Στα 30,, μεταπτυχιακο ελλαδα η εξωτερικο??

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Ποια ειναι η γνωμη σας? Αξιζει εκτος Ελλαδας πιστευετε περισσοτερο? Με σκοπο βεβαια μονιμη κατοικια εκτος η τσαμπα τα εξοδα και καλητερα ελλαδα? Με βασανιζει πολυ καιρο αυτο....
:roll::roll::roll:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κι εγώ το ίδιο δίλλημα είχα. Με την κατάσταση όμως στην Ελλαδα, είπα καλύτερα έξω, για ένα καλύτερο μέλλον. Και να μην μας κάτσει, ας το κυνηγήσουμε τουλάχιστον. Αν δεν εχεις κατι σοβαρό να σε δένει στην Ελλάδα, γιατί όχι εξωτερικό;

ενα από τα ελάχιστα που με κρατούσαν πίσω, ήταν το οικονομικό. Είπα όμως ότι θα το θεωρήσω ως επένδυση, γιατί όπως και να έχει, ένα μεταπτυχιακό έξω είναι εμπειρία, άσχετα πώς θα τα φέρει ο χρόνος και οι συγκυρίες αργότερα.

Αν επιτρέπεται σε τι αντικείμενο ενδιαφέρεσαι;
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
κι εγώ το ίδιο δίλλημα είχα. Με την κατάσταση όμως στην Ελλαδα, είπα καλύτερα έξω, για ένα καλύτερο μέλλον. Και να μην μας κάτσει, ας το κυνηγήσουμε τουλάχιστον. Αν δεν εχεις κατι σοβαρό να σε δένει στην Ελλάδα, γιατί όχι εξωτερικό;

ενα από τα ελάχιστα που με κρατούσαν πίσω, ήταν το οικονομικό. Είπα όμως ότι θα το θεωρήσω ως επένδυση, γιατί όπως και να έχει, ένα μεταπτυχιακό έξω είναι εμπειρία, άσχετα πώς θα τα φέρει ο χρόνος και οι συγκυρίες αργότερα.

Αν επιτρέπεται σε τι αντικείμενο ενδιαφέρεσαι;
Oχι δεν εχω τιποτα σοβαρο εδω(περα απο τους γονεις μου) ισα ισα εχω ξενερωσει απιστευτα με την γενικη νοοτροπια που επικρατει σε ολους τους τομεις.. εχω τελειωσει μηχανολογος μηχανικος, δουλευω στον τομεα μου αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη!!!
Οσο για το οικονομικο εχω κι εγω προβλημα αλλα σκεφτομαι να το ρισκαρω .. εδω και ενα χρονο και εκανα φετος την κινηση να στειλω τα χαρτια μου εκτος και περιμενω απαντησεις..
θελω να ασχοληθω με περιβαλλοντικα θεματα ..οτι εχει σχεση με φυσικους πορους και τα σχτικα...
Εσυ εισαι στο αμστερνταμ σωστα?? Εχω κανει αιτησεις δανια και το σκεφτομαι και για Ολλανδια .. απλα φοβαμαι μηπως κανω λαθος κινηση τελικα γι αυτο εχω κολλησει ετσι!!!:roll:
Πως ειναι τα πραγματα εκει??:rolleyes:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
καλά σίγουρα, πάντα θα υπάρχει το ρίσκο, αλλά καλύτερα να το ζήσεις το έξω παρά να σκέφτεσαι "και αν...;;;;". έτσι δεν είναι;

τα πράγματα εδώ...χμ, καλά γενικά. Δυστυχώς όμως δεν έχω εμπειρία από εργασιακό χωρο ακόμα. Μόνο για τις σπουδές μπορώ να πω. Αυτές είναι σε καλό επίπεδο, τουλάχιστον εγώ είμαι ευχαριστημένη, καθότι είναι πάνω ακριβώς σε αυτό που ήθελα, αλλά και επειδή το επίπεδο είναι καλό. Φυσικά ακόμα και σε αυτές έχω να αντιμετωπίσω τις παραξενιές των Ολλανδών, που λες "καλά ρε φίλε, καθηγητής είσαι! Ήμαρτον πια". Αλλά όταν πάω να συγχιστώ, σκέφτομαι τα της Ελλάδος και λέω "μια χαρά είμαστε εδώ!".

Να κάνεις λάθος κίνηση γιατί; το μόνο που έχεις να χάσεις είναι όπως λες, χρόνος και χρήμα. Χρόνος δεν είναι χαμένος, γιατί είναι εμπειρία, και χρήμα...εντάξει, προσωπικά θέλω να το βλέπω ως επένδυση. Δεν πιστεύω ότι θα πάνε χαμένα τα λεφτά...
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Kαι εγω ενας συναδελφος ειμαι IRIDA που το ψαχνω το θεμα του μεταπτυχιακου στο εξωτερικο...Μπορεις να μου στειλεις καποιο Link Μεσω Pm???
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά αν δεν παίζει ικανοποιητική δουλειά ή σοβαρή σχέση, μην το χάσεις! Για μένα το μεταπτυχιακό εκτός Ελλάδος είναι απωθημένο και ακόμα μετανιώνω που δεν το έκανα! Στην τελική βρες και μια part-time δουλειά και ζήσε την εμπειρία!
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Εχεις απολυτο δικιο ... τουλαχιστον δεν θα μου μινει απωθημενο ..
πολυ χαιρομαι που κι αλλοι εχουν τις ιδιες αποψεις γιατι εχω αρχισει να νιωθω σαν εξωγηινος αφου σε οποιον το λεω μου λεει που να τρεχεις τωρα.. και εισαι 30 χρονων και τετοια ...σ ευχαριστω πολυ:clap:
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά αν δεν παίζει ικανοποιητική δουλειά ή σοβαρή σχέση, μην το χάσεις! Για μένα το μεταπτυχιακό εκτός Ελλάδος είναι απωθημένο και ακόμα μετανιώνω που δεν το έκανα! Στην τελική βρες και μια part-time δουλειά και ζήσε την εμπειρία!
οχι σκοπευω να βρω full time δουλεια παραλληλα αφου τα οικονομικα μου μου επιτρεπουν να μην δουλευω για το πρωτο εξαμηνο μονο...οποτε θα να τρελο ζορι αλλα φανταζομαι πως αξιζει
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
οχι σκοπευω να βρω full time δουλεια παραλληλα αφου τα οικονομικα μου μου επιτρεπουν να μην δουλευω για το πρωτο εξαμηνο μονο...οποτε θα να τρελο ζορι αλλα φανταζομαι πως αξιζει
ψάξτο όμως καλά. Διότι στην Ολλανδια πχ δεν ειναι και πολύ ευκολο. Αν εχει κάποιος έστω και part time, αμέσως αλλάζουν όλα. Για παράδειγμα είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις τη δική τους ακριβή ασφάλιση υγείας και άλλα...
εχεις δικαιωμα να δουλευεις ως φοιτητής μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες χωρίς να χρειαζεται να αλλαξεις κατηγορια ασφαλισης. στο λεω γιατι κι εγώ αμάν κανω να βρω κατι, αλλά οι Ολλανδοι προσπαθουν με καθε τροπο να αποτρεψουν τους φοιτητες να δουλευουν ταυτοχρονα. Στην περιπτωση μου έκρινα οτι δεν συνεφερε να δουλευω για να βγαζω ενα χαρτζιλικι και μετά να πληρώνω 1100 ευρώ το χρόνο τουλαχιστον για την υγεια μου.
Τα κοριτσια του φορουμ που ειναι περισσοτερο καιρο εδω, θα ξερουν να σου πουν πιο αναλυτικά φανταζομαι;)
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
ψάξτο όμως καλά. Διότι στην Ολλανδια πχ δεν ειναι και πολύ ευκολο. Αν εχει κάποιος έστω και part time, αμέσως αλλάζουν όλα. Για παράδειγμα είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις τη δική τους ακριβή ασφάλιση υγείας και άλλα...
εχεις δικαιωμα να δουλευεις ως φοιτητής μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες χωρίς να χρειαζεται να αλλαξεις κατηγορια ασφαλισης. στο λεω γιατι κι εγώ αμάν κανω να βρω κατι, αλλά οι Ολλανδοι προσπαθουν με καθε τροπο να αποτρεψουν τους φοιτητες να δουλευουν ταυτοχρονα. Στην περιπτωση μου έκρινα οτι δεν συνεφερε να δουλευω για να βγαζω ενα χαρτζιλικι και μετά να πληρώνω 1100 ευρώ το χρόνο τουλαχιστον για την υγεια μου.
Τα κοριτσια του φορουμ που ειναι περισσοτερο καιρο εδω, θα ξερουν να σου πουν πιο αναλυτικά φανταζομαι;)
τωρα μου φτιαξες το κεφι !!!!! πλακα κανω .. ετσι κι αλλιως ειμαι στην φαση που περημενω τις απντησεις τωρα οποτε οπου με δεχτουν θα παω πρωτα να δω απο κοντα τα πανεπηστημια και τα περι δουλειας,σπιτιου και τα σχετικα και μετα θα αποφασισω αν μπορω οικονομικα να επιβιωσω ...
θα βρω τροπο δεν μπορει......
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Λοιπόν, κι εγώ θα σου πω τα ίδια... Να μην το χάσεις με τίποτα!!! Να πας!!! Για σκέψου αργότερα, ύστερα από 20 χρόνια για παράδειγμα, να λες "πώς να ήταν η ζωή μου άραγε αν τότε δεν είχα δειλιάσει και είχα κάνει το όνειρό μου πραγματικότητα;" Και τότε δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα για να το αλλάξεις αυτό... και θα είσαι μόνιμα με ένα παράπονο και ένα μεγάλο "αν"...

Δε σε πήραν δα και τα χρόνια... Αν το θέλεις πραγματικά πολύ, είμαι σίγουρη ότι θα το παλέψεις και θα μπορέσεις να ξεπεράσεις οποιαδήποτε δυσκολία...

Ξέρω άτομα που ξεκίνησαν μεταπτυχιακό στα 50 και τα πήγαν περίφημα. :lol:
Ο τολμών νικά! :clap:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ειναι ερωτηση αυτη; Φτιαξε την βαλιτσα σου και φυγε, ανοιξε τους οριζοντες σου, ζορισου, διασκεδασε, γνωρισε κοσμο. Το χειροτερο που μπορει να σου συμβει ειναι να αποτυχεις. Ε και; Ποιος νοιαζεται, εμπειρια ειναι και αυτη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.846
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom