Γαλλία Στην Αλσατια...

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα είμαστε 2 άτομα και σκέφτομαι να πάμε προς Στρασβούργο με τρένο και από εκεί να νοικιάσουμε αμάξι για να κινηθούμε αναλόγως!
Τις μέρες που θα μείνουμε Παρίσι θα κινηθούμε με τα μέσα!
Να σε ρωτήσω κάτι; Έχεις κλείσει ήδη τις πτήσεις σου ή όχι ακόμη και ρωτάς από που να φύγεις; Από ποια πόλη της Ελλάδα αναχωρείς;
Γιατί το πιο κοντινό στο Στρασβούργο είναι το αερόδρομιο του Baden-Baden που νομίζω ότι έχει πτήσεις η Ryanair.
Εάν θέλεις να πας και στην Disneyland (1 ολόκληρη μέρα) και στις Βερσαλίες (μισή μέρα) και να επισκεφτείς και τα δύο μεγάλα μουσεία του Παρισιού (Λούβρο και Ορσέ), τότε θέλεις σίγουρα τουλάχιστον 5 βράδια στην πόλη.
Οπότε με 2 διανυκτερεύσεις στο Στρασβούργο δε θα δεις και πολλά πράγματα τριγύρω. Εξαρτάται βέβαια από που θα αναχωρήσεις και τι πτήσεις θα έχεις, πρωινές ή απογευματινές.
Εμείς είχαμε 5 διανυκτερεύσεις στο Παρίσι και 4 διανυκτερεύσεις στο Στρασβούργο και είχαμε όλες τις μέρες αμάξι. Εφόσον όμως είστε μόνο 2 άτομα δεν σου προτείνω να έχεις όλες τις μέρες αμάξι γιατί θα σου κοστίσει πολύ και δεν αξίζει για το Παρίσι.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Να σε ρωτήσω κάτι; Έχεις κλείσει ήδη τις πτήσεις σου ή όχι ακόμη και ρωτάς από που να φύγεις; Από ποια πόλη της Ελλάδα αναχωρείς;
Γιατί το πιο κοντινό στο Στρασβούργο είναι το αερόδρομιο του Baden-Baden που νομίζω ότι έχει πτήσεις η Ryanair.
Εάν θέλεις να πας και στην Disneyland (1 ολόκληρη μέρα) και στις Βερσαλίες (μισή μέρα) και να επισκεφτείς και τα δύο μεγάλα μουσεία του Παρισιού (Λούβρο και Ορσέ), τότε θέλεις σίγουρα τουλάχιστον 5 βράδια στην πόλη.
Οπότε με 2 διανυκτερεύσεις στο Στρασβούργο δε θα δεις και πολλά πράγματα τριγύρω. Εξαρτάται βέβαια από που θα αναχωρήσεις και τι πτήσεις θα έχεις, πρωινές ή απογευματινές.
Εμείς είχαμε 5 διανυκτερεύσεις στο Παρίσι και 4 διανυκτερεύσεις στο Στρασβούργο και είχαμε όλες τις μέρες αμάξι. Εφόσον όμως είστε μόνο 2 άτομα δεν σου προτείνω να έχεις όλες τις μέρες αμάξι γιατί θα σου κοστίσει πολύ και δεν αξίζει για το Παρίσι.
Έχω κλείσει την πτήση προς Παρίσι 18/5/2019 και φτάνουμε 11 το πρωί. Της επιστροφής την πτήση δεν την έκλεισα γιατί ήθελα να δω πως με συμφέρει να επιστρέψω. Σκέφτηκα λοιπόν να κλείσω επιστροφή 24/5 βράδυ ή 25/5 πρωί, ότι βρω δλδ καλύτερο, και να επιστρέψω από Φρανκφούρτη.
Σκέφτηκα λοιπόν 18-22/5 να μείνουμε Παρίσι και από 22/5 να φύγουμε για Στρασβούργο με τρένο όπου και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις υπόλοιπες μέρες.
Έχουμε λοιπν 4 διανυκτερεύσεις Παρίση και 3 ή 4 Αλσατία.
Πως σου φαίνονται;
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου

ourania99

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Οργανώνω ένα ταξίδι για Στρασβούργο 8-12 Δεκεμβρίου. Θα πάμε μέσω Φρανκφούρτης, όπου φτάνουμε μεσημέρι
, κι από εκεί με λεωφορείο Στρασβούργο. Σκεφτόμουνα να μείνουμε το πρώτο βράδυ Φρανκφούρτη, και να φτάσουμε Στρασβούργο την άλλη μέρα το μεσημέρι. Πιστεύετε αξίζει;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα! Οργανώνω ένα ταξίδι για Στρασβούργο 8-12 Δεκεμβρίου. Θα πάμε μέσω Φρανκφούρτης, όπου φτάνουμε μεσημέρι
, κι από εκεί με λεωφορείο Στρασβούργο. Σκεφτόμουνα να μείνουμε το πρώτο βράδυ Φρανκφούρτη, και να φτάσουμε Στρασβούργο την άλλη μέρα το μεσημέρι. Πιστεύετε αξίζει;
Αν αξίζει ποιο πράγμα; Στρασβούργο σίγουρα αξίζει. Η Φρανκφούρτη απ'την άλλη πιστεύω πως όχι αλλά γούστα είναι αυτά. Κρατήστε το πλάνο όπως το έχετε σκεφτεί με διανυκτέρευση το πρώτο βράδυ στη Φρανκφούρτη να την δείτε κι αυτή.
 

ourania99

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αν αξίζει ποιο πράγμα; Στρασβούργο σίγουρα αξίζει. Η Φρανκφούρτη απ'την άλλη πιστεύω πως όχι αλλά γούστα είναι αυτά. Κρατήστε το πλάνο όπως το έχετε σκεφτεί με διανυκτέρευση το πρώτο βράδυ στη Φρανκφούρτη να την δείτε κι αυτή.
Σκέφτηκα μήπως αξίζει περισσότερο να κερδίσω παραπάνω μέρα στο Στρασβούργο; Είναι καλές 2μερες για να γυρίσουμε κάποια από τα Αλσατικα χωριά;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σκέφτηκα μήπως αξίζει περισσότερο να κερδίσω παραπάνω μέρα στο Στρασβούργο; Είναι καλές 2μερες για να γυρίσουμε κάποια από τα Αλσατικα χωριά;
Δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου. Εγώ δεν θα έχανα χρόνο με Φρανκφούρτη, θα πήγαινα κατευθείαν στο Στρασβούργο. Για τα χωριουδάκια εξαρτάται σε ποια θέλετε να πάτε. Πρέπει να ψαχτείτε για το ωράριο των τοπικών μμμ. Γίνεται με μονοήμερη από Στρασβούργο αλλά θα πρέπει να ακολουθήσετε αυστηρά το ωράριο των μμμ, δεν θα είναι καθόλου ευέλικτο το πρόγραμμα.
 

ourania99

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου. Εγώ δεν θα έχανα χρόνο με Φρανκφούρτη, θα πήγαινα κατευθείαν στο Στρασβούργο. Για τα χωριουδάκια εξαρτάται σε ποια θέλετε να πάτε. Πρέπει να ψαχτείτε για το ωράριο των τοπικών μμμ. Γίνεται με μονοήμερη από Στρασβούργο αλλά θα πρέπει να ακολουθήσετε αυστηρά το ωράριο των μμμ, δεν θα είναι καθόλου ευέλικτο το πρόγραμμα.
Ευχαριστώ πολύ! Ίσως νοικιάσουμε αμαξι 2 μέρες.
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Πολύ καλή ιδέα και η Χαϊδελβέργη έχει και εξαιρετική Χριστουγεννιάτικη αγορά!
Και η Φρανκφούρτη είναι καλή ιδέα με μουσεία,όπερα και πλήθος εστιατορίων με γεύσεις από όλο των κόσμο!
Ωραία και τα αλσατικα χωριά που μπορείς να τα επισκεφτείς με βάση το Στρασβουργο.
Καλή ιδέα το αυτοκίνητο αλλά να σέβεστε τον κοκ. Διαβάσεις πεζών,όρια ταχύτητας κ.α.
Εδώ είχα δανειστεί αμάξι και πήγαινα λίγο γρήγορα στην Αλσατία και με σταμάτηςε η Τροχαία .Τους παρακάλεσα πολύ και δεν πληρωσα αλλά η παράβαση υπάρχει ακόμα στα λογισμικά και άμα ξανακάνω οποιαδήποτε παράβαση θα την πληρώσω κι αυτήν που έκανα τότε. Αν γράφει 50 θα πας κατω απο 50 και όχι με 60.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Η Φρανκφούρτη εμένα δε μου άρεσε, σε αντίθεση με Χαϊδελβέργη αλλά και Φράιμπουργκ και Μπάντεν Μπάντεν. Για αλσατικα χωριά χρειάζεται αυτοκινητο, αλλά αξίζει να τα γυρίσεις, τουλάχιστον τα 3-4 πιο γνωστά. Αλλά για 4 μέρες και μόνο Στρασβουργο μια χαρά είναι. Θάναι και στολισμένο, μια χαρά, μαγεία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom