bravehard

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Καλησπέρα

Να ρωτήσω την άποψή σας , σκεφτομαστε για σποράδες και η σκέψη ήταν σκοπελος με σκιαθο και ίσως μια διανυκτέρευση σε αλλονησο (ή ίσως και αυθημερον). Βλέπω όμως εδω στο φόρουμ ότι προτείνεται ιδιαιτερα η αλλόνησος και μπαίνω σε σκέψεις... Αν πάρουμε λοιπον ως βασική τη Σκόπελο , πώς να μοιράσουμε συνολικά 10 διανυκτερεύσεις?? οέο? Θέλουμε κυρίως θάλασσες , να έχει ωραία βολτα το πρωί για καφέ ή το βραδυ για ποτό. Δεν θέλουμε clubbing . Εξού και σκέφτομαι οτι η Σκοπελος θα ειναι ιδανική. Από εκεί και πέρα όμως Σκιάθος θα μας καλύψει περισσότερο ή Αλλόνησος?
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα

Να ρωτήσω την άποψή σας , σκεφτομαστε για σποράδες και η σκέψη ήταν σκοπελος με σκιαθο και ίσως μια διανυκτέρευση σε αλλονησο (ή ίσως και αυθημερον). Βλέπω όμως εδω στο φόρουμ ότι προτείνεται ιδιαιτερα η αλλόνησος και μπαίνω σε σκέψεις... Αν πάρουμε λοιπον ως βασική τη Σκόπελο , πώς να μοιράσουμε συνολικά 10 διανυκτερεύσεις?? οέο? Θέλουμε κυρίως θάλασσες , να έχει ωραία βολτα το πρωί για καφέ ή το βραδυ για ποτό. Δεν θέλουμε clubbing . Εξού και σκέφτομαι οτι η Σκοπελος θα ειναι ιδανική. Από εκεί και πέρα όμως Σκιάθος θα μας καλύψει περισσότερο ή Αλλόνησος?
Έχω πάει και στα τρία και θα σου πω ότι ανήκω σε αυτούς που προτείνουν Αλόννησο. Και τα τρία νησιά είναι πράσινα με ωραία θάλασσα. Από εκεί και πέρα, η Σκιάθος προσφέρει σαφώς περισσότερη νυχτερινή ζωή, η Αλόννησος ησυχία και φύση και η Σκόπελος βρίσκεται κάπου στη μέση - το έχω ξαναγράψει νομίζω, είναι ίσως, μαζί με τη Ζάκυνθο, το νησί στο οποίο έχω δει τις περισσότερες οικογένειες με μικρά παιδιά. Νομίζω πως η απόφαση εξαρτάται από τα γούστα του καθενός, εγώ θέλω ησυχία στις διακοπές, οπότε, η φυσιολογική μου επιλογή είναι το πιο ήσυχο. Αν τα συνδύαζα, θα έκανα το Σκόπελος-Αλόννησος.
 

bravehard

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Μετά και απο λίγη περαιτέρω ανάγνωση μάλλον λέμε για 6 ημερες σκοπελο και 4 αλόννησο... Σκόπελο μάλλον είναι καλύτερα να μεινουμε στη χώρα αποτι είδα. Για Αλόννησο τί λέτε?
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Μετά και απο λίγη περαιτέρω ανάγνωση μάλλον λέμε για 6 ημερες σκοπελο και 4 αλόννησο... Σκόπελο μάλλον είναι καλύτερα να μεινουμε στη χώρα αποτι είδα. Για Αλόννησο τί λέτε?
Και εγώ έχω παει πολλακις και στα τρία. Σκόπελο δαγκωτό γιατί τα συνδιαζει όλα, παραλιες, διασκέδαση, ησυχία. Εννοείται μένεις χώρα είτε έχεις αυτοκίνητο είτε όχι και αν μπορείτε όπως μπαίνεις και κοιτάς το λιμάνι αριστερά, η αριστερά και λίγο πιο πανω προς το κέντρο υγείας αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει σοβαρό θέμα με παρκινγκ. Απο εκει είναι κοντά να πας στα διάφορα μαγαζιά με τα ποδια δίχως ανηφόρες, κατηφόρες. Οι δρόμοι σχετικά καλοί αλλά θέλουν προσοχη. Κινηθείτε με το ρέμα δηλ... Όλοι κατά τις 10-11 πανε παραλια και όλοι επιστρέφουν σχετικά νωρίς κατά τις 6-7 για να ετοιμαστούν για βραδυνη έξοδο. Αργά το απογευμα οι παραλιες είναι άδειες 😄. Μεγάλη ποικιλια από παραλιες προσβασιμες με αμάξι η λεωφορείο, έχει τακτική συγκοινωνία.
Αλλονησος πολυ ήσυχα, ελάχιστες παραλιες προσβασιμες με αυτοκίνητο. Πολλές μικρές μη οργανωμένες παραλιες με προσβαση απο φουσκωτό. Οδικό δίκτυο, σχεδόν ανυπαρκτο Εννοείται μένεις κάτω στο λιμάνι. Ένα βράδυ ακόμη και με λεωφορείο ανεβαίνεις ψηλά στην παλια χώρα για την θέα. Φαγητό σχετικά καλό και στα δυο νησια αλλά και με τουριστικές παγιδες. Αυτά 😄
Ως προς τις ημέρες, οι 5-6 είναι αρκετές για Σκόπελο και οι 3 για Αλόννησο. Δεν μας είπες ηλικιακή ομάδα αλλά εάν και μεγάλος 50+ θα αλλαζα την Αλλονησο με λίγο international τουριστική φασαρία στη Σκιάθο 😇 συν το γεγονός πως έχει καλυτερες οργανωμένες και πιο ευκολα προσβασιμες παραλιες.
 
Last edited:

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Καλή η κατανομή των ημερών στα δυο νησιά. Σκόπελος διαμονή στη Χώρα. Στην Αλόννησο τα καταλύματα στη Χώρα είναι λίγα, ακριβά και τα κλείνουν οι ξένοι από πολύ νωρίς. Κοιτάξτε και στο Πατητήρι με θέα το λιμάνι. Η απόσταση από τη Χώρα είναι 5-6 λεπτά με το αμάξι. Στη Χώρα παρκάρετε σε μεγάλο πάρκιν έξω από τον οικισμό.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πέρυσι πάντως είχαμε μείνει στα Καλαμάκια στην Αλόννησο. Δεν ήταν άσχημα, αλλά φυσικά θέλεις αυτοκίνητο για να κινηθείς. Στο λιμάνι πολλή βαβούρα. Η χώρα είναι πολύ όμορφη, πας και με λεωφορείο, και με το αυτοκίνητο αν το αφήσεις αρκετά έξω και περπατήσεις λίγο.
 

bravehard

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Και εγώ έχω παει πολλακις και στα τρία. Σκόπελο δαγκωτό γιατί τα συνδιαζει όλα, παραλιες, διασκέδαση, ησυχία. Εννοείται μένεις χώρα είτε έχεις αυτοκίνητο είτε όχι και αν μπορείτε όπως μπαίνεις και κοιτάς το λιμάνι αριστερά, η αριστερά και λίγο πιο πανω προς το κέντρο υγείας αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει σοβαρό θέμα με παρκινγκ. Απο εκει είναι κοντά να πας στα διάφορα μαγαζιά με τα ποδια δίχως ανηφόρες, κατηφόρες. Οι δρόμοι σχετικά καλοί αλλά θέλουν προσοχη. Κινηθείτε με το ρέμα δηλ... Όλοι κατά τις 10-11 πανε παραλια και όλοι επιστρέφουν σχετικά νωρίς κατά τις 6-7 για να ετοιμαστούν για βραδυνη έξοδο. Αργά το απογευμα οι παραλιες είναι άδειες 😄. Μεγάλη ποικιλια από παραλιες προσβασιμες με αμάξι η λεωφορείο, έχει τακτική συγκοινωνία.
Αλλονησος πολυ ήσυχα, ελάχιστες παραλιες προσβασιμες με αυτοκίνητο. Πολλές μικρές μη οργανωμένες παραλιες με προσβαση απο φουσκωτό. Οδικό δίκτυο, σχεδόν ανυπαρκτο Εννοείται μένεις κάτω στο λιμάνι. Ένα βράδυ ακόμη και με λεωφορείο ανεβαίνεις ψηλά στην παλια χώρα για την θέα. Φαγητό σχετικά καλό και στα δυο νησια αλλά και με τουριστικές παγιδες. Αυτά 😄
Ως προς τις ημέρες, οι 5-6 είναι αρκετές για Σκόπελο και οι 3 για Αλόννησο. Δεν μας είπες ηλικιακή ομάδα αλλά εάν και μεγάλος 50+ θα αλλαζα την Αλλονησο με λίγο international τουριστική φασαρία στη Σκιάθο 😇 συν το γεγονός πως έχει καλυτερες οργανωμένες και πιο ευκολα προσβασιμες παραλιες.

Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. 50- εγώ... Στην αρχή ξεκινήσαμε για Σκοπελο βασική + Σκιαθο. Στην πορεία σκεφτόμαστε οτι η Σκιάθος παίζει να παραειναι τουριστική και γιαυτό ανέβηκε στις προτιμήσεις η Αλόννησος. Η οποία δεν ειχα ακουσει ως τωρα οτι δεν εχει αρκετές προσβάσιμες παραλίες και προβληματίζομαι... Επίσης απο ζωή είναι πολύ νέκρα? Μιλάμε για 20 Ιουλη...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τέτοια εποχή πήγα κι εγώ. Πληρότητα 75%. Προσβάσιμες παραλίες στα Νότιο-Ανατολικά του νησιού: Κοκκινόκαστρο, Άγιος Δημήτριος, Μεγάλος Μουρτιάς, Λευτός ή Λευκός Γιαλός, Μηλιά. Πρώτο βράδυ οπωσδήποτε στη Χώρα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
My two cents:

Για Αλόννησο Πατητήρι θα πω και εγώ, αν και αν ξαναπήγαινα θα έμενα στη Χώρα γιατί μου άρεσε πάρα πολύ το βράδυ, σε αντίθεση με το Πατητήρι που μου φάνηκε τέρμα ξενέρωτο. Αλλά το Πατητήρι έχει καλή σύνδεση με θάλασσες.

Pension Anna, Πατητήρι, Ελλάδα

Πέρυσι είχαμε μείνει σε αυτό σε δωμάτιο με φοβερή θέα στη θάλασσα και ήταν πολύ άνετο (για τα γούστα μου).

Τα καλύτερο φαγητό το φάγαμε σε ένα μαγαζί στη Χρυσή Μηλιά (σκορπίνα)

Το Tassia's cooking στη Βάλα δε μας φάνηκε τόσο φοβερό όσο θεωρείται.

Στη Χώρα φάγαμε αρνάκι (και όχι κατσικάκι) στην Αστροφεγγιά. Και εννοείται γλυκό στο Χαγιάτι, 2 μέρες συνεχόμενες.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τον κοινωνικό τουρισμό που έχω από πέρυσι και να πάω Αλόννησο τέλη Ιουνίου με τη μικρή μου κόρη. Έχω δικαίωμα 6 διανυκτερεύσεις. Λέω να κάνω μονοήμερες προς Σκιάθο, Σκόπελο, Σκύρο. Επίσης οι δρόμοι στην Αλόννησο πως είναι; Έχω βρε κατάλυμμα στη Στενή Βάλα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επίσης οι δρόμοι στην Αλόννησο πως είναι; Έχω βρε κατάλυμμα στη Στενή Βάλα.
Μια χαρά. Στη Στενή Βάλα πάντως θα είστε λίγο περιορισμένες όσον αφορά σε φαγητό κτλ. Θα μετακινήστε αρκετά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom