Σπουδές εδώ ή Αγγλία ?

Μηνύματα
266
Likes
119
Καλή επιτυχία στα σχέδιά σου!

Η Σκωτία μάλλον διατηρεί το δωρεάν καθεστώς σπουδών.

έχετε υπόψιν σας πηγή πληροφοριών για σπουδές στη Σκωτία? σκέφτομαι για συμπληρωματικές σπουδές...Θα μπορούσα να ψάχνω επί ώρες στο ιντερνετ αλλά εμπιστεύομαι την κατασταλλαγματική σας κρίση
Το παράδοξο είναι ότι οι σπουδές στη Σκωτία είναι δωρεάν για τους σκωτσέζους και τους έλληνες και τους υπόλοιπους πολίτες Ε.Ε., αλλά όχι για τους Άγγλους!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σκέψου και την Κύπρο !
Εγώ βρήκα λύση στα οικογενειακά μου προβλήματα, εκεί (2 παιδιά).
Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο, ουσιαστικές αναγνωρισμένες σπουδές, χαμηλά δίδακτρα (6.500Ε/χρόνο), εύκολη (με το εκκαθαριστικό σου) ένταξη σε διάφορα προγράμματα οικονομικής υποστήριξης, κρατικές υποτροφίες κλπ.
Δυνατότητα καλοκαιρινής εργασίας. Νοοτροπία κοντινή στην δική μας, αλλά χωρίς τα εκφυλιστικά, δικά μας, φαινόμενα. Οργανωμενη κοινωνία !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.296
Σκέψου και την Κύπρο !
Εγώ βρήκα λύση στα οικογενειακά μου προβλήματα, εκεί (2 παιδιά).
Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο, ουσιαστικές αναγνωρισμένες σπουδές, χαμηλά δίδακτρα (6.500Ε/χρόνο), εύκολη (με το εκκαθαριστικό σου) ένταξη σε διάφορα προγράμματα οικονομικής υποστήριξης, κρατικές υποτροφίες κλπ.
Προγράμμα φοιτητικών δανείων με όρους που ούτε που τους ονειρευόμαστε στην Ελλάδα υπάρχουν και στην Αγγλία (αποπληρωμή αφού αρχίσει να δουλεύει ο απόφοιτος και μόνο αν το μηνιαίο εισόδημά του ξεπεράσει ένα συγκεκριμένο όριο, νομίζω 1300 λίρες) υπάρχει και στην Αγγλία.
Παρόλα αυτά, τα φοιτητικά δάνεια είναι ένα βάρος δυσβάσταχτο ειδικά αν ξεκινάς με μηδενικό budjet και μπορούν να "γονατίσουν" τον εργαζόμενο για πολλά χρόνια - το είδαμε και στην Αμερική με τη διαμαρτυρία "Occupy Wallstreet" η οποία δεν προβλήθηκε και τόσο από τα εγχώρια μέσα. Πολλοί αναλυτές θεωρούν πως ακριβώς αυτή η ευκολία στο φοιτητικό δανεισμό οδήγησε στην εκτόξευση των διδάκτρων.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Όχι, όχι δάνεια...
Επιδότηση σπουδών χωρίς επιστροφή!!!
Τόση μάλιστα...ώστε να μηδενίζεται το κόστος...
Δεν κάνω διαφήμιση, αλλά ψάξτε το.

(σχετικά με τις 1300Λ : αν είναι να σπουδάσεις για να έχεις εισόδημα λιγότερο από 1300Λ....υπάρχουν κι άλλες επαγγελματικές λύσεις...
και ότι "θα την κοπανήσεις και θα τους φεσώσεις" (δε λέω ότι το είπες, αλλά κι αυτό ακούγεται) σε μερικά χρόνια ....με τον Ενιαίο Αριθμό μας ...δύσκολο..
:):):)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.296
(σχετικά με τις 1300Λ : αν είναι να σπουδάσεις για να έχεις εισόδημα λιγότερο από 1300Λ....υπάρχουν κι άλλες επαγγελματικές λύσεις...
και ότι "θα την κοπανήσεις και θα τους φεσώσεις" (δε λέω ότι το είπες, αλλά κι αυτό ακούγεται) σε μερικά χρόνια ....με τον Ενιαίο Αριθμό μας ...δύσκολο..
:):):)
Μακάρι οι σπουδές να συνδέονται με την επιθυμία του ανθρώπου και την πρόσβασή του σε μια ανοιχτή, μη ταξική εκπαιδευση κι όχι στο μετέπειτα εισόδημά του ;)
Όσο για το "φέσι", καλό είναι να μην αναφερόμαστε καθόλου σε πρακτικές παρανομίας, όχι γιατί δεν μπορούμε να κοροϊδέψουμε τους "κουτόφραγκους", αλλά γιατί είναι απόλυτα αντικοινωνικές και μακριά από την οπτική ενός υπεύθυνου πολίτη.
 

blackrose-81

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. η φίλη μου σπούδασε Αγγλία κ τώρα δουλεύει για να περάσει η περίοδος για το μεταπτυχιακό , μου είπε ότι πήρε φοιτ. δάνειο κ πως θα το πληρώσει όταν πιάσει δουλειά. άσε που όσο δεν έχει δουλειά το κράτος την πληρώνει για το νίκη κ να τα βγάλει πέρα. με την προϋπόθεση να παρουσιάζετε μια φορά νομίζω την εβδομάδα με διάφορα χαρτιά για το τι έκανε για να βρει δουλειά....αλλά από την άλλη καθηγήτρια μου είπε πως αν το παλέψω ίσως πάρω καμιά υποτροφία (δεν έχω ιδλεα τι καλύπτει) περιμένω μια καθηγήτρια για να μιλήσω μαζί της...κ ο Θεός βοηθός....εκτόςςςςς κ αννννν λέμε τώρα... καλυτερέψουν...για άλλες χώρες δεν κοιτάω. Αγγλία έχω κανά 2 γνωστούς κ ποιο εύκολα θα εξηκοιοθω....
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ταπεινη μου γνωμη,καλες οι σπουδες εξω και οι υποτροφιες,μηπως,μηπως λεω να βλεπαμε το θεμα της ορθογραφιας λιγο..ειναι καπως ανορθοδοξο να ψαχνωμαστε για σπουδες τετοιου επιπεδου και τα στοιχειωδη Ελληνικα να πασχουν τοσο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.296
Ταπεινη μου γνωμη,καλες οι σπουδες εξω και οι υποτροφιες,μηπως,μηπως λεω να βλεπαμε το θεμα της ορθογραφιας λιγο..ειναι καπως ανορθοδοξο να ψαχνωμαστε για σπουδες τετοιου επιπεδου και τα στοιχειωδη Ελληνικα να πασχουν τοσο..
Ειδικά η Αγγλία έχει ειδικές προϋποθέσεις για σπουδές ανθρώπων με δυσλεξία (άρα και δυσορθογραφία), δυσπραξία και δυσαριθμησία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, (ακόμη και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή!) :roll:. Η φίλη δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με κάποια λάθη ορθογραφικά :haha:
 

blackrose-81

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Σε ευχαριστώ paefstra . άλλωστε με τα αγγλικά τα πάω ποιο καλά ;)
τσπ... πάνω στην βιασύνη μου ναι κάνω λάθη, τι να κάνω...
προς το παρών θα το αφήσω στην άκρη κ να αφοσιωθώ στο διάβασμα, ειδικά στα αγγλικά...:rolleyes:
θα με συμβουλέψουν κ οι καθηγήτριες μου...
κ όταν έρθει η στιγμή τότε θα κάνω ότι πρέπει...
κ πάλι σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια....
 

kostaspaoki41996

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
καλησπερα σε ολους ειμαι 18 ετων εχω βγαλει απολυτηριο 19 και με τις πανελληνιες λογικα θα παει στο 15.δεν μπορω να σπουδασω στην αγγλια με foundation course διοτι οι γονεισ μοθ δεν εχοθν την οικονομικη δυνατροτητα.γνωριζω οτι πρεπει να παρω τι ielts η το toefl για να μπορεσω να μπω σε πανεπιστημιο.δεν γνωριζω ποιες ειναι οι προιποθεσεισ για να μπω σε πανεπιστημιο.θελω καπου κοντα στο leeds.οι γονεις μου μενουν εκει.αν μπορειτε να με βοηθησετε.επισην αν γνωριζετε θα ηθελα να μου πειτε τι γινεται με το φοιτητικο δανειο.σασ ευχαριστω....
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Ξέρει κάποιος ποιο πανεπιστήμιο είναι καλύτερο στον τομέα του marketing ( κάποια άποψη) μεταξύ του university of leeds ή του manchester?
 

ioanniszxe

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σας, παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για σπουδές στην Αγγλία, αλλά μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων. Έχω ένα σχετικά υψηλό επίπεδο γνώσης της γλώσσας και στόχος μου είναι το LSE. Πόσο περίπου πρέπει να πάρω έτσι ώστε να γίνω δεκτός
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.561
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom