Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα. Για πειτε...?

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
δεν εχει κρυο αλλα συγχνες βροχες και η θαλασσα με μεγαλα κυματα.. Τοτε στο Yala να πας στο πρωινο σαφαρι ειναι απιστευτα ομορφη η ανατολη .. Η Μιρισα παραλια υπερκτημημενη κατ εμε .. εγω εμεινα στη HIKADUA και πηγαινα καθε μερα πρωι απογευμα στο Καλε...η θαλασσα δεν................
 
Μηνύματα
17
Likes
11
Έχω κλείσει και εγώ με την παρέα Σρι Λάνκα στις 15 Νοεμβρ. με 1 Δεκ. Έχουμε πάει και Περού και Κούβα και Ταϊλάνδη. Από Ασία όμως σου προτείνω να βάλεις στο μελλοντικό σου πλάνο το Μιανμάρ που είναι πρωτόγονο, Βιετνάμ και Καμπότζη. ΤΟP ταξίδια όλα. Με φανταστικούς ανθρώπους, ναούς φύση, λίμνες, φυλές, μπάνια, φαγητό, ΟΛΑ. Χωρίς γκρουπ πάντα. Επειδή από αυτά που διάβασα τα ταξιδιωτικά μας γούστα ταιριάζουν.
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Έχω κλείσει και εγώ με την παρέα Σρι Λάνκα στις 15 Νοεμβρ. με 1 Δεκ. Έχουμε πάει και Περού και Κούβα και Ταϊλάνδη. Από Ασία όμως σου προτείνω να βάλεις στο μελλοντικό σου πλάνο το Μιανμάρ που είναι πρωτόγονο, Βιετνάμ και Καμπότζη. ΤΟP ταξίδια όλα. Με φανταστικούς ανθρώπους, ναούς φύση, λίμνες, φυλές, μπάνια, φαγητό, ΟΛΑ. Χωρίς γκρουπ πάντα. Επειδή από αυτά που διάβασα τα ταξιδιωτικά μας γούστα ταιριάζουν.
Εσυ θα εχεις πιο πολλες μερες και νομιζω οτι εχεις την ευκαιρια να δεις πιο πολλα. Το καλο ειναι οτι δεν εχει μεγαλες αποστάσεις για μενα που θα μεινω 11 μερες...Τοσες μπορω με αυτες θα κανω το πλανο μου.Θα παω για 2-3 μέρες στο Cultural Triagle που λενε (Ανουρανταπουρα ,Πολοναρουα ,Νταμπουλα,Σιγκιριγια) μετα θα μεινω στο Καντυ για άλλες 3 μερες και απο κει θα πάω ισως Νουβαρα Ελιγια,Ελλα, και θα δω που αλλου..Μετα Γκαλε και απο κει ισως στο παρκο Υαλα και οπου αλλου ανακαλύψω οτι αξιζει...Δε νομιζω να κλεισουμε διαμονη απο εδω για ολα τα μερη ,το προγραμμα ακομα είναι προχειρο.Εσυ μιας και πλησιάζει η ωρα εχεις βρει κατι άλλο??Οταν πας με το καλο θα γυρισεις φουλ πληροφοριες , μη σε χασω :) Εχουμε πάει σε καποιες χωρες ιδιες βλεπω.Το Περου ηταν ΜΑΓΙΚΟ.Αλλα γενικα οπου εχω παει εχω μονο καλες εικονες.Ναι κι εγω δεν παω με γκρουπ, μονο Κινα ειχα παει με γκρουπ..Καμποτζη και Βιετναμ τα εχω σκεφτει ηδη.Καποια στιγμή ελπιζω.Δεν ξερω αν έχει ερθει και η ωρα για μενα να παω Αφρικη.Δεν το εχω κάνει και δεν ξερω γιατί κοιταω παντα ή λατινική Αμερικη ή Ασια...
 
Μηνύματα
17
Likes
11
Οι μέρες που έχουμε επιπλέον από σένα είναι για μπάνια στην unawatuna. Κατα τ΄άλλα θα πάμε σε όλα τα μέρη που προ ανέφερες με διανυκτερεύσεις. Αφρική και Ινδία δεν τα κοιτούσαμε και εμείς λόγω της υπερβολικής βρωμιάς αλλά κυρίως λόγω της επικινδυνότητας. Τώρα όμως πιστεύουμε πως πρέπει να τα κοιτάξουμε κατάματα. Προσωπικά η Ασία μου αρέσει περισσότερο λόγω των ανθρώπων και ότι κινείσαι παντού χωρίς να φοβάσαι τίποτα. Αυτά λόγω βουδισμού. Πάντως ψάξε και το ΜΙΑΝΜΑΡ (Δες Σβένταγκον Παγόδα, Λίμνη Ίνλε, Μπαγκάν κ.α. ) και αν δεν σε κερδίσουν... ;;;
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλημέρα! Κι εμείς κάπως έτσι το είχαμε κάνει. Απλά Κολόμπο μείναμε την πρώτη μέρα που θέλαμε λίγο να ξεκουραστούμε μετά τη νυχτερινή πτήση και τελευταίο βράδυ μείναμε Νεγκόμπο, μια μικρή τουριστική πόλη δίπλα στο αεροδρόμιο. Μας φάνηκε καλύτερο επειδή τα περισσότερα λεωφορεία για τα ενδότερα της χώρας ξεκινούν από Κολόμπο, ενώ το Νεγκόμπο είναι καλό για χαλάρωση και άμεση πρόσβαση στο αεροδρόμιο πριν την επιστροφή.

Kandy σίγουρα 3 διανυκτερεύσεις, είναι όμορφη πόλη και καλή βάση και ημερήσιες εκδρομές, πχ φυτείες τσαγιού και Nuwera Eliya. Επίσης 3 διανυκτερεύσεις σε κάποιο χωριό στο Cultural Triangle, ούτως ώστε να επισκεφτείτε Sigiriya, Polonaruwa κλπ. Εμείς μείναμε στη Habarana. Τέλος, επειδή εμείς πήγαμε τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη επιλέξαμε την Passikudah για χαλάρωση, μπάνιο κι εκδρομούλες (πχ Batticaloa). Για χειμώνα θα κατευθυνόμασταν κλασσικά προς το αποικιακό Galle και τη Mirissa.

Από εκεί και πέρα είναι και τι κάνει κλικ στον καθένα. Ας πούμε πολλοί παίρνουν και τραίνο για Nuwera Eliya, εμείς δε θέλαμε. Πολύ ενδιαφέρον πρέπει να έχει και ο Βορράς, δυστυχώς δεν μας έφτασαν οι μέρες. Όσο για τους ανθρώπους, ναι, μου φάνηκαν απλά εξαιρετικοί. Για μένα οι καλύτεροι που έχω γνωρίσει (με Ιορδανούς και Ιρανούς να ακολουθούν).
Γεια σου και πάλι!!Έχουμε κλείσει εισιτήρια για 9-21/1/2018 και σε ξαναενοχλώ! Εσύ έμεινες Χαμπαράνα ώστε να κάνεις το Τρίγωνο. Είναι μέρος ώστε να βγεις και μια βόλτα μετά απ τις εκδρομές?Μου το προτείνεις ή το μάτι σου πήρε κάποιο άλλο μέρος να ψάξω εκεί γύρω!...Μετά λέμε για 3 μέρες Κάντυ και άλλες 3 Γκάλε σαν βάσεις.. Γκάλε δεν πήγες άλλα γενικά οτι σου έρθει στο μυαλό που έκανες ή πήγες θα με βοηθούσε! Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και επίσης άκουσα ότι η βίζα θέλει φυσική παρουσία στην πρεσβεία για την έκδοση της(ισχύει?),
Λίγο άτοπο το σχόλιό μου μιά και μιλάτε για Σριλάνκα, αλλά η βίζα για Ινδία ισχύει και θέλει την φυσική παρουσία του ενδιαφερόμενου στην Αθήνα. Δεν την βγάζεις ηλεκτρονικά, απλά κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση τουλάχιστον μία μέρα πριν.

http://indianembassy.gr/eoi.php?id=Documents
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Λίγο άτοπο το σχόλιό μου μιά και μιλάτε για Σριλάνκα, αλλά η βίζα για Ινδία ισχύει και θέλει την φυσική παρουσία του ενδιαφερόμενου στην Αθήνα. Δεν την βγάζεις ηλεκτρονικά, απλά κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση τουλάχιστον μία μέρα πριν.

http://indianembassy.gr/eoi.php?id=Documents
Καθε πληροφορια είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ.
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Οι μέρες που έχουμε επιπλέον από σένα είναι για μπάνια στην unawatuna. Κατα τ΄άλλα θα πάμε σε όλα τα μέρη που προ ανέφερες με διανυκτερεύσεις. Αφρική και Ινδία δεν τα κοιτούσαμε και εμείς λόγω της υπερβολικής βρωμιάς αλλά κυρίως λόγω της επικινδυνότητας. Τώρα όμως πιστεύουμε πως πρέπει να τα κοιτάξουμε κατάματα. Προσωπικά η Ασία μου αρέσει περισσότερο λόγω των ανθρώπων και ότι κινείσαι παντού χωρίς να φοβάσαι τίποτα. Αυτά λόγω βουδισμού. Πάντως ψάξε και το ΜΙΑΝΜΑΡ (Δες Σβένταγκον Παγόδα, Λίμνη Ίνλε, Μπαγκάν κ.α. ) και αν δεν σε κερδίσουν... ;;;
Σχεδον με επεισες για καποιο επομενο ταξιδι σε Μιανμάρ. Πρωτα κοιταω επικινδυνότητά παντα και μετα τα υπόλοιπα.Η αλήθεια πάντως ειναι οτι την υπερβολικη βρωμιά δεν τη μπορώ ...και δεν ειμαι μυγιαγγιχτος.. Το επομενο ταξιδι θα προσπαθησω να το κανω με τη γυναικα μου η οποια θελει πολυ να πάει Βιετνάμ στο οποιο θελω κι εγω βεβαια!
 

kiku

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα!
σκεφτομαι για Σρι λανκα το Πασχα (δλδ Απριλιο 2018) αλλα εχω ασθμα (ελαφριας μορφης αλλα υπαρχει)
γνωριζει κανεις, θα εχει πολλη υγρασια? να το αποφυγω?
 
Μηνύματα
17
Likes
11
Εγώ πήγα Νοέμβριο και είχα ζέστη και πολλές βροχές. Η υγρασία όμως ήταν σε καλά επίπεδα για τροπικό μέρος. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Καλό ταξίδι.
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
καλησπέρα!
σκεφτομαι για Σρι λανκα το Πασχα (δλδ Απριλιο 2018) αλλα εχω ασθμα (ελαφριας μορφης αλλα υπαρχει)
γνωριζει κανεις, θα εχει πολλη υγρασια? να το αποφυγω?
Εγω γυρισα πριν 1 εβδομαδα.Μεσα Γενάρη λοιπον το ταξιδι.Κινηθηκα κεντρικά και νοτιοδυτικά.Ειχαμε ελαχιστες βροχές και θα πω κι εγω οτι περίμενα πιο πολυ υγρασία για τροπικο μερος.Ψαξε την εποχη που θα πας ,που θα ειναι καλύτερα γιατι αν και σχετικα μικρη χώρα εχει αλλο κλιμα σε καθε περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom