Μαλδίβες Σρι Λάνκα Σρι Λανκα με γκρουπ?

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
.. ειναι μια χωρα που ανετα πας χωρις γκρουπ . εχει πολλα να δεις, φυση, μνημεια και οι ανθρωποι ειναι πολυ καλοι...
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Μόνο ελληνικό πρακτορείο θέλετε για γκρουπ; Εκτός από τα τοπικά που φαντάζομαι δεν θέλετε γιατί θέλει ψάξιμο, υπάρχει και το gadventures και το intrepid που είναι αξιόπιστα και φθηνότερα από τα ελληνικά. Με τα λεφτά που θα δώσεις στο Versus για Σρι-Λάνκα ή και με λιγότερα, έχεις πάρα πολλές επιλογές (απλά κλείνεις μόνος αεροπορικά και οι ξεναγήσεις είναι αγγλόφωνες). Κατά τα άλλα, ξέρω κάποιον που είχε πάει με Versus Σρι-Λάνκα και είχε περάσει πολύ καλά.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Το Airbus 360 κι εσύ? (context: https://www.travelstories.gr/community/threads/turkish-airlines.28098/page-16#post-660692)

(Ναι. Μπορείς κι εσύ να το πάρεις στην πλάκα αν θες. Το ότι το παίρνεις ως προσωπική επίθεση και ειρωνία είναι τελικά δικό σου πρόβλημα).
αγαπητε taver, οι no lifers βρισκουν τετοιες ασημαντες αφορμες για να γεμισουν τη ζωη τους. Αυτο ειναι περισσοτερο γνωστο και απο το οτι η Σρι Λανκα βρεχεται απο τον Ινδικο(αποκαλυψη). Αν παρεξηγηθεις, θα ειναι μαλλον δικο σου προβλημα.

Μόνο ελληνικό πρακτορείο θέλετε για γκρουπ; Εκτός από τα τοπικά που φαντάζομαι δεν θέλετε γιατί θέλει ψάξιμο, υπάρχει και το gadventures και το intrepid που είναι αξιόπιστα και φθηνότερα από τα ελληνικά. Με τα λεφτά που θα δώσεις στο Versus για Σρι-Λάνκα ή και με λιγότερα, έχεις πάρα πολλές επιλογές (απλά κλείνεις μόνος αεροπορικά και οι ξεναγήσεις είναι αγγλόφωνες). Κατά τα άλλα, ξέρω κάποιον που είχε πάει με Versus Σρι-Λάνκα και είχε περάσει πολύ καλά.
ναι ελληνικο γιατι ξενο δεν εχουμε διαθεση να καθομαστε να ψαχνουμε...συν οτι εχουμε πολυ ελαχιστο ελευθερο χρονο και να κανουμε κ μονες μας ψαξιμο ειναι κομματακι ζορι.

Χάρις σ'αυτό το "λάθος" - όμως - "ανακαλύφθηκε" μια ολόκληρη ήπειρος! Πού ξέρεις τι άλλο μπορεί να συμβεί αν επιχειρήσει κάποιος υπερατλαντικό ταξίδι στη Σρι Λάνκα; Τόσα και τόσα θαύματα γίνονται - μέρες που ζούμε!
:)

Κοινή αντίληψη ετών ότι για να πας Σρι Λάνκα περνάς τον Ατλαντικό. Μάλιστα. Κάτι σαν τον Κολόμβο ένα πράγμα αλλά στο ανάποδο...
κοινη αντιληψη ετων εννοουσα το οτι η λεξη υπεραντλαντικο σημαινει μακρινο ταξιδι.

Κακώς το παίρνεις προσωπικά, έκανες ένα λάθος, προφανώς με το "υπερατλαντικό" εννοούσες "εκτός Ευρώπης" αλλά η ουσία είναι ότι το λάθος ήταν δικό σου, παραδέξου το, κι αν δεχτείς την πλακίτσα κι - ακόμη περισσότερο - αν συμμετάσχεις σ' αυτήν, πολύ ευκολότερα θα πάρεις αυτό που θέλεις.


Επί της ουσίας του - κύριου - ερωτήματός σου, σίγουρα δεν είναι και η top περίοδος ο Αύγουστος για να επισκεφθείς είτε τη Sri Lanka, είτε τις Maldives - το αντίθετο θα έλεγα:

https://www.selectiveasia.com/sri-lanka-holidays/weather

https://www.dreamingofmaldives.com/maldives-weather-and-climate.php

Άνοιξε κανένα χάρτη, δες που θα σε πάει το πρακτορείο, δες τι καιρό θα κάνει στην περιοχή, κι αποφάσισε.

Η Sri Lanka φυσικά και αξίζει και είναι καλό value for money. Εκεί μπορείς να βρεις ό,τι σου προσφέρει π.χ. ο Μαυρίκιος (λέμε τώρα - στο θέμα της προσφοράς) αλλά στο ένα τρίτο της τιμής.

Όσο για τις Μαλδίβες (και όχι Μαλβίδες), είναι διαφορετικές οι εντυπώσεις αν πας μόνος/η σου ή με τον/την σύντροφό σου. Κρίνοντας απ'αυτά που γράφεις στο εισαγωγικό σου post, μάλλον θα σου αρέσουν, αλλά μεγάλο ρόλο εκεί παίζει και το νησί ή το resort που θα μείνεις. Ψάξε στο google την πρόταση του πρακτορείου και δες αν σε ικανοποιεί. Προσωπικά, το τριήμερο το βρίσκω υπεραρκετό - εκτός κι άν θέλω να "λιώσω" στον ύπνο, την ηλιοθεραπεία, το φαγητό, με άντε και κάποια δραστηριότητα τύπου "ψάρεμα, καγιάκ στο απέναντι νησί, πτήση πάνω απ' τα νησάκια, κλπ." - έναντι του αντίστοιχου (συνήθως τσουχτερού) τιμήματος, φυσικά.
το οτι πεταγεται ενας και σ ειρωνευεται απροκαλυπτα ενω ξερει τι εννοεις με τη λεξη που αναφερεις κ οτι εσυ πρεπει οπωσδηποτε να γελασεις με αυτο, αλλιως θεωρεισαι ξενε ή εκτος τοπου, με προσπερναει. Πρεπει καποια στιγμη καποιοι να αποκτησουν υγιη κοινωνικη ζωη, το να ειρωνευεσαι αγνωστους μονο ως πλακιτσα δεν το παιρνω. Πλακιτσα ειναι οταν υπαρχει διαθεση πλακιτσας και το αναγνωριζουν ολοι, οχι οταν ειναι απροκλητη ειρωνεια. Και γω μπορω να παω να σχολιασω σε ενα ποστ εδω κατι ειρωνικο, αν ο αλλος με ειρωνευτει πισω, δε σημαινει οτι αυτος δεν εχει χιουμορ, σημαινει οτι εγω ειμαι αγενης. Ειρωνεια δεν κολλαει οταν δεν υπαρχει προκληση.Ειναι οι κανονες της κοινωνικης συνδιαλλαγης αυτοι.
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αν τελικά πας, πες μας εντυπώσεις και πόσο σου κόστισε το ταξίδι με το πρακτορείο να πάρουμε μια ιδέα....
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Αν τελικά πας, πες μας εντυπώσεις και πόσο σου κόστισε το ταξίδι με το πρακτορείο να πάρουμε μια ιδέα....
εννοειται! ξερω να σ πω το συνολικο κοστος το οποιο με το γκρουπ περιλαμβανει και ημιδιατροφη. Απο κει κ περα τα μονα που δε γνωριζω ειναι τα προσωπικα εξοδα εκει πχ σουβενιρ κλπ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ φτηνά τα τοπικά έξοδα εκεί. Εμένα η χώρα μου άρεσε πολύ, έχει απ όλα. Παραλίες, φύση, σαφάρι αρχαία, θρησκείες. Μαλδίβες δεν έχω πάει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom