Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα. Για πειτε...?

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Έχω τις ίδιες επιλογές γα τον επόμενο Φεβρουαρίο, Ινδία ή Νεπάλ ή Σρι Λάνκα ... Σαν τέταρτη επιλογή έχω το Ιράν. Επίσης το ίδιο απωθημένο,το Περού,αλλά λόγω οικονομικών το βλέπω δύσκολο... Το είχα υπολογίσει γύρω στα 5000 ευρώ για 3 εβδομάδες (για 2 άτομα).
Είμαστε ζευγάρι στα 40 μας, έχουμε δει Μπάλι, Βιρμανία, Καμπότζη, Βιετνάμ και Ταϊλάνδη. Σε κάθε προηγούμενο ταξίδι μας (21-23 ημερών) ξοδέψαμε περίπου 3500 ευρώ για τα πάντα. Φέτος βλέπω αν δεν αλλάξει κάτι, θα έχουμε μπάτζετ 2500...
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Έχω τις ίδιες επιλογές γα τον επόμενο Φεβρουαρίο, Ινδία ή Νεπάλ ή Σρι Λάνκα ... Σαν τέταρτη επιλογή έχω το Ιράν. Επίσης το ίδιο απωθημένο,το Περού,αλλά λόγω οικονομικών το βλέπω δύσκολο... Το είχα υπολογίσει γύρω στα 5000 ευρώ για 3 εβδομάδες (για 2 άτομα).
Είμαστε ζευγάρι στα 40 μας, έχουμε δει Μπάλι, Βιρμανία, Καμπότζη, Βιετνάμ και Ταϊλάνδη. Σε κάθε προηγούμενο ταξίδι μας (21-23 ημερών) ξοδέψαμε περίπου 3500 ευρώ για τα πάντα. Φέτος βλέπω αν δεν αλλάξει κάτι, θα έχουμε μπάτζετ 2500...
Νομίζω ότι το Περου είναι μαγικός προορισμός και σας εύχομαι να τα καταφέρετε. Όπως τα λες είναι περίπου τα κόστη,εγώ μόνος χάλασα 2.300 για 16 μέρες. Γίνεται και λιγότερα αλλά σκεψου οτι μόνο η επίσκεψη στο Ματσου Πιτσου κόστισε 200 Ευρώ. Για τη Σρι Λάνκα ακούω πολύ καλα λόγια όπως και για τις άλλες μας επιλογές.Κι εγώ φέτος έχω μικρότερο μπάτζετ αλλά θα το παλέψω.
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
κοίταξε για Βιετνάμ! Φτηνή χώρα από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα στής ιστορίες! Εγώ κοιτάω για ταυλανδη η Βιετνάμ το Φλεβάρη!
Βιετνάμ έχουμε πει ότι θα παμε μαζί με τη γυναίκα μου.Και εφόσον τώρα δε μπορεί,θα το αφήσουμε για αργότερα. Θενκς πάντως !
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω τις ίδιες επιλογές γα τον επόμενο Φεβρουαρίο, Ινδία ή Νεπάλ ή Σρι Λάνκα ... Σαν τέταρτη επιλογή έχω το Ιράν. Επίσης το ίδιο απωθημένο,το Περού,αλλά λόγω οικονομικών το βλέπω δύσκολο... Το είχα υπολογίσει γύρω στα 5000 ευρώ για 3 εβδομάδες (για 2 άτομα).
Είμαστε ζευγάρι στα 40 μας, έχουμε δει Μπάλι, Βιρμανία, Καμπότζη, Βιετνάμ και Ταϊλάνδη. Σε κάθε προηγούμενο ταξίδι μας (21-23 ημερών) ξοδέψαμε περίπου 3500 ευρώ για τα πάντα. Φέτος βλέπω αν δεν αλλάξει κάτι, θα έχουμε μπάτζετ 2500...
Χωρίς να έχω πάει Ινδία, στη θέση σου προς εκεί θα κατευθυνόμουν. Νομίζω έχετε δει αρκετούς βουδιστικούς ναούς και έχετε εντρυφήσει αρκετά στην κουλτούρα της ΝΑ Ασίας, καιρός για κάτι άλλο! Συν ότι είναι ιδιαίτερα οικονομική!

Επίσης και το Ιράν θα πρότεινα για να δείτε κάτι διαφορετικό, αλλά όχι Φεβρουάριο. Εγώ είχα πάει μέσα Μαρτίου και σε κάποιες πόλεις είχε αρκετό κρύο το βράδυ, φαντάζομαι ακόμα νωρίτερα δεν θα το ευχαριστηθείτε. Για μένα το Ιράν είναι για Μάρτη-Απρίλη-Οκτώβρη-Νοέμβρη. Ούτε πολύ κρύο, ούτε ζέστη (η οποία μπορεί απλά να χαλάσει όλη την εμπειρία μιας γυναίκας ταξιδιώτισσας που είναι αναγκασμένη να φοράει hijab).
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Η Σρι Λάνκα είναι μια χώρα που λατρεύω! 12 μέρες είχα μείνει κι εγώ και ουσιαστικά είδα τα βασικά. Έχει απίστευτη φύση, καταπληκτικό φαγητό, ενδιαφέροντες αρχαιολογικούς χώρους, ναούς και μνημεία, ενώ και οι παραλίες είναι πολύ συμπαθητικές.

Το σημαντικότερο συν της χώρας ήταν πάντως οι άνθρωποι. Οι αγνότεροι και πιο αυθεντικοί που έχω συναντήσει, πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν χωρίς κανένα συμφέρον. Επίσης πρόκειται για ασφαλέστατο προορισμό με πολύ εύκολες μετακινήσεις! Αν το αποφασίσετε πες μου να δώσω περισσότερες πληροφορίες!
Καλημέρα!Η απόφαση για το "που" έχει παρθεί και είναι η Σρι Λάνκα. Θα κλείσουμε εισιτήρια μαλλον αυτο το μήνα. Με την άδεια λοιπόν που μου έδωσες σε ρωτάω ένα μόνο πράγμα. Μπορείς να μου πεις τα ΠΆΝΤΑ;; :)
Για ένα 11-12ημερο σκέφτομαι από 3 νύχτες σε τρία μέρη και άλλη μια στο Κολομπο στο τέλος. Όπου από το κάθε μέρος φαντάζομαι θα κάνω εκδρομές. Ίσως και πιο πολλά μέρη με 2 διανυκτερεύσεις στο καθένα.Εχω ακούσει για πόλεις και μέρη όπως: Kandy,Galle,Yala,Mirissa ,Ella κτλ.. Αναμένω με αγωνία αλλά χρόνος υπάρχει. Για αρχές Ιανουαρίου λέμε.. Επίσης να σου πω ότι αυτά που είπες για τους ανθρώπους εκεί είναι κάτι που μου αρέσει πολύ.
Ευχαριστώ πάρα πολυ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημέρα!Η απόφαση για το "που" έχει παρθεί και είναι η Σρι Λάνκα. Θα κλείσουμε εισιτήρια μαλλον αυτο το μήνα. Με την άδεια λοιπόν που μου έδωσες σε ρωτάω ένα μόνο πράγμα. Μπορείς να μου πεις τα ΠΆΝΤΑ;; :)
Για ένα 11-12ημερο σκέφτομαι από 3 νύχτες σε τρία μέρη και άλλη μια στο Κολομπο στο τέλος. Όπου από το κάθε μέρος φαντάζομαι θα κάνω εκδρομές. Ίσως και πιο πολλά μέρη με 2 διανυκτερεύσεις στο καθένα.Εχω ακούσει για πόλεις και μέρη όπως: Kandy,Galle,Yala,Mirissa ,Ella κτλ.. Αναμένω με αγωνία αλλά χρόνος υπάρχει. Για αρχές Ιανουαρίου λέμε.. Επίσης να σου πω ότι αυτά που είπες για τους ανθρώπους εκεί είναι κάτι που μου αρέσει πολύ.
Ευχαριστώ πάρα πολυ
Καλημέρα! Κι εμείς κάπως έτσι το είχαμε κάνει. Απλά Κολόμπο μείναμε την πρώτη μέρα που θέλαμε λίγο να ξεκουραστούμε μετά τη νυχτερινή πτήση και τελευταίο βράδυ μείναμε Νεγκόμπο, μια μικρή τουριστική πόλη δίπλα στο αεροδρόμιο. Μας φάνηκε καλύτερο επειδή τα περισσότερα λεωφορεία για τα ενδότερα της χώρας ξεκινούν από Κολόμπο, ενώ το Νεγκόμπο είναι καλό για χαλάρωση και άμεση πρόσβαση στο αεροδρόμιο πριν την επιστροφή.

Kandy σίγουρα 3 διανυκτερεύσεις, είναι όμορφη πόλη και καλή βάση και ημερήσιες εκδρομές, πχ φυτείες τσαγιού και Nuwera Eliya. Επίσης 3 διανυκτερεύσεις σε κάποιο χωριό στο Cultural Triangle, ούτως ώστε να επισκεφτείτε Sigiriya, Polonaruwa κλπ. Εμείς μείναμε στη Habarana. Τέλος, επειδή εμείς πήγαμε τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη επιλέξαμε την Passikudah για χαλάρωση, μπάνιο κι εκδρομούλες (πχ Batticaloa). Για χειμώνα θα κατευθυνόμασταν κλασσικά προς το αποικιακό Galle και τη Mirissa.

Από εκεί και πέρα είναι και τι κάνει κλικ στον καθένα. Ας πούμε πολλοί παίρνουν και τραίνο για Nuwera Eliya, εμείς δε θέλαμε. Πολύ ενδιαφέρον πρέπει να έχει και ο Βορράς, δυστυχώς δεν μας έφτασαν οι μέρες. Όσο για τους ανθρώπους, ναι, μου φάνηκαν απλά εξαιρετικοί. Για μένα οι καλύτεροι που έχω γνωρίσει (με Ιορδανούς και Ιρανούς να ακολουθούν).
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλημέρα! Κι εμείς κάπως έτσι το είχαμε κάνει. Απλά Κολόμπο μείναμε την πρώτη μέρα που θέλαμε λίγο να ξεκουραστούμε μετά τη νυχτερινή πτήση και τελευταίο βράδυ μείναμε Νεγκόμπο, μια μικρή τουριστική πόλη δίπλα στο αεροδρόμιο. Μας φάνηκε καλύτερο επειδή τα περισσότερα λεωφορεία για τα ενδότερα της χώρας ξεκινούν από Κολόμπο, ενώ το Νεγκόμπο είναι καλό για χαλάρωση και άμεση πρόσβαση στο αεροδρόμιο πριν την επιστροφή.

Kandy σίγουρα 3 διανυκτερεύσεις, είναι όμορφη πόλη και καλή βάση και ημερήσιες εκδρομές, πχ φυτείες τσαγιού και Nuwera Eliya. Επίσης 3 διανυκτερεύσεις σε κάποιο χωριό στο Cultural Triangle, ούτως ώστε να επισκεφτείτε Sigiriya, Polonaruwa κλπ. Εμείς μείναμε στη Habarana. Τέλος, επειδή εμείς πήγαμε τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη επιλέξαμε την Passikudah για χαλάρωση, μπάνιο κι εκδρομούλες (πχ Batticaloa). Για χειμώνα θα κατευθυνόμασταν κλασσικά προς το αποικιακό Galle και τη Mirissa.

Από εκεί και πέρα είναι και τι κάνει κλικ στον καθένα. Ας πούμε πολλοί παίρνουν και τραίνο για Nuwera Eliya, εμείς δε θέλαμε. Πολύ ενδιαφέρον πρέπει να έχει και ο Βορράς, δυστυχώς δεν μας έφτασαν οι μέρες. Όσο για τους ανθρώπους, ναι, μου φάνηκαν απλά εξαιρετικοί. Για μένα οι καλύτεροι που έχω γνωρίσει (με Ιορδανούς και Ιρανούς να ακολουθούν).
Θα κοιτάξω το Νεγκομπο που μου λες γιατί αφήνω κι εγώ την πόλη που έχει άμεση πρόσβαση στο αεροδρόμιο για το τέλος.Δεν ξέρω αν το Κολομπο αξίζει γιατί οι μέρες θα είναι λίγες οπότε πρέπει να μοιραστούν σωστά.Δεν έχω ακόμα κοιτάξει το που είναι στο χάρτη το κάθε μέρος αλλα νομίζω κεντρικά και νότια θα κινηθούμε.Το πώς θα κινηθούμε θα το ψάξω αλλά ίσως να πάρουμε και κάποιο τραίνο.Τώρα για αυτοκίνητο με οδηγό δεν ξέρω αν είναι απαγορευτικό το κόστος.
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα κοιτάξω το Νεγκομπο που μου λες γιατί αφήνω κι εγώ την πόλη που έχει άμεση πρόσβαση στο αεροδρόμιο για το τέλος.Δεν ξέρω αν το Κολομπο αξίζει γιατί οι μέρες θα είναι λίγες οπότε πρέπει να μοιραστούν σωστά.Δεν έχω ακόμα κοιτάξει το που είναι στο χάρτη το κάθε μέρος αλλα νομίζω κεντρικά και νότια θα κινηθούμε.Το πώς θα κινηθούμε θα το ψάξω αλλά ίσως να πάρουμε και κάποιο τραίνο.Τώρα για αυτοκίνητο με οδηγό δεν ξέρω αν είναι απαγορευτικό το κόστος.
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Κοίτα, εγώ Κολόμπο δε μετάνιωσα που έμεινα μια μέρα. Έχει ένα ενδιαφέρον! Επίσης όλα σχετίζονται με την ώρα που θα φτάσετε. Εγώ ας πούμε μετά από πολλά πολύωρα νυχτερινά ταξίδια στην καμπούρα μου ξέρω ότι δεν την παλεύω να ταξιδέψω και άλλο μετά την άφιξη. Οπότε μια μέρα στο Κολόμπο ήταν επιβεβλημένη και για πρακτικούς καθαρά λόγους.

Αυτοκίνητο με οδηγό λέτε για όλες τις μέρες; Δε νομίζω να είναι απαγορευτικό το κόστος, πολλά μέλη του φόρουμ το έχουν κάνει, αλλά είναι τόσο εύκολες οι μετακινήσεις στη χώρα που προσωπικά ούτε που το σκέφτηκα πέρα από κάποιες μονοήμερες που κάναμε από τις πόλεις που είχαμε ως βάσεις. Άλλωστε έτσι θα έχετε και την ευκαιρία να μπείτε λίγο στους ρυθμούς της χώρας και να γνωρίσετε τους ανθρώπους, σε αντίθεση με την άλλη περίπτωση που θα είστε όλη την ώρα με τον οδηγό.
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Τα εισιτήρια κλείστηκαν. 9 με 21 Ιανουαρίου. Ότι έχετε ευχαρίστηση. ... (από συμβουλές :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλα να περασεις κατ αρχη..
Μην αφησεις απ εξω τη Sigiriya dampula Anudanapurna, Kandy και κυριως το πολυ ομορφο Καλε.
αν εχεις δει αλλα παρκα μπορεις να παραληψεις το Yala ..
απο παραλιες τωρα Γενναρη που πας οπως και εγω δεν ειναι και οι πιο ηρεμες..
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
καλα να περασεις κατ αρχη..
Μην αφησεις απ εξω τη Sigiriya dampula Anudanapurna, Kandy και κυριως το πολυ ομορφο Καλε.
αν εχεις δει αλλα παρκα μπορεις να παραληψεις το Yala ..
απο παραλιες τωρα Γενναρη που πας οπως και εγω δεν ειναι και οι πιο ηρεμες..
Ευχαριστώ πολυ.Δεν παω για μπανια, αλλα μια βουτια ελπιζω να την κανουμε.Γενικα ξερεις τι καιρο θα συναντησουμε την περιοδο που παμε? Οχι σε παρκο δεν εχω ξαναπαει.Αυτα τα μερη που ειπες εχω στο μυαλο μου πανω κατω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom