Τουρκία Στα παράλια της Τουρκίας οδικώς. Έχουμε απορίες!

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη βοήθεια σας! Έκλεισα τα ξενοδοχεία και ετοιμάζομαι να φύγω την Παρασκευή...μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει εστιατόρια ή να μου πει κάτι που πρέπει να προσέξω; Σχετικά με το ντύσιμο, επίσκεψη σε διάφορους χώρους κτλ;
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Μη σκας καθόλου. Θα νιώσεις πολύ οικεία, όπως Ελλάδα. Φρόντισε μόνο να είσαι ευπρεπώς ντυμένη στα τζαμιά και να έχεις και ένα μαντήλι στην τσάντα για όταν τα επισκέπτεσαι. Κατά τα άλλα, όπως Ελλάδα... Καλά να περάσετε!!!!
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Ευχαριστώ πολύ, μόλις επιστρέψω θα σας γράψω τις ταξιδιωτικές μου εντυπώσεις...;)
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
καλά να περασεις. Απο 22 ως 27 θα είμαι στο omer resort kusadasi.Αν χρειαστειτε οτιδηποτε λογικά ο μόνος Έλληνας εκει εγω θα είμαι.
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Μήπως έχει κάποιος επισκεφθεί Sart ή Sardis? Αξίζει να πάω;
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Έχει κανείς γνώμη για το πως θα κινηθώ από κουσάντασι για κωνσταντινουπολη; το καράβι από ότι είδα πέφτει ακριβό ενώ το ViaMichelin μου βγάζει διαδρομές που πηγαίνουν στα βάθη της χώρας.
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να πάω στα Μοσχονήσια αν δεν θέλω να πάρω καραβάκι;; Να πάω με το αυτοκίνητο;
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Τα Μοσχονήσια είναι πολύ κοντά στο Αιβαλι και πας με το αυτοκίνητο εύκολα. Σίγουρα για φαγητό να προτιμήσετε Μοσχονήσια από το Αιβαλί,έχει πάρα πολλές ταβέρνες με φρέσκο ψάρι και μεζεδακια. Σχεδόν όλοι μιλάνε ελληνικά.Γενικά στο θέμα ενδυμασίας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όπως στην Ελλάδα, μόνο κανένα μαντήλι αν έχεις σκοπό να επισκεφτείς τζαμί. Παμουκαλε προτίμησε ή απόγευμα ή νωρίς το πρωί γιατί μετά πλακώνουν τα πούλμαν και γίνεται πανικός, επίσης να ξέρεις ότι δεν επιτρέπεται να φοράς παπούτσια οπότε τα κρατάς στο χέρι. Τέλος θα σου πρότεινα αν δεις ότι σου βγαίνει το πρόγραμμα να πάτε και Μιλητο. Ο,τι άλλο θες ρώτα, από Τουρκία και ειδικά παραλία τα ξέρω καλά.
 
Last edited:

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Έχει κανείς γνώμη για το πως θα κινηθώ από κουσάντασι για κωνσταντινουπολη; το καράβι από ότι είδα πέφτει ακριβό ενώ το ViaMichelin μου βγάζει διαδρομές που πηγαίνουν στα βάθη της χώρας.
Θα ακολουθήσεις τη διαδρομή Σμύρνη-Μπαλικεσιρ-Προύσα. Ο δρόμος είναι πολύ καλός. Να προτιμήσεις να πάρεις καραβάκι ή από Μπαντιρμά ή από yalova για Yeni kapi (λιμάνι της Κωνσταντινούπολης) γλιτώνεις όλο τον κύκλο και κυρίως την απίστευτη κίνηση μπαίνοντας στην Πόλη. Μπορείς να μπεις στο site tis Ido να δεις δρομολόγια. Για ο,τι άλλο θες ρώτα.
 
Last edited by a moderator:

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Θα ακολουθήσεις τη διαδρομή Σμύρνη-Μπαλικεσιρ-Προύσα. Ο δρόμος είναι πολύ καλός. Να προτιμήσεις να πάρεις καραβάκι ή από Μπαντιρμά ή από yalova για Yeni kapi (λιμάνι της Κωνσταντινούπολης) γλιτώνεις όλο τον κύκλο και κυρίως την απίστευτη κίνηση μπαίνοντας στην Πόλη. Μπορείς να μπεις στο site tis Ido να δεις δρομολόγια. Για ο,τι άλλο θες ρώτα.
βγαίνει 50ε το καράβι. Με τόσα ήρθα από Θεσσαλονίκη κουσάντασι. Πολύ ακριβό. Θα πάω μπουρσα και από εκεί τον γύρο τελικά. Θα ταξιδέψω βράδυ οπότε δεν θα πέσω σε κίνηση
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τελη Αυγούστου θα βρεθούμε Μυτιλήνη και σκεφτόμαστε (με άλλα 3 ατόμα) να πάρουμε το φέρρυ για Αϊβαλί με σκοπό να περάσουμε μερικές μέρες στα μικρασιατικά παράλια. Εχει κάποιος κάνει αναλογο δρομολόγιο με το αμάξι του και πόσο ασφαλές είναι να έχεις δικό σου αμάξι εκεί; Δεν μας προβληματίζει η οδήγηση στην Τουρκία καθώς εχουμε πρόσφατη εμπειρία αλλά με ενοικιαζόμενο αυτοκινητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom