανοιχτό ουρανό (ευτυχώς δικαιώθηκα) επειδή χτυπούσε η εφαρμογή για έντονη δραστηριότητα.Το τέταρτο βράδυ απλά καθάρισε ο ουρανός στο Τρόμσο και χόρευε πάνω από τα κεφάλια μας..
15443115_10210708681369088_5390576903430283335_o.jpg
15493708_10210708652528367_7158607740101563175_o.jpg
15385503_10210708697889501_4232469971476480595_o.jpg
15393023_10210708681409089_4788533290107470008_o.jpg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εγώ έκατσα 4 νύχτες στο Τρόμσο,6 εώς 10 Δεκεμβρίου,περίοδος πολικής νύχτας.Τα δύο χιόνιζε ακατάπαυστα,το τρίτο έφτασα όμως σχεδόν Φιλανδία από το πείσμα μου για να βρω ανοιχτό ουρανό (ευτυχώς δικαιώθηκα) επειδή χτυπούσε η εφαρμογή για έντονη δραστηριότητα.Το τέταρτο βράδυ απλά καθάρισε ο ουρανός στο Τρόμσο και χόρευε πάνω από τα κεφάλια μας.. View attachment 167453 View attachment 167454 View attachment 167451 View attachment 167452
Υπέροχες φωτογραφίες!
Μια απορία έχω: δυο άτομα στο φόρουμ που πήγαν στο Τρόμσο, για να δουν το Σέλας αναγκάστηκαν και πήγαν στη Φινλανδία, δηλαδή στο εσωτερικο της περιοχής. Μακριά από τη θάλασσα. Βέβαια εσύ το είδες και μέσα στην πόλη. Μήπως όμως είναι πιο εύκολο να φανεί μακριά από τη θάλασσα;
Γι αυτό σκέφτομαι να πάω στο Abisko και Κιρούνα.
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Υπέροχες φωτογραφίες!
Μια απορία έχω: δυο άτομα στο φόρουμ που πήγαν στο Τρόμσο, για να δουν το Σέλας αναγκάστηκαν και πήγαν στη Φινλανδία, δηλαδή στο εσωτερικο της περιοχής. Μακριά από τη θάλασσα. Βέβαια εσύ το είδες και μέσα στην πόλη. Μήπως όμως είναι πιο εύκολο να φανεί μακριά από τη θάλασσα;
Γι αυτό σκέφτομαι να πάω στο Abisko και Κιρούνα.
Πολύ σωστή η απορία σου.Την είχα κι εγώ όταν προετοιμαζόμουν για εκεί.Για να πω λοιπόν την αμαρτία μου,μέχρι εκεί (στο τριεθνές Νορβηγία-Φιλανδία-Σουηδία) έφτασα χάρη σε μια μικρή Ολλανδέζα,την Emma,γνωριμία του ταξιδιού :rolleyes: (αν και δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα γυρίσω χωρίς Σέλας,είπαμε πεισματάρης γαρ) Αυτή ζει μόνιμα στο Τρόμσο εδώ και τρία χρόνια και μου εξήγησε μεταξύ άλλων ότι πάντα στην ενδοχώρα της Σκανδιναβίας οι πιθανότητες είναι περισσότερες λόγω πιο σταθερού καιρού.Δεν αλλάζουν οι πιθανότητες για Σέλας δηλαδή απλά το μετεωρολογικό είναι πιο αξιόπιστο για να ξεκινήσεις για κάπου ;)Τα παράλια,ειδικά της Νορβηγίας τα επηρεάζει το ρεύμα του Κόλπου και κάνει τον καιρό απρόβλεπτο,σε σημείο που να βλέπεις δορυφορικές που σου δείχνουν καθαρό ουρανό και σε μισή ώρα να μην μπορείς να οδηγήσεις λόγω χαμηλής ορατότητας από την χιονόπτωση.Άν έχει χιόνια οπωσδήποτε το αυτοκίνητο που θα νοικιάσετε να έχει λάστιχα με καρφιά,αλλιώς μην προκαλέσετε την τύχη σας.Εμείς,δύο άτομα βέβαια,κάναμε μία στάση για ξεκούραση και μας έπιασε ένα σύννεφο χιονιού,που αν δεν είχαμε τέτοια λάστιχα και την εμπειρία οδήγησης από χιονοσκεπείς περιοχές θα σου έγραφα από εκεί τώρα.+1 στο Τρόμσο,-15 την ώρα των φώτο..Βέβαια μιλάμε για φουλ οργανωμένες χώρες..
Το Τρόμσο είναι όντως η πόλη που μπορείς να το ζήσεις σε αστικό περιβάλλον,απλά αρκεί να βοηθήσει ο καιρός και να υπάρχει δραστηριότητα.Την πρώτη μέρα έστησα την μηχανή και έβγαζα φώτο.Την δεύτερη απλά χάζευα σαν ερωτευμένος έφηβος...
Επειδή είμαι περισσότερο πρακτικός και λιγότερο των λέξεων άνθρωπος ελπίζω να βρω κάποια στιγμή το κέφι,και να σας γράψω και εγώ την πρώτη μου ιστορία.Η Νορβηγία και το Σέλας ήταν ο 18ος σταθμός εκτός Ελλάδος στην 37χρόνη ζωή μου,και πιστεύω ότι ήταν και ο μόνος που άλλαξε πραγματικά την όλη κοσμοθεώρηση μου..Γύρισα πραγματικά άλλος άνθρωπος...
Για να μην πλατιάζω και χαλάω και το thread,ότι απορία έχετε και νομίζετε ότι δεν αφορά όλους,ευχαρίστως σε προσωπικό μήνυμα αλλιώς εδώ είμαστε! :)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Για να μην πλατιάζω και χαλάω και το thread,

Ίσα- ίσα αυτές ακριβώς οι ιστορίες είναι που 'φτιάχνουν' τα threads. Προσωπικά θα με ενδιέφερε πολύ να το διαβάσω.
 
Last edited by a moderator:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πολύ σωστή η απορία σου.Την είχα κι εγώ όταν προετοιμαζόμουν για εκεί.Για να πω λοιπόν την αμαρτία μου,μέχρι εκεί (στο τριεθνές Νορβηγία-Φιλανδία-Σουηδία) έφτασα χάρη σε μια μικρή Ολλανδέζα,την Emma,γνωριμία του ταξιδιού :rolleyes: (αν και δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα γυρίσω χωρίς Σέλας,είπαμε πεισματάρης γαρ) Αυτή ζει μόνιμα στο Τρόμσο εδώ και τρία χρόνια και μου εξήγησε μεταξύ άλλων ότι πάντα στην ενδοχώρα της Σκανδιναβίας οι πιθανότητες είναι περισσότερες λόγω πιο σταθερού καιρού.Δεν αλλάζουν οι πιθανότητες για Σέλας δηλαδή απλά το μετεωρολογικό είναι πιο αξιόπιστο για να ξεκινήσεις για κάπου ;)Τα παράλια,ειδικά της Νορβηγίας τα επηρεάζει το ρεύμα του Κόλπου και κάνει τον καιρό απρόβλεπτο,σε σημείο που να βλέπεις δορυφορικές που σου δείχνουν καθαρό ουρανό και σε μισή ώρα να μην μπορείς να οδηγήσεις λόγω χαμηλής ορατότητας από την χιονόπτωση.Άν έχει χιόνια οπωσδήποτε το αυτοκίνητο που θα νοικιάσετε να έχει λάστιχα με καρφιά,αλλιώς μην προκαλέσετε την τύχη σας.Εμείς,δύο άτομα βέβαια,κάναμε μία στάση για ξεκούραση και μας έπιασε ένα σύννεφο χιονιού,που αν δεν είχαμε τέτοια λάστιχα και την εμπειρία οδήγησης από χιονοσκεπείς περιοχές θα σου έγραφα από εκεί τώρα.+1 στο Τρόμσο,-15 την ώρα των φώτο..Βέβαια μιλάμε για φουλ οργανωμένες χώρες..
Το Τρόμσο είναι όντως η πόλη που μπορείς να το ζήσεις σε αστικό περιβάλλον,απλά αρκεί να βοηθήσει ο καιρός και να υπάρχει δραστηριότητα.Την πρώτη μέρα έστησα την μηχανή και έβγαζα φώτο.Την δεύτερη απλά χάζευα σαν ερωτευμένος έφηβος...
Επειδή είμαι περισσότερο πρακτικός και λιγότερο των λέξεων άνθρωπος ελπίζω να βρω κάποια στιγμή το κέφι,και να σας γράψω και εγώ την πρώτη μου ιστορία.Η Νορβηγία και το Σέλας ήταν ο 18ος σταθμός εκτός Ελλάδος στην 37χρόνη ζωή μου,και πιστεύω ότι ήταν και ο μόνος που άλλαξε πραγματικά την όλη κοσμοθεώρηση μου..Γύρισα πραγματικά άλλος άνθρωπος...
Για να μην πλατιάζω και χαλάω και το thread,ότι απορία έχετε και νομίζετε ότι δεν αφορά όλους,ευχαρίστως σε προσωπικό μήνυμα αλλιώς εδώ είμαστε! :)
Είσαι σπουδαίος πληροφοριδότης. Ευχαριστούμε!
Και άλλη μια ερώτηση που πιστεύω ότι ενδιαφέρει πολλούς: Η φωτογραφική μου μηχανή και η βιντεοκάμερα λένε ότι λειτουργούν μέχρι 0 βαθμούς Κελσίου. Αν είναι -10 τι γίνεται; Ξέρει κανείς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom